Szpic fiński – charakterystyka rasy

16 lutego 2024 Redakcja0

Szpic fiński to pierwotna rasa psów, która służy do polowań na ptactwo leśne i mniejszą zwierzynę. W Polsce psy tej rasy są niestety mało popularne.

Szpice fińskie to psy o dużej samodzielności, charakterne, dobrze radzące sobie w trudnych warunkach atmosferycznych. Jednocześnie silnie przywiązują się do swojego opiekuna i mogą pełnić rolę psów do towarzystwa. Jeżeli planujesz sprowadzić szpica z fińskiej hodowli bądź dowiedzieć się czegoś na temat tej rasy, by zaspokoić swoją ciekawość, to zapraszamy do lektury.

Jak wygląda szpic fiński?

Szpic fiński to rasa psów z pogranicza małej i średniej wielkości. Charakteryzują się one kwadratową sylwetką, suchą, lecz mocną budową ciała i dobrą postawą. Czaszka psa widziana z góry ma jajowaty kształt; kufa zwęża się ku nosowi, który powinien być czarny jak smoła i mieć prosty grzbiet. Oczy są średniej wielkości, migdałowatego kształtu, lekko ukośne, najlepiej ciemnego koloru. Uszy psa są wysoko osadzone, zawsze wyprostowane, małe i spiczaste oraz bardzo ruchliwe. Głowa noszona jest na umięśnionej szyi, która prowadzi do krótkiego, prostego i umięśnionego grzbietu. Klatka piersiowa jest głęboka, ale niezbyt szeroka; zad jest średniej długości i nieco opadający. Ogon psa jest mocno zagięty do przodu, skierowany w dół, przylega do uda.

Włos szpica fińskiego jest długi na tułowiu, z kolei na głowie i kończynach jest krótki i ściśle przylegający. Na portkach i ogonie włos jest długi. Podszerstek jest krótki, miękki i gęsty.

Psy tej rasy występują w czerwonym lub złotobrązowym umaszczeniu.

Hodowla szpica fińskiego – jak wybrać najlepszą?

Wybór odpowiedniej hodowli szpica fińskiego jest kluczowy dla zakupu zdrowego przedstawiciela tej rasy. Podejmując decyzję o wyborze miejsca zakupu szukaj tylko i wyłącznie legalnie działających hodowli – najlepiej zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce.

Jak znaleźć dobrą hodowlę szpica fińskiego? Zacznij od sprawdzenia informacji o zarejestrowanych hodowlach psów tej rasy na stronie lokalnego oddziału ZKwP.

Przed wyborem hodowli zwróć uwagę na osiągnięcia rodziców szczeniąt, częstotliwość pojawiania się miotów oraz opinie innych kupujących. Możesz także szukać rekomendacji na grupach społecznościowych dla właścicieli tej rasy.

Jeżeli wstępnie wybrałeś hodowlę, to umów się na spotkanie z hodowcą i sprawdź warunki, w jakich żyją szczenięta i ich matka. Zapytaj o badania zdrowotne rodziców szczeniąt, a także o dietę, którą są karmione szczeniaki. Przed wizytą zapoznaj się z cechami charakterystycznymi i potencjalnymi wadami psów tej rasy. Upewnij się, że wybrane szczenięta ich nie wykazują.

Przy podpisaniu umowy kupna, upewnij się, że otrzymasz metrykę szczeniaka, która jest potrzebna do wyrobienia rodowodu. Sprawdź, czy dostaniesz także książeczkę zdrowia psa oraz czy hodowca zapewnia wyprawkę dla szczeniaka.

Koszty utrzymania szpica fińskiego

Pamiętaj, że koszt utrzymania psa nie kończy się na cenie jego zakupu. Większym wydatkiem na początku będzie skompletowanie wyprawki dla szczeniaka, a następnie zakup, każdego miesiąca, karmy, przekąsek i produktów higienicznych. Podane poniżej ceny są orientacyjne.

Element wyprawki Szacowana cena (PLN)
Legowisko 100
Miski na jedzenie i wodę 40
Smycz 30
Obroża 20
Szczotka do sierści 25
Zabawki 50
Kosmetyki do pielęgnacji 40
Transporter 120

Stałymi wydatkami w ciągu miesiąca będzie zakup karmy i przekąsek oraz produktów higienicznych, by zadbać o oczy, uszu, łapy i zęby. W sezonie letnim koszty utrzymania psa powiększy ochrona przeciw pasożytom zewnętrznym. Zwykle raz na kwartał należy psa odrobaczyć. Warto założyć, że przynajmniej raz na kwartał Twój pies odwiedzi lekarza weterynarii.

Historia i pochodzenie szpica fińskiego

Niestety nie wiadomo, w jaki sposób szpic fiński został wyhodowany. Wiadomo jednak, że już setki lat temu psy w tym typie używane były do polowań na terenach obecnej Finlandii. Pierwotnie psy te hodowano do polowań na drobną zwierzynę i ptactwo leśne. Dzięki surowemu klimatowi psy te zachowały swoją odrębność genetyczną, słynąc z dobrego zdrowia po dziś dzień.

Pierwsze rejestracje psów tej rasy rozpoczęto w latach 90. XIX wieku. Pierwszy wzorzec rasy szpica fińskiego opracowano w 1892 roku. Z kolei pierwsze zawody z polowania na ptactwo odbyły się z udziałem tych psów w 1897 roku.

FCI wpisało szpica fińskiego na listę uznanych przez siebie ras 3 sierpnia 1954 roku. Z kolei w 1979 roku Finowie uznali szpica za swoją rasę narodową. W 2006 roku dokonano połączenia rasy szpica fińskiego z łajką karelo-fińską, z uwagi na ten sam wygląd i te same zdolności w pracy.

Charakter szpica fińskiego

Szic fiński – piesek podobny do lisa – to rasa wyhodowana do polowań na małe drapieżniki i ptactwo leśne. To żywy, pełen werwy, odważny i samodzielny pies. Może być nieco zdystansowany wobec obcych, ale raczej nie groźny.

Czy szpic fiński będzie idealny dla rodziny z dziećmi? Z pewnością jest to rasa mocno przywiązująca się do swojego przewodnika. Z tym, że na przewodnika wybiera sobie tylko jedną osobę. Nie jest to rasa, która domagała się będzie dużych czułości, raczej zabaw, w czym mogą pomóc młodsi domownicy.

W przypadku szpica interakcja z innymi zwierzętami może doprowadzić do zwady – nie ma tutaj reguły, a wszystko zależy od indywidualnych cech danego psa, jego socjalizacji i dalszego wychowania.

Czy będzie to pies idealny dla każdego? Z pewnością nie. Nie nada się dla domatorów, osób starszych, które nie będą w stanie zapewnić psu dużej dawki ruchu, jakiej codziennie potrzebuje. Z kolei dobrym towarzyszem dla tego psa będą osoby o usportowionym zacięciu.

Zdrowie i długość życia

Szpic fiński uznawany jest za jedną ze zdrowszych ras psów. Gęsta szata doskonale izoluje psa przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Nie są mu straszne śnieg i deszcz. Jednak latem pies nie powinien przebywać bez ograniczeń w pełnym słońcu.

Typowe choroby psów tej rasy to jedynie przemijająca hipogammaglobulinemia, trombopatia szpiców oraz pęcherzyca liściasta.

Szpice fińskie to rasa długowieczna, której przedstawiciele mogą żyć nawet przez 14-15 lat, a pomocna w tym może być odpowiednio dobrana dieta.

Jak karmić szpica fińskiego?

Wybierając karmę dla szpica pamiętaj, by była dostosowana do jego wieku, poziomu aktywności fizycznej oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Dzięki temu, że szpice nie wykazują tendencji do alergii bądź nietolerancji pokarmowych, opiekun nie będzie miał problemu z żywieniem psa. Szpic może być zatem karmiony komercyjną karmą morką lub suchą albo dietą łączoną. Dieta szpica może być również przygotowywana samodzielnie przez opiekuna np. BARF, ale w tym przypadku konieczna jest umiejętność bilansowania posiłków.

Mimo wszystko warto pamiętać, by karma była bogata w wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego – najlepiej w mięso lekkostrawne i łatwo przyswajalne oraz dodatki funkcjonalne.

pies w samochodzie latem

Pielęgnacja: jak utrzymać szpica w dobrym zdrowiu

Szpic fiński ma dwuwarstwową szatę, składającą się z długiego włosa i gęstego podszerstka. Pielęgnacja sierści psa tej rasy wymaga regularnej pielęgnacji, by nie dochodziło do filcowania gęstego podszerstka. Zabiegi szczotkowania powinny być wykonywane przynajmniej 2 razy w tygodniu. Przydatna będzie druciana szczotka o gładko zakończonych szpilkach, a do usuwania podszerstka metalowa szczotka z dużą liczbą zagiętych drucików – pudlówka. Psa nie wolno szczotkować na sucho – sierść należy spryskać odżywką w aerozolu.

Kąpiele szpica fińskiego mogą odbywać się raz na 3 miesiące. Z uwagi na gęstą szatę należy starannie rozprowadzić szampon aż do samej skóry. Psa należy kąpać dwukrotnie, a na koniec nałożyć odżywkę do włosów, którą później należy wypłukać.

Standardowo raz w tygodniu należy sprawdzić czy z oczami, uszami i łapami nie dzieje się nic niepokojącego. Przynajmniej trzy razy w tygodniu należy szczotkować psu zęby, korzystając z pasty dedykowanej dla psów.

Jak szkolić szpica fińskiego?

Szpice, jak przystało na psy pierwotne, mają bardzo niezależne usposobienie. W przeszłości to właśnie od samodzielności zależało przetrwanie tych psów. Z tego względu szpic fiński może nie być ślepo posłuszny swojemu opiekunowi. By życie z tym małym, ale zadziornym psem było przyjemnością, warto po wstępnej socjalizacji zapisać psa do psiego przedszkola, gdzie przyswoi podstawowe zasady posłuszeństwa.

Szpice to jednak psy o aktywnej naturze, które potrzebują intelektualnych wyzwań. Nie dla nich utarte schematy zabaw i treningów. Pies tej rasy powinien przejść zaawansowane szkolenie z posłuszeństwa, a następnie warto zaproponować pupilowi stałe treningi wybranego psiego sportu.

Najlepsze imiona dla szpica fińskiego

Wybierając imię dla szpica fińskiego, warto zwrócić uwagę na jego charakterystyczne cechy, takie jak puszyste futro i żywe, bystre oczy. Dobrze jest wybrać imię, które będzie proste w wymowie i zrozumiałe dla psa. Krótkie imiona często są bardziej praktyczne, szczególnie podczas szkolenia. Inspiracją do wyboru imienia może być zarówno pochodzenie rasy, jak i osobiste preferencje opiekuna. Oto kilka propozycji imion dla szpica fińskiego:

Imię dla psa

  1. Lumi – oznacza „śnieg” w języku fińskim, co odzwierciedla białe, puszyste futro tej rasy lub klimat z kraju pochodzenia.
  2. Taika – oznacza „magia” lub „cud”, co może odnosić się do czarującego charakteru szpica.
  3. Ilves – oznacza „ryś” w języku fińskim, co może być nawiązaniem do pierwotnego wyglądu tej rasy.
  4. Onni – oznacza „szczęście” i jest popularnym imieniem fińskim.
  5. Aalto – oznacza „fala”, co może być nawiązaniem do ruchliwego i energicznego charakteru szpica.

Imię dla suczki

  1. Sisu – fińskie słowo oznaczające wytrwałość i determinację, co pasuje do silnego charakteru szpiców.
  2. Kukka – oznacza „kwiat”, co może być uroczym nawiązaniem do delikatniejszego wyglądu suczki.
  3. Lumi – również pasuje do suczki.
  4. Aurora – odniesienie do zorzy polarnej, popularnego zjawiska w Finlandii.
  5. Satu – oznacza „bajka” lub „opowieść”, co może odzwierciedlać urokliwy charakter szpica fińskiego.

FAQ o szpicu fińskim

Ile kosztuje szpic fiński?

Cena szpica fińskiego z hodowli to ok. 4500 zł.

 

Bibliografia

Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/49.pdf

fci.be/en/nomenclature/FINNISH-SPITZ-49.html

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy