Paszport dla kota – ile kosztuje? Kto go wydaje?

30 maja 2023 Redakcja0

To prawda, że koty przywiązują się do miejsca zamieszkania, ale rozłąka z opiekunem jest dla wielu z nich przykrym doświadczeniem. Nie musisz narażać na to swojego mruczka. Wystarczy, że wyrobisz paszport dla kota, a będziecie mogli razem pojechać za granicę. Dowiedz się, w jaki sposób to zrobić i ile kosztuje dokument identyfikacyjny.

Nie musisz zostawiać swojego mruczka w hotelu dla zwierząt czy prosić o pomoc petsittera. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, lepiej zabrać kota ze sobą. Wymaga to jednak dopełnienia pewnych formalności. Niezbędny jest paszport dla kota. To dokument, bez którego Twój mruczący przyjaciel nie może podróżować z Tobą po świecie. Koci paszport jest potrzebny również przy wyjeździe do krajów Unii Europejskiej.

Odpowiednio wcześniej zapoznaj się z przepisami kraju, do którego zamierzasz wyjechać. Brak odpowiednich dokumentów dla zwierzęcia może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Nie martw się jednak – załatwienie formalności nie zajmuje wiele czasu.

Po co kotu paszport?

Paszport kota jest niezbędnym dokumentem, jeśli chcesz wyjechać ze zwierzęciem za granicę. To dokument, który potwierdza, że zwierzę jest zdrowe i przyjęło niezbędne szczepienia, oraz że należy do Ciebie. Poza tym paszport pomoże w ewentualnych poszukiwaniach. To właśnie w nim znajduje się numer mikrochipa, który ułatwia odszukanie zguby.

Musisz wyrobić kotu paszport, nawet jeśli planujesz podróżować po krajach Unii Europejskiej. Dokument wystawiony przez lekarza weterynarii w naszym państwie będzie honorowany przez inne państwa należące do związku. Paszport jest też uznawany w kilku innych krajach – San Marino, Monako, Andorze, Watykanie, Islandii, Norwegii, Liechtensteinie.

Niezależnie od tego, do jakiego państwa się wybierasz, dokładnie zapoznaj się z jego wymaganiami. Każdy kraj może bowiem wymagać dodatkowych dokumentów. Jeśli chcesz przewieźć swojego kota do Szwecji, musisz powiadomić o tym szwedzkie służby celne. Niektóre kraje wymagają wyniku badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Sam paszport dla kota bywa więc czasami niewystarczający. Musisz wiedzieć o tym odpowiednio wcześniej, żeby uniknąć stresujących sytuacji.

 

Szukasz pełnowartościowej karmy dla kota? Zajrzyj tu

 

Przewóz kota bez paszportu i innych wymaganych dokumentów wiąże się z ryzykiem, że zwierzę zostanie zawrócone do państwa, z którego przyjechało. Może być też konieczna kwarantanna, aż do czasu spełnienia wymogów. Jeśli nie ma możliwości odesłania zwierzęcia i przeprowadzenia kwarantanny, może zostać przeprowadzona eutanazja. Jest to ostateczność, ale takie ryzyko istnieje. Właśnie dlatego do podróży z czworonogiem trzeba się bardzo dobrze przygotować.

Musisz zastanowić się, czy warto zabierać kota w podróż. Jak podjąć decyzję? Ważne jest, na jak długo wyjeżdżasz, a przede wszystkim, jaki jest Twój zwierzak. Zastanów się, czy gorzej będzie mu znieść podróż, czy bardziej stresująca będzie dla niego rozłąka z Tobą. Pamiętaj, że z reguły koty nie lubią zmian. Jeśli jednak czeka Cię podróż na miesiąc, zabranie mruczka ze sobą okaże się lepszym rozwiązaniem, niż pozostawienie go pod opieką bliskich lub profesjonalnego petsittera.

W przypadku wakacyjnego wyjazdu na tydzień lepsze będzie podróżowanie w pojedynkę, chyba że masz jednego z tych niezwykle odważnych kotów, które chętnie zwiedzają świat.

Jak wyrobić paszport dla kota? Ile to trwa?

Wiesz już, jak ważny jest paszport kota. Czas na nieco informacji, dzięki którym dowiesz się, w jaki sposób go wyrobić, ile to potrwa i jakie koszty są związane z uzyskaniem dokumentu.

Gdzie wyrobić paszport dla kota?

Zastanawiasz się, gdzie wyrobić paszport dla kota? To zadanie dla lekarza weterynarii. Jednak nie każdy specjalista może się tym zająć. Spytaj swojego weterynarza czy ma uprawnienia do wystawienia paszportu. Jeśli nie, spytaj go kogo może Ci polecić. Możesz również zajrzeć na stronę Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Wystarczy, że wpiszesz nazwisko lekarza, żeby dowiedzieć się, czy ma uprawnienia do wydawania paszportów, możesz również pobrać listę lekarzy z tym prawem. Taki wykaz został przygotowany dla każdego województwa, co znacznie ułatwi Ci poszukiwania. Na liście znajdziesz adresy gabinetów.

Ile trwa wyrobienie paszportu dla kota?

Wyrobienie tego ważnego dokumentu nie zajmie Ci wiele czasu. Jeśli Twój kot ma wszczepiony mikroczip oraz został zaszczepiony na wściekliznę, dokument możesz dostać od ręki. Ważne jest jednak, to, by zaczipowanie wystąpiło przed szczepieniem. Weterynarz może wystawić paszport na tej samej wizycie, na której Twój kot dostanie wymaganą dawkę szczepionki, pamiętaj jednak, że paszport staje się ważny po 21 dniach od szczepienia.  Dlatego w takiej sytuacji Twój pupil nie będzie mógł odbyć podróży od razu.

 

 

Paszport dla kota – cena

Czas dowiedzieć się, ile kosztuje paszport dla kota. Cena jest ustalona z góry – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynosi 100 zł. Weterynarz nie może zmienić ceny za dokument. Na kwotę, którą zapłacisz w gabinecie składa się jednak więcej elementów niż same formalności.

Ile kosztuje paszport dla kota? Cena jest uzależniona od kosztu oznakowania zwierzęcia oraz szczepienia przeciwko wściekliźnie. Kwota będzie więc zależeć od wybranego gabinetu oraz od tego co już zostało zrobione. Za szczepionkę na wściekliznę raczej nie zapłacisz więcej niż 50 zł. Wszczepienie chipa to natomiast koszt mniej więcej 100 zł (pamiętaj, by go aktywować na stronie!).

Taki paszport jest ważny bezterminowo. Pamiętaj, że muszą pojawiać się w nim aktualne informacje dotyczące profilaktycznych szczepień.

Co zawiera paszport kota?

Wiesz już, ile trwa wyrobienie paszportu dla kota. Cała procedura nie jest skomplikowana. A jakie informacje zawiera paszport dla kota? Musisz dopilnować, żeby w paszporcie znalazły się wszystkie niezbędne informacje. Niewielki dokument w formie książeczki musi zawierać dane kota – imię, płeć, rasę, datę urodzenia, umaszczenie, znaki szczególne.

Warunkiem wystawienia dokumentu jest zachipowanie kota. W paszporcie muszą znaleźć się informacje dotyczące mikrochipa – jego umiejscowienie, numer oraz data wszczepienia. Oczywiście w dokumencie identyfikującym zwierzęcia nie może zabraknąć Twoich danych. Imię i nazwisko, dane kontaktowe i podpis są niezbędne.

W paszporcie muszą znaleźć się też dane lekarza, który go wydał. Imię, nazwisko oraz dane kontaktowe to podstawa. W dokumencie jest również miejsce na podpis lekarza weterynarii. Jeśli chcesz, możesz wkleić do paszportu zdjęcie mruczka, ale nie jest to konieczne.

Zasady dotyczące paszportów dla kotów obowiązują też w przypadku psów i fretek. Przewóz innych zwierząt, na przykład królika czy świnki morskiej, wymaga zapoznania się z zasadami obowiązującymi w konkretnym kraju, do którego się wybierasz.

 

 

Paszport dla kota – podsumowanie

Zwierzęta domowe mogą podróżować ze swoimi opiekunami. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, przemyśl zabranie ze sobą kota. Pamiętaj jednak, że Twój mruczący przyjaciel potrzebuje dokumentu identyfikacyjnego.

Przewóz kota bez paszportu na terenie Unii Europejskiej nie jest możliwy, mimo że Ty możesz podróżować po krajach członkowskich swobodnie. Dokument jest też uznawany w innych krajach. Pamiętaj, żeby odpowiednio wcześniej zapoznać się ze wszystkimi zasadami dotyczącymi przyjazdu kota do wybranego państwa niezależnie od tego, czy planujesz podróż po UE, czy w dalsze zakątki świata.

Wiesz już, jak wyrobić paszport dla kota. To nic skomplikowanego! U weterynarza dostaniesz go niemal od ręki. Pamiętaj, że przypadku pierwszego szczepienia wykonanego przeciwko wściekliźnie musisz odczekać 21 dni, żeby dokument zyskał ważność. Planujesz podróżować ze swoim pupilem? Masz już za sobą wycieczki w towarzystwie mruczącego przyjaciela?

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy