Czym karmić małego kotka? Jak się nim zaopiekować? Poradnik na pierwsze 2 miesiące!

18 października 2023 Agata Adamska0

Kilkudniowy kot potrzebuje matki, zdarza się jednak, że kocia mama porzuca młode lub w nieszczęśliwy sposób traci życie. Jeśli znajdziesz małego kociaka, musisz dowiedzieć się czym karmić małego kotka i jak się nim zaopiekować. Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu!

Gdy zastanawiasz się, co zrobić ze znalezionym kotem, musisz wziąć pod uwagę jego wiek. Czego innego wymaga przecież pięciodniowy, a czego innego pięciotygodniowy maluch. Jeśli do Twojego domu trafił kilkudniowy osesek, przed Tobą sporo wyzwań! Musisz bowiem przeznaczyć na jego opiekę sporo czasu. Jeśli masz wątpliwości, czy podołasz temu wyzwaniu, poszukaj mu nowego domu np. poprzez pogotowie adopcyjne. Chcesz samodzielnie uratować maluszka? Dowiedz się, jak opiekować się małym kotkiem bez matki.

Opieka nad małym, znalezionym kotem: Co trzeba wiedzieć?

Porzucony kociak

Podczas spaceru dostrzegasz małego kotka pod krzewem? Nie zabieraj go od razu!

Rozejrzyj się przez dłuższą chwilę i odczekaj. Być może mama maluszka zaraz po niego wróci. Musisz wiedzieć, że kocice czasem przenoszą małe. Robią to, żeby być bliżej miejsca, w którym mogą upolować coś do jedzenia i szybko dostarczyć do miejsca bytowania. W pierwszej kolejności więc upewnij się, czy zwierzę jest naprawdę porzucone, czy tylko czeka na kocią mamę. Zwróć też uwagę na to jak zachowuje się kociak, czy jest spokojny, czy może wygląda na głodnego i zestresowanego.

Mam już koty w domu

Nie działaj również pochopnie, jeśli masz już swoje mruczki w domu.

Zanim podejmiesz decyzję o wzięciu kociaka, dobrze zastanów się, dokąd zabierzesz znajdkę. Jeśli masz możliwość, nie bierz go do domu z innymi kotami, ponieważ może maluch być chory, na przykład na FIV czy FELV. Niestety porzucony kotek jest zbyt mały na testy. Nie będą miarodajne u kilkudniowego maluszka, nie dowiesz się więc czy Twoje inne koty będą bezpieczne.

Drugi aspekt, na który musisz zwrócić uwagę to bezpieczeństwo kociaka. Bezbronny kotek może stać się obiektem ataków ze strony rezydenta. Dlatego jeśli masz taką możliwość, odseparuj małego kotka od pozostałych zwierząt i przeprowadź socjalizację dopiero, gdy maluch podrośnie.

Mały kotek w domu: pierwsze dni

Jeśli chcesz skutecznie pomóc kilkudniowemu oseskowi, musisz właściwie zastąpić kocicę, a ma ona sporo obowiązków. To między innymi pomoc w wypróżnianiu i ogrzewanie, a przede wszystkim karmienie małego kotka.

Jak się opiekować nowonarodzonym kotem (0-7 dni)

Najlepsze byłoby znalezienie dla niego zastępczej kociej mamy, jednak może być to trudne zadanie. Koci noworodek bez matki potrzebuje:

  • ciepła
  • karmienia
  • pomocy przy wypróżnianiu

Odpowiednia temperatura dla kociaka

Musisz zapewnić mu schronienie, w którym będzie panowała odpowiednio wysoka temperatura. Na początek dobry będzie karton wyłożony ręcznikiem. W jego rogu połóż ciepły termofor, do którego maluch będzie mógł się przytulić. Pamiętaj jednak, by kotek miał możliwość odsunąć się od niego, jeśli będzie chciał.

Karmienie kociego noworodka

Żeby nakarmić kociego noworodka, musisz kupić specjalne mleko dla kociąt wraz z butelką do karmienia kociąt. Akcesorium stworzone z myślą o oseskach będzie miało właściwą wielkość. Mleko przeznaczone dla kocich noworodków ma formę proszku, który należy połączyć z wodą według wskazówek znajdujących się na opakowaniu. Podczas karmienia uważaj, żeby maluch się nie zachłysnął. Nie naciskaj mocno butelki. Możesz to zrobić przed karmieniem oseska, żeby kropla mleka znalazła się na smoczku. Dzięki temu kot zacznie chętniej ssać płynny pokarm.

Pamiętaj, że kotek nie może żywić się krowim mlekiem. Zawarta w krowim mleku duża ilość laktozy doprowadza kotka do biegunki, która dla tak małego organizmu kończy się śmiercią.

Jeśli nie masz innego wyboru, nakarm kotka jednorazowo ciepłym krowim mlekiem rozcieńczonym z wodą w proporcji 1:1. Dzięki rozcieńczeniu stężenie laktozy zmniejszy się do podobnego w mleku kocicy i pozwoli maluchowi uniknąć  biegunki. Nie możesz jednak podawać takiej mieszaniny długotrwale, ponieważ zawiera ona zdecydowanie za mało substancji odżywczych dla kotka, dlatego czym prędzej zaopatrz się w dedykowany preparat.

Wiesz już, czym karmić małego kotka bez matki. Pamiętaj, że ważne jest też ustawienie ciała kociaka podczas posiłku. Nie może leżeć na plecach! Przypomnij sobie, jaką pozycję zwierzę ma, gdy jest karmione w naturalny sposób. Maluch musi leżeć na brzuchu, a jego głowa powinna być delikatnie uniesiona. Smoczek wkładaj od boku pyszczka, a gdy zauważysz, że mleko zaczyna się wylewać, koniecznie przerwij karmienie. Pamiętaj o regularnym wyparzaniu butelki. Bardzo możliwe, że zwierzę podczas karmienia będzie ugniatało Twoją dłoń swoimi przednimi łapkami – to naturalny odruch.

Koci osesek potrzebuje karmienia co dwie-trzy godziny, również w nocy. Jednorazowa dawka dla kociego noworodka to raptem 2-5 ml (łyżeczka do herbaty) mleka.

Jak się zachowuje koci noworodek?

Kilkudniowy kociak ma zamknięte oczka i uszy. Cały dzień śpi – nie martw się więc, gdy Twój również tak się zachowuje. Maluch budzi się tylko na czas jedzenia. Kotek może wiercić się albo wydawać dźwięki – to również jest normalne.

Podstawą, przy tym jak opiekować się małym kotkiem bez matki jest także pomoc w wypróżnianiu. Maluchy nie są w stanie robić tego samodzielnie. Kocia mama masuje brzuchy swoich dzieci językiem. Tobie natomiast przyda się zwilżony wacik kosmetyczny. Gdy nakarmisz zwierzę, rozpocznij delikatny masaż zarówno brzucha, jak i okolicy odbytu. W ten sposób pomożesz kotu się wypróżnić.

Jak opiekować się tygodniowym kotkiem (8-14 dni)

Kotek, który skończył pierwszy tydzień dalej ma zamknięte oczy i waży około 200g – mieści Ci się w dłoni. Możesz zauważyć, że lekko odstają mu uszka.

Nadal będzie głównie spał, budząc się tylko na jedzenie. Zdrowy tygodniowy kotek wierci się czasem i wydaje dźwięki, a od czasu do czasu lekko podnosi na przednich łapkach.

Kotek nadal potrzebuje źródła ciepła, więc pamiętaj o ciepłym termoforze.

Karm tygodniowego kotka specjalnym mlekiem co trzy godziny, również w nocy. Jednorazowo podawaj mu 6-10 ml mleka.

Nie zapominaj o głaskaniu brzuszka i odbytu po jedzeniu – to pomoc w wypróżnianiu.

Opieka nad dwutygodniowym kotkiem (15-21 dni)

Kotek, który skończył dwa tygodnie będzie powoli otwierał oczka i powinien mieć malutkie postawione do góry uszka. Będzie ważył około 300g.

Dzięki obudzeniu się zmysłów, dwutygodniowy kotek zaczyna poznawać świat. Wciąż dużo śpi, jednak widać po nim zainteresowanie najbliższym otoczeniem, pierwsze próby robienia kroczków.

Karm dwutygodniowego kotka co 3-4 godziny, podając mu 10-14 ml mleka.

Pamiętaj o źródle ciepła i pomocy w wypróżnianiu!

Trzytygodniowy kotek – opieka (22-28 dni)

W tym wieku Twojemu maluchowi zaczynają wychodzić ząbki! Trzytygodniowy kotek robi się ciekawski, jest stanie się przemieszczać samodzielnie, choć jego kroczki nadal są niezdarne.

Nadal potrzebuje źródła ciepła. W tym wieku możesz wstawić kotku płytką kuwetę, choć nadal potrzebuje Twojej pomocy przy wypróżnianiu się. Po każdym posiłku masuj delikatnie jego brzuszek i okolice odbytu ciepłym wilgotnym wacikiem.

Możesz karmić go już rzadziej, co 4-5 godzin (również w nocy), podając 14-18 ml mleka przy każdym posiłku.

Opieka nad miesięcznym kociakiem – czym karmić małego kotka po skończeniu miesiąca?

Czym karmić 1 miesięcznego kota?

Karmienie czterotygodniowego kotka powinno się odbywać co 5-6 godzin. Podawaj mu specjalne mleko dla kociąt, korzystaj z butelki i uważaj, by kotek się nie zadławił. Pojedyncza dawka pokarmu dla miesięcznego kociaka to 12-22 ml.

Kotek, który skończył czwarty tydzień życia jest ciekawski i umie skupić wzrok na obiektach. Powinien ważyć około 500 gramów. To czas na pierwsze zabawki!

Początek drugiego miesiąca życia to wiek, gdy kotek uczy się korzystania z kuwety. Stymulacja kotka wacikiem będzie więc potrzebna coraz rzadziej, ale zawsze upewniaj się, że kotek załatwił potrzeby i pomagaj mu jeśli jest taka konieczność.

Miesięczny kociak nie potrzebuje już dodatkowego źródła ciepła, jednak pamiętaj, by przebywał w ciepłym pomieszczeniu bez przeciągów.

Kociak 5 tygodni – pielęgnacja

Pięciotygodniowy kociak uwielbia się bawić, chętnie poluje i zaczyna wybierać się na wycieczki po pokoju.

Chętnie się myje po jedzeniu, korzysta sam z kuwety.

Czym karmić małego kotka w tym wieku? Pięciotygodniowy kotek musi być karmiony butelką co 6 godzin (również w nocy!).  To również czas na pierwsze mięsne posiłki! Zacznij od malutkich porcji mięsa mielonego lub mokrej karmy. Wstaw do kojca też płytką miskę z wodą do picia.

Obserwuj czy uczy się jeść, czy jego waga nie spada. W tym wieku kociak powinien ważyć 550-650g.

Sześciotygodniowy kociak – karmienie i zachowanie

Kotek w wieku 6 tygodni ma komplet mlecznych ząbków i może być karmiony mokrą karmą co 6 godzin (na noc możemy zrobić dłuższą przerwę).

Nadal bacznie obserwuj wagę kotka i jego naukę jedzenia stałego pokarmu.

To wiek, w którym kotek potrzebuje dużo zabawy oraz czas na pierwsze szczepienia!

8. tydzień życia kotka

Siedmiotygodniowy kotek biega i się bawi. Wygląda jak dorosły kot, tylko maleńki (750-800g). U samców widać już jądra.

Karm kotka 3-4 razy na dobę, obserwując czy przybiera na wadze.

Kotek w wieku 7 tygodni potrzebuje dużo zabawy i nauki polowania oraz zasad współżycia w stadzie.

Dwumiesięczny kociak

Kotek w wieku 8 tygodni dochodzi wagą do 1 kg. Jest już w pełni samodzielny, choć malutki. Kotek w wieku 8 tygodni jest gotowy do adopcji.

Karm go 3-4 razy na dobę mokrą karmą.

To czas na umówienie kolejnej szczepionki!

Jak zadbać o porzuconego kotka: Praktyczne wskazówki

Wiesz już, co zrobić z małym, znalezionym kotem przez pierwsze tygodnie życia. Czas na kilka dodatkowych wskazówek, które ułatwią Ci zajmowanie się maluszkiem.

  • Podwyższona temperatura otoczenia: Kilkudniowy kotek potrzebuje źródła ciepła, dlatego termofor jest niezwykle przydatny w opiece nad nim. Nie masz go w domu? Wystarczy butelka napełniona ciepłą wodą i owinięta ręcznikiem. Ważne, żeby dbać o to, by stale była ciepła. Możesz w tym celu wykorzystać ewentualnie poduszkę elektryczną, jednak niech nie wypełnia całego legowiska.
  • Dla malucha przygotuj miejsce w kartonie. Możesz wyłożyć je posłaniem lub kocami. Zadbaj o to, żeby przestrzeń nie była zbyt mała. Powinna być większa niż termofor. Dzięki temu kot będzie się zbliżał do źródła ciepła lub od niego oddalał, regulując w ten sposób swoją temperaturę. Zastanawiasz się, dlaczego warto zastosować karton? Z legowiska czy koca zwierzę może zejść. Jeśli trafi na zimną posadzkę, zmarznie, a to dla niego bardzo niebezpieczne. Legowisko możesz wyłożyć podkładami – są tworzone dla szczeniąt i dzieci. Ochronią posłanie przed zabrudzeniem.
  • Socjalizacja kociaka: Przygotuj się na to, że znaleziony kociak mógł przeżyć wiele traum w swoim krótkim życiu. Maluchy uczą się prawidłowego zachowania od matki oraz rodzeństwa. Przebywanie z nimi i zabawy pozwalają im między innymi zrozumieć granice. Twoim zadaniem będzie ich wyznaczenie. Ważne jest, żeby nie bawić się z kotem przy pomocy dłoni. Zawsze używaj akcesorium – wędka będzie najlepsza.
  • Awaryjny posiłek: Jeśli nie masz czym karmić małego kotka, jednorazowo możesz podać mu mleko krowie rozcieńczone z ciepłą wodą. Zrób jednak wszystko, by jak najszybciej podać mu dedykowane mleko dla kociąt.
  • Strzykawka zamiast butelki: Możesz karmić kociaka z dużej strzykawki. Bardzo jednak uważaj, by nie podać mu za dużej porcji, bo maluch może zadławić się. Dociskaj tłok bardzo delikatnie i upewnij się, że maluch nadąża.

Kiedy iść z kociakiem do weterynarza

Pamiętaj, że pomoc lekarza weterynarii jest bardzo ważna. W przypadku kilkudniowego zwierzęcia musisz reagować przy każdej zauważalnej zmianie. Maluch zupełnie odmawia jedzenia? Ma problemy z wypróżnieniem mimo Twojej pomocy? To czas na konsultację. Pamiętaj też, żeby pod ręką mieć numer telefonu do całodobowej kliniki weterynaryjnej. Jeśli coś wydarzy się w nocy, nie będziesz mieć czasu ani głowy na szukanie najbliższego miejsca działającego całodobowo. Znalezienie zawczasu odpowiedniego miejsca i oszczędzi Wam wiele stresu.

W przypadku malutkiego, bezdomnego kota w złym stanie najlepiej od razu udać się do weterynarza. Specjalista podpowie Ci, czym karmić małego kotka bez matki. Zdarzają się gabinety, w których możesz od razu kupić potrzebne produkty.

Kiedy przyjmujesz pod swój dach takiego malucha, nie wiesz, jaka jest historia jego rodziców. W przypadku bezdomnego kota nietrudno o zakażenie białaczką czy wirusem nabytego niedoboru immunologicznego. FIV czy FELV mogła mieć matka i zarazić dzieci podczas pielęgnacji. Nim zabierzesz znalezione zwierzę do swojego domu, mając na uwadze fakt, że posiadasz już koty, zastanów się, czy chcesz podejmować takie ryzyko. Dla ludzi te choroby nie stanowią żadnego zagrożenia. Nie przejmuj się więc nimi, jeśli nie masz mruczków i chcesz zaprosić maluszka do swojego domu.

Teraz już wiesz, jak opiekować się małym kotkiem!

Wiesz już, jak zadbać o małego kotka. To wymagające zajęcie, które pochłania mnóstwo czasu. Jeśli będziesz pamiętać o odpowiedniej temperaturze w posłaniu, regularnym, częstym karmieniu i pomocy w wypróżnianiu, istnieje duża szansa, że uda Ci się uratować kilkudniowego oseska. Najpierw jednak musisz podjąć decyzję, co zrobić z porzuconym kotem. Karmienie co kilka godzin to odpowiedzialność, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Jeśli wiesz, że będzie to problemem, lepiej poszukaj pomocy lub przekaż kotka do pogotowia adopcyjnego dla zwierząt.

Musisz więc zastanowić się, co zrobić z małym, znalezionym kotem – opiekować się nim samodzielnie czy poprosić kogoś o pomoc? Ratowanie maluszka wymaga czasu. To też poważny obowiązek!

Autor:

autor: agata adamska

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy