Łupież u psa – czy pies może mieć łupież?

9 listopada 2022 Redakcja0
czy pies może mieć łupież

Drobne, białe płatki na sierści Twojego zwierzaka to być może łupież. Jest dość często występującym problemem, a jego przyczyny są bardzo różne. Dowiedz się, co wywołuje łupież u psa i jak sobie z nim poradzić.

Psi łupież to problem, który zaniepokoi wielu opiekunów. Czasem wynika z błahych przyczyn i można go szybko zlikwidować. Zdarza się jednak, że jest związany z poważniejszymi schorzeniami. Łupież to zrogowaciały, martwy naskórek, który trudno przeoczyć. Zauważysz go nie tylko na psie, lecz także na jego posłaniu i wszędzie, gdzie zwierzak chętnie przebywa. Podpowiadamy, dlaczego pies ma łupież i co możesz z tym zrobić.

pies na łupież

Czy pies może mieć łupież? Odpowiadamy

Biały, martwy naskórek to częsty problem u czworonogów. Czy pies może mieć łupież? Zdecydowanie tak! Jest to sygnał, żeby przyjrzeć się bliżej pielęgnacji zwierzęcia i jego zdrowiu. Problem nie powinien być bagatelizowany przez opiekuna.

Jeśli pies ma łupież, to przyczyny mogą być różne. Do wystąpienia suchego łupieżu mogą przyczynić się choroby endokrynologiczne, na przykład niedoczynność tarczycy. Źle zbilansowana dieta też daje taki objaw. Karma uboga w witaminy źle wpływa na cały organizm, w tym na skórę. W diecie czworonoga nie powinno zabraknąć cynku – jego niedobór sprawia, że na skórze pojawia się łupież.

Jeśli łupież pojawi się u psiaka, trzeba przyjrzeć się, czy nie wystąpiły u niego pasożyty zewnętrzne. Problem może wystąpić wskutek długotrwałego stresu, nieprawidłowej pielęgnacji sierści i skóry oraz ogólnego osłabienia organizmu, na przykład wywołanego pasożytami wewnętrznymi.

Niektóre zwierzęta są zbyt często kąpane, a inne wręcz przeciwnie – za rzadko. Nieprawidłowo dobrane do czworonoga kosmetyki również mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie skóry. Nieodpowiednie jest stosowanie kosmetyków dla ludzi. Te dla zwierząt trzeba natomiast dokładnie zmyć.

Łupież tłusty może wystąpić w przypadku alergicznych zapaleń skóry. Jako przyczynę wymienia się również zapalenie gruczołów łojowych oraz zapalenia bakteryjne skóry. Tłuste, duże płatki mogą się pojawić, jeśli zwierzę cierpi na niedobór miedzi.

Zdarza się, że na wystąpienie łupieżu u psa wpływ mają czynniki zewnętrzne. Oprócz nieprawidłowej pielęgnacji sierści białe płatki mogą wystąpić w wyniku przebywania w silnie klimatyzowanym lub nadmiernie ogrzewanym pomieszczeniu. Suche powietrze prowadzi do przesuszenia skóry. Do łupieżu doprowadza niewystarczające nawodnienie organizmu, przez które zawsze cierpi również skóra.

czy pies może mieć łupież

Łupież u psa – objawy

Warto poznać dwa rodzaje tej nieprawidłowości skóry. Wyróżnia się łupież suchy, który jest częściej spotykany. Charakteryzuje się sypkimi, drobnymi płatkami i może wywoływać swędzenie. Drugi rodzaj to łupież tłusty, któremu często towarzyszą wykwity skórne. Ten rodzaj łupieżu prowadzi do uciążliwego swędzenia, a płatki są większych rozmiarów i tłuste.

Łupież może być przewlekły lub nawracający. U niektórych zwierzaków będzie pojawiał się wyłącznie w okresie grzewczym, czyli zimą. U innych natomiast może występować latem, na przykład ze względu na przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Zauważenie, że pies ma łupież, nie sprawi Ci trudności. Szczególnie na ciemnej sierści będzie on bardzo widoczny, ale i na jasnej poradzisz sobie z odnalezieniem białych płatków. Ich występowanie nie jest jednak najczęściej jedynym objawem łupieżu.

Psi łupież objawia się:

  • swędzeniem i częstym drapaniem,
  • gorszym wyglądem sierści,
  • zaczerwienioną skórą,
  • utratą włosów w niektórych miejscach,
  • wykwitami skórnymi.

Objawy towarzyszące łupieżowi zależą od tego, co go wywołało. W przypadku niedoczynności tarczycy możesz też zauważyć ciemnienie skóry, utratę blasku sierści, zwiększenie masy ciała. Jeśli do łupieżu doprowadza grzybica, na sierści dostrzeżesz wyłysiałe placki, a także sączące się zmiany. Są one też objawem zapalenia gruczołów łojowych.

W przypadku pasożytów zewnętrznych oprócz łupieżu występują u zwierzęcia zmiany skórne i częste drapanie się, na przykład w jednym miejscu, co jest charakterystyczne dla świerzbu.

Domowe sposoby na łupież u psa

Wiesz już, dlaczego pies ma łupież. Czas poznać sposoby na poradzenie sobie z tym problemem. Ważne jest przede wszystkim odkrycie, dlaczego się on pojawił. Trzeba bowiem zlikwidować przyczynę, żeby ten uciążliwy objaw również zniknął.

To możesz zrobić w domu!

Być może winny jest po prostu nie do końca spłukany szampon i wystarczy bardziej uważać przy następnych kąpielach, żeby poradzić sobie z problemem. Zastanów się też, czy w ostatnim czasie dieta czworonoga nie uległa zmianie na gorszą. Może się okazać, że konieczny będzie powrót do wcześniejszego sposobu żywienia.

Jeśli nie występują u zwierzęcia żadne inne objawy, możesz spróbować podjąć samodzielną walkę z kłopotem i wypróbować domowe sposoby na łupież u psa. Jakie to są? Domowym sposobem jest między innymi zmniejszenie ogrzewania lub klimatyzacji, a także rozpoczęcie kąpieli w szamponie przeciwłupieżowym dla psa. Jeśli proste metody nie pomogą, wtedy udasz się do weterynarza.

Łupież u psa – jakie badania wykonać u weterynarza

Jeśli u zwierzaka oprócz łupieżu występują też inne objawy, wizyta u weterynarza będzie konieczna. Zdecyduj się na nią od razu, jeśli oprócz białych płatków widzisz utratę sierści, krosty, wysypkę. Jakie kroki podejmie weterynarz? Przede wszystkim sprawdzi obecność pasożytów zewnętrznych. Może być konieczne pobranie zeskrobiny skórnej ze zwierzęcia. Posiew w kierunku infekcji bakteryjnej lub grzybiczej to kolejny krok w diagnostyce.

Pamiętaj, że przyczyną wystąpienia łupieżu może być choroba ogólnoustrojowa, na przykład niedoczynność tarczycy. Ważnym elementem diagnostyki jest więc wykonanie badań krwi, w których sprawdzony zostanie poziom hormonów. Jeśli okaże się, że u zwierzaka wystąpiła niedoczynność tarczycy, konieczne będzie podawanie leków, które unormują gospodarkę hormonalną. W przypadku tej choroby leczenie trwa do końca życia.

Leczenie łupieżu u psa

Jeśli wiesz, co spowodowało łupież u psa, jesteś coraz bliżej sukcesu. Zacznij według zaleceń weterynarza leczyć podstawową chorobę, a dodatkowo zastosuj specjalny szampon dla zwierzaka. Dzięki niemu szybciej pozbędziesz się białych płatków, a leczenie podstawowej choroby sprawi, że nie powrócą.

Stres a łupież u czworonoga

Istnieje jeszcze jeden czynnik, który może wywołać łupież. Jest nim stres. Zwierzę może go odczuwać, jeśli do domu wprowadzi się nowy człowiek lub kolejne zwierzę. Matowa sierść i łupież mogą być wynikiem stresu związanego z przeprowadzką lub wyjazdem na dłużej opiekuna. Powodują go również częste wizyty u weterynarza. Konieczne jest więc oswojenie zwierzaka z nową sytuacją, a jeśli problem jest zaawansowany, pomoże wizyta u behawiorysty.

łupież u psa

Jak zapobiegać łupieżowi u psa?

Dbaj o zdrową dietę zwierzęcia – powinna być bogata w cynk oraz omega-3 i omega-6. Uważaj na zbyt suche powietrze w domu. Myj pupila regularnie, ale nie za często. Stosuj wyłącznie preparaty dla zwierząt. Dbaj o to, żeby Twój czworonożny przyjaciel miał zawsze dostęp do świeżej wody.

Psi łupież – podsumowanie

Łupież u psa to częsty problem, a jego przyczyn jest mnóstwo. Od błahych, na przykład nieprawidłowego spłukania szamponu, do poważniejszych jak niedoczynność tarczycy. Jeśli łupieżowi towarzyszą inne objawy, udaj się ze zwierzęciem do weterynarza. Niepokojące powinno być dla Ciebie pogorszenie się wyglądu sierści, nadmierne drapanie się i łyse miejsca. Weterynarz przeprowadzi diagnostykę – sprawdzi pasożyty zewnętrzne, infekcje bakteryjne, a także wykona badania krwi. To wszystko da odpowiedź na pytanie, skąd wziął się u Twojego zwierzaka łupież. Od przyczyny będzie zależało leczenie. Konieczne mogą być kąpiele z wykorzystaniem szamponu przeciwłupieżowego. Zdarza się, że muszą zostać wprowadzone leki, na przykład na niedoczynność tarczycy. Masz doświadczeniem z psim łupieżem? Powiedz nam, jak udało Ci się wyleczyć zwierzaka!

 

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy