Jak przygotować się na podróż samochodem z psem? Porady i wskazówki!

6 października 2023 Redakcja0

Przewożenie psa w samochodzie to wygodne rozwiązanie na wyjazd z pupilem, zarówno na długie, jak i krótkie trasy. Żeby przejażdżka przebiegała spokojnie, musisz jednak zadbać o bezpieczeństwo czworonoga. Jak to zrobić? Podpowiadamy, w jaki sposób przygotować się do podróżowania z psiakiem.

Bezpieczeństwo – to ono jest najważniejsze w trakcie jazdy autem. Jeśli zabierasz na przejażdżkę czworonożnego przyjaciela, musisz zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie się. Nawet najgrzeczniejszy pupil może się bowiem zachować nieprzewidywalnie. Pies na kolanach pasażera czy kierowcy? To niezalecana forma przewozu! Psiak może bowiem w każdej chwili utrudnić reakcję osoby prowadzącej pojazd na sytuację na drodze, a to skutkować będzie np. spowodowaniem kolizji. Co o przewożeniu zwierząt autem mówią przepisy? Jak zabezpieczyć psa na czas podróży? Sprawdź!

Przygotowanie na przewożenie psa w samochodzie: Kluczowe aspekty

Pies w podróży samochodem musi być przede wszystkim bezpieczny. Jeśli masz niewielkiego czworonoga, zdecyduj się na wykorzystanie transportera, który należy umieścić na tylnym siedzeniu. Pamiętaj, że takie przenośne legowisko musi być przypięte pasem. Z łatwością znajdziesz transportery, które mają specjalne miejsce na przełożenie pasa. To ważny aspekt, ponieważ gwarantuje nieprzemieszczanie się transportera, a tym samym zapewnia spokój i bezpieczeństwo psiakowi.

Transporter na tylnym siedzeniu może okazać się dobrym rozwiązaniem dla zwierząt, które stresują się jazdą samochodem. Jego ścianki mocno zasłaniają widok, dzięki czemu do psa dociera mniej bodźców, a to ułatwia mu uspokojenie się, a nawet zaśnięcie podczas podróży.

Dla większych czworonogów sprawdzą się szelki samochodowe. Należy wpiąć je w miejsce przeznaczone do wpięcia pasa bezpieczeństwa. Największe psy mogą podróżować w bagażniku. Przygotuj tam dla zwierzęcia miejsce w taki sposób, żeby mogło Cię widzieć i mogło się wygodnie położyć oraz wstać. Zdejmij osłonkę, która znajduje się za tylnymi fotelami. Zadbaj o to, żeby pies nie miał możliwości dostania się do wnętrza samochodu. Możesz go przypiąć szelkami, dobrze sprawdzi się w tym przypadku także zabezpieczenie kratką.

Co z kwestią szyb i ich otwierania w czasie podróży z psiakiem? Może wydawać się, że w ten sposób damy trochę wolności czworonogowi. W praktyce jednak to rozwiązanie niesie za sobą pewne zagrożenia. Jak najbardziej możesz jechać z szybą otwartą obok Ciebie, ale zadbaj o to, żeby pies w podróży samochodem nie wystawiał głowy przez okno. Grozi mu bowiem niefortunny wypadek, a poza tym jego uszy będą narażone na bardzo silny wiatr.

Jak zabezpieczyć samochód przed psem?

Podczas podróży z psem podstawą jest bezpieczeństwo i komfort pupila. Gdy ten aspekt mamy już opanowany, możemy zastanowić się nad zabezpieczeniem samochodu przed pobrudzeniem i podrapaniem. Pies w samochodzie zostawi dużo sierści, trochę śliny, kawałeczki gryzaka. Wyobraź sobie też daleką podróż w deszczowy dzień. W czasie przystanków zwierzę będzie wychodziło na spacer, więc nietrudno o zabrudzenie łapkami siedzisk czy bagażnika. Dla ochrony tapicerki i wnętrza bagażnika przyda Ci się specjalna mata, która temu zapobiegnie.

Mata samochodowa dla psa stworzy też komfortowe miejsce, które zabezpieczy psa przed wpadnięciem między siedzenia.

Pies w samochodzie: Przepisy dotyczące podróżowania z czworonogiem

Nie ma konkretnych, jasnych przepisów, które regulowałyby podróż z psem samochodem. Prawo określa, w jaki sposób powinien odbywać się komercyjny przewóz zwierząt, natomiast nie mówi o podróżowaniu z domowym przyjacielem. Trzeba więc sięgnąć do innych przepisów, a konkretnie tych odnoszących się do przewożenia ładunków. Przewożenie psa w samochodzie to dla wielu osób bardziej wyjazd rodzinny niż transport towarów, jednak mówimy tylko o literze prawa.

Z prawa ruchu drogowego dowiesz się, że ładunek w pojeździe nie może utrudniać kierowania pojazdem i ograniczać widoczności. Powinien być również zabezpieczony przed zmianą położenia. Ustawa o ochronie zwierząt mówi natomiast o tym, że transport powodujący ich cierpienie jest znęcaniem się nad czworonogami.

Podsumowując, według prawa podczas podróży samochodem pies nie może zagrażać Twojemu bezpieczeństwu, a poza tym musi być chroniony przed utratą zdrowia. Mimo braku konkretnych przepisów dotyczących transportu domowego zwierzęcia istnieje ryzyko otrzymania mandatu, jeśli psiak będzie przewożony w nieodpowiedzialny sposób.

Wyobraź sobie, że pupil siedzi na kolanach pasażera. Nie jest w żaden sposób przypięty. Taki przewóz zagraża zarówno czworonogowi, jak i podróżującym z nim osobom. Zwierzę może się czegoś przestraszyć i rozkojarzyć kierowcę. Może próbować wskoczyć kierowcy na kolana lub pod pedały. W przypadku nagłego bardzo silnego hamowania istnieje natomiast ryzyko spowodowania wypadku, a tym samym poniesienia obrażeń nie tylko przez pasażerów, ale i samego zwierzęcia. Za taki sposób przewożenia psa policjant może ukarać mandatem.

Jak przygotować się na krótką, a jak na długą podróż z psem samochodem? To musisz wiedzieć

Wiesz już, jak powinien podróżować pies w samochodzie. Przepisy nie są jednoznaczne, dlatego najważniejsze jest, żeby kierować się zdrowym rozsądkiem. Nieco inaczej musisz przygotować się na krótką, a inaczej na długą podróż. Niezależnie jednak od długości trasy przewożenie psa w samochodzie wymaga od Ciebie zadbania o jego i własne bezpieczeństwo.

Pamiętaj, że nawet krótki wyjazd z psem to konieczność zastosowania transportera, szelek lub wykorzystania bagażnika. Jeśli wybierasz się do pobliskiego miasta na noc, zabierz książeczkę zdrowia czworonożnego przyjaciela. Znajdują się w niej informacje dotyczące zdrowia zwierząt, szczepień czy przyjmowanych na stałe leków. Gdyby konieczna była nagła wizyta u weterynarza, takie informacje mu się przydadzą.

Na długą podróż z psem samochodem musisz przygotować się jeszcze lepiej, szczególnie jeśli wybierasz się za granicę. Odwiedź lekarza weterynarii, u którego wyrobisz zwierzęciu paszport. To konieczne, nawet jeśli planujesz wyjazd z psem do państwa będącego w Unii Europejskiej. Pamiętaj, że ten dokument może zostać wydany wyłącznie po szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Żeby zastrzyk był ważny, musi być podawany co rok w terminie wyznaczonym przez lekarza weterynarii.

By zwierzę otrzymało paszport, musi mieć wszczepiony podskórny czip. To drobne urządzenie ma numer identyfikacyjny, który należy umieścić w centralnej bazie zwierząt. Koniecznie sprawdź, czy kraj, do którego jedziesz, nie ma konkretnych wymagań dotyczących przyjazdu zwierząt. Pewne różnice występują nawet między państwami leżącymi na terenie UE.

Chcesz wejść podczas podróży do sklepu? Nigdy nie zostawiaj psa samego w samochodzie! Poproś pasażera, żeby przypilnował czworonoga. Jeśli podróżujesz samodzielnie z psiakiem, zabierz do auta coś do zjedzenia i picia, żeby wizyta w sklepie nie była konieczna albo weź pupila ze sobą.

Dowiedz się, dlaczego to tak ważne, by nie zostawiać psa samego w samochodzie nawet na kilka minut.

 

Jeśli wybierasz się na krótką podróż z psem samochodem, pamiętaj, żeby nie karmić przed nią zwierzaka. Stres może spowodować, że w aucie dojdzie do zwrócenia pokarmu. Weź natomiast składaną miskę, do której nalejesz psu wodę podczas ewentualnego przystanku. Może być potrzebny nawet w krótkiej podróży, szczególnie jeśli dzień jest upalny.

Jeśli wiesz, że podczas podróży samochodem Twój pies wymiotuje, przed wyjazdem odwiedź lekarza weterynarii. Choroba lokomocyjna u psa zdarza się rzadko, ale niektóre psy na nią cierpią. Odpowiedni preparat zaproponowany przez specjalistę potrafi zredukować nieprzyjemne dolegliwości.

Podczas długiej podróży samochodem zadbaj o przystanki. To moment, żeby rozprostować kości, a także czas na oddanie potrze fizjologicznych psiaka. Weź zwierzę na spacer i nalej mu do miski wodę.

Jak przyzwyczaić psa do samochodu?

Co zrobić gdy Twój pies stresuje się podróżą? Najlepszą metodą będzie stopniowe przyzwyczajanie psa do tej formy transportu. W idealnych warunkach takie szkolenie powinno zacząć się jeszcze za szczeniaka, choć dorosłego psa również można nauczyć, że samochód nie jest niczym strasznym. Konieczna będzie tu jednak systematyczność i czujna obserwacja pupila.

Zacznijcie od spacerów wokół samochodu – najpierw zamkniętego, po kilku dniach otwartego. Gdy widzisz, że pies jest już przy aucie zrelaksowany, możesz wsiąść na tylne siedzenie i zawołać psa do siebie. Nie każ mu jeszcze wsiadać! Po prostu niech widzi, że Tobie w środku nic się nie dzieje. Po kilku dniach możesz spróbować zawołać psa do środka (smaczki na zachętę mile widziane).

To będzie trudny etap, jednak gdy Twój pies go opanuje, możesz zacząć zachęcać go do wejścia samodzielnie – niech pies choć przez chwilę pobędzie w nim sam, przy otwartych drzwiach. Nagradzaj każdy taki moment! Jako kolejny etap możesz dać siedzącemu w samochodzie psu dać gryzak lub zabawkę i pozwolić się nią zająć.

Kolejnym krokiem będzie delikatne (!) zamknięcie jednych drzwi za psem, a potem drugich – na tym etapie znany psu opiekun powinien być z nim w samochodzie. Opanowane? To czas na start silnika, a gdy pies nie będzie już na niego reagował, możecie ruszyć na krótką przejażdżkę!

Jeśli jednak Twój pies obecnie boi się samochodu, a Ty planujesz długą wycieczkę, poproś weterynarza o coś uspokajającego. Delikatne, ziołowe preparaty mogą być skuteczne, jednak trzeba je podawać czworonogowi z odpowiednim wyprzedzeniem.

Bezpieczne i komfortowe przewożenie psa w samochodzie jest możliwe!

Podróżowanie z psem to wspaniała zabawa, choć wymaga od Ciebie pewnych przygotowań. Po pierwsze zadbaj o bezpieczeństwo pupila. Możesz przewozić go w szelkach przypiętych do wpięcia na pas bezpieczeństwa, w transporterze lub bagażniku. Przed wycieczką nie karm czworonoga. Jeśli się stresuje, możesz kilka dni przed rozpoczęciem podróży samochodem zacząć podawać mu delikatne, ziołowe środki uspokajające. Jeśli natomiast cierpi na chorobę lokomocyjną, poproś weterynarza o skuteczny preparat. Pamiętaj też, że wyjazd za granicę to konieczność załatwienia pewnych formalności. Twój pies potrzebuje wówczas paszportu! Gdy wszystko będzie gotowe, wyrusz z czworonożnym przyjacielem na komfortową i bezpieczną przejażdżkę!

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy