Wyżeł niemiecki długowłosy – charakterystyka rasy

23 stycznia 2024 Redakcja0

Jak wygląda wyżeł niemiecki długowłosy?

Wyżeł niemiecki długowłosy to jedna z trzech odmian wyżłów niemieckich – psów myśliwskich o wszechstronnym przeznaczeniu, doskonałych do pracy w lesie. Pies tej rasy charakteryzuje się mocną budową i elegancką linią. Głowa wyżła ma szlachetny kształt – kufa i czaszka są tej samej długości; kufa jest lekko zakrzywiona, ale nie za wąska; oczy psa nie są osadzone ani zbyt płytko, ani za głęboko, kolor tęczówek powinien być możliwie ciemnobrązowy. Uszy wyżła niemieckiego nie są osadzone zbyt niski i są lekko obrócone do przodu. Przechodząc dalej, szyja psa ma szlachetny wygląd, bez podgardla, prowadzi do solidnego grzbietu. Klatka piersiowa jest duża i dosyć obniżona; zad jest szeroki i umiarkowanie pochylony; lędźwie również dobrze umięśnione. Ogon psa nie jest zbyt prosty, w ruchu noszony jest poziomo. Kończyny przednie i tylne ma proste, a krok kryjący ogarnia dużo terenu.

Sierść wyżła niemieckiego długowłosego powinna mierzyć 3,5 cm długości na grzbiecie i po bokach. Za to po dolnej stronie karku, na piersi i na brzuchu może być jeszcze dłuższa.

Umaszczenie wyżła niemieckiego długowłosego może być:

 • brązowe jednolite
 • brązowe z białymi łatami lub cętkami
 • dereszowate ciemne (z miejscami ciemnego brązu bardziej lub mniej rozległymi; głowa brązowa, ewentualnie z kłębkiem lub gwiazdą)
 • dereszowate jasne (z miejscami jasnego brązu bardziej lub mniej rozległymi, głowa brązowa, ewentualnie z kłębkiem lub gwiazdą)
 • nakrapiane (liczne małe, brązowe plamy na białym tle; głowa brązowa z kłębkiem lub gwiazdą)
 • brązowe i białe, albo czysto brązowe lub białe, albo z kilkoma plamami (duże brązowe plamy tworzą siodło lub płaszcz, głowa brązowa ewentualnie z kłębkiem lub gwiazdą)

Hodowla wyżła niemieckiego długowłosego – jak wybrać psa z dobrej hodowli?

Wybierając hodowlę wyżła niemieckiego długowłosego, zwróć uwagę na jej reputację. Czemu? Dlatego, że psy od odpowiedzialnych hodowców, którzy skupiają się na jakości hodowli, a nie tylko na liczbie szczeniąt, często mają lepsze geny, co zmniejsza ryzyko problemów zdrowotnych. Tym właśnie różni się hodowla od chowu psów.

Jak znaleźć dobrą hodowlę wyżłów niemieckich? Aby znaleźć dobrą hodowlę wyżła niemieckiego długowłosego, pierwszym krokiem jest odwiedzenie strony Związku Kynologicznego w Polsce. W tym celu użyj ich wyszukiwarki, aby znaleźć oddział w Twojej okolicy. Zwróć się do lokalnego oddziału o wykaz wszystkich zarejestrowanych hodowli psów tej rasy.

Przy wyborze hodowli skup się na osiągnięciach rodziców szczeniąt, częstotliwości z jaką rodzą się mioty oraz opiniach innych właścicieli psów tej rasy. Warto też zajrzeć na grupy na mediach społecznościowych, gdzie właściciele wyżłów niemieckich długowłosych dzielą się swoimi doświadczeniami.

Przed finalnym wyborem hodowli, umów się na spotkanie z hodowcą. Podczas wizyty zwróć uwagę na warunki życia matki i szczeniąt, zapytaj o badania rodziców i rodzaj karmy dla szczeniąt. Sprawdź też, czy szczenięta nie mają wad wykluczających z dalszej hodowli określonych we wzorcu rasy.

Przy podpisywaniu umowy kupna, upewnij się, że otrzymasz metrykę szczeniaka, która jest niezbędna do wyrobienia rodowodu. Dobra hodowla powinna również dostarczyć książeczkę zdrowia szczeniaka oraz wyprawkę.

Koszty utrzymania wyżła niemieckiego długowłosego

Wraz z zakupem psa niezbędne będą kolejne wydatki. Pierwszym większym będzie skompletowanie wyprawki dla szczeniaka wyżła. Pamiętaj, że podane poniżej ceny są orientacyjne.

Element wyprawki Szacowana cena (PLN)
Legowisko 100
Miski na jedzenie i wodę 40
Smycz 30
Obroża 20
Szczotka do sierści 25
Zabawki 50
Kosmetyki do pielęgnacji 40
Transporter 120

Stałym kosztem, wynikającym z opieki na wyżłem, będzie zakup karmy oraz produktów niezbędnych do pielęgnacji oczu, uszu, łap i zębów. Jeżeli pies będzie pracował, to warto rozważyć zakup karmy bardziej energetycznej – dla psów pracujących. Pamiętaj również o zapewnieniu psu stałej ochrony przed pasożytami zewnętrznymi i odrobaczaniu raz na kwartał. Warto przyjąć, że przynajmniej raz na kwartał Twój pies odwiedzi lekarza weterynarii.

Historia i pochodzenie wyżłów niemieckich długowłosych

Pierwsze ryciny, przedstawiające psy podobne do współczesnego wyżła długowłosego pochodzą już z XV wieku. W tamtym czasie długowłose psy myśliwskie pokryte były na całym ciele falistą sierścią, która na uszach, ogonie i łapach była znacznie dłuższa. W późniejszym okresie pojawiały się doniesienia o wystawiających psach na ptactwo. Stąd pierwotna nazwa psów w tym typie – ptaszniki, od których wywodzą się współczesne wyżły niemieckie długowłose.

Dokładnie w XIX wieku w wyniku krzyżowania ptaszników z wyżłami brytyjskimi, a przede wszystkim czarno-białymi seterami angielskimi psy o ciężkim typie przekształciły się w eleganckie wyżły długowłose. Hodowlę czystej krwi psów rozpoczęto w 1879 roku, gdy zawiązano pierwszy klub rasy w Oberhausen. Już w 1897 roku baron Friedrich von Schorlemer-Alst sporządził wzorzec rasy i wytyczne dotyczące hodowli tych psów. Ku jego czci egzaminy dla wszystkich najlepszych wyżłów określane są mianem egzaminów Schorlemera.

Wyżeł niemiecki długowłosy został wpisany na listę ras uznanych przez FCI 18 grudnia 1954 roku.

Charakter wyżła niemieckiego długowłosego

Zgodnie ze wzorcem rasy wyżeł niemiecki długowłosy to pies zrównoważony, spokojny, o stabilnym temperamencie, miły i łatwy w tresurze.

W przypadku psów hodowanych do pracy myśliwskiej należy jednak wskazać, że charakteryzują się one szczególną ciętością w stosunku do łasic, szczurów, a nierzadko dobrze kontrolowaną ciętością do ludzi. Wyżeł długowłosy ma być wszechstronnym pomocnikiem w pracy przed i po strzale, dlatego podczas egzaminów oceniany jest pod kątem głośnego polowania oraz wystawiania i prezencji, podczas której oceniana jest sylwetka oraz sierść psa.

W przypadku psów do towarzystwa i wystawowych ważne są jednak inne cechy tej rasy. Na dalszy plan schodzi kwestia szczeniąt po psach polujących. Dlatego ”wyżeł kanapowy” to pies dość spokojny, który lubi jednak spędzać czas na zabawach. Trzeba pamiętać, że w psie tym nadal będzie obecny instynkt łowcy, co może skończyć się ruszeniem za tropem, podczas wycieczek po lesie. Z tego względu wyżeł już od szczeniaka powinien być uczony zasad posłuszeństwa, w tym podstawowych komend.

Względem innych zwierząt: kotów, psów, z którymi zostanie wychowany będzie tolerancyjny. W stosunku do obcych zwierząt i ludzi będzie raczej zdystansowany.

Czy wyżeł niemiecki długowłosy to pies dla każdego? Generalnie rasa ta nadaje się na pierwszego psa. Należy jednak pamiętać, że jest to pies dosyć szczekliwy, który nie jest typowym kanapowcem, a jego potrzeby fizyczne będą zdecydowanie większe w porównaniu do psów z grupy 9. Nie jest to rasa, która nadawałaby się do małego mieszkania.

Zdrowie i długość życia

Wyżły to rasa psów o dobrym zdrowiu. Ich szata doskonale chroni je przed złymi warunkami atmosferycznymi nawet zimą. Latem warto jednak podarować psu aktywności w najwyższych temperaturach. By mieć gwarancję dobrego zdrowia, warto poszukać hodowli, w której bada się rodziców.

Mimo ogólnie dobrego zdrowia wyżły niemieckie mogą jednak cierpieć na niektóre choroby, jak: dysplazja stawów biodrowych, niedoczynność tarczycy, zaćma, skręt żołądka, choroby uszu.

Jak karmić wyżła niemieckiego długowłosego?

Wyżeł niemiecki długowłosy to pies o dobrym apetycie – raczej nie będzie grymasił przy misce. Ważne jest, aby nie karmić psa zaraz przed ani tuż po ćwiczeniach – odczekaj przynajmniej dwie godziny. To pomoże uniknąć problemów zdrowotnych, takich jak skręt żołądka.

Dieta tych psów powinna być dostosowana do ich poziomu aktywności. Możesz wybrać dla nich zarówno gotowe suche karmy, jak i mokre, dostosowane do potrzeb rasy. Alternatywnie, jeśli masz czas i wiedzę, możesz przygotowywać posiłki według diety BARF lub gotować dla nich samemu, korzystając z przepisów psiego dietetyka.

Pamiętaj, by karmić psa o stałych porach, trzy razy dziennie. Zawsze zapewnij psu dostęp do świeżej wody, szczególnie po aktywności fizycznej. Używaj zdrowych przysmaków do treningu i nagradzania, unikając tych o wysokiej zawartości tłuszczu i węglowodanów.

pies w samochodzie latem

Pielęgnacja: jak utrzymać wyżła niemieckiego długowłosego w dobrej kondycji?

Zachowanie szaty wyżła długowłosego w dobrej kondycji wymaga częstego szczotkowania – należy to robić przynajmniej dwa-trzy razy w tygodniu szczotką z miękkim włosiem. Z tego powodu szczotkowanie należy poprzedzić spryskaniem sierści odżywką w aerozolu.

Kąpiele wyżła są wskazane wtedy, gdy pies będzie już widocznie zabrudzony – raz na kwartał powinno wystarczyć. Warto pamiętać, że zbyt częste zmywanie sebum może doprowadzić do podrażnień skóry.

Standardowo raz w tygodniu należy sprawdzić czy z oczami, uszami i łapami nie dzieje się nic niepokojącego. Przynajmniej trzy razy w tygodniu należy szczotkować psu zęby, korzystając z pasty dedykowanej dla psów.

Jak szkolić wyżła niemieckiego długowłosego?

W przypadku psów do towarzystwa kluczowe będą pierwsze miesiąca życia. Socjalizacja psa powinna rozpocząć się już u hodowcy. Z kolei rolą opiekuna jest jej kontynuowanie. Jeżeli nie wiesz, jak się za to zabrać, to zapisz się z psem do psiego przedszkola. Do miejsca tego możesz się udać już po drugiej serii obowiązkowych szczepień. Po zakończeniu tego kursu warto rozpocząć z psem szkolenie z zaawansowanych zasad posłuszeństwa. Możesz także zaproponować psu zabawę poprzez sport, co ugruntuje więź między psem a opiekunem, a dodatkowo pozwoli lepiej wydatkować energię psa.

W przypadku wyżła pracującego ważne jest, by rozpocząć trening na suchym terenie, najlepiej z bażantami lub kuropatwami. Następnie, w kolejnych etapach szkolenia, należy wprowadzić pracę z kaczkami – najlepiej w trzeciej lub czwartej fazie treningu. To kluczowe, ponieważ wyżły są bardzo inteligentne i łatwo mogą nabyć złe nawyki, które później trudno wyeliminować.

Najlepsze imiona dla wyżła niemieckiego długowłosego

Wybierając imię dla psa myśliwskiego warto pamiętać, by było ono krótki i łatwe do wypowiedzenia – jest to szczególnie ważne podczas treningu. Imiona związane z krajem pochodzenia rasy mogą być ciekawym wyborem, podkreślającym jej unikalność. Dla psa myśliwskiego warto wybrać imię, które kojarzy się z siłą, odwagą, czy zwinnością, pasujące do jego roli i zdolności.

Imię dla psa

 1. Max – krótkie i klasyczne, idealne dla psa o silnym i pewnym charakterze.
 2. Bruno – niemieckie pochodzenie, pasujące do rasy; kojarzy się z siłą i odwagą.
 3. Fritz – zabawne i tradycyjne, odzwierciedla niemieckie korzenie rasy.
 4. Oscar – eleganckie i dystyngowane, idealne dla psa o dostojnym wyglądzie i postawie.
 5. Hugo – krótkie i dynamiczne, idealne dla aktywnego i energicznego psa.

Imię dla suczki

 1. Luna – romantyczne i delikatne, pasuje do elegancji tej rasy.
 2. Freya – imię pochodzące z mitologii nordyckiej, idealne dla odważnej i lojalnej suczki.
 3. Heidi – słodkie i zabawne, dobrze odzwierciedla przyjazny charakter psa.
 4. Bella – uniwersalne i popularne, oddaje piękno i wdzięk wyżłów niemieckich długowłosych.
 5. Greta – tradycyjne niemieckie imię, świetnie pasuje do psów tej rasy, dodając im charakteru.

FAQ na temat wyżła niemieckiego długowłosego

Ile kosztuje wyżeł niemiecki długowłosy?

Średnia cena z hodowla za wyżła niemieckiego długowłosego to 3000-4000 zł.

Czy wyżeł niemiecki jest agresywny?

Wyżeł niemiecki długowłosy to pies zrównoważony, spokojny, o stabilnym temperamencie.

 

Bibliografia

Becker, Rasy psów myśliwskich, Wyd. RM, Warszawa 2009.

zkwp.pl/wzorce/117.pdf

fci.be/en/nomenclature/DEUTSCH-LANGHAAR-117.html

szkoleniepsowmysliwskich.pl/wyzel-niemiecki-dlugowlosy/

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy