Zdarte i popękane poduszki u psa – co robić?

26 września 2023 Redakcja1

Zdarte poduszki u psa to częsty problem. Wskutek codziennego kontaktu z różnego rodzaju podłożem czworonogi są narażone na uszkodzenia. Podpowiadamy, co zrobić, gdy opuszki psich łapek bolą i źle wyglądają.

Poduszki łap Twojego psiaka mają pewne zadania. Znajdują się na nich gruczoły potowe, a poza tym są amortyzatorem i izolują łapki od podłoża. Rozgrzany asfalt, sól na chodnikach, ostre, drobne przedmioty – podczas spaceru opuszki łap są narażone na wiele niebezpieczeństw. To więc zrozumiałe, że choć ich spód jest zgrubiały, o uszkodzenia nietrudno. Zdarta poduszka u psa to bolesny problem, któremu trzeba jak najszybciej zaradzić. Sposoby są różne i zależą od przyczyny uszkodzenia. Zdarza się, że wizyta u lekarza weterynarii to konieczność. Dowiedz się, w jakich sytuacjach poradzisz sobie samodzielnie, a kiedy specjalista powinien obejrzeć psią łapkę.

Zdarte poduszki u psa – przyczyny uszkodzeń

Każdego dnia opuszki psich łapek są narażone na uszkodzenia. Asfalt latem bywa mocno nagrzany, a ścieżki zimą pokryte są śniegiem. Opuszki łap są grube – muszą przecież dźwigać ciało psa, które czasem waży nawet kilkadziesiąt kg. Mimo to długi, bezpośredni kontakt z rozgrzanym lub mroźnym podłożem może mieć swoje negatywne konsekwencje.

Uszkodzenie poduszki w zwierzęcej łapie łączy się również z sypaniem ulic solą. To produkt, który drażni łapy psa. Pies podczas spaceru może natknąć się również na inne żrące substancje, np. nawozy, mocne środki czystości. Niezależnie od pory roku podczas spaceru zwierzak może także pechowo natrafić na ostry przedmiot i przeciąć skórę. Mechaniczne uszkodzenie to najczęściej wynik wdepnięcia w szkło. Podczas spaceru warto przyglądać się ścieżce, żeby uniknąć ostrych przedmiotów.

Zdarza się, że popękane poduszki u psa to wynik alergii – pies podgryza łapy chcąc załagodzić świąd i robi w nich ranki. Inną przyczyną może być nieprawidłowa dieta, a konkretniej niedobór cynku.

Jak rozpoznać zdarte poduszki u psa?

Uszkodzona poduszka u psa to problem, którego raczej nie przeoczysz. Towarzyszą mu bowiem różne objawy. W oczy rzuca się przede wszystkim kulawizna czworonożnego przyjaciela. Zauważysz, że pies unika kontaktu podłoża z jedną łapą lub kilkoma na zmianę. Wszystko zależy od tego, czy zdarte poduszki to problem wszystkich nóg, czy tylko jednej.

Gdy zauważysz, że zwierzę kuleje, czas przyjrzeć się jego łapkom. Zdarte poduszki u psa mogą objawiać się intensywnym zaczerwienieniem. W przypadku silnego uszkodzenia i pęknięcia opuszki występuje też krwawienie – najczęściej w wyniku nadepnięcia na ostry przedmiot, na przykład kawałek szkła. Zdarza się, że w obolałym miejscu pojawia się ropa.

Zwróć uwagę na zachowanie psiaka. Oprócz kulawizny być może dostrzeżesz, że Twój pupil intensywnie wylizuje łapę. Zwróć uwagę, czy nie ma jej podkulonej i czy nie podgryza tej części ciała. Zdarte poduszki mogą nawet sprawić, że zwierzę straci ochotę do zabawy.

Gdy podejrzewasz problemy z opuszkami, z pewnością chcesz obejrzeć kończyny zwierzęcia. Może się zdarzyć, że pies będzie temu przeciwny. Pokaże to przez piszczenie, wyrywanie się z rąk, a nawet delikatne warczenie. Zwierzę zachowuje się w ten sposób ze względu na towarzyszący mu ból, więc konieczna jest delikatność.

Pielęgnacja psich łap, czyli leczenie zdartych poduszek

Po dokładnym obejrzeniu łap psiaka okazało się, że nie wyglądają najlepiej? Nie panikuj! Zdarte poduszki to dla czworonoga bolesny problem, ale możesz mu zaradzić. Od czego zacząć?

Gdy tylko zauważysz, że zwierzę zaczęło kuleć, od razu postaraj się sprawdzić przyczynę. Jeśli jesteście na spacerze, wróćcie do domu. Możliwe, że coś wbiło się psu w łapkę, na przykład szkło czy inne ciało obce. W domu natychmiast spróbuj je usunąć, a następnie wykorzystaj środek antyseptyczny. Jeśli nie występuje obfite krwawienie i udało Ci się dokładnie oczyścić łapkę, wizyta u lekarza weterynarii nie będzie od razu potrzebna. Jeśli jednak szkło było wbite głęboko, krwawienie występuje, a zwierzę piszczy, skorzystaj z pomocy specjalisty.

Poradzisz sobie z problemem samodzielnie? Pamiętaj, żeby po zdezynfekowaniu rany założyć na nią opatrunek. Dzięki temu uszkodzone miejsce nie będzie narażone na zanieczyszczenia. Opatrunek należy zmieniać codziennie. Takie zabezpieczenie psiej łapki zrobisz z jałowego gazika i bandażu. Wykonaj opatrunek w taki sposób, żeby dobrze się trzymał, a jednocześnie nie ściskał zbyt mocno. Możesz też zastosować specjalny but stworzony z myślą o psach. Są jednak czworonogi, którym takie rozwiązanie nie przypadnie do gustu. W domu możesz zastosować okłady z lodu. Są pomocne nie tylko dla ludzi, lecz także dla zwierząt.

Podczas codziennego kontrolowania łapy sprawdzaj, czy jej stan się nie pogarsza. Jeśli nie widzisz poprawy, albo zwierzak okazuje objawy bólowe, to znaczy, że czas na wizytę u weterynarza.

Specjalista powinien bezwzględnie obejrzeć także ranę, z której intensywnie leci krew lub ropa. Nie rezygnuj z wizyty u weterynarza, jeśli widzisz nieprzyjemne w dotyku, pękające poduszki łap. W ten sposób może objawiać się choroba. Może się okazać, że niezbędne będzie podanie antybiotyku lub środka przeciwzapalnego.

Gdy trwa okres rekonwalescencji, zrezygnuj z długo trwających spacerów, które niepotrzebnie obciążą psią łapkę. Lepiej chodzić na krótsze wycieczki i szybciej cieszyć się zagojoną skórą. Uszkodzona poduszka u psa potrzebuje od 2 do 4 tygodni na wygojenie się – dokładny czas zależy między innymi od stanu łapy.

Przeczytaj też: Czy wilczy pazur u psa jest groźny?

 

Jeśli zwierzę nieustannie zdejmuje opatrunek i stara się wylizywać ranę, potrzebne może być założenie kołnierza. Stale lizana, naruszana rana będzie się goić dłużej. Warto temu zapobiegać!

Ważna jest odpowiednia pielęgnacja psich łap, która może ograniczyć występowanie kłopotów z opuszkami. Oczywiście trudno byłoby zupełnie uniknąć ciał obcych o ostrych krawędziach. Zimą oraz latem możesz natomiast zadbać o ochronę psich łap przed rozgrzanym lub lodowatym podłożem. Zastosuj balsam, który zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi. Ma też działanie nawilżające i zmiękczające. Po powrocie z zimowego spaceru zawsze umyj psie łapki, żeby usunąć z nich ewentualne pozostałości drażniącej soli.

Latem zwróć uwagę, jakimi ścieżkami spacerujesz z psem. Chodzenie po rozgrzanym asfalcie czy ciepłej kostce brukowej to dla zwierzęcia nic przyjemnego. Jeśli masz taką możliwość, na spacery wybieraj parki lub lasy, w których jest nieco cienia, a ścieżki nie są tak gorące. Latem też jest większa szansa na natkniecie się na potłuczone szkło!

Zdarte poduszki u psa – już wiesz, jak sobie radzić!

Zdarte poduszki to problem, który występuje u niejednego psa niezależnie od pory roku. Każdego dnia ta część ciała zwierzęcia jest narażona na uszkodzenie. Ostre przedmioty na drodze, rozgrzany asfalt czy lodowate podłoże sprzyjają problemom ze skórą. Zwierzak, który ma zdartą skórę na poduszkach, będzie unikał kontaktu kończyny z podłożem. Może utykać, lizać łapę, a często też stracić ochotę na zabawy. W niektórych przypadkach ból jest na tyle duży, że zwierzak może nie chcieć pokazać swojej łapy. Mimo sprzeciwu pupila musisz ją obejrzeć. Jeśli występuje silne krwawienie, potrzebna będzie wizyta u weterynarza.

Jeśli problem nie jest tak zaawansowany, zdezynfekuj opuszki, załóż opatrunek i kontroluj gojenie się tej części ciała. Niezwykle ważna jest profilaktyczna pielęgnacja psich łap, która częściowo redukuje ryzyko zdarcia poduszek. W zimne miesiące staraj się po spacerach opłukiwać łapy zwierzęcia z soli. Pamiętaj też o stosowaniu na poduszki balsamu, który chroni zarówno przed mroźnym, jak i rozgrzanym asfaltem.

 

Przeczytaj również:

One comment

  • Karina

    26 września 2023 o 11:07

    Regularna pielęgnacja i ostrożność podczas spacerów to klucz do zapobiegania problemom z opuszkami łap. Nasze psy zasługują na zdrowe i szczęśliwe łapki!

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy