Co to oznacza, jak kot śpi na człowieku? Mamy odpowiedź!

13 czerwca 2023 Redakcja0

Legowisko, drapak, parapet – to tylko część z miejsc, w których leżą mruczki. Wiele z nich uwielbia spędzać czas na opiekunie. Dlaczego? Podpowiadamy, co to oznacza, jak kot śpi na człowieku.

Wieczorem Twój kot kładzie Ci się na klatce piersiowej i cicho pomrukuje? Może w ciągu dnia wskakuje na kolana, gdy pracujesz i zasypia? To dla opiekuna niezwykle przyjemne doświadczenia. Przyczyny takiego zachowania są różne. Najczęściej jednak zwierzęciu chodzi po prostu o poczucie bliskości z opiekunem, którego darzy zaufaniem i sympatią. Dowiedz się, dlaczego kot kładzie się na człowieku. Czy to zawsze dobre? Wyjaśniamy!

Dlaczego kot kładzie się na człowieku?

Twój mruczek każdego wieczora przychodzi położyć się na Twojej klatce piersiowej? To z pewnością dla Ciebie miły rytuał z pupilem. Zastanawiasz się, dlaczego kot kładzie się na człowieku? Powodów może być kilka. Najważniejszy powód to po prostu sympatia do opiekuna. Właśnie tak zwierzę pokazuje Ci, jak bardzo Cię lubi. Podczas spania czy leżenia na Tobie może dodatkowo ugniatać łapkami. Dlaczego tak robi? To zachowanie, które kształtuje się u kociąt. Ugniatają one swoją kocią mamę, żeby pobudzić jej gruczoły mleczne do wydzielania mleka. Natomiast gdy są już dorosłe, w ten sposób okazują zadowolenie.

 

 

Czasem, gdy mruczek kładzie się na człowieku, dodatkowo go liże, na przykład po twarzy czy włosach. To kolejny dowód sympatii. Zauważ, że wzajemnie myją się te koty, które bardzo się lubią. Podczas gdy kot będzie się na Tobie układał, może ocierać się o Ciebie głową, a przede wszystkim policzkami. To właśnie na kocich policzkach znajdują się ujścia gruczołów wydzielających feromony, którymi kot oznacza bezpieczne miejsca. Gdy kot ociera się bokiem głowy, zostawia feromony na przedmiocie lub osobie, które chce oznaczyć jako przyjazne.

Dlaczego jeszcze kot śpi na człowieku? Dla zwierzęcia działasz niczym termofor. Właśnie dlatego niektóre koty śpią na swoim opiekunie tylko od jesieni do wiosny, gdy potrzebują ciepła, a w ciepłych miesiącach wybierają parapet czy drapak. Leżenie na Tobie daje więc mruczkowi komfort termiczny w chłodniejsze noce.

Koty wyczuwają samopoczucie człowieka. Niektóre z nich przychodzą położyć się na człowieku, gdy boli go głowa czy ząb.

Zastanawiasz się, dlaczego kot śpi przy głowie? To znak, że potrzebuje bliskości. Dajesz mu poczucie bezpieczeństwa. Leżenie przy głowie to też wyraz zaufania i pełnej akceptacji. Niektóre koty kładą się najchętniej na klatce piersiowej. Dlaczego? Dzięki takiej pozycji możliwa jest obserwacja otoczenia. Poza tym czują regularne bicie serca, co również przekłada się na poczucie bezpieczeństwa.

Niektóre koty śpią na łóżku opiekuna pod jego nieobecność. Dlaczego? To miejsce, w którym jest dużo Twojego zapachu. Spędzasz tam przecież kilka godzin każdego dnia. Właśnie ze względu na zapach zwierzęta silnie przywiązane do opiekuna kładą się na łóżku, gdy zostają same w domu.

Warto wiedzieć, że ze spaniem z kotem wiąże się jeden popularny mit. Mówi on o tym, że zwierzę potrafi zaatakować mężczyznę, gdy będzie mu się poruszało jabłko Adama podczas przełykania śliny. Zdecydowanie nie warto w to wierzyć!

 

 

Co oznacza, jak kot śpi na człowieku?

Wiesz już, dlaczego kot śpi na człowieku. Mruczki nie są takimi samotnikami, jak mogłoby się niektórym wydawać. Przebywanie z człowiekiem daje im poczucie bezpieczeństwa i komfort cieplny. Spanie na opiekunie oznacza, że kot w pełni mu ufa. Kiedy zwierzę przychodzi się na Tobie położyć, czasem próbuje zwrócić na siebie uwagę. Być może w ten sposób o poranku pokazuje, że czas wstawać i napełnić jego miskę.

Można się spotkać z przeświadczeniem, że koty domowe są w stanie wyczuć chore miejsce i właśnie na tym obszarze ciała się kładą. Jak już wiesz, koty lubią ciepłe miejsca, więc objęty np zapaleniem fragment ciała może być dla nich bardziej kuszący. Nie ma jednak badań udowadniających, by koty były w stanie wyczuć chorobę. Potwierdzone natomiast zostało, że przebywanie w towarzystwie kota ma dobroczynny wpływ na organizm. Kocie mruczenie łagodzi stres i obniża ciśnienie krwi. Okazuje się, że posiadanie mruczka ogranicza ryzyko wystąpienia zawału serca.

Wiesz już, co oznacza, jeśli mruczek z Tobą śpi. A co, jeśli zwierzę się na to nie decyduje? Nie martw się! To nie oznacza, że nie darzy Cię sympatią. Koty różnią się od siebie. Dla niektórych bliskość to leżenie na kolanach opiekuna, a dla innych to już samo przebywanie w tym samym pomieszczeniu co człowiek.

Zwróć uwagę, czy zachowanie zwierzęcia nagle się nie zmieniło. Jeśli kot od dawna miał wieczorny rytuał przychodzenia do Ciebie na drzemkę na klatce piersiowej, a nagle tego zaprzestał i śpi w miejscach, w których nigdy wcześniej nie przebywał, przyjrzyj mu się dokładniej. Czasem takie zmiany bywają symptomem problemów zdrowotnych. Nie panikuj jednak przedwcześnie. Być może zwierzakowi jest po prostu zbyt gorąco, a w chłodniejsze dni znów chętnie będzie na Tobie zasypiał. Może nie podobać mu się nowy zapach proszku do prania. Pamiętaj, że koty nie lubią zbyt mocnych zapachów, zwłaszcza cytrusowych.

 

 

O czym pamiętać, gdy kot kładzie się na człowieku?

Wiesz już, co oznacza, jak kot śpi na człowieku. To oznaka, że mu ufa, potrzebuje bliskości, a czasem po prostu chce się ogrzać.

Gdy kot kładzie się na człowieku, to niezwykle przyjemne dla obydwu stron. Oznacza dobrą relację między opiekunem a mruczkiem. Zastanawiasz się, czy musisz o coś zadbać, jeśli Twój kot wybiera na miejsce drzemki właśnie Ciebie?

Niezależnie od tego, czy Twój kot śpi na Tobie, czy wybiera legowisko, konieczne jest dbanie o to, żeby nie miał pasożytów. Co prawda, w praktyce zarażenie się nimi od zwierzęcia jest naprawdę trudne, jednak warto o to zadbać z wielu innych względów, przede wszystkim ze względu na zdrowie pupila. Poza tym, czy wiesz, że kot może zwymiotować pasożyty? Jeśli często przebywa na łóżku, ryzyko napotkania na taką niemiłą niespodziankę się zwiększa.

Pamiętaj, żeby nie stosować odrobaczania „w ciemno”. Warto zdecydować się na badania kału i jeśli wynik wskaże taką konieczność, dopiero podać zwierzęciu tabletkę.

Jeśli Twój kot potrzebuje w nocy ludzkiego towarzystwa, nie zabieraj mu przyjemności spania z Tobą. Jednocześnie pamiętaj, żeby dbać o własną higienę snu. Jeśli cierpisz na bezsenność, a pupil wierci się w nocy, możesz przygotować mu legowisko, które położysz obok łóżka. Będzie to dobry kompromis. Kot wciąż będzie blisko Ciebie, a jednocześnie nie przeszkodzi Ci w zasypianiu.

Przywiązanie kota do człowieka to oczywiście coś dobrego. Bywa jednak, że kot jest tak przyzwyczajony do przebywania z opiekunem, że gdy ten na chwilę znika, nie może sobie z tym poradzić. Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz na kilka dni, a w tym czasie Twój kot ma trudności ze znalezieniem sobie miejsca, ponieważ jest tak mocno przyzwyczajony do pewnej rutyny. Właśnie dlatego czasem warto ją przełamać. Możesz od czasu do czasu zamknąć drzwi do sypialni albo pójść spać do innego pokoju, żeby pokazać kotu, że chwilowa zmiana sytuacji nie ma negatywnych konsekwencji.

 

 

Kot śpi na człowieku – podsumowanie

Wiesz już, co oznacza, jak kot śpi na człowieku. Pupil chce być blisko Ciebie, bo Ci ufa i dajesz mu poczucie, że jest bezpieczny. Spanie z człowiekiem to wyraz nawiązanej z nim, głębokiej relacji. Dlaczego kot śpi przy głowie? Chce być blisko i akceptuje Cię w pełni. Kładzie się na klatce piersiowej, bo potrzebuje kontaktu, a poza tym zyskuje w ten sposób idealne miejsce do obserwacji otoczenia.

Pamiętaj, że jeśli zwierzak śpi z Tobą każdej nocy, od czasu do czasu warto przerwać ten rytuał. W ten sposób pokażesz kotu, że nawet jeśli wyjedziesz na kilka dni, nic złego mu się nie stanie. Niektóre zwierzęta szczególnie przywiązane do opiekuna negatywnie reagują na taką rozłąkę. Warto im pokazać, że chwilowe zmiany nie skutkują niczym groźnym. Twój kot z Tobą nie śpi? To nie oznacza, że nie darzy Cię sympatią! Być może inny sposób spędzania z Tobą czasu jest dla niego po prostu przyjemniejszy.

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy