Jak przekonać do siebie dwa koty? 7 wskazówek dla opiekunów

2 maja 2023 Redakcja0

Jak zaprzyjaźnić dwa koty? To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów, którzy chcą, żeby w ich domu pojawił się kolejny mruczek. Warto się do tego dobrze przygotować, bo błędy popełnione na początkowym etapie będą miały konsekwencje w przyszłości. Podpowiadamy, jak przekonać do siebie dwa koty.

Koty to według wielu osób samotnicy, które raczej wolałyby zostać jedynakami w swojej ludzkiej rodzinie. Nie jest to jednak do końca prawda. Żyjące w miastach bezdomne koty domowe tworzą stada. Tak samo mruczki mieszkające w naszych domach. Oczywiście są też takie osobniki, które trudno będzie przekonać do drugiego miauczącego zwierzaka w domu. Nie poddawaj się jednak. Zastosuj specjalny proces, który może sprawić, że między pupilami pojawi się przyjaźń. Podpowiadamy, jak przyzwyczaić kota do kota.

 

 

Jak przekonać do siebie dwa koty?

Zastanawiasz się, jak przekonać do siebie dwa koty? Nim poznasz sprawdzone sposoby na zaprzyjaźnienie mruczków, skoncentruj się na wybraniu odpowiedniego przyjaciela dla zwierzaka, który już z Tobą mieszka. Odpowiednio dopasowane do siebie futrzaki będzie po prostu łatwiej ze sobą zaprzyjaźnić.

Kiedy planujesz adopcję drugiego lub kolejnego kota, postaraj się odstawić na bok swoje upodobania dotyczące nowego domownika. To nic złego, że najbardziej podobają Ci się białe mruczki z długą sierścią czy rude z krótką, jednak najważniejsze jest, żeby myśleć o tym zwierzaku, który czeka w domu na nowego przyjaciela.

Postaraj się wybrać do domu drugiego kota, który będzie charakterem podobny do pierwszego. To zwiększy szansę, że Twój mruczek zaakceptuje nowego lokatora. Jeśli szukasz zwierzaka w domu tymczasowym, od jego dotychczasowego opiekuna dowiesz się więcej na temat charakteru konkretnego futrzaka. To ułatwi Ci podjęcie decyzji.

Pamiętaj, że musisz znaleźć kopii swojego kota. Uważaj po prostu na wprowadzanie do domu mruczka, któremu w głowie tylko zabawa, jeśli mieszka w nim już zwierzę ponad wszystko ceniące sobie spokój. Zaczepki nowego domownika mogą mu się nie spodobać. I na odwrót – jeśli masz energicznego kota, który potrzebuje zabaw, może adopcja seniora albo inwalidy nie będzie najlepszym pomysłem. Są oczywiście wyjątki – Twój kot ma sześć lat, ale wciąż zachowuje się, jakby miał rok i wszędzie go pełno? Dla takiego rozrabiaki idealnym towarzyszem będzie kilkumiesięczne kocię, które z pewnością dorówna mu temperamentem. Oczywiście możesz też zaadoptować dorosłego, energicznego mruczka.

Jak przyzwyczaić dużego kota do małego?

Kiedy chcesz wprowadzić do domu drugiego kota, zwróć uwagę na wiek obydwu z nich. Duża różnica może nie być najlepszym pomysłem. Wyobraź sobie, że do trzynastoletniego kocura wprowadzasz kilkumiesięcznego mruczka. Przypomnij sobie, jak energiczny był Twój pierwszy kot, gdy był mały, a jak zachowuje się teraz. Z pewnością nie jest już tak skory do zabaw. Maluch to natomiast wulkan energii, który będzie nieustannie zaczepiał seniora i prowokował gonitwy. Starszego kota może to po prostu męczyć.

Zdecydowanie lepiej, jeśli różnica wieku między zwierzętami nie będzie tak duża. Możesz wprowadzić małe kocię, na przykład do pięcioletniego czy sześcioletniego kocura. Jak przyzwyczaić dużego kota do małego? Skorzystaj z podanych niżej wskazówek. Na etapy socjalizacji z izolacją nie wpływa różnica wieku między zwierzętami.

Co zrobić, żeby koty się polubiły?

Są pewne zasady, które warto zastosować, kiedy chcesz adoptować lub kupić kolejnego kota. Proces zaprzyjaźniania mruczących przyjaciół określa się socjalizacją z izolacją lub dokoceniem. Przygotowaliśmy dla Ciebie wskazówki, które ułatwią przejście przez ten niezbędny proces.

Przygotuj dom

Jak przyzwyczaić kota do kota? Najpierw je od siebie oddzielając! Może się to wydać dziwne, ale proces dokocenia zaczyna się od etapu, w którym zwierzęta w ogóle się nie widzą. Musisz więc zapewnić drugiemu kotu bezpieczną i komfortową przestrzeń, gdzie będzie przez jakiś czas mieszkał. Najlepiej jeśli będzie to drugi pokój, ale jeśli nie masz warunków, to możesz zaadaptować nawet łazienkę.

Jak zaprzyjaźnić dwa koty? Zacznij od fazy izolacji!

Kiedy przynosisz do domu nowego kota, zadbaj o to, żeby rezydent był w tym momencie w oddzielnym pomieszczeniu. Nie powinien nawet widzieć, że ktoś nowy pojawił się w mieszkaniu. Najlepiej jeśli między pokojami będzie jeszcze jeden bufor, np. przedpokój. Przez kilkanaście godzin nie pozwalaj mruczkom wychodzić ze swoich pomieszczeń.

Wymiana zapachów

Dla mruczków zapachy są bardzo ważne. W takim razie, co zrobić, żeby koty się polubiły? Niech poczują swój zapach, nim pierwszy raz się zobaczą. Przenieś z pokoju jednego kota rzecz przesiąkniętą jego zapachem, na przykład kocyk i daj ją obwąchać drugiemu (oraz na odwrót). Nie rób niczego na siłę. Niech przedmiot leży obok zwierzęcia, a ono samo zdecyduje, kiedy go obwąchać.

Zamiana pomieszczeń

Czas na kolejny etap socjalizacji z izolacją, a jest nim zamiana pomieszczeń między kotami. Możesz to zrobić dopiero w momencie, gdy nowy domownik jest w pełni rozluźniony, nie obawia się Ciebie, a czasem nawet drapie w drzwi, bo chciałby poznać resztę mieszkania. Najpierw wynieś nowego kota do pomieszczenia, w którym rezydent nie będzie mógł go zobaczyć. Następnie zaproś rezydenta do bazy nowo przybyłego kociaka i zamknij za nim drzwi. Powtórz czynności z drugim kocim domownikiem. Zamian możesz dokonywać codziennie.

Karmienie po dwóch stronach drzwi

Do tego etapu socjalizacji z izolacją przyda Ci się druga osoba. Kiedy przyjdzie czas karmienia, niech miski kotów znajdą się po dwóch stronach jednych drzwi – koniecznie zamkniętych! Naczynia powinny być na tyle daleko, żeby koty czuły się komfortowo. W kolejnych etapach będziesz stopniowo stawiać miski coraz bliżej. Jeśli zauważysz, że któryś z kotów reaguje, sycząc czy uciekając, to znak, że trzeba znów cofnąć miski na bezpieczną odległość od drzwi. W końcu jednak zwierzęta zrozumieją, że drugi mruczek oznacza porę karmienia, a więc coś przyjemnego. Pamiętaj, że na tym etapie koty wciąż nie mogą się widzieć!

Niech się zobaczą!

Przyszedł czas, żeby zwierzaki się zobaczyły. Wciąż jednak nie powinny mieć ze sobą bezpośredniego kontaktu. Możesz karmić je przy uchylonych drzwiach lub zamontować w otworze drzwiowym siatkę. Powinna znaleźć się między nimi bariera, która jednak pozwoli im się widzieć. Ten etap może trwać dość długo. Zakończ go, dopiero gdy zauważysz, że obydwa koty czują się w pełni komfortowo.

Czas na zabawę!

Rozpocznij zabawę ulubioną wędką z jednym kotem. Kiedy będzie on zajęty bieganiem, niech Twój pomocnik wprowadzi do pomieszczenia drugiego domownika i rozpocznie z nim równie angażującą zabawę. Jeśli zauważysz, że zwierzęta zaczynają na siebie zwracać zbyt wiele uwagi, a sytuacja robi się napięta, zakończ zabawę. Dostrzeżesz, jak z dnia na dzień mruczki będą lepiej znosić swoje towarzystwo. To czas, żeby nakarmić je w jednym pomieszczeniu.

Jak ocenić, czy się udało? Jeśli koty nie wpadają w furię, nie biją się co chwilę, a widać, że się tolerują, możesz uznać proces za udany. Pamiętaj, że jeśli koty chętnie dzielą się swoją przestrzenią, to już dużo. Nie w każdym przypadku jest tak, że mruczki nawzajem dbają o swoją higienę i śpią razem w łóżku.

 

 

Kocia przyjaźń – podsumowanie

Wiesz już, jak przekonać do siebie dwa koty. Proces może Ci się wydawać skomplikowany i trwać do kilku tygodni. Pamiętaj jednak, że wysiłek włożony w tak zwaną socjalizację z izolacją opłaci się w przyszłości. Wprowadzenie nowego kota bez żadnych przygotowań może sprawić, że chwilowo mruczki będą się tolerować, aż w końcu zaczną się między nimi kłótnie, które trudno będzie powstrzymać. Wymiana zapachów, karmienie kotów po dwóch stronach zamkniętych drzwi, wspólna zabawa – to wszystko daje dużą szansę na kocią przyjaźń, a przynajmniej na to, że mruczki będą dzielić się przestrzenią bez kłótni. Planujesz przeprowadzić wszystkie etapy socjalizacji z izolacją? A może masz już doświadczenie z tym sposobem zaprzyjaźniania ze sobą zwierząt? Podziel się z nami swoim doświadczeniem.

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy