Jak słyszy pies? ABC słuchu psa

31 sierpnia 2022 Redakcja0
słuch psa

Masz czasami wrażenie, że Twój pies słyszy wszystko? Lekko zaszeleścisz woreczkiem lub otworzysz lodówkę, a ten pojawia się jakby znikąd? Twój czworonóg ma po prostu doskonały słuch. Jak słyszy pies? Przeczytaj!

Prawdopodobnie każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak doskonały węch mają psy. W końcu właśnie z tego słyną, a ich niezwykle rozwinięte powonienie jest bardzo często wykorzystywane. Psy w końcu pomagają w tropieniu, polowaniach, wyszukiwaniu substancji niedozwolonych i w wielu innych kwestiach. Zasługi psiego nosa są naprawdę nieocenione. Jednak czy wiesz, że Twój pies ma też doskonały słuch?

Z całą pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że słuch psa jest lepszy od Twojego. Czy jednak wiesz jak bardzo? To bardzo ciekawe zagadnienie. Pozwala też zrozumieć, dlaczego psy bardzo źle reagują na głośne dźwięki – w tym na wybuchy fajerwerków podczas nocy sylwestrowej. Poznaj bliżej sposób, w jaki słyszy Twój pies i zadbaj o jego komfort w przyszłości.

jak słyszy pies

Słuch u psa – podstawowe informacje

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zbudowane jest ucho psa? Budowa anatomiczna również jest w stanie wiele powiedzieć na temat tego, jaki jest w rzeczywistości słuch u psa. Tym, co widzisz, jest ucho zewnętrzne. To właśnie w uchu zewnętrznym jest małżowina, która pozwala na lokalizacje, skupianie i odbieranie fal dźwiękowych z otoczenia. W małżowinie są też odpowiednie mięśnie – to właśnie dzięki nim pies może poruszać uszami i bez żadnego problemu kierować je w stronę źródła dźwięku.

Gdy zajrzysz do ucha, zobaczysz przewód słuchowy. Zakończony jest on błoną bębenkową. To właśnie ona jest tym, co oddziela ucho środkowe od ucha wewnętrznego. Rolą błony bębenkowej jest przechwytywanie dźwięków i przekształcanie ich w drgania znajdujących się w uchu kosteczek. Dopiero potem dźwięk wpada do ucha wewnętrznego, a stamtąd w końcu do mózgu.

Słuch psa jest dla niego bardzo ważny. Jednak nie jest najważniejszym zmysłem u Twojego czworonoga. Dlatego psy, które cierpią na niedosłuch lub są całkowicie niesłyszące, potrafią się do takiego stanu rzeczy przystosować. Jeśli ich węch jest w porządku, to poradzą sobie w życiu. Jeśli Twój pies traci słuch, pamiętaj, by był pod stałą opieką lekarza weterynarii, jednak nie martw się o jego los. Z Twoją pomocą nadal może wieść szczęśliwe życie, które nie będzie się zbytnio różnić od innych psów.

słuch psa

Jak słyszy pies?

Nie ma żadnych wątpliwości – choć słuch u psa zdecydowanie nie jest jego najlepszym, najbardziej rozwiniętym zmysłem u psa i tak jest o wiele razy bardziej wrażliwy niż słuch człowieka. Psy słyszą doskonale i nie trzeba zbyt długiej i wnikliwej obserwacji, by to zauważyć.

Czy wiesz, że Twój pies jest w stanie doskonale usłyszeć wszelkie dźwięki nawet z dwudziestu pięciu metrów odległości? Dla porównania, żebyś Ty słyszał równie dobrze, jak on źródło dźwięku musi być nie dalej od Ciebie niż sześć metrów. Twój pies może też dać Ci znać, że nadciąga burza. Zwierzęta często boją się burzy, huki i grzmoty, które jej towarzyszą, są dla nich bardzo nieprzyjemne. W dodatku pies jest w stanie odkryć ją na długo przed Tobą. Pies usłyszy bowiem burzę jeszcze na dziesięć kilometrów, zanim Ty zaczniesz ją słyszeć. To ogromna różnica. Dlatego zwierzaki często jako pierwsze ostrzegają swoich opiekunów, że zbliża się burza i trzeba poszukać schronienia.

Wiesz już, jak słyszą psy, jeśli chodzi o odległości. Jednak czy wiesz, że psy są w stanie też uczyć się dźwięków? Ich umysł pod tym względem jest naprawdę bardzo mocno rozwinięty. Masz czasem wrażenie, że Twój pies rozpoznaje resztę domowników po krokach i jest w stanie odróżnić samochód Twój czy nadjeżdżającego kuriera po samym dźwięku silnika? To wcale nie jest wrażenie! Tak się po prostu dzieje. Twój pies doskonale wie, kiedy wracasz z pracy i odróżnia dźwięk Twoich kroków od kroków sąsiadów i innych ludzi. To dlatego od razu czeka przy drzwiach wejściowych i już z daleka cieszy się na fakt, że nadchodzisz.

jak słyszy pies

Jednak tak doskonały słuch ma też swoje wady. Dlatego psy mogą bardzo gwałtownie, panicznie wręcz, reagować na nagły, głośny hałas. Stąd biorą się wszystkie psy spanikowane podczas nocy sylwestrowej czy przeraźliwie bojące się burzy. Twój pies może źle reagować na wszystkie głośne, nagłe dźwięki. Kojarzy je bowiem z zagrożeniem, a w dodatku odczuwa je o wiele silniej niż Ty, przez co jego dyskomfort jest ogromny. Wiesz już, jak słyszy pies. Pamiętaj o tym, by oszczędzić mu stresu związanego z hałasem.

Słuch psa a człowieka. Ile razy pies ma lepszy słuch od człowieka?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile razy pies ma lepszy słuch od człowieka? Odpowiedź z pewnością brzmi: dużo. Jednak jak prezentują się statystyki?

Warto zacząć od podstaw. Różnice są już bowiem nawet w anatomicznej budowie ucha. Psie uszy mają aż siedemnaście mięśni, dzięki którym zwierzak może nimi poruszać. A to sprawia, że uszy działają jak radary. Natychmiastowe nakierowanie na źródło dźwięku pozwala lepiej przechwycić dźwięk, co w rezultacie sprawia, że zwierzak jest lepiej słyszalny. Słuch psa a człowieka już w tym momencie jest zupełnie inny. Dla ludzi też najważniejszym zmysłem jest wzrok, dla psów pozostaje nim węch. Różnice między odbieraniem zmysłów przez psy i ludzi są więc ogromne. W takim razie jak słyszą psy, a jak ludzie?

Psy mają też zdecydowanie większy zakres słyszanych częstotliwości. Są w stanie wychwycić dźwięki, których nie słyszy ludzkie ucho. Rozpiętość jest tutaj bardzo duża. Jeśli dźwięk jest powyżej częstotliwości dwudziestu tysięcy Hz, człowiek już nie będzie w stanie go usłyszeć. Psy natomiast są w stanie słyszeć nawet częstotliwości do czterdziestu tysięcy Hz. Nie można jednak przyjąć, że słuch psa a człowieka różni się względem siebie tym, że pies jest dwa razy bardziej skuteczny w nasłuchiwaniu. Osiągi ma o wiele lepsze. Dwa razy większy jest natomiast zakres dźwięków, które jest w stanie usłyszeć.

W przypadku odległości to, co człowiek mógłby usłyszeć dopiero z około dwóch do czterech metrów, pies jest w stanie usłyszeć nawet z ponad trzydziestu metrów, co jest przecież doskonałym wynikiem. To, jak słyszy pies, z pewnością tłumaczy wiele. Łącznie z tym, czemu Twój pies potrafi błyskawicznie pojawić się w kuchni, gdy słyszy, że coś jesz. A także tłumaczy, dlaczego od początku historii przyjaźni psów i ludzi, to właśnie psom pozostawiano rolę dzielnych i czujnych stróżów.

słuch u psa

Jak słyszy pies – podsumowanie

Z pewnością nie raz już zachwycałeś się słuchem Twojego czworonoga. Bywało też z pewnością, że pomstowałeś na to, że pies wydaje się Cię nie słyszeć. Bez obaw, jeśli jest tylko zdrowy i nie ma faktycznych problemów ze słuchem, zwierzak słyszy Cię naprawdę doskonale. Po prostu zajęty jest czymś innym i nie bardzo ma ochotę słuchać w tym konkretnym momencie. Twój zwierzak słyszy w końcu o wiele lepiej niż Ty. A ile razy pies ma lepszy słuch od człowieka?

Jeśli chodzi o zakres słyszalnych częstotliwości, różnica jest dwukrotna. Człowiek jest w stanie usłyszeć dźwięku do dwudziestu tysięcy Hz, a pies do czterdziestu tysięcy. Jednak słuch psa jest o wiele, wiele lepszy od słuchu człowieka. Pies wyłapie burzę na odległość o dziesięć kilometrów większą niż Ty. Twój zwierzak doskonale słyszy nawet z trzydziestu metrów to, co Ty usłyszysz z ledwie czterech czy nawet dwóch metrów.

Twój zwierzak też nie tylko doskonale słyszy, ale też zapamiętuje dźwięki. Jest w stanie doskonale rozpoznać kiedy idziesz Ty, kiedy ze szkoły wracają dzieci, kiedy nadchodzi nielubiany kurier lub bardzo lubiana sąsiadka, która zawsze ma smaczki w kieszeni. Czy słuch Twojego psa Cię zaskoczył? W jaki sposób? Opowiedz nam, czekamy na Twoją historię.

 

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy