Pies policyjny – rasy, które pracują w policji. 7 najlepszych ras

28 września 2023 Redakcja0
pies policyjny

Najsłynniejszy amerykański psi żołnierz? Sierżant Stuby ze 102 Pułku Piechoty 26 Dywizji zasłynął podczas I wojny światowej, biorąc udział w 17 bitwach i 4 ofensywach. Tym samym utorował drogę do sławy nie tylko innym psim żołnierzom, ale także podniósł rangę zadań, jakie wykonują psy policyjne. Rasy „pracujące”, wykorzystywane przez umundurowane służby, nie są jednak tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać!

Historia psów policyjnych

Czy wiesz, kim był pierwszy pies policyjny? Za pierwszego oficjalnego czworonożnego funkcjonariusza uznaje się foksteriera Troppera, który od 1890 roku pełnił służbę w londyńskiej Hyde Park Police Station. Niewiele później pruska policja zaopatrzyła się w trzy alzackie owczarki, a policja w Belgii – belgijskie. Wielka Brytania nie chciała być jednak gorsza i w 1908 roku nie tyle wprowadziła psy policyjne do swoim mundurowych oddziałów, ile utworzyła pierwszy czworonożny osobny oddział.

Polska nie pozostawała jednak w tyle – u nas psy w policji działały od niepamiętnych czasów, ale ich rola okazała się szczególna po odzyskaniu niepodległości. Nic zatem dziwnego, że dziś szkoleniem psów policyjnych zajmuje się specjalny Zakład Kynologii Policyjnej.

Mimo że technologia rozwija się coraz szybciej, żaden nowoczesny sprzęt nie zastąpi wiernie służących i wypełniających swoich obowiązków czworonogów o fantastycznym słuchu i fenomenalnym węchu. Bo takie właśnie są psy policyjne. Rasy, które dzielnie odbywają służbę, muszą być wyjątkowe. Czy tak jest w rzeczywistości? Oto najsłynniejsze rasy psów policyjnych – niektóre z nich z pewnością Cię zaskoczą!

pies policyjny

Owczarek niemiecki – najpopularniejszy pies policyjny

Silny, inteligentny, odważny – mówi się, że taki właśnie powinien być pies policyjny. Rasa, która jako pierwsza przychodzi nam do głowy, to z pewnością owczarek. Dlaczego jednak niemiecki? Bo już od „Czterech pancernych i psa” to on stanowi najpopularniejszy przykład, gdy chodzi o psy w policji.

Trudno odmówić mu sławy skoro nie tylko „Komisarz Rex”, ale także jego polski odpowiednik, Komisarz Alex, podkreślają jego wyjątkowe zmysły przydatne na służbie. Pytanie tylko, jak to się stało, że owczarki niemieckie zasiliły szeregi psów służbowych?

By odpowiedzieć, musimy się cofnąć nieco wstecz do XIX wieku. Wraz z rozwojem miast zaczęła na niebywałą skalę wzrastać przestępczość. W Niemczech postanowiono coś z tym zrobić. Aby wspomóc mundurowych, utworzono związek popierający hodowlę owczarków przeznaczonych dla wojska i policji. Teoria szybko stała się praktyką, a owczarki niemieckie stały się głównymi czworonogami patrolującymi i tropiącymi, gdy chodzi o zadania psów policyjnych. Zdecydowało o tym kilka cech.

Po pierwsze – budowa. Wilkowaty typ o prostokątnej, mocnej sylwetce z prostym grzbietem i pojemną klatką piersiową to doskonały kompan na codziennych patrolach: nie tylko wzbudza respekt, ale jest również zwinny. Inteligencja, posłuszeństwo i lojalność to cechy, które sprawiają, że taki pies policyjny chętnie się uczy i współpracuje. Wymaga jednak dość sporej ilości ruchu, dlatego codzienne patrole lub emocjonujące poszukiwania są dla owczarka niemieckiego stworzone. Jako psi aktor też radzi sobie nie najgorzej!

pies policyjny

Sława prosto z ekranu, czyli owczarek belgijski Malinois

Nie tylko Rex i Alex doczekali się swoich 5 minut na szklanym ekranie. Chociaż swoją popularność wśród psów policyjnych Max zdobył głównie w amerykańskich domach, i w Polsce zasila szeregi czworonożnych mundurowych. Serial familijny w reż. Boaza Yakina z 2015 roku podbił serca widzów na całym świecie. Spóźnił się jednak o całe 3 lata. Dlaczego? To Hongkong jako pierwszy docenił psy policyjne rasy Malinois. Ten owczarek belgijski znalazł się bowiem na znaczku o nominale 5 HKD (dolar hongkoński). Nie jednak sława decyduje o wyjątkowej użyteczności i sprawności tych psów służbowych.

Przede wszystkim to silny temperament, żywe usposobienie oraz wyraźny instynkt terytorialny oraz obronny. Nie bez powodu owczarek belgijski Malinois wykorzystywany jest nie tylko w policji, głównie w roli tropiącej, ale także w wojsku i oddziałach antyterrorystycznych. Potrzebuje jednak stanowczego i konsekwentnego opiekuna, który go „ujarzmi”. I chociaż w stosunku do obcych ludzi jest łagodny, inne zwierzęta, a nawet psy, muszą się mieć na baczności!

pies policyjny rasa

Czas na patrol – psy policyjne Labradory

Psy policyjne rasy Labrador to urodzone psy patrolowe. Chociaż ich wygląd sugeruje przede wszystkim siłę, wytrzymałość i zwinność, to inne cechy decydują o tym, że zasilają szeregi psów policyjnych: czujność i zadaniowość.

Labradory to jedne z najbardziej pracowitych czworonogów – są więc wyjątkowo łatwe w przeszkoleniu. Nic dziwi więc fakt, że to one najczęściej asystują niewidomym – jak widać, ich „zawód” to nie tylko pies policyjny. Rasa labrador podatna jest na choroby stawów, dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowie tego patrolującego czworonoga.

pies policyjny

Rottweiler – pies policyjny… dawnych Rzymian!

Czy wiedzieliście, że rottweilery to psy w policji wykorzystywane już od niepamiętnych czasów? Jednym z ich pierwszych zadań było pilnowanie obozów rzymskich w podbitej przez Rzymian Germanii. W średniowieczu wciąż wykorzystywano ich zalety, tym razem jednak do pilnowania oraz pędzenia bydła, a także ciągnięcia zaprzęgów z żywnością i amunicją. I tak rottweilery przeszły dość okrężną drogę – od psów policyjnych, przez psy pasterskie, z powrotem do psów policyjnych. Wraz z tą zmianą ewoluował także ich wygląd!

Psy policyjne rasy rottweiler były bowiem na początku lekkie i smukłe. Z czasem – w związku z wykonywanymi zadaniami – przybrały na masie i zaczęto wykorzystywać ich do ciężkich, odpowiedzialnych prac. Zyskując siłę i wytrzymałość, zachowały zwinność. W połączeniu ze zrównoważoną psychiką, uporem i samodzielnością okazały się doskonałe do działań przeznaczonych dla mundurowych.

O dziwo współcześnie wykorzystuje się je gównie do rozpoznawania i wyszukiwania konkretnych zapachów. Trzeba jednak uważać, by te psy policyjne nie wpadły z niepowołane ręce – pod opieką osoby brutalnej mogą być bowiem nieprzewidywalne!

psy w policji

Pies policyjny zwany „żandarmem” – doberman

Karny, zaciekły i uparty. Do tego jednak silny, dobrze umięśniony i elegancki. To wszystko brzmi jak idealny pies policyjny. Jaka rasa posiada wszystkie te cechy? Stworzone przez Karla Friedricha Louisa Dobermanna dobermany (jak widać, nazwę przejęły po swoim twórcy) to urodzeni stróże, dlatego z czasem zyskały swój słynny przydomek psów służbowych „żandarmów”.

Mimo temperamentu, potrafią zachować spokój. Nic dziwnego, skoro wyhodował je nie tylko właściciel zakładu przerobu odpadów rzeźniczych, ale przede wszystkim hycel, który postanowił skrzyżować najostrzejsze złapane psy z owczarkami. Tak powstał nie tyle pies policyjny, ile pies-policjant.

psy w policji

Antynarkotykowe rasy psów policyjnych – foksteriery

W XIV wieku wykorzystywano je w czasie nagonki na lisy, a także do wypłoszenia różnych zwierząt z jam i grot. Foksteriery dziś jako psy policyjne zajmują się głównie poszukiwaniem narkotyków.

Mają bowiem doskonały węch, wrodzony łowiecki instynkt, a do tego żywy, ruchliwy temperament. Zawsze jednak posłuszne – wykonają każde polecenie, zanim ich kompan zdąży mrugnąć okiem!

pies policyjna jaka rasa

Nowofundlandy – psy w policji ratowniczej

Wystarczyło skrzyżować psy zamieszkujące wyspę Indian Beotuk z dużymi psami do polowań na niedźwiedzie, które na wyspę przywieźli ok. 1100 roku wikingowie, by na Nowej Fundlandii w Kanadzie powstały Nowofundlandy. To rodzaj psów służbowych wykorzystywanych w ratownictwie wodnym, a w policji głównie do wyciągania zwłok i przedmiotów z wody.

Odporne na surowe warunki klimatyczne, masywne i muskularne, swoją popularność zawdzięczają jednak nie kojarzącej się z policją surowości, ale przeciwnie. Psy policyjne rasy nowofundlandy to jedna z najbardziej przyjacielskich ras na świecie! Co prawda nie samiec, ale suka Nana znalazła swoje miejsce na kartach powieści Jamesa M. Barriego, ale właśnie od „Piotrusia Pana” nie ma nikogo, kto nie znałby tego wodołaza.

rasy psów policyjnych

Psy policyjne – rasy, które nie mają sobie równych!

Chociaż te wymienione wyżej to rasy to najpopularniejsze psy policyjne, to jednak niejedyne. Do ścigania przestępców służy także Sznaucer czy Akata Inu, substancje niedozwolone świetnie wykrywa Cocker spaniel angielski czy Basset Houd. Z kolei Ogar doskonale tropi, a Niemiecki Sheperd nie ma sobie równych, gdy chodzi o wykrywanie zwłok.

To jednak wbrew pozorom nie sama rasa jest najważniejsza, gdy chodzi o dobór psów policyjnych, ale zdrowie, odpowiednia kondycja psychiczna i fizyczna oraz budowa oraz szata zgodna z wzorcem rasy. Czworonóg, który chce wejść do służb mundurowych, musi przejść kilka sprawdzianów.

  • Pierwszym testem jest aportowanie.
  • Potem należy potwierdzić umiejętność szukania ukrytego przedmiotu (tu sprawdza się predyspozycję do pracy węchowej).
  • Po trzecie zachować spokój przy wystrzale,
  • Pies policyjny musi umieć obronić opiekuna,
  • Jako ostatni test, pies musi pozytywnie wykonać próbę samodzielności i czujności.

Dopiero wtedy rozpoczyna się jego profesjonalną tresurę.

Chociaż wydaje się, że zadania psów policyjnych to patrolowanie, zapewnianie bezpieczeństwa, zatrzymywanie osób niebezpiecznych, tropienie śladów, przeszukiwanie terenu i lokalizacja niebezpiecznych substancji czy zwłok, to, jak pokazują Hiszpanie, tresura naprawdę czyni mistrza. To właśnie tam powstał filmik pokazujący, jak pies policyjny wykonuje swojemu opiekunowi… masaż serca!

 

Nic dziwnego, że policjanci dbają o swoich czworonożnych partnerów jak tylko mogą. Niemieccy funkcjonariusze zauważyli, że wiele psów służbowych poraniło sobie łapy patrolując usłane potłuczonymi butelkami Dusseldorfskie ulice. Żeby ulżyć psiakom, postanowili przeszkolić swoich podopiecznych w chodzeniu w butach!

A w czym Wy szkolicie swoich pupili? Podzielcie się z nami swoją wiedzą na temat wymienionych ras! Jesteśmy ciekawi także Waszych doświadczeniań z zakresu tresury i szkolenia. Nie wiadomo bowiem, czy i Wasz czworonóg nie stanie się kiedyś policyjnym psem. W końcu maleńka suczka Midge – mieszaniec przypominający chihuahuę, a do tego najmniejszy na świecie pies policyjny, wpisany do rekordu Księgi Guinnessa – wraz ze swym przewodnikiem ujęła dwóch groźnych bandytów. Kto zatem powiedział, że psem policyjnym nie może być niepozorny psiak?

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy