Czy kota można kąpać? Dowiedz się więcej o myciu pupila

23 stycznia 2024 Redakcja0

Koty to jedne z najczystszych zwierząt, które samodzielnie dbają o swoją higienę. Zdarza się jednak, że wymagają pomocy przy zachowaniu czystości. Czy kota można kąpać? Dowiedz się, w jakich sytuacjach to potrzebne i w jaki sposób zadbać o komfort pupila.

Koty każdego dnia wylizują swoją sierść. Robią to między innymi po posiłku, żeby pozbyć się resztek zapachu. Dokładnie czyszczą futerko również przed snem. Są w stanie skutecznie usuwać sierść, która wypadła z cebulek, a także złuszczony naskórek, ponieważ ich język jest ostry. Niestety czasem mycie staje się dla kota trudnym do wypełnienia obowiązkiem. Powodem bywa choroba lub intensywność zabrudzeń. Czy można kąpać kota, gdy sam sobie nie radzi? Wyłącznie w określonych sytuacjach! Dowiedz się, kiedy kąpać kota.

Kąpanie kota – kilka słów wstępu

Koty nie są fanami wody. Zazwyczaj nie chcą jej pić, a podczas prób kąpieli uciekają. Te żyjące na dworze chowają się przed deszczem. Oczywiście są wyjątki. Niektóre mruczki chętnie pływają, co może być spowodowane konkretną rasą lub po prostu upodobaniami. Na ogół jednak koty unikają kontaktu z wodą.

Z czego wynika ta niechęć? Prawdopodobnie chodzi o przodków domowych pupili. Zwierzęta te wywodzą się od żbika afrykańskiego, nazywanego też kotem nubijskim. Pochodzi on z obszarów, na których panuje suchy klimat. Rzadki kontakt z wodą sprawił, że kot nubijski nie jest do niej przyzwyczajony.

Pupil samodzielnie radzi sobie z utrzymaniem sierści w czystości. Myje się kilka razy dziennie, wylizując dokładnie każde miejsce na ciele. Jednak taki sposób pielęgnacji sprawia, że duża ilość sierści trafia do przewodu pokarmowego. Właśnie dlatego mruczki czasem zwracają kule włosowe. Większość doskonale radzi sobie sama z usuwaniem zabrudzeń, ale zdarza się, że niektórym trzeba pomóc. Koty otyłe lub po urazach mogą nie sięgać do niektórych partii ciała. Chore nie chcą zużywać energii na pielęgnację futerka.

Czy kota można kąpać?

Kąpanie kota zazwyczaj nie jest potrzebne. Istnieją jednak pewne sytuacje, w których mruczek może sobie nie poradzić z usunięciem zabrudzeń z futerka.

Kiedy kąpanie kota staje się konieczne? Zdarza się, że zwierzę zapadają na choroby skórne. Kąpiel pupila w specjalnych preparatach przydaje się podczas walki ze stanami zapalnymi, które wywołują zakażenia grzybicze i pasożytnicze. W przypadku skórnych problemów lekarz weterynarii może zalecić kąpiele w preparacie, który ograniczy przetłuszczanie się skóry lub wspomoże walkę z dermatozami. Pamiętaj jednak, by nigdy na własną rękę nie dobierać kosmetyku!

Czy kota się kąpie, kiedy ma pchły? Istnieją preparaty w formie kropli stosowanych na kark, które mają zredukować problem z nieproszonymi gośćmi na skórze. Mimo to na pupilu pozostaną odchody pcheł i ich martwe ciała. Żeby je usunąć, najlepiej zastosuj specjalny grzebień do wyczesywania. W niektórych przypadkach lekarz może jednak zarekomendować kąpiel.

Mycie kota może stać się konieczne, kiedy zabrudzi się czymś trudnym do samodzielnego usunięcia przy pomocy języka lub czymś, czego wylizanie mogłoby być dla niego niebezpieczne. Choć wydaje się to mało prawdopodobne, jest jak najbardziej możliwe. Wyjątkowa ilość energii w połączeniu z nietuzinkowymi pomysłami wystarczą, żeby zwierzak przypadkowo wpadł na przykład w wiaderko z farbą albo przykleił się do lepu na owady. W tym przypadku Twoja pomoc będzie niezbędna.

Żeby odpowiedzieć na pytanie, czy można kąpać kota, trzeba też wziąć pod uwagę jego rasę. Są takie, które potrzebują pomocy człowieka w pielęgnacji. Chodzi o bezwłose zwierzęta. Na ich skórze gromadzi się nadmiar łoju, z którym kot nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić.

Jak wykąpać kota? Podstawowe zasady

Wiesz już, w jakich sytuacjach i czy kota się kąpie! Czas dowiedzieć się, w jaki sposób to zrobić, żeby choć trochę ograniczyć stres i przeprowadzić mycie kota w bezpieczny sposób.

Poproś kogoś o pomoc

Warto kąpać kota w dwie osoby. To stresujące dla mruczka wydarzenie może sprawić, że będzie chciał uciekać. Może używać pazurów, by za wszelką cenę wydostać się z wanny. Ważne jest, żeby jedna osoba przytrzymywała i rozpraszała pupila, a druga zajęła się myciem.

Zadbaj o odpowiednią temperaturę

Pamiętaj, by kąpać kota w ciepłym pomieszczeniu. Zimą zadbaj, żeby w łazience panowała przyjemna temperatura. Woda również musi być ciepła, ale nie gorąca. Zwróć uwagę, żeby po kąpieli zwierzę mogło przebywać w ciepłym pomieszczeniu, gdzie nie ma przeciągów. Nie próbuj używać ciepłego powietrza suszarki, żeby sierść szybciej wyschła. Wiele zwierząt boi się dźwięku tego urządzenia. Poza tym ciepłe powietrze może przesuszyć skórę.

Zrezygnuj z bieżącej wody

Bieżąca woda z kranu czy słuchawki prysznicowej może być dodatkowo stresująca. Poza tym będzie Ci trudniej zapanować nad jej temperaturą. Właśnie dlatego lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie sobie wcześniej wody w dzbanku. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zwilżyć sierść, a także spłukać szampon. Ograniczysz stresujące dźwięki. Bez trudu zapanujesz nad strumieniem, żeby woda nie naleciała kotu do uszu czy oczu.

Zastosuj właściwy kosmetyk

Czy kota można kąpać w każdym szamponie? Zdecydowanie nie! Nie stosuj preparatów przeznaczonych dla ludzi. Nie można myć kota szamponem dla dzieci. Kot ma inne pH skóry niż człowiek, więc stosując ludzkie kosmetyki masz prawie gwarancję, wywołania nieprawidłowej reakcji na skórze.

Wykorzystaj szampon stworzony z myślą o kotach. Dzięki temu unikniesz podrażnienia skóry. Szampon dla kota znajdziesz w sklepach zoologicznych oraz gabinetach weterynaryjnych. Preparat może zawierać składniki nie tylko czyszczące, lecz także działające natłuszczająco i zapobiegające splątywaniu sierści. Przed rozpoczęciem kąpieli zapoznaj się ze wskazówkami producenta kosmetyku, który może zalecać masowanie aż do uzyskania piany lub pozostawienie na skórze na kilka minut.

Wskazówki dotyczące dbania o czystość pupila

Wiesz już, jak wykąpać kota. Czas poznać nieco dodatkowych wskazówek, które ułatwią Ci zadbanie o czystość kota.

Przed rozpoczęciem kąpieli dokładnie wyszczotkuj sierść. Jeśli planujesz myć kota szamponem dla zwierząt zaatakowanych przez pchły, możesz wcześniej zastosować specjalny grzebień do wyczesywania pcheł.

Jeśli planujesz kąpać kota w wannie, pamiętaj o zastosowaniu maty antypoślizgowej lub dodatkowo miski. W innym przypadku możesz mieć problem ze ślizganiem się zwierzaka, a to utrudni cały proces.

Chcąc kąpać kota w wannie, postaraj się, żeby obok nie znajdowały się żadne przedmioty. Tobie będzie łatwiej złapać odpowiedni produkt i nie ma obawy, że kot coś zrzuci w stresie. Pozostaw sobie w pobliżu tylko to, co jest Ci naprawdę potrzebne.

Gdy kąpiesz kota, uważaj na jego oczy i uszy. Nie powinna dostać się do nich woda. Będzie Ci o to łatwiej zadbać, jeśli zrezygnujesz z bieżącej wody ze słuchawki prysznicowej na rzecz dzbanka.

Warto kąpać kota po zabawie, gdy pozbył się nadmiaru energii. Jest szansa, że to zapewni Ci spokojniejsze zachowanie w łazience. Pamiętaj o regularnym czesaniu zwierzęcia, żeby na bieżąco pozbywać się nadmiaru sierści. Dzięki temu podczas pielęgnacji kot będzie jej połykał mniej. To ograniczy ryzyko zatkania kulami włosów.

Czy kąpać kota – podsumowanie

Kąpiel kota jest potrzebna tylko w określonych sytuacjach. Zdarza się, że to konieczne, jeśli w związku z problemami kąpiele zaleci weterynarz, jest to zwierzę bezwłose lub zabrudzi się na tyle silnie, że nie poradzi sobie z samodzielnym wyczyszczeniem sierści. Ważne jest, żeby nie kąpać kota w szamponie przeznaczonym dla ludzi. Musi być to preparat stworzony z myślą o zwierzętach. Stosuj się do wskazówek zawartych na opakowaniu. Niektóre szampony trzeba na kilka minut pozostawiać na dłużej na skórze. Dokładnie spłucz preparat i uważaj, żeby woda nie dostała się do oczu i uszu pupila.

Kąpiesz kota? Jak często to robisz i jak zachowuje się Twój zwierzak podczas kąpieli? Podziel się z nami swoim doświadczeniem!

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy