Czy pies może jeść pomidory? Pies a pomidor

6 czerwca 2023 Redakcja0
czy psy mogą pomidory

Pomidory zawierają mnóstwo cennych witamin i są świetnym składnikiem do różnych dań. Właśnie z tych powodów tak często pojawiają się na naszych talerzach. Zastanawiasz się, czy pies może jeść pomidory? Podpowiadamy, czy dla niego są tak samo zdrowe jak dla człowieka.

Do kanapki, zupy, sosu – pomidor na polskim stole występuje często i w wielu formach. Gdy przygotowujesz danie z tym czerwonym warzywem, Twój czworonożny przyjaciel patrzy błagalnym wzrokiem? Zastanawiasz się, czy pies może jeść pomidory?

Owoc pomidora nie jest trujący dla psa. Nie znaczy to jednak, że psu pomidory możesz dawać bez żadnych ograniczeń. Jak zwykle, są pewne zasady, których warto przestrzegać, aby Twój pupil czerpał z jedzenia warzywa same korzyści. Dowiedz się, jak podawać pomidora swojemu pupilowi oraz czy pomidor zawiera części, które mogą być niezdrowe dla zwierzaka. Poznaj zawarte w pomidorze składniki odżywcze, które wpłyną na zdrowie i samopoczucie Twojego psiaka. 

Czy pies może jeść pomidory?

Pies jest zwierzęciem względnie mięsożernym. To oznacza, że w jego misce jest miejsce nie tylko na mięso, lecz także warzywa, a nawet owoce. Czy pies może jeść pomidora? Tak, ale w umiarze. Warzywo występuje nawet w karmach dla czworonogów, może stać się również elementem diety BARF. To warzywo jest szczególnie zalecane po obróbce termicznej, jednak świeże pomidory również mogą urozmaicić dietę Twojego przyjaciela.

Zastanawiasz się, czy pies może jeść pomidory koktajlowe? Tak. Pomidorki koktajlowe można podawać psu z zachowaniem takich samych zasad, jak przy dużych odmianach.

Pamiętaj, że to czy pies może zjeść pomidora, zależy też od stopnia dojrzałości warzywa. Nie można podawać zwierzakowi niedojrzałych pomidorów ze względu na tomatynę, czyli związek należący do alkaloidów. Kluczowe jest też, żeby pies nie miał dostępu do liści i łodygi, w których występuje toksyczna solanina.

Pomidor dla psa – co jeszcze musisz wiedzieć?

Pomidor zawiera duże ilości wody oraz dostarcza organizmowi mnóstwo witamin. Warzywo jest źródłem mikro- i makroelementów. Znajduje się w nim między innymi duża ilość potasu. Do tych wszystkich zalet należy dołączyć jego niską kaloryczność – w 100 g znajduje się tylko 19 kcal! Zawartość cennych składników sprawia, że warto włączyć pomidory do psiej diety.

Wiesz już, że pomidor dla psa jest bezpieczny, pod warunkiem stosowania się do pewnych zasad. Zawiera wiele składników odżywczych, które są ważne w diecie czworonoga. Znajduje się w nim spora dawka witaminy C – jest jej około 13 mg w 100 g. Ta witamina ma zróżnicowane działanie na organizm zwierzęcia. Wykazano, że pozytywnie wpływa na zdrowie psów ze zdiagnozowaną chorobą układu ruchu. Witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu.

Kiedy pies je pomidory, dostarcza sobie witaminę E. Ma ona ogromne znaczenie dla organizmu zwierzęcia. Wzmacnia jego odporność, chroni komórki przed powstawaniem wolnych rodników, a poza tym niweluje zaburzenia poznawcze u starzejących się psów. Witamina E ma wpływ zarówno na układ nerwowy, jak i mięśnie czy naczynia krwionośne czworonogów. Potrzebują jej szczenięta, psy dorosłe i seniorzy. Ważne jest, aby znalazła się w diecie Twojego pupila w okresie rekonwalescencji, ponieważ przyspiesza gojenie się ran. Jest też pomocna dla zwierząt zmagających się z chorobami dermatologicznymi.

 

Przeczytaj więcej o witaminie E dla psa

 

Niedobór witaminy E ma różne skutki. Sprawia, że sierść staje się nieprzyjemna w dotyku. W przypadku samców przyczynia się do zmniejszenia zdolności do zapłodnienia, natomiast u samic może doprowadzić do poronień lub rodzenia słabych szczeniąt.

Gdy pies je pomidory, przyjmuje również likopen, czyli składnik o właściwościach antyoksydacyjnych. Znajduje się on w dojrzałych pomidorach. Duże nadzieje związane z likopenem dotyczą dietoprofilaktyki i dietoterapii chorób nowotworowych. Co ciekawe, obróbka cieplna nie prowadzi do zmniejszenia się zawartości likopenu. W przetworach jest go nawet więcej niż w świeżych pomidorach.

Pies je pomidory – czy coś powinno Cię zaniepokoić?

Smak pomidorów jest przez niektóre zwierzęta szczególnie lubiany. Ceni go również Twój pies? Pomidor, jak już wiesz, może znaleźć się w jego diecie. Pamiętaj jednak, że gdy podajesz takie warzywo pierwszy raz, nie powinno być go zbyt dużo. Nie ma pewności, w jaki sposób pupil zareaguje.

Jeśli w Twoim ogródku rosną, na przykład pomidory koktajlowe, uważaj na to, żeby pies się do nich nie dostał. Istnieje ryzyko, że fan tego warzywa chętnie zje również liście czy łodygę. Jeśli zauważysz, że zwierzę zjadło właśnie te części, udaj się do lekarza weterynarii. Dlaczego? W liściach i łodygach pomidora znajduje się solanina, która jest toksyną zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Może ona doprowadzić do wystąpienia wymiotów i zatrucia.

Kiedy gotujesz sos na bazie czerwonego warzywa, uważaj, żeby nie dostał się do niego pies. Pomidor jest dla czworonoga bezpieczny jednak zmienia się to, gdy dodasz do niego różnorodne przyprawy i sól. Zwierzę nie powinno ich jeść! Częstym dodatkiem do sosu pomidorowego jest czosnek, który dla psa okazuje się niebezpieczny. Zawiera bowiem tiosiarczany mogące doprowadzić do uszkodzenia krwinek czerwonych i w konsekwencji do poważnych zaburzeń zdrowotnych. Jeśli chcesz dać psu trochę sosu pomidorowego, przygotuj mu oddzielną porcję, w której nie ma żadnych przypraw.

Robisz kanapki z pomidorem? Ich smak będzie jeszcze lepszy, jeśli dodasz nieco cebuli lub szczypiorku. W takiej sytuacji uważaj, żeby Twój zwierzak nie poczęstował się takim śniadaniem. Cebula zawiera toksyczne substancje, które mogą doprowadzić do zatrucia u czworonoga. Uważaj też, jeśli na kanapkę planujesz prócz pomidora położyć rzodkiewkę. U niektórych psów może ona wywołać wzdęcia i biegunkę.

Ważna jest też ilość zjedzonych pomidorów. Wszystko w zbyt dużej dawce może przecież zaszkodzić. Jeśli Twój zwierzak jest prawdziwym fanem czerwonego warzywa, nie trzymaj go w jego zasięgu. Lepiej, żeby pies nie zjadał skórki, która przykleja się do podniebienia.

Teraz już wiesz, czy pies może jeść pomidory!

Pomidor dla psa sprawdzi się jako okazjonalny dodatek do diety. Producenci wkomponowują go w skład karm, a poza tym zwierzak może jeść go na surowo. Lepiej jednak sprawdzi się po obróbce termicznej, najlepiej pozbawiony skórki. Czy pies może jeść pomidory koktajlowe? Tak. Są dla niego tak samo zdrowe jak duże pomidory. Te czerwone warzywa zawierają witaminę C i E, potas oraz likopen. To składniki odżywcze, którymi warto wzbogacić dietę czworonoga. Dzięki nim zwierzę będzie zabezpieczone przed działaniem wolnych rodników. Witamina E wpłynie też pozytywnie na sierść i skórę.

Zastanawiasz się, czy możliwe jest zatrucie pomidorami? Niestety tak. Zwierzę nie powinno jeść niedojrzałych warzyw, łodyg oraz liści. Poza tym w jego diecie nie może pojawić się warzywo z przyprawami, na przykład solą.

Czy Twój psiak jest fanem pomidorów? Planujesz wprowadzić je do diety czworonożnego przyjaciela?

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy