Pies w samolocie. Czy przewóz psa samolotem jest możliwy?

2 sierpnia 2021 Redakcja1
Pies w samolocie. Czy przewóz psa samolotem jest możliwy?

Planujesz przeprowadzkę lub wakacje za granicą i nie chcesz rozstawać się ze swoim pupilem? Zastanawiasz się czy Twój czworonóg może lecieć z Tobą i jak przygotować psa do takiej podróży? Przeczytaj nasz poradnik „pies w samolocie” i sprawdź jak w praktyce wygląda lot samolotem z psem.

Przewóz psa samolotem. Czy jest możliwy?

Oczywiście! Chęć przewiezienia zwierzęcia zgłaszamy przy rezerwacji biletu lub telefonicznie do 48 godzin przed wylotem. Dozwolony jest transport zwierząt w wieku min. 3 miesięcy oraz gdy minęło min. 21 dni od ostatniego, ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Trzeba mieć to na uwadze, jeśli planujemy podróż ze szczeniakiem. W drodze wyjątku, niektóre państwa mogą wydawać zezwolenia na podróż np. szczeniętom poniżej 8 tygodnia życia, które są przy matce i nie mogą zostać od niej jeszcze odsadzone.

Nasz psiak może lecieć na trzy sposoby:

 • na pokładzie samolotu w transporterze;
 • w luku bagażowym;
 • osobnym samolotem transportowym (cargo).

Niezależnie którą z opcji wybierzemy musimy przygotować niezbędne dokumenty potwierdzające tożsamość pupila oraz jego zdolność do podróży. Pies musi posiadać:

 • aktualną książeczkę szczepień (zwłaszcza przeciwko wściekliźnie);
 • zaświadczenie od lekarza weterynarii o stanie zdrowia psa (wystawione do max 48h przed odlotem);
 • microchip;
 • specjalny paszport, który również wydaje lekarz weterynarii z dokładnym opisem naszego psa: maść, rasa, płeć, nr mikroczipu/tatuażu oraz dane opiekuna;

Rekomendujemy również przed rezerwacją lotu zapoznać się z przepisami regulującymi wwóz i wywóz zwierząt w kraju, do którego planujesz podróż oraz krajach tranzytowych. Takie informacje z pewnością znajdziesz w konsulatach poszczególnych krajów.

Pies w samolocie. Jak przygotować się do podróży?

Przed podróżą trzeba zadbać o odpowiedni i bezpieczny transporter. Niektóre linie lotnicze mają specjalne wymagania co do rozmiarów transportera, który możesz zabrać na pokład– warto się z nimi zapoznać bezpośrednio na stronie przewoźnika przed zakupem biletu. Zazwyczaj wymiary transportera oscylują wokół 45cm (długości) x30 (szerokości) x20 (wysokości).  Dobrze jest wcześniej zaznajomić psa z transporterem – jeśli będzie czuł się w nim bezpiecznie i komfortowo, łatwiej będzie mu znieść podróż.

Pamiętaj by przed samą podróżą wyprowadzić psa na dłuższy spacer. Zwierzak nie powinien jeść posiłku na kilka godzin przed wylotem (do 4h przed lotem), możesz jedynie tuż przed podróżą podać mu nieduże ilości wody. Nie karm psa również podczas lotu (jeśli jest z Tobą w kabinie). Jeśli wiesz, że psiak może bardzo stresować się podróżą, zaopatrz się w odpowiednie środki uspokajające u lekarza weterynarii. Na lotnisku staw się z odpowiednim wyprzedzeniem (2-3h przed odlotem), dlatego że procedura odprawy z psem może trwać dłużej.

Pies w samolocie na kolanach?

Nic z tych rzeczy! Linie lotnicze zezwalają na podróż z psem na pokładzie, ale na pewnych określonych zasadach. Podczas podróży pies całą swoją podróż musi odbyć w specjalnym transporterze, który w czasie startu i lądowania musi być umieszczony pod fotelem. Nie wolno go wyjmować z pojemnika. Zabronione jest też, by transporter znajdował się na siedzeniu, ewentualnie transporter można trzymać na swoich kolanach lub pod nogami, ale gdy tylko dochodzi do turbulencji lub innych komplikacji, transporter musi zostać wsunięty pod fotel.

transport psa

Co więcej, większość linii lotniczych pozwala zabrać pupila do kabiny pasażerskiej tylko pod warunkiem, że waga zwierzęcia wraz z pojemnikiem nie przekracza 8kg (to również warto sprawdzić na stronie danego przewoźnika, ponieważ są linie, które dopuszczają max 6kg a inne nawet 10kg). Dlatego jeśli planujesz zabrać swojego pupila do kabiny, zważ go uprzednio w docelowym transporterze. Co więcej obsługa samolotu zwraca również uwagę na komfort psa – pies musi być w stanie w swoim transporterze stanąć na wyprostowanych łapach. Dlatego w praktyce na pokład mogą zostać wpuszczone naprawdę małe psy. Pamiętaj, że podczas odprawy obsługa ma obowiązek sprawdzić, czy twój transporter spełnia wszystkie wymagania. Jeśli będzie miała zastrzeżenia, może odmówić transportu zwierzęcia.

Pies w samolocie traktowany jest jako dodatkowy bagaż podręczny i może być wymagane uiszczenie odpowiedniej opłaty. Co do zasady, w jednym samolocie nie mogą podróżować w kabinie pasażerskiej więcej niż 2 psy. Niestety też nie wszystkie linie lotnicze dopuszczają możliwość transportu psa na pokładzie samolotu (np. niektórzy tani przewoźnicy).  Dlatego przed zakupem biletu przeczytaj regulamin dotyczący przewozu zwierząt danych linii lotniczych.

Odrębne zasady stosowane są do psów przewodników i psów terapeutycznych. W przypadku takich zwierząt zdecydowana większość przewoźników zgadza się na ich transport na pokładzie samolotu. Wymogi dotyczące dokumentów w przypadku psów pracujących określa przewoźnik na swojej stronie internetowej oraz udziela informacji poprzez swoje biura i infolinie.

pies w samolocie 2

Transport psa samolotem w luku bagażowym

Większe zwierzęta muszą zostać nadane do luku bagażowego. Brzmi to trochę dramatycznie, więc sprostujemy, że zwierzę nie leci z bagażami, ale w specjalnej przestrzeni przygotowanej do transportu zwierząt. Jest tam utrzymywana odpowiednia temperatura, zawartość tlenu w powietrzu oraz pomieszczenie jest dodatkowo wygłuszone. Poziomu hałasu jest podobny do tego samego, jaki słyszymy my w kabinie pasażerskiej. Dokładny standard zależy od linii lotniczych i modelu samolotu.

Nie musimy się więc obawiać o bezpieczeństwo pupila. Powinniśmy jednak zadbać o jego komfort. W jednym transporterze dozwolony jest transport jednego dorosłego zwierzęcia, wyjątkiem, są zwierzęta max. do 6 miesięcy, wtedy liczba nie może przekraczać trzech zwierząt na jeden transporter. Transporter powinien spełniać wymogi określone przepisami Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego. Klatka powinna być na tyle duża, by pies miał swobodę ruchu – móc się wygodnie obrócić i położyć; powinna być również wykonana z solidnego materiału, wentylowana z co najmniej trzech stron, bez kółek, czysta i dobrze zamknięta. Dodatkowo wyłóż podłoże od wewnątrz materiałem chłonnym, przygotuj pojemnik z wodą oraz oznacz transporter odpowiednią etykietą (dane kontaktowe + np. sposób obchodzenia się z pupilem). Na kontenerze musi być nalepka „LIVE Animal” [żywe stworzenie] i „Arrow UP” [tym kierunkiem do góry] – które można dostać przy Check-in (okienku odprawy). Po przylocie do miejsca docelowego możesz odebrać psa na lotnisku w specjalnym miejscu do odbioru zwierząt, które znajduje się zazwyczaj blisko miejsca odbioru bagażu.

Tak jak w kabinie, tak też pod pokładem, dopuszczalna jest limitowana ilość zwierząt. Dodatkowo niektóre linie wprowadzają limit wagi psa transportowanego w luku bagażowym (np. do 75kg). Jeśli pies waży więcej, musi lecieć w samolocie transportowym.

pies w samolocie na kolanach

Lot samolotem z psem. Podsumowanie

Zanim ruszycie w wielką podróż ze swoim pupilem upewnijcie się, że pies ma wszystkie wymagane dokumenty (paszport, książeczka szczepień, zaświadczenie o stanie zdrowia, chip). Jeśli podróżowaliście wspólnie wcześniej za granicę, nie powinno stanowić to problemu. Warto też sprawdźcie wymogi dotyczące transportu zwierząt u konkretnego przewoźnika lotniczego – nie wszystkie linie zgadzają się na obecność pupila w kabinie. Dobrze to zrobić przed zakupem biletu, ponieważ regulacje poszczególnych linii lotniczych mogą różnic się od siebie.

 A czy Wasi pupile lecieli samolotem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Przeczytaj również:

 

One comment

 • Atruszkowska

  26 marca 2023 o 17:17

  Bardzo przydatny portal 🙂 !!!

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy