Paszport dla psa – gdzie go wyrobić i jaki jest koszt?

23 maja 2023 Redakcja0

Planujesz zagraniczną podróż z czworonożnym przyjacielem? Musisz wiedzieć, że paszport dla psa to konieczność. Dowiedz się, jak wyrobić taki dokument, jak długo to trwa i ile kosztuje.

Podróżowanie ze zwierzętami nikogo już nie dziwi. Opiekunowie coraz chętniej zabierają czworonożnych przyjaciół nawet w dalekie wycieczki. Taka wyprawa wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami. Dokumentem, który musisz przy sobie mieć, jest psi paszport. Trzeba go posiadać niezależnie od tego, do jakiego kraju Unii Europejskiej planujesz podróż. Ty możesz udać się na taką wycieczkę bez paszportu, ale Twoje zwierzę nie. W przypadku innych krajów obowiązują dodatkowe przepisy, z którymi trzeba się odpowiednio wcześnie zapoznać. Zastanawiasz się, jak wyrobić paszport dla psa? Nie jest to nic skomplikowanego, dlatego bez obaw zrezygnuj z hotelu dla zwierząt i zabierz swojego pupila na wycieczkę. Dzięki temu długa rozłąka nie będzie potrzebna!

 

 

Paszport dla psa – kiedy będzie konieczny?

Dokument jest konieczny, jeśli planujesz wyjechać z psem za granicę. Dlaczego? Psi paszport to dokument identyfikacyjny, poświadczający, że Twoje zwierzę nie choruje i że należy do Ciebie. Jeśli doszłoby do nieszczęśliwego zgubienia pupila, paszport pomoże też w poszukiwaniach. Jak? W dokumencie znajduje się między innymi numer czipu, dzięki któremu łatwiej znaleźć zwierzę.

Paszport dla psa wystawiany w Polsce jest ważny w krajach Unii Europejskiej. Posiadanie dokumentu to również konieczność, żeby podróżować po Liechtensteinie, San Marino, Monako, Watykanie, Andorze, Norwegii, Islandii. Pamiętaj, żeby przed wyjazdem do kraju UE lub innego zapoznać się z jego zasadami. Przykładowo, żeby wyjechać z psem do Japonii, trzeba wykonać więcej kroków niż w przypadku podróży do kraju Unii, jednym z nich jest konieczność powiadomienia o przyjeździe na 40 dni przed przylotem.

Musisz wiedzieć, że niektóre kraje wymagają dodatkowych zaświadczeń. Szwecja, Malta, Irlandia Północna, Wielka Brytania – podróż do tych miejsc to konieczność spełnienia dodatkowych warunków. Potrzebne jest między innymi zaświadczenie o zastosowaniu preparatu przeciwko kleszczom.

Jeżeli podróżujesz ze swoim psem do Finlandii, Irlandii, Malty, Norwegii lub Irlandii Północnej, musisz poddać go leczeniu przeciwko tasiemcowi Echinococcus w okresie od 24 do 120 godzin przed podróżą.

Jak widzisz, wymagania dotyczące dokumentacji zwierzęcia są różne. Już planując podróż, zapoznaj się z zasadami kraju, do którego chcesz się wybrać. Dzięki temu lepiej przygotujesz się do wyprawy z czworonogiem i unikniesz nieprzyjemnych doświadczeń.

 

Przeczytaj też: Pies w samolocie

 

 

Ile kosztuje paszport dla psa i gdzie go wyrobić?

Czas dowiedzieć się, jak wyrobić paszport dla psa. Zacznij to robić odpowiednio wcześnie przed podróżą.

Gdzie wyrobić paszport dla psa?

Zacznijmy od tego, gdzie się wyrabia paszport dla psa. Żeby to zrobić, musisz udać się do lekarza weterynarii. Wiedz jednak, że nie wszyscy lekarze weterynarii mają uprawnienia do wystawiania tych dokumentów. Jeśli Twój weterynarz nie może tego zrobić, nie wahaj się poprosić go o adres najbliższej przychodni, w której taka usługa jest możliwa.

Żeby poznać listę uprawnionych lekarzy weterynarii, możesz też zajrzeć na stronę Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. W wyszukiwarkę wpisz nazwisko specjalisty. Znajdziesz tam informację, czy dany lekarz ma prawo do wydawania paszportów. Szukając odpowiedzi na pytanie: gdzie wyrobić paszport dla psa, możesz też pobrać listę lekarzy do tego uprawnionych. Jest ona podzielona na województwa. Wystarczy, że klikniesz i pobierzesz wykaz specjalistów oraz adresy przychodni. Lista jest na bieżąco aktualizowana.

Ile trwa wyrobienie paszportu dla psa?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: ile trwa wyrobienie paszportu dla psa. Zależy to bowiem od tego, czy zwierzak ma już mikroczip oraz komplet szczepień przeciwko wściekliźnie. Musisz wiedzieć, że kolejność dwóch powyższych kroków jest nie bez znaczenia. Do paszportu można wpisać jedynie szczepienie wykonane po zaczipowaniu zwierzaka. Zwierzę może zacząć podróżować, dopiero gdy od daty szczepienia przeciwko wściekliźnie minie 21 dni.

Jeśli Twój psiak ma te kroki za sobą, wyrobienie paszportu przez lekarza weterynarii nie potrwa długo. Możesz otrzymać go niemal od razu. Jeśli wspomniane warunki nie zostały spełnione, proces zajmie więcej czasu, właśnie z powodu konieczności szczepienia oraz okresu po nim.

 

 

Ile kosztuje paszport dla psa?

Kwota urzędowa za ten dokument wynosi 100 zł. Lekarz weterynarii nie może jej zmienić. Musisz jednak wiedzieć, że jest to opłata za formalności. Nie zawiera ona między innymi kosztów oznakowania zwierzęcia. Nie można też zapomnieć o szczepieniu przeciwko wściekliźnie – to dodatkowy koszt.

Żeby poznać dokładną cenę, trzeba więc uwzględnić koszt za wszczepienie zwierzakowi czipu. Kwota, jakiej możesz się spodziewać, waha się w granicach od kilkudziesięciu złotych do ponad 100. Pamiętaj, że samo wszczepienie czipu to jedno, trzeba go również zarejestrować na stronie. W innym wypadku będzie bezwartościowy. Szczepienie na wściekliznę kosztuje mniej więcej 50 zł.

Ile jest ważny paszport dla psa?

Specjalista wydaje dokument bezterminowo. Jest ważny do końca życia zwierzęcia, wyłącznie, jeśli ma ono aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Powtarzać trzeba je co rok.

Legalizacja paszportu

Paszport dla psa wymaga tak zwanej legalizacji, jeśli chcesz zabrać zwierzę w podróż poza Unię Europejską. Dokonuje jej powiatowy lekarz weterynarii. Legalizacja kosztuje 26 zł.

Jak wygląda paszport dla psa? Co będzie potrzebne?

Wiesz już, ile jest ważny paszport dla psa, gdzie się go wyrabia i ile to kosztuje. Warto również wiedzieć, co zawiera taki dokument. Jak wygląda paszport dla psa?

To niewielki dokument w formie książeczki, w której znajdują się informacje dotyczące zwierzęcia. Imię, rasa, płeć, data urodzenia, umaszczenie, znaki szczególne – tego nie powinno zabraknąć.

Żeby wyrobić paszport zwierzęciu, potrzebne jest zaczipowanie go. W dokumencie znajdą się dane dotyczące czipu – umiejscowienie, data wszczepienia, numer. Ważna informacja to data pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania, którego wymagają niektóre kraje.

Oprócz informacji dotyczących zwierzęcia, w paszporcie widnieją dane opiekuna. Imię, nazwisko i podpis są koniecznością. W paszporcie znajdują się też dane kontaktowe do opiekuna. Nie może zabraknąć w nim również imienia, nazwiska i danych kontaktowych do specjalisty, który wystawiał lub uzupełniał dokument. W paszporcie jest też miejsce na podpis lekarza weterynarii.

Czy coś jeszcze powinien zawierać paszport dla psa? Zdjęcie możesz w nim umieścić – jest na to specjalny obszar. Nie ma jednak takiego wymogu.

Musisz wiedzieć, że podróżowanie jest możliwe z maksymalnie pięcioma zwierzętami domowymi. Jeśli planujesz zabrać na wycieczkę więcej pupili, musisz wykazać, że będą uczestniczyć w wystawie, konkursie lub wydarzeniu sportowym, a dodatkowo wszystkie mają więcej niż 6 miesięcy. A co jeśli jedziesz rekreacyjnie ze swoim dużym stadkiem? Zwierzęta będą potrzebowały dodatkowych zaświadczeń zdrowotnych, takich jakie muszą spełniać zwierzęta spoza UE.

Zasady dotyczące paszportów są przeznaczone dla psów, kotów i fretek. Jeśli oprócz psiaka chcesz zabrać w podróż również królika, musisz sprawdzić przepisy krajowe dotyczące wjazdu tych zwierząt.

 

 

Psi paszport – gotowi na podróż?

Wiesz już, gdzie się wyrabia paszport dla psa, jakie koszty są z tym związane i jak długo trwa cały proces. Pamiętaj, żeby z odpowiednim wyprzedzeniem rozpocząć przygotowania do podróży. Wycieczka z pupilem wiąże się z wieloma miłymi przygodami, ale to też obowiązki. Dopełnienie ich pozwoli Ci spokojnie podróżować z czworonożnym przyjacielem. Dla zwierząt domowych (psów, kotów, fretek) paszport jest wymagany w krajach UE i kilku poza nimi. Pamiętaj jednak, że niektóre państwa mają swoje zasady dotyczące zwierząt. Poznaj je przed podróżą!

Zadbaj o to, żeby w paszporcie znalazło się wszystko, co powinno. Informacje dotyczące zwierzęcia takie jak imię, płeć, data urodzenia czy znaki szczególne są niezbędne. Dopilnuj, żeby był w nim podpis weterynarza. Kiedy wyrabiasz paszport dla psa, zdjęcie czworonoga nie będzie Ci potrzebne. Możesz je jednak wkleić. Każdego roku powtarzaj zwierzęciu szczepienie przeciwko wściekliźnie. W ten sposób ochronisz go przed śmiertelną chorobą, a poza tym sprawisz, że paszport będzie cały czas ważny.

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy