Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? To prostsze niż myślisz!

30 marca 2020 Redakcja0
jak nauczyć psa chodzić na smyczy

Wyobraź sobie taki widok – podczas spaceru Ty i Twój czworonożny kompan idziecie obok siebie, a luźna smycz łączy Was niczym niewidzialna nić. To da się zrobić! Dowiedz się zatem, jak nauczyć psa chodzić na smyczy – zarówno szczeniaka, jak i dorosłego czworonoga.  

Szczeniak jest niczym biała karta. Zachowania, którymi nasiąknie za młodu, będą miały wpływ na jego dorosłe życie. Co to oznacza? Jeśli od pierwszych dni będziesz go uczył pożądanego zachowania oraz przyzwyczaisz do takich czynności jak spokojne chodzenie na smyczy, to zyskasz wspaniałego kompana do długich spacerów.

Jaki efekt powinna dać nauka chodzenia na smyczy? Pies powinien umieć dostosować swój rytm kroków do Twojego, a smycz powinna pozostać luźna. Zwierzę ma pozostać obok opiekuna, jeśli ten nie pozwoli mu na odbiegnięcie. Nauczenie prawidłowego chodzenia na smyczy zaprocentuje nie tylko bezpieczeństwem podczas spacerów, ale również wpłynie na wysoki poziom zaufania, którym zwierzę Cię obdarza.

Pamiętaj, aby nigdy nie stosować wobec czworonoga przemocy. Nie szarp go i nie krzycz na niego podczas nauki chodzenia na smyczy. Nie tylko przekażesz mu złe wzorce, ale również wywołasz w nim lęk i stres. Pracuj zatem również nad swoimi emocjami, ponieważ zwierzę bardzo szybko wyczuje, że jesteś spięty.

jak nauczyć psa chodzenia przy nodze

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy? Przed nauką zrób zakupy

Zanim odpowiemy na pytanie „jak nauczyć psa chodzić na smyczy?”, czekają Cię zakupy. Twój pies musi posiadać dostosowaną do jego wieku, wielkości i rasy wyjściowy ekwipunek – obrożę lub szelki oraz smycz.

Szelki warto wybrać szczególnie wtedy, gdy masz szczeniaka drobnej budowy lub rasy, która posiada krótki psyk (obroża nawet podczas lekkiego ucisku na szyję może powodować problemy z oddychaniem i kręgosłupem). Pamiętaj, aby nie kupować obroży uciskowych, łańcuszkowych, a już pod żadnym pozorem kolczatek. Szczególnie dla psich dzieci są one bardzo niebezpieczne.

Obecnie w sklepach zoologicznych masz ogromny wybór akcesoriów dla czworonogów. Tylko wśród smyczy znajdziesz m.in. skórzane, materiałowe, automatyczne i o stałej długości, przeznaczone do codziennych spacerów, ale i specjalistyczne do uprawiania sportów. Jeśli lubisz majsterkować, mamy też dla ciebie prosty poradnik: Jak zrobić smycz dla psa?.

jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy

Nauka chodzenia na smyczy. Przyzwyczajamy do nowości

Tak naprawdę sam proces nauki chodzenia na smyczy poprzedza etap przyzwyczajania szczeniaka do nowych akcesoriów – obroży/szelek oraz smyczy. Dla malucha jest to zupełna nowość, która początkowo może być nieco niekomfortowa i wymaga zapoznania.

Zacznij od obroży. W pierwszych dniach zakładaj ją maluchowi na kilka minut. Bądź delikatny i mów do psa spokojnie. Jeśli dał sobie spokojnie założyć obrożę, daj mu smakołyk, a następnie pozwól mu zachowywać się swobodnie. Warto na czas noszenia obroży zaproponować mu jakąś zabawę, żeby nie skupiał uwagi na obroży. To również wzmocni jego pozytywne nastawienie do nowej sytuacji. Podobnie postępuj z szelkami. Być może Twój pies będzie potrzebował nieco więcej czasu, aby się do nich przyzwyczaić ze względu na bardziej rozbudowaną konstrukcję.

Następnie czas na smycz. Podczas domowej nauki możesz zastąpić ją np. sznurkiem. Sama smycz ma metalowe lub plastikowe dodatki, które będą stukać o podłogę i mogą niepokoić czworonoga. Przyzwyczajanie opiera się tu na przypięciu sznurka do obroży lub szelek i luźnego puszczenia zwierzęcia po domu. Gdy już się do niego przyzwyczai, spróbuj złapać sznurek i chodzić z nim za psem. Pamiętaj, aby go nie napinać. Nagradzaj czworonoga, aby kojarzył luźny sznurek jako zachowanie, którego oczekujesz.

chodzenie na smyczy

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Pierwsze kroki już za Tobą. Pies przyzwyczaił się do obroży lub szelek i ciągnącego się za nim sznurka, a także do tego, że można z tym wszystkim spokojnie się poruszać. Czas zatem wyjść poza bezpieczne cztery ściany. Pamiętaj, nastrój się pozytywnie i weź ze sobą smakołyki. Zachęcaj czworonoga łagodnym, ale wesołym głosem do podążania za Tobą.

Pierwszy spacer z psem wiąże się oczywiście z wieloma obostrzeniami, szczególnie, jeśli chodzi o szczeniaka. Pamiętaj o socjalizacji, ale nie kosztem zdrowia. To oczywiście oznacza, że jeśli Twój pupil jest jeszcze przed trzecią serią szczepień ochronnych, nie wyprowadzaj go w miejsca, w których jest dużo odchodów czy spacerują czworonogi, których nie znasz.

Zadbaj o to, aby miejsce na pierwszy spacer nie było zbyt zatłoczone, aby nie wystraszyć malucha nadmiarem bodźców. Smycz trzymaj luźno i obserwuj czy chętnie będzie na niej spacerował. Jeśli radośnie będzie dreptał obok Ciebie, chwal go co jakiś czas i nagradzaj. Szczeniak może być jednak również zdezorientowany. Pokaż mu jasno, czego od niego oczekujesz. Zachęcaj radosnym głosem, aby szedł razem z Tobą. Miej przy sobie smakołyki, które mają działać jako skojarzenie, że spacer = przyjemność.

nauka chodzenia na smyczy

Krok 1: Ubieramy się

Zanim wyjdziecie na spacer, pamiętaj o założeniu psu obroży lub szelek we właściwy sposób. Szerokość pasków musi być dopasowana tak, aby czworonoga nic nie uciskało. Pamiętaj, że obroża nie może być założona zbyt luźno, ponieważ wystraszone zwierzę może się z niej wyślizgnąć i uciec. Przy każdej czynności nagradzaj psa słownie, dla wzmocnienia użyj również smaczka, gdy maluch da sobie spokojnie nałożyć obrożę, a następnie zapiąć smycz.

jak założyć smycz psu

Krok 2: Wychodzimy z domu

Jesteście już gotowi do wyjścia na pierwszy spacer z psem? W jedną rękę weź smycz, zaś w drugiej miej przygotowany smakołyk. Na początku pokaż go czworonogowi i zrób kilka kroków w kierunku podwórka. Jeśli pójdzie z nami, pochwal go i daj nagrodę. Powtarzaj tę czynność, zachęcając cały czas pupila do podążania za Tobą. Wydłużaj czas spacerowania bez smakołyka. Ton Twojego głosu czasami wystarczy za nagrodę, możesz również zabrać ze sobą piszczącą zabawkę, którą Twój pies uwielbia.

pierwszy spacer z psem

Krok 3: Co zrobić, gdy pies ciągnie na smyczy?

Najczęstszym problemem, z którym zmagają się opiekunowie psów podczas nauki chodzenia na smyczy jest to, że zwierzę próbuje ciągnąć człowieka w sobie tylko znanym kierunku. Na takie zachowanie recepta jest bardzo prosta. Gdy pies wybiega do przodu i mocno napina smycz, stań bez ruchu. Nie krzycz na zwierzę i nie szarp za smycz. Poczekaj cierpliwie aż pies wróci do Ciebie. Pochwal go za to. W ten sposób zbudujesz w nim skojarzenie, że luźna smycz wiąże się z pochwałą, a nawet nagrodą w postaci smakołyka. Z kolei napięta smycz oznacza postój.

spacer z psem

Krok 4: Chodzenie przy nodze

Gdy już pies umie chodzić spokojnie na smyczy, czas na kolejny krok – jak nauczyć psa chodzenia przy nodze? Zwróć uwagę na moment, gdy zwierzę znajduje się przy Twojej nodze. Wypowiedz wtedy hasło „równaj” lub „noga” i daj mu smakołyk. Powtarzaj to za każdym razem, gdy pies idzie idealnie równo w Tobą. Z czasem skojarzy polecenie z pożądanym zachowaniem i na komendę będzie ekspresowo zjawiał się przy Twoim boku.

komenda równaj

Pies nie chce chodzić na smyczy? Oto rozwiązanie

Problem psa ciągnącego na smyczy mamy już przepracowany. Zdarzają się również, chociaż rzadziej, czworonogi, które po zapięciu smyczy do obroży czy szelek odmawiają jakiejkolwiek współpracy. Chowają się za opiekunem, a czasami po prostu siadają i nie chcą wykonać kroku. Jeśli Twój pies nie chce chodzić na smyczy, zobacz, w jaki sposób sobie z tym poradzić.

W pierwszej kolejności upewnij się, że obroża lub szelki nie są zapięte w sposób, który utrudnia psu oddychanie i poruszanie się. Niezależnie od tego, do czego zapinasz czworonoga, zadbaj o to, aby akcesoria były dopasowane do wieku i wielkości Twojego pupila.

Jednym z powodów, dla którego pies nie chce chodzić na smyczy, może być strach przed miejscem, w którym spacerujecie lub obcymi psami i ludźmi, których spotykacie. W tej sytuacji nie będziesz miał na pewno problemu z zapięciem smyczy i prowadzeniem na niej czworonoga po domu. Jeśli tak jest, spróbuj zmienić okolicę, w której zazwyczaj odbywacie swoje codzienne spacery.

Oczywiście powodem tego, że pies na smyczy zapiera się jak mały osiołek, może być strach bez samą smyczą. Dla szczeniaka jest to nowość, więc wypracowanie pozytywnego skojarzenia nie powinno Ci zająć dużo czasu. W przypadku dorosłego psa musisz wykazać się większą cierpliwością. Przyjmij metodę małych kroków – najpierw zapinaj mu smycz w domu i tylko na kilka minut. W tym czasie bawcie się i nagradzaj go smakołykami. Z czasem polubi chodzenie na smyczy, ale dla wzmocnienia na spacerach też nagradzaj go, gdy spokojnie spaceruje obok Ciebie.

pies nie chce chodzić na smyczy

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Niech nauka będzie przyjemnością

Jestem pewna, że sam szybciej przyzwyczajasz się do nowych sytuacji i uczysz nowych rzeczy, gdy dzieje się to w przyjemnej atmosferze. Tak samo staraj się pracować ze swoim psem – bądź wyrozumiały, cierpliwy i nie oczekuj, że efekty przyjdą natychmiast.

A czy Ty podczas nauki chodzenia na smyczy napotkałeś jakieś problemy? Mam nadzieję, że nawet jeśli tak było, to udało Ci się z nimi uporać i teraz spacery to czysta przyjemność. W końcu już wiesz, jak nauczyć psa chodzenia przy nodze!

blanka sawoniuk

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy