Dlaczego warto mieć psa? Oto zalety posiadania psa!

15 czerwca 2020 Redakcja0
korzyści z posiadania psa

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – to przysłowie znane nie od dziś. Są niezwykle towarzyskie, radosne i potrafią poprawić humor nawet w najgorszy dzień. Dlaczego jeszcze warto zostać psim opiekunem? Dziś opowiemy o tym, jakie są największe zalety posiadania psa.

Plusy posiadania psa można właściwie wymieniać bez końca. Zanim jednak zaczniemy przekonywać Cię o tym, jak wspaniale jest mieć psa, musimy wspomnieć też o tej trudniejszej stronie medalu. W końcu każdy, kto decyduje się na jego posiadanie, powinien być świadom zarówno zalet, jak i… wad, których, naszym zdaniem, jest na szczęście zdecydowanie mniej. Pies wnosi do życia wiele radości, ale również obowiązków – trzeba regularnie wychodzić z nim na spacery, odwiedzać lekarza weterynarii oraz zawsze brać go pod uwagę, kiedy planujesz wyjazd czy wakacje.

Pamiętaj też o tym, że pies Cię pokocha i uczyni Twoje życie lepszym tylko wtedy, jeśli… Ty też go pokochasz. Jeśli opieka nad nim będzie dla Ciebie tylko przykrym obowiązkiem, pies z pewnością to wyczuje i również będzie podchodził do Ciebie z dystansem.

Dlaczego warto mieć psa? O psiakach słów kilka

Około połowa Polaków mieszka ze zwierzakami domowymi. Najbardziej lubianymi i najczęściej wybieranymi towarzyszami są psy oraz koty. Przyjmuje się, że osoby, które lubią towarzystwo i są bardzo otwarte, wybierają psy, z kolei introwertycy najczęściej wolą koty.

Dziś skupiamy się jednak na psiakach. Dlaczego tak dobrze czujemy się w ich towarzystwie? Badania pokazują, że mózgi psów i ludzi funkcjonują w bardzo podobny sposób! To dlatego te zwierzęta doskonale rozumieją to, co chcemy im przekazać. Okazuje się również, że dokładnie tak, jak my, psy słyszą zarówno wypowiedziane słowa, jak i rozróżniają ton, w jakim zostały one wypowiedziane, a tym samym emocje, z jakimi zwraca się do nich człowiek.

Właśnie dlatego psy doskonale wiedzą, kiedy jest nam smutno i trzeba nas pocieszyć lub po prostu położyć się obok, a kiedy jesteśmy radośni i pełni energii – wtedy z chęcią wykorzystują to i prowokują wspólną zabawę.

dlaczego warto mieć psa

Zalety posiadania psa

Czy warto mieć psa? Oczywiście! Jeśli jeszcze się wahasz, przygotowaliśmy dla Ciebie 6 powodów, które z pewnością Cię przekonają. W takim razie, jakie są największe korzyści z posiadania psa?

1. Psiak zmotywuje Cię do aktywności fizycznej

Rześki wiosenny, słoneczny poranek, a ty z uśmiechem na twarzy wychodzisz ze swoim pupilem, by zażyć porannej dawki ruchu. Brzmi zachęcająco, prawda? Oczywiście będą też trudniejsze momenty i deszczowe poranki, kiedy mimo wszystko będziesz musiał wyjść spod ciepłej kołdry, by wyprowadzić swojego pupila. Jedno jest pewne – pies zmotywuje Cię do regularnej aktywności fizycznej. Szczególnie, jeśli mieszkasz w bloku i nie możesz po prostu otworzyć drzwi i wypuścić pupila na ogródek.

Pamiętaj, że spacery poza nim są bardzo ważne – zarówno dla kondycji Twojego zwierzaka, jak i dla Twojego zdrowia.

2. Będziesz zdrowszy

Wiele badań prowadzonych na opiekunach czworonogów pokazało, że posiadanie psa zbawiennie wpływa również na naszą psychikę. Jego towarzystwo sprawia, że jesteśmy spokojniejsi i zrelaksowani, a pupil potrafi skutecznie odciągnąć myśli od stresów czy niepowodzeń. Opieka nad psem polecana jest nawet jako terapia towarzysząca dla osób chorujących na depresję. Bardzo często wykorzystywane są również w terapiach dzieci z autyzmem (trzeba pamiętać jednak, że nie wszystkie psy nadają się do pracy z dziećmi autystycznymi, sprawdzą się tu m.in. Golden Retrivery, Cocker Spaniele oraz Husky).

Obecność psa w domu zmniejsza również ryzyko alergii u dzieci (oczywiście wtedy, gdy dziecko nie ma genetycznego obciążenia alergią). Udowodniono również, że maluchy, które wychowują się z psami, mniej chorują, są bardziej pewne siebie oraz bardziej empatyczne.

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, posiadacze psów szybciej wracają do zdrowia po przebytych infekcjach oraz… częściej, niż osoby niemające do czynienia z czworonogami, wychodzą obronną ręką z zawałów.

zalety posiadania psa

3. Będziesz szczęśliwszy

Psy sprawiają, że jesteśmy zwyczajnie szczęśliwsi. Być może to przez bezwarunkową miłość, jaką pupile obdarzają swoich właścicieli. Psiak nie ocenia i nie potępia, za to zawsze euforycznie cieszy się na Twój widok. Czy da się nie uśmiechnąć na widok tej żywej kulki szczęścia, która aż podskakuje z ekscytacji, kiedy Ty wracasz po ciężkim dniu w pracy? Nie da się! \

A jeśli dołączysz do tego dotleniający mózg spacer na świeżym powietrzu, do którego zmotywuje Cię pupil, możesz być pewien, że nawet najgorszy dzień stanie się dużo przyjemniejszy.

4. Lepiej zorganizujesz swój czas

Dlaczego warto mieć psa? Również dlatego, że pupil z pewnością nauczy Cię organizacji czasu. Nie będziesz mógł wstawać za późno – porannym obowiązkiem stanie się wyprowadzenie czworonoga na spacer, w przeciwnym wypadku po powrocie z pracy na podłodze w mieszkaniu będzie na Ciebie czekać niemiła niespodzianka. Popołudniu pupil skutecznie odciągnie Cię również od marnowania czasu na bezmyślnym przerzucaniu kanałów telewizyjnych.

Nie tylko spacery wymagają odpowiedniej organizacji i planowania. Czekają was również wizyty u lekarza weterynarii oraz codzienne zabiegi pielęgnacyjne, które muszą być wykonywane regularnie.

czy warto mieć psa

5. Zawrzesz nowe znajomości

Pies pomoże Ci również zawierać nowe znajomości! Podczas codziennych spacerów czy szkoleń (coraz popularniejsze stają się psie treningi i szkoły) z pewnością będziesz spotykał innych psiarzy. Stąd już bardzo krótka droga do rozpoczęcia rozmowy, szczególnie, jeśli Wasze psy podczas spaceru zaczną się kontrolnie obwąchiwać. Mało kto w takim momencie wytrzyma w milczeniu.

Kto wie, może z tej znajomości wyniknie piękna, długoletnia przyjaźń lub nawet miłość?

Plusy posiadania psa a odpowiedzialność

Dlaczego warto mieć psa? Powody można wymieniać w nieskończoność. Niezwykle ważne jest jednak, byś zanim zdecydujesz się wziąć pod opiekę czworonoga, kilka razy dokładnie przemyślał swoją decyzję. Psy są wspaniałe, ale opieka nad nimi jest czasochłonna. Zastanów się, czy jesteś gotowy poświęcić psiakowi sporą część swojego wolnego czasu przez najbliższe 8-10 lub więcej lat.

Oddanie niechcianego psa do schroniska po tym, jak zdąży już przywiązać się do Ciebie, pozostawi duży ślad na jego psychice. Biorąc go pod swój dach, pamiętaj o słowach z Małego Księcia „Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”. Bądź więc odpowiedzialny i kiedy już zdecydujesz się na przygarnięcie czworonoga, dbaj o niego i nie rezygnuj, nawet w chwilach, kiedy będzie nieco trudniej.

plusy posiadania psa

Jeśli świadomie i odpowiedzialnie podejmiesz decyzję, pies z pewnością stanie się pełnoprawnym członkiem rodziny oraz sprawi, że Twoje życie stanie się lepsze i pełniejsze. W trudnych chwilach poprawi humor, zmotywuje do codziennego ruchu, pomoże w stresujących momentach życia. Ty w zamian daj mu kochający dom i otocz opieką.

A może Ty również powiesz nam, dlatego warto mieć psa? Jakie jest Twoje zdanie? Być może pominęliśmy jakąś szczególną zaletę posiadania czworonożnego pupila – koniecznie daj nam o tym znać w komentarzu!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy