„Zjada kilka granulek karmy dziennie. Z puchatego dywanu wystaje tylko jego główka. Musimy patrzeć cały czas pod nogi, żeby nie zrobić mu krzywdy. W szczególności, że jest koloru biszkoptowego, więc idealnie zlewa się z naszą podłogą” – mówiła właścicielka wrocławskiego Toudiego, który kilka lat temu stanął do walki o znalezienie się w Księdze Rekordów Guinnessa. Ciekawi Cię, jakiej był rasy? Przedstawiamy najmniejsze psy na świecie!
„Nie brakuje mu jednak odwagi. Nie przejmując się swoim wzrostem i wagą, walczy ze swoją siostrą i mamą o zabawki czy legowisko” – dodała w wywiadzie na temat Toudiego dumna właścicielka. Było to wręcz niewiarygodne, bo trzymiesięczny piesek ważył zaledwie tyle, co paczka cukierków i liczył 6 cm wzrostu.
Tym sposobem wrocławski czworonóg poważnie zagroził urodzonej 4 lata wcześniej Miracle Milly, należącej do Vanesy Semler z Puerto Rico i ważącej po urodzeniu zaledwie 20 gramów. Chociaż suczka od razu podbiła serca internautów, gdy przyszła na świat nie dawano jej wielkich szans na przeżycie. Właścicielka karmiła jednak malucha co dwie godziny kroplomierzem – i wkrótce nad zdrową Milly rozpoczęli badania światowi naukowcy, próbując poznać jej osobliwy kod genetyczny.
I tak najmniejszy pies na świecie został… sklonowany: do 2017 roku w laboratorium Soaam Viotech Reserch Foundation w Korei Południowej wyhodowano aż 49 klonów małej suni!
Rasy psów małych – skąd ich popularność?
Niektóre z nich mieszczą się nie tyle w dłoniach, ile, jak wspomniana Milly, w łyżce od herbaty. Wyglądają niezwykle uroczo i odnajdują się w nawet naprawdę niewielkich mieszkaniach. Czy wiedziałeś jednak, że najmniejsze psy na świecie żyją również znacznie dłużej niż ich więksi bracia?
Mają jednak zdecydowanie takie same potrzeby jak wszelkie inne psiaki. Niekiedy nawet wymagają znacznie więcej uwagi. Jak przy niemowlakach zdarza się, że trzeba wstać w nocy, grzać im wodę czy mleko, przykrywać, otaczać wyjątkową troskę i opiekuńczością. Tu jednak wszystko zależy już od rasy. Czy wiesz, jakiej przedstawicielem jest zarówno Toudi, jak i Miracle Milly? Te dwa najmniejsze pieski na świecie to oczywiście Chihuahua! Nie są to jednak jedyne najmniejsze rasy psów, jakie spotkasz w Polsce czy za granicą!
Najmniejsze psy na świecie – czy znasz te wszystkie rasy?
Myśląc „najmniejszy pies”, rasa Chihuahua to pierwsze, co przychodzi Ci zapewne do głowy. I nic w tym dziwnego, skoro jej przedstawiciele osiągają wagę maksymalnie do 3 kilogramów. Nie daj się jednak zwieść tym niepozornym rozmiarom. Bo te najmniejsze psy świata mają spory temperament.
Silne, energiczne i towarzyskie są w stanie stanąć twarzą w twarz nawet z dużymi osobnikami. Chociaż zmieszczą się w torebce, zdecydowanie wolą twardo stąpać po ziemi. Kochają całymi sobą i są niezwykle lojalne – o ile oczywiście zadbasz o odpowiednią socjalizację i szkolenia. Swoją popularność, wbrew pozorom, wcale nie zawdzięczają hollywoodzkim produkcjom, jak trzyczęściowa Cziłała z Bevery Hills czy Legalna blondynka – już bowiem w starożytności miały swoją ważną rolę.
Według legend te najmniejsze psy na świecie towarzyszyły duszom zmarłym w drodze przez dziewięć rzek zaświatów. Błękitne Chihuahua uważano za święte, rude zaś przynosiły szczęście. Dziś na pewno swoją odwagą i przebojowością, a także charakterystycznym wyglądem (głowa przypominająca kształtem jabłko) wnoszą radość do niejednego domu!
Jeśli jednak myślisz, że to jedyne najmniejsze rasy psów, to jesteś w błędzie. Nie więcej niż 3 kg waży również rosyjski Toy – w Polsce rzadko spotykany, wywodzący się z angielskiego Toy terriera. Z kolei ważące maksymalnie 200 gramów więcej Yorkshire Terriery to już jedna z najpopularniejszych w naszym kraju ras. Te niezwykle odważne psiaki z zawodowym urokiem wpadają w tarapaty. Lubią szczekać, ale chociaż mogą robić za domowego stróża, kochają się przytulać i kopać w ogródku.
Świetnymi stróżami, również z tendencją do szczekania, są i inne najmniejsze psy na świecie, a mianowicie szpice miniaturowe Pomeranian. To jedna z najstarszych europejskich ras, której znakiem rozpoznawczym jest długa sierść, tworząca wokół szyi piękny kołnierz.
Nie tylko przypominają małe pluszowe lwy, ale wyglądają, jakby ciągle się uśmiechały! Żywiołowe, towarzyskie, radosne i lojalne to wspaniali czworonożni kompani do szaleństw. I to na długo. Ważąc maksymalnie 3,5 kg, żyją od 12 do 16 lat. Pamiętaj jednak, że mają dość silną osobowość, więc mogą często próbować postawić na swoim!
Teraz czas na rasy psów małych, których maksymalna waga wynosi 4-4,5 kg. Jego przodków widać ponoć na drzeworytach samego Albrechta Dürera, a charakterystyczna burza zmierzwionych włosów sprawia, że wygląda niczym małpa. Już wiesz, o jakiego czworonoga chodzi? Wywodzący się z Niemiec Pinczer małpi, chociaż odważny i wesoły, źle znosi samotność – nie nadaje się zdecydowanie dla nieustannie zajętych właścicieli.
Już nie małpę, ale z kolei motyla przypomina swoim wyglądem Papillon. Nic dziwnego, skoro jego wysoko postawione odstające uszy z długim włosiem budzą skojarzenia ze skrzydłami. Te energiczne i przyjazne czworonogi są również niezwykle inteligentne, czujne i szybko się uczą.
Z kolei bardzo posłuszny i łatwy do ułożenia okazuje się Maltańczyk. Czy wiedziałeś, że te najmniejsze psy na świecie to również jedne z najstarszych ras psów w ogóle? Żyły już w czasach starożytnego Rzymu, Egiptu i Grecji.
Pekińczyk to kolejna bardzo stara, a jednocześnie mała rasa. Według legendy jej przedstawiciel był towarzyszem Buddy i w razie niebezpieczeństwa zamieniał się w lwa, by ochronić swego właściciela. Z badań przeprowadzonych w 2004 roku w Mandżurii wynika, że te najmniejsze psy świata uważane były za świętych i trzymane w pałacach, miały nawet swoich służących! Dziś niestety musi im wystarczyć zwykłe mieszkanie, w którym spędzą od 13 do 15 lat swojego życia.
W pałacach okazję miał mieszkać również Gryfonik brukselski, który swą popularność zawdzięcza królowej belgijskiej Marie-Henriette. Czy wiesz, że jego pysk przybiera niemal ludzki wygląd? Podobnych gabarytów jest ważący maksymalnie 5 kg Bichon Frise. Te małe, bialutkie pieski wyglądają już jednak nie tyle „ludzko”, ile jakby wpadły do wanny pełnej piany. Radosne i pełne werwy pozostawione same będą nieustannie szczekać, dlatego uważaj, jeśli często wychodzisz z domu, bo możesz rozzłościć sąsiadów!
Opisując najmniejsze psy na świecie, nie możemy pominąć uwielbiającego być w centrum uwagi, eleganckiego i pełnego wdzięku o wielowiekowej historii China japońskiego. Przedstawiciele tej rasy mogą ważyć od 1,4 do 6,8 kg. Między 4 a 7 kg plasują się osobniki pochodzące z kolei z Tybetu, czyli Shih tzu. Te czworonogi są niemniej dumne ze swojego arystokratycznego temperamentu, co ich azjatycki kuzyn.
Mogą być więc uparte, ale za to roztaczają tak niezwykły czar, że potrafią podbić niejedno serce. Podobnie jak Pudel Toy, czyli najmniejsza odmiana pudla. Fantazyjny i wykwintny wygląd jednak nie powinien Cię zmylić. Te czworonogi są nie tylko bardzo inteligentne, ale wprost uwielbiają się uczyć. Kto by pomyślał?
Najmniejsze psy świata w Twoim domu – na co zwrócić uwagę?
Bez względu na rozmiar, każdy pies potrzebuje tego samego: opieki, wspólnych zabaw, treningów i spacerów. Najmniejsze psy świata to nie psy salonowe – wiele z nich uwielbia hasać po podwórku, są ciekawe świata i pełne energii. Do tego dochodzą niezależne od rasy cechy, bo przecież każdy czworonóg jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Decydując się więc na rasy psów małych, pamiętaj o kilku kwestiach.
Nadmierna miniaturyzacja pociąga za sobą poważne skutki zdrowotne. Najmniejsze pieski na świecie mają mocno obniżoną odporność, łatwo też u nich o urazy, chociażby podczas zwykłego zeskoku z kanapy na twardą podłogę. Wiele z nich narażonych jest również na konkretne dolegliwości, zwłaszcza zaburzenia homeostazy organizmu. Miniaturowe psiaki nie radzą sobie dobrze ze zmianami temperatur, dlatego ubranka są im po prostu niezbędne!
Najmniejsze rasy psów to idealni kompani do niewielkiej przestrzeni. Dla osób starszych doskonała będzie Chihuahua czy Gryfonik, z kolei dla osób zabieganych lepszy będzie bardziej cierpliwy japoński Chin, niż delikatny rosyjski Toy. Pamiętaj, że Papillony, Pomerianiany i Pekińczyki wymagają częstego wyczesywania i układania włosa. Jeśli nie masz czasu na pielęgnację, wybierz miniaturowe Pinczary, czy Chihuahua krótkowłose.
Zawsze jednak pamiętaj o odpowiedniej profilaktyce zdrowotnej i diecie. I pod żadnym pozorem nie wywołaj tzw. syndromu małego psa. Bo jeśli pozwalasz na wszystko i nie stawiasz granic, gdy zachowasz się nie po myśli malutkiego czworonoga… możesz mieć niemałe domowe piekiełko!
A jak wygląda Twój pupil? Jeśli Twój czworonożny przyjaciel to przedstawiciel małej rasy, koniecznie podziel się z nami jego historią i swoimi doświadczeniami.