Jak ochłodzić kota? Poradnik na upalne dni

29 sierpnia 2022 Redakcja0
jak ochłodzić kota w upały

Mogłoby się wydawać, że koty naprawdę lubią słońce. W końcu każdy widział kiedyś tego zwierzaka, jak z lubością wygrzewa się na słońcu. Koty zdecydowanie lubią ciepło. Jednak jak ochłodzić kota?

Wiele osób może sądzić, że koty to zwierzaki tak uwielbiające ciepło, że problem przegrzania im w ogóle nie grozi. W końcu koty uwielbiają wygrzewać się na słońcu, wylegiwać się na piecach, grzejnikach czy innych źródłach ciepła. To wszystko prawda, jednak należy pamiętać, że koty też mogą się przegrzać. Słońce może im zaszkodzić dokładnie tak samo, jak ludziom. Dlatego jeśli dbasz o siebie podczas upałów, pamiętaj też o swoim kocie. Jak ochłodzić kota podczas upałów?

jak ochłodzić kota

Czy wiesz, jak ochłodzić kota?

Koty lubią ciepło. Każdy opiekun kota czy miłośnik tych zwierząt doskonale wie, że mruczki zawsze znajdą sobie doskonałe miejsce, by się porządnie wygrzać i są wtedy bardzo szczęśliwe. Jest jednak pewna granica – szczęśliwy kot, któremu jest bardzo ciepło i przyjemnie to nie to samo, co kot, który cierpi z powodu gorąca i szuka okazji, by się skryć w cieniu.

Choć wielu osobom może się wydawać zupełnie inaczej, to jednak koty cierpią z powodu upału. Na negatywne skutki upałów narażone są wszystkie koty. Jednak warto wiedzieć, że są zwierzaki, które znoszą upały gorzej niż inne. Należą do nich kocięta, koty starsze i chore, a także koty z nadwagą lub te zmagające się z otyłością. Także futro ma wpływ na to, jak kot znosi upały. Koty o krótkiej sierści radzą sobie relatywnie najlepiej – sierść jest swoistym izolatorem, jednak nie jest jej na tyle dużo i nie jest tak długa i ciężka, by dodatkowo ogrzewać kota. Dlatego bardzo mocno na negatywne skutki upałów narażone są koty o sierści bardzo długiej i gęstej.

Z drugiej strony jednak, koty całkowicie lub prawie całkowicie pozbawione sierści, na przykład sfinksy, peterbaldy czy koty elfie, też mogą cierpieć z powodu upałów. W końcu nie mają sierści, która działałaby jak izolator i chroniła skórę. Dlatego ich skóra jest szczególnie mocno narażona na poparzenia słoneczne.

To, jak koty znoszą upały, w dużym stopniu zależy nie tylko od tego, ile mają lat, w jakiej są kondycji, jaki jest ich stan zdrowia, czy jaka jest długość ich sierści. Bardzo ważne jest też to, jaką opieką są otoczone podczas tych trudnych, nadmiernie gorących dni. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jak ochłodzić kota w upalne dni.

jak ochłodzić kota

Jak koty znoszą upały? Objawy przegrzania

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak koty znoszą upały? Może Ci się wydawać, że radzą sobie z tym całkiem nieźle, w końcu zwierzaki te słyną między innymi z tego, że lubią się wygrzewać. To wszystko prawda, jednak każdy kot ma swoją granicę komfortu termicznego. I w każdym przypadku może zostać ona prędzej czy później przekroczona. Warto wtedy wiedzieć, jak ochłodzić kota. Zwłaszcza że skutki przegrzania mogą być opłakane.

Kot, który jest przegrzany, zacznie się zachowywać nietypowo dla siebie. Będzie rozdrażniony, nie będzie w stanie znaleźć sobie miejsca, w którym będzie mógł się ochłodzić. To wszystko dlatego, że zwierzak będzie czuł, że jest z nim źle i za wszelką cenę będzie chciał znaleźć to idealne miejsce, w którym będzie mógł dojść do siebie. Niepokój, który go będzie dręczył z powodu złego stanu zdrowia, nie będzie mu pozwalał na odpoczynek.

Kot może też zacząć dyszeć. U psów to zupełnie naturalny sposób na ochłodę i radzenie sobie z upałem. U kotów jednak jest inaczej. Gdy Twój kot zaczyna dyszeć, oznacza to, że jest mu zdecydowanie za gorąco i musisz wtedy szybko pomóc mu obniżyć temperaturę ciała.

Kot może też zacząć zostawiać mokre ślady. Koty nie mają zbyt wielu gruczołów potowych, a ich większość znajduje się właśnie na poduszkach łap. W ten sposób zwierzak będzie próbował się ochłodzić. Może też zacząć się wylizywać jeszcze bardziej intensywnie niż do tej pory, a także dostać ślinotoku. Koty liżą się bowiem nie tylko po to, by zadbać o swoją higienę. Robią to też wtedy, gdy chcą się ochłodzić. Mokre futerko zwiększa powierzchnię parowania, przez co kotom jest po prostu chłodniej.

Twój kot pod wpływem przegrzania może dostać nawet udaru cieplnego. A to stan, który już w sposób bezpośredni zagraża jego życiu. Kot może mieć problemy z utrzymaniem równowagi, może zacząć cierpieć z powodu drgawek, wymiotów, problemów z oddychaniem. Ostatecznie udar cieplny może skończyć się nawet śmiercią zwierzaka, jeśli nie otrzyma on natychmiastowej pomocy. Dlatego tak ważne jest to, by wiedzieć, jak ochłodzić kota w upalne dni.

jak ochłodzić kota

Jak ochłodzić kota w upalne dni?

Twój zwierzak liczy na Ciebie i na to, że pomożesz mu poradzić sobie podczas trudnych chwil. A do tych należą także upały. A jak ochłodzić kota w upały? Przede wszystkim, jeśli zauważysz, że u Twojego kota doszło do przegrzania lub podejrzewasz, że to już udar cieplny, nie panikuj. Twoja panika w niczym tu nie pomoże. Zamiast tego Twój kot potrzebuje, byś pomógł mu się ochłodzić.

Nigdy i pod żadnym pozorem nie polewaj go zimną wodą! Może dostać szoku termicznego, który jest stanem naprawdę bardzo groźnym i równie zagrażającym życiu! Zamiast tego przenieś go do cienia lub w chłodne miejsce w domu. Możesz schładzać jego łapki lub owinąć go całego wilgotnym ręcznikiem. Jeśli zwierzak jest przytomny, postaraj się dać mu wody. Możesz ją dodatkowo ochłodzić kostkami lodu. Uwaga! Nigdy nie wlewaj nieprzytomnemu czy niechętnemu kotu wody do pyszczka na siłę, bo to grozi jego zadławieniem.

Jeśli stan Twojego kota nie polepsza się, zwierzak jest nieprzytomny, męczą go drgawki czy pomimo Twoich prób nic nie zmienia się na lepsze – najlepszym wyjściem może okazać się zabranie kota do lekarza weterynarii. To właśnie lekarz ma największą wiedzę i możliwości, by fachowo pomóc Twojemu kotu.

Zdecydowanie jednak lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, dlatego nie zapomnij o profilaktyce podczas upałów. Nigdy nie zostawiaj kota zamkniętego w nagrzanym miejscu, w którym nie ma możliwości schłodzenia się – nasłoneczniony balkon czy zaparkowany samochód mogą okazać się dla Twojego zwierzaka śmiertelną pułapką. Zapewnij zwierzakowi chłodne i komfortowe miejsce do leżenia – z dala od słońca, tam, gdzie będzie mógł się schłodzić. Możesz też zdecydować się na zakup odpowiedniej dla Twojego kota maty chłodzącej.

Dbaj o to, by zwierzak zawsze miał dostęp do świeżej wody. Możesz dodawać do niej kostki lodu, by była chłodniejsza. Pamiętaj, że część kotów bardziej interesuje się wodą, gdy ta płynie, dlatego przemyśl zakup fontanny dla kota. Możesz też podawać kotu karmę prosto z lodówki. Dotyczy to zarówno karmy suchej, jak i mokrej. Nie podawaj zwierzakowi karmy zamrożonej, tylko dobrze schłodzoną. Przy jedzeniu mruczki powinny czuć przyjemny chłód.

jak ochłodzić kota w upalne dni

Jak ochłodzić kota – podsumowanie

Jak ochłodzić kota w upały? Warto się nad tym pytaniem zastanowić, zanim będzie za późno. Dość powszechną wiedzą jest fakt, że koty uwielbiają ciepło, jednak nawet im może być w pewnym momencie po prostu za ciepło. A to może skończyć się przegrzaniem czy wręcz udarem cieplnym. Dlatego istotne jest dbanie o zwierzaka tak, by do tego nie dopuścić.

Twój kot zawsze powinien mieć dostęp do chłodnej, świeżej wody, a także miejsce w chłodzie i cieniu, gdzie będzie mógł odpocząć. Nie pozwalaj kotu zbyt długo przebywać na słońcu podczas największych upałów. Zwierzak może nawet pod wpływem ciepła stracić przytomność, a Tobie będzie wydawało się, że po prostu sobie śpi.

Jeśli podejrzewasz u swojego mruczącego przyjaciela przegrzanie lub udar cieplny, postaraj się go schłodzić. Powoli, by nie dopuścić do szoku termicznego. Może okazać się, że najlepszym pomysłem będzie zabranie go do lekarza weterynarii.

 

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy