Czkawka u psa – czy zwierzak może mieć czkawkę?

30 stycznia 2024 Redakcja0

Czkawka to naturalne zjawisko, które występuje zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Może zdarzyć się również psiakowi, a szczególnie często dokucza szczeniętom. Dowiedz się, jakie są przyczyny przypadłości. Czy czkawka u psa jest niebezpieczna? Jak jej zaradzić?

Czkawka to irytująca przypadłość, jednak możemy na różne sposoby ją powstrzymywać. Szklanka wody czy wstrzymanie oddechu na dłuższy moment to jedne z najpopularniejszych metod, żeby zatrzymać uciążliwy odruch organizmu. Co ciekawe, przypadłość pojawia się nie tylko u ludzi, lecz także u zwierząt. Czy pies może mieć czkawkę? Tak! Psy mają czkawkę szczególnie w młodym wieku, gdy jeszcze piją mleko matki. Również w kolejnych miesiącach i latach życia ten odruch organizmu może się zdarzyć. Jak mu zaradzić? Skąd się bierze czkawka u psów?

Czkawka u psa – czy pies może mieć czkawkę?

Twój pupil zaczyna gwałtownie nabierać powietrza, wydaje dziwny dźwięk i masz wrażenie, że lekko podskakuje? Zaczynasz zastanawiać się, czy pies może mieć czkawkę. Jak najbardziej jest to możliwe. Czkawka u psa wygląda podobnie jak u człowieka. Najpierw dochodzi do gwałtownego nabierania powietrza – wdech jest szybki, urywany. Kolejny etap to zaciśnięcie głośni i zamknięcie krtani, co powoduje charakterystyczny odgłos, który z pewnością znasz. Następnie dochodzi do swobodnego wydechu powietrza.

Pies ma czkawkę o podobnej częstotliwości co człowiek. Specyficzny odruch będzie się więc pojawiał co kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund.

Taka reakcja organizmu często występuje u szczeniąt. Zazwyczaj u tych bardzo małych, które piją jeszcze mleko matki. Zasysają wtedy sporo powietrza. W konsekwencji ich żołądek się rozszerza. Czkawka u psów pomaga w tej sytuacji pozbyć się nadmiaru powietrza z żołądka. U szczenięcia jest to więc naturalny odruch obronny.

Kiedy dorosły pies ma czkawkę, również może to oznaczać, że nałykał się zbyt dużo powietrza. Czasem zdarza się tak, kiedy zwierzę ma tendencję do zjadania pokarmu bardzo szybko i łapczywie. Pochłania wtedy nie tylko karmę, lecz także mnóstwo powietrza, którego przy pomocy czkawki próbuje się pozbyć. Zdarzają się jednak również inne przyczyny czkawki u psa.

co powinien jeść pies

Przyczyny częstej czkawki u psa

Najczęściej czkawka u psa nie jest powodem do obaw. Może wynikać ze wspomnianego wcześniej nałykania się zbyt dużej ilości powietrza podczas posiłku. Zdarza się również, że odruch występuje, gdy zwierzak odczuwa silne emocje – zarówno dobre, jak i złe. Czkawka może wystąpić, jeśli psiak mocno się zestresuje lub będzie przeżywał intensywny niepokój, na przykład w związku z wizytą u weterynarza.

Czasem odruch organizmu pojawia się, gdy pupil jest podekscytowany, na przykład cieszy się z Twojego powrotu do domu lub radośnie się bawi. Możesz też usłyszeć specyficzny dźwięk w trakcie wychodzenia na spacer. Niektóre zwierzęta zareagują w ten sposób na zbyt zimną wodę do picia.

Jeśli częsta czkawka u psa jest problemem Twojego zwierzęcia, warto przyjrzeć się problemowi z bliska. Choć najczęściej nie ma się czym przejmować, zdarza się, że odruch ma związek z kłopotami zdrowotnymi.

Czkawka u psa a robaki?

Występuje powiązanie między pasożytami wewnętrznymi a tym specyficznym odruchem, choć relacja między nimi nie jest do końca wyjaśniona. Podejrzewa się, że czkawka występuje u zarobaczonego zwierzęcia ze względu na drażnioną przez pasożyty przeponę. Gdy do tego dochodzi, przepona kurczy się mimowolnie, a jednocześnie głośnia się zamyka. Występuje wzrost ciśnienia i pojawia się charakterystyczny dźwięk.

Czkawka u psa a robaki to tylko jedno z powiązań, którym należy się zainteresować, jeśli odruch występuje u pupila wyjątkowo często.

Co jeszcze może oznaczać częsta czkawka u psa?

Zdarza się, że czkawka jest objawem niewydolności oddechowej spowodowanej zapaleniem oskrzeli, płuc lub astmą. Może świadczyć również o połknięciu ciała obcego, co prowadzi do podrażnienia nerwu przeponowego i w konsekwencji czkawki. Kolejną przyczyną bywa zatrucie lekami lub toksynami znajdującymi się w roślinach.

Czkawką u psa najczęściej nie trzeba się przejmować. Jeśli jednak występuje wyjątkowo często, warto zwrócić większą uwagę na zdrowie pupila. Być może właśnie w taki specyficzny sposób organizm daje znać, że u zwierzęcia wystąpiły pewne problemy.

Co zrobić, kiedy pies ma czkawkę?

Z pewnością masz swoje sposoby, gdy dopadnie Cię czkawka. Szklanka wody wypijana powoli lub wstrzymanie oddechu na dłuższą chwilę często pomaga. Co zrobić, jak pies ma czkawkę? Możesz spotkać się z radą, by spróbować wystraszyć zwierzę, jednak to zły pomysł! Pupil nie zrozumie, dlaczego go straszysz. Zestresuje się jeszcze bardziej, a to może tylko pogłębić problem.

Co w takim razie można zrobić, żeby pozbyć się czkawki u zwierzaka? Jeśli dzieje się to raz na kilka miesięcy, nie musisz tak naprawdę podejmować żadnych kroków. U dwumiesięcznych szczeniąt reakcja może występować wiele razy dziennie, co też jest normalne.

Ważne jest, w jakim momencie psy mają czkawkę. Jeśli dochodzi do niej w trakcie jedzenia, to zdecydowanie warto zabrać zwierzakowi miskę. Istnieje ryzyko, że zwierzę zakrztusi się podczas przyjmowania karmy w trakcie czkawki.

Jeśli czkawka psa pojawiła się, gdy zwierzę przeżywało silne emocje, postaraj się wyciszyć pupila. Mów do niego spokojnym głosem i pogłaszcz w miejscu, które lubi najbardziej.

Jeśli atak czkawki u psa trwa długo, zwierzę zmaga się z nim kilkanaście minut, a dodatkowo kaszle i zachowuje się w nienaturalny dla siebie sposób, zdecyduj się na konsultację z lekarzem weterynarii. Dla specjalisty ważne będzie, jak długo trwa czkawka, jak często się pojawia oraz w jakich momentach. Z pewnością zapyta również o przyjmowane przez zwierzę leki oraz jego zachowanie podczas jedzenia i picia.

Czkawka u psa – zapobieganie

Wiesz już, co zrobić, jak pies ma czkawkę. Czas dowiedzieć się, czy tej przypadłości da się jakoś zapobiegać. Wszystko zależy od przyczyny czkawki u zwierzęcia. Najpierw trzeba więc dowiedzieć się, co oznacza czkawka, a później działać.

Jeśli zauważasz, że zdarza się podczas jedzenia, możesz podejrzewać, że pupil zdecydowanie za szybko przyjmuje karmę. Gdy ja łapczywie, połyka mnóstwo powietrza. Stąd biorą się u niego częste czkawki.

Możesz łatwo wyeliminować dolegliwość związaną ze zbyt szybkim zjadaniem karmy. Wystarczy, że zaczniesz stosować miskę spowalniającą jedzenie. Jest ona wypełniona specjalnymi wypustkami. Dzięki nim zwierzę musi się bardziej natrudzić, żeby wyciągnąć jedzenie.

Zdrową i smaczną karmę, idealną do misek spowalniających, znajdziesz tutaj!

Możesz zdecydować się też na zakup mat węchowych. Sprawdzają się do przysmaków i suchej karmy. Pomiędzy kawałkami materiałów wystarczy ukryć smaczne kąski. Zwierzę będzie ich poszukiwało, wykorzystując swój węch. To sposób na to, by pupil jadł wolniej, ale także świetna zabawa.

Jeśli wiesz, że czkawka występuje u zwierzaka w momentach silnych emocji, na przykład przed wyjściem na spacer, staraj się właśnie wtedy przekierowywać jego uwagę na coś innego. Możesz wykorzystać w tym celu zabawkę. Najlepiej sprawdzi się taka, do której zwierzak nie ma dostępu na stałe, gdyż będzie dla niego ciekawsza.

Czkawka u Twojego pupila ma podłoże zdrowotne? Żeby ją wyeliminować, konieczne jest wyleczenie choroby lub przyjmowanie leków ograniczających jej objawy. Działanie będzie więc uzależnione od tego, czy pies ma problem z astmą, uczuleniem, czy też połknął ciało obce.

Pies ma czkawkę – podsumowanie

Czkawka u pupili jest naturalnym zjawiskiem podobnie jak u człowieka. Jeśli występuje rzadko, nie ma powodów do obaw. Zazwyczaj ustępuje sama. Gdy zauważasz, że czkawka pojawia się bardzo często, a dodatkowo towarzyszą jej inne objawy, dla spokoju poproś o opinię lekarza weterynarii. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nic poważnego nie dzieje się ze zwierzęciem, lub szybko wprowadzisz leczenie, gdyby okazało się potrzebne.

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy