Dlaczego koty boją się ogórków? Mamy odpowiedź!

16 maja 2023 Redakcja0

W sieci znajduje się mnóstwo filmików, które pokazują reakcję kota na widok ogórka. Można z nich wywnioskować, że mruczki uznają to zielone warzywo za groźne. Reakcją jest najczęściej błyskawiczna ucieczka. Podpowiadamy, dlaczego koty boją się ogórków i czy w ogóle się boją.

Widok ogórka dla wielu mruczków okazuje się być przerażający. Na wideo dostępnych w sieci zwierzęta podskakują i zaczynają biec na oślep lub syczą i stroszą się na nieznany obiekt. Z takich nagrań wynika, że koty boją się ogórków. Dlaczego reakcja mruczków jest tak silna? Zdania na ten temat są podzielone. Dowiedz się, z czego może wynikać koci lęk. Podpowiadamy też, czy warto sprawdzić reakcję zwierzęcia na warzywo.

 

 

Możliwe przyczyny strachu u kota

Kot to z jednej strony odważny drapieżnik, który za sprawą swojego sprytu, zwinności i szybkości ma przewagę nad wieloma zwierzętami. Upolowanie posiłku to dla niego codzienność. Z drugiej strony potrafi być bardzo strachliwy. Domowe koty mogą wystraszyć się obcego człowieka, nieznanego czworonoga, a nawet określonych dźwięków. Niektórym przerażający wydaje się odgłos odkurzacza, inne z niepokojem nasłuchują kroków na klatce schodowej. Taka reakcja na hałasy jest zrozumiała, jednak skąd strach przed ogórkiem?

Kiedy przyglądasz się nagraniom dostępnym w sieci, zwróć uwagę na moment, w którym opiekun podkłada warzywo. Z pewnością zauważysz pewien powtarzający się schemat. Kiedy kot jest skoncentrowany na jedzeniu, opiekun umieszcza za jego plecami warzywo. Gdy mruczek się odwróci, zauważa ogórka, a to wywołuje w nim określoną reakcję. Czasem jest to podskoczenie ze strachu, często ucieczka, albo nastroszenie futra i syk.

 

 

Taka reakcja kota w rzeczywistości jest spowodowana tym, że w okolicy zwierzęcia pojawiło się coś nowego. Coś, czego dosłownie chwilę wcześniej nie było. Kot w naturze jest zarówno drapieżnikiem, jak i ofiarą. Ucieczka przed nagle pojawiającym się za nim obiektem nie powinna więc dziwić. Trzeba to wziąć pod uwagę, gdy zastanawiasz się, czy koty boją się ogórków. Może się okazać, że gdyby każdy twórca filmiku bezgłośnie podłożył jabłko, efekt byłby ten sam.

Myśląc o tym, czemu koty boją się ogórków, można wziąć pod uwagę również zapach. Te podłużne warzywa nie wydzielają jednak związków, które działają odstraszająco na mruczki.

Łatwiej skłaniać się ku teorii, że koty nie widzą zbyt dobrze z bliska. Najbliższe otoczenie rozpoznają bardziej przy pomocy wibrysów niż wzroku. To, co znajduje się obok, jest właściwie rozmazane. Być może zdarzyło Ci się zauważyć, że mruczkowi trudno odnaleźć przysmak, który znajduje się niemal pod jego nosem. Doskonale natomiast poradzi sobie z zauważeniem smakołyka leżącego kilka metrów dalej. Wydaje się więc prawdopodobne, że reakcja kota wynika z tego, że przestraszył się po prostu przedmiotu, a nie konkretnie ogórka.

Wpływ na reakcję kota może też mieć jego charakter. Niektóre zwierzęta są przecież bardziej strachliwe, inne mniej.

Dlaczego koty boją się ogórka? Naukowe wyjaśnienie

Czy naukowcom udało się odpowiedzieć, czemu koty boją się ogórków? Jeden z brytyjskich znanych specjalistów od zwierząt uważa, że sekretem jest wrodzona reakcja obronna. Chodzi bowiem o to, że na pierwszy rzut oka ogórek przypomina węża ze względu na zielony kolor, podłużny kształt oraz połyskliwą powierzchnię.

Reakcja zwierzęcia jest więc instynktowna – uciekać lub zaatakować. Ten wrodzony lęk mógł zostać kotu przekazany przez przodka, czyli kota nubijskiego, który żył na terenach zajmowanych również przez węże.

Nawet jeśli mruczek nigdy wcześniej nie widział węża, instynkt każe mu się zachować w określony sposób. Jest to kolejna z odpowiedzi na pytanie: dlaczego koty boją się ogórków? Czy słuszna? Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Warto wziąć pod uwagę, że są też inne warzywa, które mogłyby się kojarzyć z wężem. Cukinia ma przecież zielony odcień, połyskującą powierzchnię i jest podłużna, jednak to ogórek stał się bohaterem filmików.

 

 

Kot ucieka na widok ogórka. Jak z tym walczyć?

Kot kontra ogórek – filmiki o takiej tematyce cieszą się dużą popularnością. To może sprawić, że niejeden opiekun postanowi dowiedzieć się, czy jego zwierzak zareaguje podobnie do tych widocznych na wideo. Nie sprawdzaj na swoich mruczkach, czy koty boją się ogórków. To dla nich niepotrzebny stres!

Koty są bardzo wrażliwe emocjonalnie, a silny, nagły niepokój może odbić się na ich zachowaniu i zdrowiu. Pamiętaj, że przerażone zwierzę podczas ucieczki biegnie na oślep, nie zważając na przeszkody. Podczas skoku czy biegu mruczek może silnie uderzyć w ścianę, co będzie miało przykre konsekwencje. Bywa też, że bardzo przestraszony pupil odmawia przez jakiś czas jedzenia. Jeśli kot doświadczył tego nieśmiesznego żartu w miejscu, w którym był przyzwyczajony dostawać jedzenie, może zacząć bać się tej okolicy.

Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe hipotezy dotyczące kociego lęku przed ogórkiem, trzeba przyznać, że strach raczej nie dotyczy samego warzywa. Chodzi o konkretną sytuację. Na nagraniach mruczki są rozluźnione, bezpieczne we własnym domu, zajęte jedzeniem. Nie zwracają więc uwagi, co dzieje się w otoczeniu.

 

Przeczytaj również: Czy monstera jest trująca dla kota?

 

Gdyby za plecami kota nagle pojawił się inny przedmiot, jest duża szansa na podobną reakcję. Zwierzę ma bezwarunkowy odruch. Podskakuje i oddala się, bo nie wie, co nagle się obok niego znalazło. Gdyby naprawdę był to jadowity wąż, każda sekunda by była cenna. Właśnie dlatego mruczek błyskawicznie oddala się na bezpieczną odległość. Często zwierzęta na nagraniach w pierwszym momencie odskakują, ale zaraz po tym powoli się zbliżają, żeby sprawdzić, co wywołało u nich taki lęk. Mogą nawet uderzyć łapą w warzywo.

Jeśli zdarzyło Ci się wystraszyć kota ogórkiem, nie powtarzaj tego. Nie próbuj przyzwyczajać mruczącego przyjaciela do takich sytuacji. Z lękiem przed ogórkiem nie ma potrzeby walczyć. Pamiętaj, że często straszone zwierzę może stracić poczucie bezpieczeństwa we własnym domu, a także utracić do Ciebie zaufanie. Bywa, że lęki przeradzają się w poważne problemy behawioralne. Walka z nimi trwa długo i często wymaga pomocy specjalisty.

Chcesz mimo wszystko sprawdzić, czy Twój kot reaguje na ogórki w jakikolwiek sposób? Pokaż mu warzywo, trzymając je w ręku tuż po wyciągnięciu z lodówki. Zrób to, gdy zwierzak jest obok Ciebie i nie jest zajęty swoimi sprawami. Najpewniej podejdzie, obwącha ogórek i odejdzie. Dlaczego? W tym przypadku nie będzie bowiem elementu zaskoczenia, który w połączeniu z kształtem warzywa wywołuje u wielu mruczków gwałtowną reakcję.

Koty i ogórki – już znasz ich backstory

W sieci krążą filmiki, które udowadniają, że koty boją się ogórków. Dlaczego reagują lękiem na warzywo? Według niektórych wynika to z faktu, że ogórek przypomina niebezpiecznego węża ze względu na fakturę, kształt i kolor. Ważny jest jednak element zaskoczenia widoczny we wszystkich filmikach, których aktorami są koty. Ogórki są w nich podkładane, gdy zwierzaki zajmują się jedzeniem i czują się bezpieczne. Po odwróceniu się zauważają przedmiot, którego chwilę wcześniej nie było. Podskakują więc instynktownie. Wielce prawdopodobne, że podobnie zachowałyby się, gdyby nagle dostrzegły inny przedmiot.

Nie inspiruj się filmikami z sieci. To, co wydaje się zabawne dla oglądających, ale zupełnie nie jest takie dla kocich aktorów. Zwierzęta straszone w momentach, w których czują się bezpieczne we własnym domu, mogą stać się pełne lęku. Nie zrozumieją, że cała sytuacja jest wyłącznie żartem. Zamiast odtwarzania pomysłu z filmików lepiej poświęcić czas na zabawę z ukochanym mruczkiem. Do tego celu idealnie sprawdzi się wędka. Masz pomysł, skąd u mruczków znanych z nagrań wideo lęk przed ogórkiem? Która z teorii jest Ci najbliższa?

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy