Czy pies może jeść grzyby? Co zrobić gdy pies zjadł grzyby?

19 września 2023 Redakcja1

Grzyby są popularnym składnikiem wielu dań. Suszone, marynowane, smażone z cebulą – pojawiają się na stołach w wielu odsłonach. Zastanawiasz się, czy pies też może jeść grzyby? Panikujesz na myśl o tym, że Twój pies zjadł grzyby? Podpowiadamy, które grzyby mogą psu zaszkodzić.

Gdy zaczyna się jesień, wiele osób rusza do lasu w poszukiwaniu grzybów. Większość czworonogów uwielbia też spędzać z nami czas, w tym również próbować tego, co znajduje się na talerzu opiekuna. Co, jeśli spadnie Ci z niego pieczarka? Podpowiadamy, czy pies może jeść grzyby. Dowiedz się, czy warto wkomponować je w dietę pupila i które gatunki są trujące dla czworonoga.

Co robić gdy pies zjadł grzyby?

Często zdarzy się, że pies zjadł grzyba. Co teraz? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Pies może bezpiecznie jeść gatunki grzybów bezpieczne dla człowieka. Nie musisz panikować, jeśli zwierzęciu uda się dobiec do kawałka kurki z sosem, która spadła z Twojego talerza. Nie warto jednak podawać psu grzybów, ponieważ grzyby dla psa są ciężkostrawne. Nawet grzyby jadalne mogą więc wywołać u czworonoga niepożądane reakcje, na przykład ból brzucha, jeśli zostaną zjedzone w dużej ilości.

Czy pies może jeść pieczarki? Nie są one dla zwierzaka trujące, ale podobnie jak w przypadku innych grzybów to zupełnie niepotrzebny dodatek do diety. Kawałek pieczarki zabrany z kuchni nie zaszkodzi, ale w dużej ilości to pokarm, który nadmiernie obciąża żołądek. Warto więc zastanowić się nie nad tym, czy pies może jeść pieczarki, a nad tym jakie ewentualne korzyści czy straty przynosi taki posiłek. Nie ma potrzeby wzbogacać nimi diety pupila – więcej wartości ma dla niego między innymi marchewka.

 

Chcesz by Twój pies zasmakował lasu? Daj mu gryzaki z dziczyzny od Petnera

 

Z grzybami szczególnie uważaj, jeśli komponujesz dietę dla psa ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi. Lepiej nie pozwalać ich jeść zwierzętom, które mają wrażliwy układ pokarmowy. Nie są też dobrym urozmaiceniem posiłków szczenięcia oraz ciężarnej czy karmiącej suki.

Zwróć uwagę na jeszcze jeden aspekt, czyli przyzwyczajanie psa do smaku grzybów. Jeśli zwierzak będzie miał często w domu okazję do próbowania niedozwolonych pokarmów, mogą go one interesować również na spacerze. Nie zdziw się, jeśli pies zjadł grzyba z trawnika, skoro w domu mógł wielokrotnie spróbować grzybowych dań.

Najbezpieczniej jest nie wykorzystywać grzybów w diecie psa. Istnieje przecież tak wiele zdrowych przysmaków, dzięki którym jadłospis Twojego czworonożnego przyjaciela nie będzie monotonny. Chcesz dać mu coś smacznego w nagrodę? Wybierz przysmaki stworzone z myślą o psach! Zawierają one produkty pochodzenia zwierzęcego, a czasem również warzywa, dzięki czemu są dostosowane do potrzeb żywieniowych czworonogów.

Pies zjadł grzyba trującego. Co robić?

Jeśli podczas robienia sosu do makaronu, spadło Ci nieco grzybów na podłogę, a pies je zjadł, raczej nie masz powodów do obaw. Taka mała ilość nie wyrządzi dużych szkód Twojemu czworonożnemu przyjacielowi. Gorzej, jeśli pies zjadł grzyba z trawnika, a Ty nie potrafisz go zidentyfikować.

Problem może się też pojawić, jeśli zabierzesz psiaka na grzyby. Zwierzęta potrafią być ciekawskie. Niektóre mogą wpaść na pomysł spróbowania grzybów, na które trafiają podczas pieszej wycieczki. Nie licz na instynkt zabezpieczający czworonoga przed zatruciem. Pies nie odróżni trującego grzyba od jadalnego.

Może się zdarzyć, że nie zauważysz, że pies zjadł grzyba trującego. Dopiero pewne objawy dadzą Ci do zrozumienia, że podczas spaceru po lesie do żołądka zwierzaka trafiło coś, co nie powinno. Jeśli pies zjadł trującego grzyba, mogą u niego wystąpić wymioty, biegunka, ból brzucha, drgawki czy ślinotok. Zdarzają się także problemy z koordynacją ruchową, nadmierne pobudzenie, a nawet utrata świadomości.

Jeśli wystąpiły objawy zatrucia grzybami, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem weterynarii. Od specjalisty dowiesz się, w jaki sposób podjąć próbę wywołania wymiotów u zwierzęcia. Lekarz oceni również, czy należy podać środek wiążący toksyny w przewodzie pokarmowym. Dowiesz się, czy konieczna będzie hospitalizacja. Czasem niezbędne okazuje się płukanie żołądka.

Jeśli zobaczysz, że pies zjadł trującego grzyba, nie czekaj na wystąpienie objawów. Pamiętaj, że w przypadku zatrucia kluczowy jest czas reakcji. Lekarz zajmie się zneutralizowaniem działania trucizny i pozbywaniem jej z psiego organizmu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego postaraj się powstrzymać zwierzę przed zjedzeniem niebezpiecznego produktu. Dotyczy to nie tylko grzybów, lecz także innych pokarmów, które mogą zaszkodzić. Jeśli planujesz wybrać się z pupilem do lasu, dopilnuj, żeby znał komendę „zostaw”. Dzięki niej zrezygnuje ze zjedzenia tego, na co natknie się w trakcie spaceru.

Na jakie grzyby w lesie trzeba szczególnie uważać? Przede wszystkim na muchomory sromotnikowe, które zawierają amanitynę. Powoduje ona nieodwracalne uszkodzenie różnych narządów, między innymi wątroby. Czerwony muchomor również jest szkodliwy. Niebezpieczne są też strzępiaki – zawierają muskarynę wywołującą problemy związane z układem nerwowym. Zwróć uwagę na piestrzenicę kasztanowatą, która zawiera gyromitrynę. Substancja ta jest niebezpieczna – wywołuje zaburzenia żołądkowo-jelitowe i uszkadza narządy, przede wszystkim wątrobę i nerki.

Dbaj o dietę swojego psa!

Wiesz już, czy pies może jeść grzyby. Nie jest to zalecany składnik w diecie czworonoga. Nie przynosi psiemu organizmowi korzyści, a poza tym jest ciężkostrawny. Wszystkie trujące dla człowieka grzyby są niebezpieczne również dla zwierzęcia. Nie warto jednak podawać psu nawet tych jadalnych, bo mogą u niego wywołać podrażnienie przewodu pokarmowego. Leśne grzyby zebrane samodzielnie zostaw więc na swoim talerzu.

Lepiej nie przyzwyczajać zwierzaka do ich smaku, bo chętniej spróbuje niedozwolonych grzybów na spacerze. Łatwo wtedy o zatrucie, które należy błyskawicznie skonsultować z lekarzem weterynarii. Jeśli doszło do spożycia grzybów trujących, konieczne może być nawet płukanie żołądka i dłuższa hospitalizacja.

Dbaj o dietę zwierzęcia, podając mu zdrową karmę o wysokiej zawartości mięsa. Urozmaiceniem jadłospisu niech będą mięsne smaczki, a od czasu do czasu warzywo czy owoc. A Twój pies zjadł kiedyś grzyby?

 

Przeczytaj również:

One comment

  • Renata

    28 września 2023 o 11:10

    Kiedyś podczas spaceru w lesie mój Max znalazł grzyba, którego nie rozpoznaliśmy. Podaliśmy mu węgiel i zbadaliśmy krew, na szczęście nic się nie stało.
    Trzeba się pilnować, bo psy są szybkie!

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy