Co zrobić, kiedy kot nie pije wody? Podpowiadamy!

5 listopada 2021 Redakcja0
Co zrobić, kiedy kot nie pije wody? Podpowiadamy!

Odpowiednie nawodnienie organizmu ma kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Powinniśmy więc kontrolować ilość płynów pobieranych przez naszego pupila. Jeśli Twój kot nie pije wody, może to doprowadzić do groźnego w skutkach odwodnienia organizmu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak nawodnić kota.

Woda jest niezbędna do życia każdego organizmu. Nie inaczej jest w przypadku kotów. Woda stanowi aż 70-80% masy ciała pupila i znajduje się niemal w każdej komórce ich organizmu. Odpowiada za wiele ważnych procesów życiowych – od wchłaniania składników pokarmowych po prawidłowe funkcjonowanie nerek. Odwodnienie na poziomie 15% może zakłócić prawidłową pracę nerek i całego organizmu. Niestety większość opiekunów zauważa, że koty niechętnie piją wodę.

Ile powinien pić kot?

Przyjmuje się, że dorosły kot powinien wypijać ok 30 ml wody na kilogram masy ciała. Czyli kot o średniej wadze ok 5-7kg powinien wypić około szklanki wody dziennie. Oczywiście koty, które żywią się wyłącznie mokrą karmą, mogą pić mniej wody niż te, które spożywają wyłącznie karmę suchą.

kot nie pije wody przyczyny

Jaką wodę dla kota wybrać? Tak naprawdę możesz kotu dać wodę z kranu, o ile ma jakość dopuszczalną do spożycia. Możesz również podać źródlaną wodę z butelki, zaleca się jednak unikania wody mineralnej, ponieważ zawiera za duże ilości minerałów.  Możemy również rozważyć podawanie pupilowi specjalnej wody dla kotów z dodatkiem tauryny i kocimiętki. Taka woda, poza walorami smakowymi zachęcającymi do picia, posiada również substancje, które uzupełniają dietę naszego pupila w niezbędne dla jego organizmu składniki.

 Kot nie pije wody – przyczyny

Koty z zasady piją niewiele i czasami zaobserwowani zmiany jest trudne dla opiekuna. Jednak warto zwracać uwagę na to, czy nasz kot nie pije nienaturalnie dużo lub mało (może w tym pomóc kontrolowanie zawartości kuwety). Dlaczego koty odczuwają mniejsze pragnienie? Wynika to z faktu, że dzikie koty w naturze większość wody uzyskiwały ze zjedzonej ofiary i nie były zmuszone do sięgania po inne źródła. Po prostu ich organizmy posiadają mechanizmy pozwalające na jej oszczędzanie. Dlatego też nasze domowe mruczki nie czują wzmożonego pragnienia i niechętnie podchodzą do miski z wodą.

Ponadto powodem, dla którego kot nie pije wody lub pije jej wyraźnie mniej jest przejście z karmy suchej na mokrą, która zawiera dużą ilość wody. W takim przypadku kot odczuwa mniejszą potrzebę uzupełniania wody z miski.

Jeśli jednak zauważysz, że kot nie chce pić wody, odmawia jedzenia, do tego jest apatyczny i nie chce się bawić, może to świadczyć o stanie patologicznym i mieć podłoże chorobowe.  Jednym z powodów mogą być urazy w okolicy jamy ustnej, ciało obce czy zapalenie gardła. Bolesność tej okolicy powoduje niechęć do spożywania wody oraz pokarmu. Czasami możemy zaobserwować, że koty „syczą” na miskę z wodą i/lub karmą. Jeśli zaobserwujemy takie zachowanie, zgłośmy się do lekarza weterynarii.

jak nawodnic kota

Problem może tez dotyczyć np. dolnych dróg moczowych. Jeśli dojdzie do zapalenia dróg moczowych jednym z objawów może być niechęć do picia, ale również problemy z oddawaniem moczu. Zbyt małe spożycie wody prowadzi do zagęszczenia moczu i uniemożliwia wypłukiwanie zarówno bakterii, jak i związków odpowiedzialnych za tworzenie się kamieni i piasku w nerkach.

Po czym możemy poznać, że kot jest odwodniony? Objawami odwodnienia będą: suchość śluzówki jamy ustnej, obniżenie elastyczności skóry, zapadnięte powieki, zły stan sierści i skóry, posmutnienie. Jeśli chcemy sprawdzić, czy kot jest odwodniony, wystarczy złapać go za fał skóry na grzbiecie. Jeżeli fałd będzie długo wracał na „swoje miejsce” może to świadczyć o odwodnieniu pupila. Jeśli podejrzewamy, że nasz pupil jest odwodniony powinniśmy udać się na wizytę do lekarza weterynarii.

Jak zachęcić kota do picia wody?

Jeśli Twój kot mało pije jedną z możliwych przyczyn jest…zła miska. Zadbaj o to, aby miska stała na stabilnym podłożu (np. na podgumowaniu czy odpowiedniej podkładce), nie wydawała dźwięków czy nie przenosiła smaku (z tego względu często nie sprawdzają się miski metalowe). Być może trzeba przetestować kilka typów misek dla kota, aby zobaczyć, która sprawdzi się najlepiej u Twojego pupila. Nie ustawiaj też misek w zbyt bliskim położeniu kuwety. Koty często nie chcą pić wody, która stoi za blisko toalety 😉 Dlatego warto ustawić kocią miskę z wodą w bezpiecznym miejscu, z dala od domowego zgiełku oraz kuwety.

Często opiekunowie ustawiają miski z wodą w kilku miejscach w domu, żeby kot mógł napić się zawsze wtedy, kiedy będzie miał na to ochotę. Takie rozwiązanie zwiększy szanse, że kot napije się przynajmniej kilka razy w ciągu dnia. Ponadto pamiętajmy by woda była zawsze świeża, a miska czysta. Koty to czyściochy i są bardzo wybredne, unikają nieświeżego pokarmu, dotyczy to również wody. Nie napiją się wody z brudnej miski albo takiej w której pływają jakieś paprochy. Warto również częściej wymieniać wodę w upalne dni – wtedy woda szybciej się psuje i będzie odstraszała kota. Można również zastosować pewien trik i „dosmaczyć” wodę poprzez dodanie odrobiny soku z tuńczyka lub bulionu z kurczaka. Warto również spróbować dodać do suchej karmy wody lub bulionu.

kot nie pije wody

Jeśli nadal kot nie pije wody z miski, a zauważymy, że np. chętnie pije ją z kranu w łazience, warto rozważyć zakup specjalnej fontanny. To bardzo atrakcyjna forma poidła dla kota. Posiada zamknięty obieg i jest wyposażone w filtr, który czyści wodę z zanieczyszczeń. Ponadto woda jest chłodna i w nieustannym ruchu, czyli to co koty lubią najbardziej.

Jeśli mimo podjętych prób nasz kot nadal mało pije powinniśmy rozważyć zmianę diety. Karmy mokre mają o wiele wyższą wilgotność niż karmy suche, dlatego kot podczas jedzenia również się nawadnia. Karmy mokre zawierają nawet do 80% wody. Ostatnio w sklepach zoologicznych można znaleźć również produkty typu „soup”.  Zawierają one jeszcze więcej płynów i są ciekawą propozycją w upalne dni. Ponadto karma mokra oprócz tego, że w „naturalny” sposób nawadnia kota, jest bardziej smakowita i chętniej spożywana przez koty. Jednak nawet wtedy kot powinien mieć stały dostęp do miski z wodą.

Kot nie pije wody – podsumowanie

Niestety koty niechętnie piją wodę. O wiele chętniej wolą ją sobie dostarczać wraz z pożywieniem. Ponadto w niewielkim stopniu odczuwają pragnienie. Dlatego jeśli Twój kot nie pije wody zastanów się nad podawaniem posiłków w formie mokrej karmy. Zadbaj również o to by kot miał zawsze dostęp do świeżej, czystej wody w atrakcyjnej dla niego formie np. fontanny czy ulubionej miski. Brak odpowiedniego nawodnienia może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u kota. Nie powinniśmy tego ignorować i w razie wątpliwości skonsultujmy niepokojące objawy z lekarzem weterynarii.

Petner karma mokra dla kota stworzona z myślą o kocich gustach

Przeczytaj także:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy