Zapalenie ucha u psa – jak się objawia, jak leczyć?

9 maja 2023 Redakcja0

Zapalenie ucha to problem, który występuje zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Ból, świąd, rozdrażnienie – takie objawy mogą towarzyszyć tej uciążliwej chorobie. Dowiedz się, czym jest zapalenie ucha u psa, jak powinno wyglądać leczenie i czy da się uniknąć schorzenia.

Zapalenie uszu u psa występuje często. Warto więc regularnie kontrolować tę część ciała zwierzęcia, żeby nie przeoczyć żadnych niepokojących zmian. Możesz to robić podczas głaskania, czesania czy kąpieli, aby nie stresować pupila. Powinno Cię zaniepokoić, jeśli zauważysz, że ucho jest tkliwe, zwierzę nie daje go dotknąć, a dodatkowo występuje zaczerwienienie. Istnieje duże ryzyko, że to oznaka zapalenia ucha. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się problemu. Podpowiadamy, jak leczy się stan zapalny ucha u psa.

 

 

Zapalenie ucha u psa – objawy choroby

Ucho zwierzęcia składa się trzech części. Na początku jest ucho zewnętrzne – jest to małżowina oraz długi kanał słuchowy w kształcie litery L. Właśnie w nim są gruczoły, które odpowiadają za produkcję wydzieliny. Błona bębenkowa oddziela ucho zewnętrzne od środkowego. Ucho środkowe składa się z jamy bębenkowej, trąbki Eustachiusza i kosteczek słuchowych. Ucho wewnętrzne to natomiast błędnik i odchodzący od niego nerw słuchowy. Warto wiedzieć, że ucho wewnętrzne pełni również funkcję zmysłu równowagi.

Zdrowe ucho u psa jest suche, nie boli przy dotyku, a jego kolor można określić jako lekko różowy. W przypadku zapalenia jest inaczej. Zmiany powodują u zwierzęcia dyskomfort, dlatego możesz zauważyć między innymi, że pies kręci głową. Kolejny sygnał ostrzegawczy to częste drapanie się przez czworonoga właśnie po uszach. Może on ocierać się głową, na przykład o łóżko, szukając w ten sposób chwilowej ulgi. Twój niepokój powinno zwrócić również przechylanie głowy na jeden bok.

Dowiedz się więcej o narządzie słuchu psa

 

Pewne symptomy możesz zauważyć, gdy zajrzysz do ucha. Sprawdź dokładnie, czy nie występuje wypływ wydzieliny z kanału słuchowego. Bywa, że ma ona nieprzyjemny zapach. Zapalenie może powodować zaczerwienienie i obrzęk małżowiny usznej. Przyjrzyj się też, czy na małżowinie nie ma strupków powstałych wskutek uporczywego drapania się przez czworonoga.

Zapalenie ucha u psa objawy daje stopniowo, dlatego łatwo przeoczyć, że choroba się rozwija. Z tego powodu tak ważne jest regularne kontrolowanie uszu.

Musisz wiedzieć, że przyczyny zapalenia ucha są różne. Najczęściej spotyka się zapalenia spowodowane infekcją bakteryjną, grzybiczą lub pasożytniczą (świerzbowiec).

Co jest powodem wystąpienia schorzenia? Infekcja bakteryjna lub grzybicza pojawia się zwykle wskutek dostania się wody do kanału słuchowego. Kolejna możliwość to świerzbowiec, czyli pasożyt, który bytuje na małżowinie. Do choroby doprowadza też problem z drożnością kanału słuchowego. Czasem winne jest ciało obce, które dostało się do ucha – bywa, że to źdźbło trawy.

Nie bez znaczenia jest też rasa zwierzęcia, a dokładniej związane z nią ułożenie uszu. Jeśli są opadające, ryzyko schorzenia wzrasta. Musisz więc wiedzieć, że z tą przypadłością często walczą spaniele, labradory i jamniki. Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta latem. Dlaczego? Wiele psów w tę ciepłą porę roku uwielbia korzystać z kąpieli podczas spacerów. Niestety łatwo wtedy o dostanie się wody do uszu, a stąd prosta droga do problemu z zapaleniem. W wilgotnym, ciepłym kanale słuchowym bakterie mają idealne warunki do rozwoju.

 

Leczenie zapalenia ucha u psa

Kiedy podejrzewasz zapalenie ucha u psa, koniecznie udaj się do weterynarza. Specjalista przeprowadzi wywiad, a następnie podejmie kolejne kroki w celu postawienia diagnozy. Jednym z działań zapewne będzie pobranie wydzieliny i zbadanie jej pod mikroskopem. Lekarz sprawdzi również, czy w uchu nie ma żadnych ciał obcych.

Od przyczyny infekcji zależy rodzaj leczenia. Jeśli winna jest grzybica, to konieczne będzie zastosowanie leków przeciwgrzybiczych. Schorzenie bakteryjne leczy się natomiast antybiotykami. Weterynarz może zalecić podawanie kropli do uszu. Rodzaj preparatu zależy od tego, jakie zapalenie zostanie stwierdzone. Forma kropli ułatwia aplikowanie produktu zwierzęciu.

Na pewno na wizycie dowiesz się jak odpowiednio czyścić uszy, by pozbyć się nadmiaru wydzieliny. Ważne jest, żeby stosować wszystkie preparaty czy leki zgodnie z zaleceniem lekarza. Jeśli zauważysz zmianę na lepsze, nie przerywaj od razu terapii. Może to doprowadzić do szybkiego nawrotu choroby.

Wizyty u weterynarza to dla większości czworonogów niezwykle stresujące wydarzenie. Chcesz mu tego oszczędzić i zastanawiasz się, czy istnieją domowe sposoby na zapalenie ucha u psa? Tym razem pomoc weterynarza jest niezbędna. Pamiętaj, że nieleczone zapalenie ucha zewnętrznego prowadzi do wystąpienia zapalenia ucha wewnętrznego, co z kolei może objawiać się zaburzeniami równowagi i dziwnym ułożeniem głowy.

Ważna jest więc szybka reakcja i wdrożenie leczenia, które zalecił specjalista. Podawanie samodzielnie dobranych kropli może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nie rezygnuj z weterynarza, nawet jeśli zwierzę nie wykazuje silnych objawów zapalenia. Wkrótce może się to zmienić, a leczenie stanie się trudniejsze i niepotrzebnie wydłuży.

 

 

Zapalenie uszu u psa – zapobieganie

Nie istnieją domowe sposoby na zapalenie ucha u psa, jednak są pewne metody, żeby zapobiec nawrotowi choroby w przyszłości. Warto skoncentrować się na tym, co ostatnim razem spowodowało problem. Być może woda dostała się do uszu podczas kąpieli? Jeśli tak, trzeba bardziej zwrócić uwagę na ten obszar podczas mycia psa.

Twój zwierzak uwielbia kąpiele w zbiornikach wodnych latem? Nie zabraniaj mu tej przyjemności. Pamiętaj jednak, żeby gdy psiak zakończy pływanie, dokładnie wytrzeć mu uszy.

Zdarza się, że choroba ma podłoże alergiczne. W takim przypadku potrzebna jest dieta eliminacyjna. Pamiętaj jednak, że na jej efekty trzeba długo czekać.

Jeśli stan zapalny ucha u psa wystąpił na skutek pojawienia się w nim jakiegoś ciała obcego, staraj się zapobiec takiej sytuacji w przyszłości. Regularnie kontroluj uszy, zwłaszcza po spacerach na łonie natury, a włosy porastające zewnętrzną część małżowiny usuwaj odpowiednimi przyrządami.

 

 

Dbaj też regularnie o czystość uszu swojego psa. Czyszczenie uszu przeprowadzaj możliwie delikatnie. Nigdy nie używaj patyczków – wystarczy jeden gwałtowny ruch zwierzęcia, a błona bębenkowa lub kanał słuchowy mogą ulec uszkodzeniu. Zamiast nich wykorzystaj płatek kosmetyczny, który jest znacznie bezpieczniejszy. I pamiętaj – korzystaj wyłącznie z preparatów przeznaczonych dla zwierząt lub wyraźnie zaleconych przez weterynarza.

Chore ucho u psa – podsumowanie

Kiedy psa boli ucho, może być rozdrażniony. Zwierzę często potrząsa głową, uporczywie drapie okolicę ucha, a małżowina jest zaczerwieniona? Takie objawy mogą świadczyć o chorobie. Stan zapalny wymaga wizyty u weterynarza. Mogło wywołać go wiele czynników – zarówno pasożyty, jak i bakterie. Zdarza się, że zapaleniu ucha jest winna kąpiel, podczas której do kanału dostało się dużo wody.

Tylko specjalista będzie w stanie zdiagnozować przyczynę zapalenia, a następnie dobrać odpowiednie leki. Podczas leczenia stosuje się między innymi krople. Nie dobieraj ich samodzielnie, gdy psa boli ucho. W ten sposób możesz zaszkodzić zwierzęciu. Stosuj się do zaleceń lekarza i nie przerywaj terapii zbyt szybko. W innym przypadku choroba wkrótce powróci.

Aby zapobiec chorobie, staraj się eliminować czynniki ryzyka. Dbaj o higienę uszu zwierzaka przy pomocy odpowiedniego preparatu i płatka kosmetycznego. Po każdej kąpieli dokładnie wycieraj jego uszy. To też dobry moment, żeby skontrolować ich stan.

Czy Twojemu psu zdarzyło się zapalenie ucha? Podziel się swoim doświadczeniem związanym z walką z tym uciążliwym schorzeniem!

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy