Ile palców mają koty? Dowiedz się!

22 lipca 2022 Redakcja0
ile palców mają koty

Kocie łapy potrafią robić wrażenie. Wiele osób uważa je po prostu za bardzo urocze i słodkie. Wiele osób też fascynuje niesamowity sposób poruszania się kota. A ile palców mają koty i jak im to pomaga w codzienności? Przeczytaj!

Miłośnicy kotów z pewnością nie raz mieli okazję spoglądać na kocie łapki. Kot porusza się
z gracją baletnicy, bezszelestnie i bardzo miękko. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd bierze się ten sposób poruszania kota? Albo ile palców mają koty i jakie pełnią one funkcje? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

ile palców mają koty?

Łapa kota – budowa

Łapy kota są naprawdę fascynujące i warto przyjrzeć im się bliżej. W ten sposób o wiele lepiej zrozumiesz sposób, w jaki funkcjonuje Twój kot, także pod względem anatomicznym. A to pozwoli zrozumieć, że łapy kota to delikatna biologiczna konstrukcja, o którą trzeba naprawdę bardzo dbać.

W końcu kot to drapieżnik. Możesz w to powątpiewać, gdy patrzysz na swojego rozleniwionego, puchatego kociaka, który właśnie bawi się uroczo na kanapie. Jednak nawet najsłodsza mrucząca puchata kulka jest drapieżnikiem. I jeśli kot nie chce być przez nikogo usłyszany, jeśli właśnie się skrada za swoją ofiarą – nawet jeśli tą „ofiarą” jest po prostu zabawka, to nikt go nie usłyszy. Pozwala na to specyficzna łapa kota. Wiele wyjaśnia tu budowa anatomiczna.

Przednie łapy kota składają się z tylko jednej kości ramiennej, która jest połączona
za pośrednictwem stawu barkowego z łopatką. Dalej jest staw łokciowy i kość łokciowa oraz promieniowa. Później są kości śródręcza, nadgarstka i palców. O palcach przeczytasz nieco niżej.

Obojczyk kota ma formę szczątkową, a to oznacza, że przednie łapy nie mają kostnego połączenia z kręgosłupem. U kota mięśnie i ścięgna podtrzymują łopatki. Dla odróżnienia
w Twoim ciele istnieje kostne połączenie łopatek z mostkiem i obojczykiem.

Taka budowa ciała kota pozwala mu na lepszy balans ciałem i poruszanie się z ogromną gracją. To właśnie dzięki możliwości dużo lepszej, swobodnej manipulacji ciałem kot jest
w stanie tak manewrować, by zmieścić się w naprawdę wąskie szczeliny i przecisnąć przez nie. Tak wygląda każda przednia łapa kota.

Budowa łapy tylnej jest nieco inna. Przede wszystkim tylne łapy mają o wiele mocniejsze
i stabilniejsze połączenie z kręgosłupem. To dlatego, że tylne łapy kota pełnią jednak inne funkcje niż te przednie. Te łapy muszą być bardzo silne i sprężyste. Są one podstawą kociej szyi i to właśnie one są odpowiedzialne za wykonywanie imponujących kocich skoków.

Staw biodrowy łączy tylne łapy ze szkieletem osiowym. Staw ten umiejscowiony jest pomiędzy miednicą a kością krzyżową. W tylnej łapie kota znajduje się jedna kość udowa, staw kolanowy, dwie kości, z których składa się podudzie – strzałkowa i piszczelowa. Są też, oczywiście, kości stopy. Na te z kolei składają się kości stępu, śródstopia i palców.

ile palców mają koty?

Ile palców mają koty?

Palce kota to kolejny temat, nad którym warto się pochylić i poświęcić nieco więcej czasu. Budowa kocich palców jest naprawdę fascynująca i bardzo skomplikowana. W grę wchodzi tu bardzo szczegółowy układ ścięgien. Niezwykle specyficzną budowę mają też kości (czy raczej kostki, bo są naprawdę bardzo maleńkie) stępu w przypadku łap tylnych i nadgarstkowych w przypadku łap przednich.

Budowa anatomiczna kocich palców naprawdę jest niezwykła, a każda, nawet najmniejsza kostka czy ścięgno pełnią tam bardzo ważne funkcje, bez których kotom było o wiele trudniej się domyślać. Lata ewolucji sprawiły, że natura uczyniła kota doskonałym łowcą i wspaniałym drapieżnikiem. Palce kota też mają wpływ na taki stan rzeczy. A ile palców mają koty?

To w zasadzie zależy od tego, o których palcach mowa – przednich czy tylnych. Pełnią one zupełnie inne funkcje. Można byłoby się spodziewać, że palce u kota dane są mu przez naturę po równo – w końcu człowiek z natury ma po pięć palców u każdej kończyny
i z ludzkiego punktu widzenia wydaje się to być po prostu normą. U kotów jest jednak inaczej. W takim razie ile palców ma kot u przedniej łapy? Tam ma ich aż pięć – nie ma kciuka przeciwstawnego, jak człowiek, jednak na każdej kociej, przedniej i prawidłowo wykształconej łapce znajdziesz aż pięć palców. A ile palców ma kot w przypadku łapki tylnej? Tam ma ich mniej, bo tylko cztery u każdej łapy.

Palce u kota – funkcje

Wiesz już, ile palców mają koty. Jednak czy wiesz, dlaczego tak jest i po co mu właściwe są palce? Brak kciuków przeciwstawnych sprawia przecież, że nie może operować łapkami tak jak my dłońmi. Jednak kot wcale tego nie potrzebuje – jego palce służą do czegoś innego.

Kot naturalnie porusza się na palcach. W tym momencie można go porównać do baletnicy. Jednak koty robią to naturalnie, bo tak przystosowała je natura. Żaden kot nie musi ćwiczyć tej umiejętności, okupować jej bólem i zmianami w obrębie anatomicznym stopy. Łapy kota już takie są.

Ma to sens z punktu widzenia trybu życia kota. To drapieżnik, a więc zwierzę, które w naturze musi polować, by jeść. Poruszanie się na palcach pozwala na poruszanie się w sposób sprawny i bezszelestny – tutaj dużą pomocą dla kota są poduszki łap, które również pomagają w bezszelestnym poruszaniu się.

Im mniejsza część łap styka się z podłożem, tym zwierzę porusza się szybciej. Palcochodność u kotów jest możliwa głównie przez opisaną wcześniej skomplikowaną budowę kocich łap. Koty naturalnie poruszają się na palcach – w sposób lekki, cichy i pełen niewymuszonej gracji.

W dodatku poruszanie się na palcach ma też inne, bardzo duże znaczenie dla kota. Dzięki temu zmniejsza się powierzchnia tarcia przy styku łap z podłożem. To z kolei ma ogromny wpływ na tempo, w którym kot się porusza. Dzięki temu koty mogą nie tylko chodzić, ale też biegać bezszelestnie. A przy tym naprawdę bardzo szybko.

Taka budowa łap i palców sprawia też, że koty mogą skakać na dalekie dystanse i naprawdę bardzo wysoko. Choć tutaj, poza odpowiednią budową palców, potrzebna jest też siła łap tylnych – w końcu to właśnie one odpowiadają za sprężystość kota i pozwalają się odpowiednio odbić od podłoża.

Specyficzna budowa kocich łap, w tym też to, w jaki sposób ukształtowane są palce kota, pozwala mu w lepszej wspinaczce. Zapewne wielokrotnie udało Ci się zauważyć to podczas swojej codzienności z kotem – jeśli gdzieś można się wdrapać, Twój kot z to pewnością zrobi. A jeśli nie można – istnieje duża szansa, że odpowiednio pomysłowy i zdeterminowany mruczek też sobie poradzi z tym zadaniem.

Ile palców ma kot? Podsumowanie

Kocie łapy są naprawdę bardzo fascynujące. Warto poświęcić im trochę czasu, by zrozumieć, jak są zbudowane. Pozwoli to lepiej pojąć sposób poruszania się kota i to, dlaczego jest zdolny do rzeczy naprawdę niezwykłych z ludzkiego punktu widzenia. Koty na przykład mogą wcisnąć się w każdą szczelinę, a to wszystko dlatego, że mają większą możliwość manewrowania ciałem przez brak sztywnego, kostnego połączenia łap przednich
z kręgosłupem.

Koty poruszają się z niewymuszoną gracją i potrafią to robić naprawdę bezszelestnie, co pomaga im wieść żywot fantastycznych myśliwych (nawet jeśli jedynym, na co poluje Twój kot, są zabawki albo Twoje poruszające się przez sen stopy).

A ile palców mają koty? W przednich łapach jest ich pięć, w tylnych cztery. To właśnie dzięki ich odpowiedniej budowie kot może w naturalny, niewymuszony sposób poruszać się właśnie na palcach. A to wpływa nie tylko na to, jak cicho potrafią poruszać się te zwierzęta, ale też na tempo, które są w stanie rozwinąć.

Zaobserwowałeś coś interesującego w związku ze sposobem poruszania się swojego kota? Podziel się z nami swoją historią!

 

Przeczytaj również:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy