Białko dla psa, czyli podstawowy składnik psiej diety

28 września 2023 Redakcja0
białko dla psa

Białko stanowi jeden z najważniejszych składników, który powinna zawierać zbilansowana i pełnowartościowa dieta psa w każdym wieku. Pamiętaj, aby dostarczać zwierzęciu wysokiej jakości białko, które zapewni mu odpowiedni rozwój, siłę i energię do codziennego funkcjonowania. Jak rozpoznać zdrowe białko dla psa i co jeszcze musisz o nim wiedzieć?

Białko dla psa – jakie jest zapotrzebowanie?

Białko w diecie psa to jeden z najważniejszych składników, o których musisz pamiętać podczas wyboru karmy i komponowania codziennego menu. Chociaż psy przez wiele lat ewolucji nauczyły się spożywać również składniki inne niż mięso, to jednak nadal bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego źródła białka, aby długo cieszyły się zdrowiem i siłą.

Źródłem białka mogą być różne produkty spożywcze oraz dobrej jakości karma. Dobrze dobrana karma sucha daje Ci pewność, że żaden istotny składnik diety nie został pominięty. Ilość potrzebnego białka wiąże się ze sposobem jego dostarczania – najwyższym stopniem strawności charakteryzują się białka pochodzenia zwierzęcego.

Wartościowe źródła białka dla psa to m.in.:

 • jaja,
 • wieprzowina, wołowina i jagnięcina
 • mięso drobiowe (w tym kurczak),
 • izolat sojowy,
 • gluten pszenny lub kukurydziany,
 • ryby,
 • owady.

Ile białka powinno być w suchej karmie?

Ilość oraz rodzaj białka potrzebnych psu zależą od wielu czynników:

 • wiek
 • stan zdrowia
 • stan fizjologiczny
 • ewentualne choroby lub występujące alergie.

Niebezpieczny dla psów jest głównie niedobór białka. Większe zapotrzebowanie na białko występuje m.in. u szczeniąt w intensywnej fazie wzrostu, psów pracujących, w okresie rekonwalescencji, u zwierząt niedożywionych oraz suczek w okresie laktacji.

bialko-w-diecie-psa

Ilość białka w diecie psa uwarunkowana jest także jego aktywnością fizyczną oraz grubością okrywy włosowej – psy o gęstej sierści potrzebują go nieco więcej. Wysokiej jakości białko jest wyjątkowo potrzebne dorastającym psom, ponieważ prawie 2/3 białka z pokarmu wykorzystywane jest przez organizm dla efektywnego wzrostu. Pozostała część utrzymuje funkcje życiowe i należyte funkcjonowanie tkanek organizmu.

Dorosłe psy wymagają regularnej podaży białka, gdyż te są niezbędne, by dostarczyć wszystkich aminokwasów. Jest to konieczne m.in. do procesu odnowy naskórka, wymiany włosów, wzrostu pazurów, a także w celu dostarczenia aminokwasów niezbędnych w metabolizmie komórkowym. Źródła białka w diecie także mają wpływ na konieczną ilość tego składnika. Im bardziej wartościowe białko, tym mniejsza jego ilość jest potrzebna.

bialko dla psa

Za mało lub za dużo białka w diecie psa

Białko dla psa jest bardzo ważne, jednak istotny jest też umiar i połączenie białka z pozostałymi składnikami odżywczymi w jadłospisie.

Czym grozi nadmiar białka u psa?

Nadmiar białka u psa zazwyczaj będzie wykorzystany jako dodatkowe źródło energii.  Dlatego u zdrowego psa objawami zbyt dużej ilości białka będzie zwiększanie masy ciała spowodowane po prostu większą ilością kalorii. Organizm psa wydali nadmiarowego białka. Należy tu uważać na zaparcia u naszego pupila.

Objawy pojawiają się głównie w przypadku zwierząt uczulonych na dane białko. To w pierwszej kolejności intensywne swędzenie i w konsekwencji nieustanne drapanie się psa. Doprowadza ono do powstawania łysych placów na ciele zwierzęcia, a nawet ran oraz wpływa na jego nadmierne pobudzenie lub rozdrażnienie. Pies niespokojnie śpi lub staje się apatyczny i nieskory do zabawy.

Konsekwencje nadmiaru spożycia białka u psa alergika mogą być trudne do uchwycenia podczas wystąpienia pierwszych objawów, dlatego w razie wątpliwości warto poradzić się specjalisty. Jeśli zaniedbamy ten stan, konsekwencją może być długie i trudne leczenie.

Niekiedy pogorszenie stanu zdrowia jest spowodowane nie tyle ilością białka, ile jego jakością i źródłem. Niezmiernie ważne jest, aby źródłem białka nie były przypadkowo skomponowane i połączone ze sobą składniki, nawet jeśli samodzielnie mają wysoką wartość odżywczą. Białko dla psa zdrowego w nadmiarze nie musi być szkodliwe – zostanie wykorzystane m.in. jako materiał energetyczny.

Skąd się bierze niedobór białka u psa?

Nawet, gdy Twój pies dostaje dużo białka, może mieć objawy niedoborów. Jak to możliwe? Otóż, różne białka składają się z różnych aminokwasów. Pies potrzebuje konkretnego zestawu aminokwasów w odpowiednich ilościach. Dlatego podawanie psu np. tylko fasoli nie zapewni mu zdrowia mimo, że fasola zawiera dużo białka – nie ma w sobie jednak pełnego zestawu potrzebnego psu. Nie martw się jednak – jeśli źródłem białka są pełnowartościowe składniki i dobrej jakości karma, nie musisz obawiać się o niedobór białka w diecie swojego psa.

Jak poznać, że mój pies ma za mało białka?

Zbyt mało odpowiedniego białka w diecie będzie przyczyną słabego rozwoju i wzrostu Twojego pupila. Zobaczysz również problemy z rozwojem mięśni, obniżenie apetytu czy jakości sierści, pazurów i kondycji skóry.

Niedobór białka skutkuje utratą masy mięśniowej, gorszą kondycją i szybszym męczeniem się psa. Zwierzę ma przerzedzoną sierść, wypadają mu włosy, a oczy mogą być mniej błyszczące. Czasami konsekwencją są problemy ze skórą, suchość opuszek palcowych, problemy z wydalaniem kału lub brak apetytu. Pies może być senny i nie wyrażać ochoty nawet na ulubione zabawy z właścicielem.

nadmiar bialka u psa

Białko w diecie psa – jak zapewnić odpowiedni rozwój Twojemu pupilowi?

Właściwie zbilansowana i zrównoważona dieta Twojego psa to klucz do jego zdrowia i długowieczności. Jeśli będziesz pamiętać o zapewnieniu karmy wysokiej jakości, zyskasz radość i energię Twojego przyjaciela. Pamiętaj, aby źródłem białka była dobrze dobrana do wieku, wagi, rasy oraz stanu zdrowia psa karma. Nie może to być przypadkowa kombinacja składników, które włączasz do swojego ludzkiego jadłospisu. Niektóre produkty, które spożywają ludzie, mogą być wręcz szkodliwe i niebezpieczne dla psa, np. resztki z obiadu, zawierające ostre kości i dużo przypraw (szczególnie uważaj na czosnek!).

W zależności od zdrowia i wieku psa zdecyduj się na odpowiedni rodzaj karmy. Sprawdzonym źródłem białka są pełnowartościowe karmy Petner – składają się z wysoko odżywczego białka, ryżu, oleju z ryb i dodatków pochodzenia roślinnego. Wszystko po to, aby Twój pies otrzymał zrównoważony posiłek. To także jakościowy wybór, jeśli Twój pupil miewa problemy trawienne i gdy zależy Ci na w pełni naturalnych składnikach.

za dużo białka w diecie psa

Białko w diecie psa – podstawowy budulec i niezbędny składnik jadłospisu

Pełnowartościowe białko to, obok tłuszczy, węglowodanów oraz składników mineralnych i witamin, podstawowy komponent diety. Głównie jego niedostateczna podaż może niekorzystnie odbijać się na kondycji zwierzęcia. W skrajnych przypadkach będzie wpływać na pojawienie się chorób lub dysfunkcji organizmu. Objawy te łatwo przeoczyć i pomylić z innymi częstymi problemami zdrowotnymi, dlatego istotne jest stałe kontrolowanie stanu zdrowia Twojego psa i uważna obserwacja.

Gdy stosujesz dobrze dobraną karmę, masz pewność, że Twojemu pupilowi niczego mu nie brakuje. Dzięki systematycznemu żywieniu dobrej jakości produktami pies będzie miał siłę i chęć do zabawy, zdrowy wygląd i będzie zachwycał swoją urodą. To inwestycja w jego samopoczucie, właściwą sylwetkę, silne stawy i grubą, miękką sierść. Wybieraj dobrej jakości białka oraz składniki i ciesz się zdrowiem wszystkich domowników – swoich bliskich oraz Waszych ukochanych czworonożnych domowników.

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy