Twój pies je ziemię? Dowiedz się, dlaczego to robi

31 stycznia 2023 Redakcja0
dlaczego pies je ziemię

Spacery to dla zwierząt okazja do różnych aktywności. Wiele z nich jest zupełnie naturalnych dla czworonogów, jednak niektóre zadziwiają każdego opiekuna. Z pewnością zaskoczy Cię, gdy zauważysz, że pies je ziemię. Dowiedz się, dlaczego to robi i jak przeciwdziałać zachowaniu.

Psy na spacerach potrafią zjadać niemal wszystko. Trzeba więc szczególnie uważać, żeby nie połknęły czegoś niebezpiecznego. Kawałki upuszczonego przez kogoś jedzenia mogą spowodować ból brzucha, ale są też niestety wciąż przypadki osób, które specjalnie pozostawiają w jedzeniu trujące substancje, co prowadzi do groźniejszych konsekwencji. Na spacerze musisz więc mieć oko na zwierzaka. Zdarza się, że na pieszej wycieczce pies je ziemię. Czego mu brakuje, czy to dla niego szkodliwe i jak oduczyć go takiego zachowania? Podpowiadamy.

Pies je ziemię – czy to normalne? Odpowiadamy!

Niezrozumiałe zachowania psa mogą mieć różne przyczyny – bywają związane z zaburzeniami behawioralnymi, niedoborem składników odżywczych w diecie oraz chorobami. Podobnie jest, gdy pies je kamienie i ziemię. Przyczyny takiego zachowania mogą być różnorodne.

Przede wszystkim nie bagatelizuj podjadania na spacerach. Ziemia może przecież zawierać substancje, które są szkodliwe dla psiego organizmu. Dodatkowo znajdujące się w niej ziarenka piasku wykazują działanie drażniące na żołądek. W dużej ilości mogą one doprowadzić do problemów z przewodem pokarmowym oraz trudnościami z wypróżnianiem.

Musisz wiedzieć, że ziemia może być skażona różnymi substancjami, na przykład środkami ochrony roślin. Znajdują się w niej też różnorodne śmieci – kawałki szkła czy plastiku. Do brzucha zwierzaka trafią również szczątki małych gryzoni, robaków czy ptaków. Niestety w ten sposób pies może się zarazić pasożytami.

Jeśli więc od czasu do czasu zauważysz, że podczas zabawy zwierzę bierze ziemię do pyska, ale później ją wypluwa, raczej nie masz się czym martwić. Po prostu ziemia trafiła do pyska czworonoga przypadkiem. Jeśli natomiast widzisz, że pies zjada ziemię z premedytacją i robi to już na każdym spacerze, musisz się tym zainteresować.

Pies zjada ziemię – przyczyny i skutki

Zastanawiasz się, dlaczego pies je ziemię? Przyczyny mogą być różne. Może się okazać, że nie świadczy to o żadnym problemie. Szczenięta mogą się zachowywać w ten sposób, ponieważ są tak ciekawe świata, że sprawdzają, co jest jadalne. Jeśli młody pies zjada ziemię, być może podpatrzył to u innego czworonoga. Jeśli taka sytuacja zdarzy się jednorazowo, raczej nie masz się czym martwić.

Czemu pies je ziemię? Może to wynikać z niewłaściwego karmienia, na przykład za małych porcji. Zwierzę odczuwające głód będzie bardziej skłonne, żeby zjeść na spacerze coś, czego nie powinno. Być może pies odczuwa potrzebę zjedzenia ziemi, ponieważ występują u niego jakieś niedobory.

Takie zachowanie może być spowodowane przez nudę. Spacery zawsze w tym samym miejscu, pozbawione jakiegokolwiek urozmaicenia sprawiają, że zwierzęta same poszukują sobie ciekawego zajęcia. Pies może się tak zachowywać, żeby dostać od Ciebie nieco uwagi. Będziesz go odganiać od jedzenia ziemi, a on będzie próbował znów to robić. Pies potraktuje taką aktywność jako zabawę. Zwierzę, któremu się nudzi, może też zjadać ziemię z kwiatów w doniczkach w domu, na przykład pod Twoją nieobecność.

Zastanawiając się, dlaczego psy jedzą ziemię, musisz też wziąć pod uwagę problemy z demencją. Występuje ona u starszych psów. Mogą one zachowywać się w niezrozumiały sposób, przestawać rozpoznawać znane im wcześniej miejsca i osoby czy cierpieć na bezsenność.

Wiesz już, czemu pies je ziemię. Jakie mogą być skutki takiego zachowania? Dochodzi między innymi do podrażnienia błony śluzowej żołądka i jelit. Może wystąpić zarówno biegunka, jak i zaparcie. Jeśli w zjedzonej ziemi były kawałki szkła, mogą one skaleczyć przewód pokarmowy, co w konsekwencji doprowadzi do krwawienia. Niestrawność, wymioty i biegunka to jednak najczęstsze skutki zjadania ziemi na spacerze.

Co zrobić, gdy pies je kamienie i ziemię?

Wiesz już, dlaczego pies je ziemię. Czas dowiedzieć się, jak rozwiązać ten problem. Czy da się coś zrobić, gdy pies je kamienie i ziemię? Przede wszystkim postaraj się znaleźć przyczynę tego zachowania. Może się okazać, że Twojemu pupilowi po prostu nudzi się na spacerze. Być może poświęcenie mu większej ilości czasu i uatrakcyjnienie pieszych wycieczek wystarczy, żeby pozbyć się kłopotu. Zabieraj na spacery ciekawe zabawki, stosuj zabawę w chowanego lub ukrywanie smakołyków, a Twój czworonożny przyjaciel na pewno nie będzie się nudził.

Koniecznie naucz zwierzę komendy „zostaw” i „nie”. Są one pomocne w wielu sytuacjach, a podczas spacerów przydają się szczególnie. Dzięki tym komendom możesz uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem czworonoga. Najlepiej jest zacząć naukę, kiedy zwierzę jest małe. W późniejszym wieku również jest szansa, żeby osiągnąć sukces. Do nauki koniecznie wykorzystaj przysmaki, szczególnie w pierwszym etapie ćwiczenia komend.

Jeśli zwierzę nie słucha komendy, koniecznie prowadzaj je na smyczy. Dzięki temu będziesz mieć większą kontrolę nad psem. Czasem potrzebny może być kaganiec – dobierz wygodny model, który pozwoli psu ziać. Dyszenie jest bardzo ważne, ponieważ pozwala zwierzęciu na termoregulację. Dobrze dobrany kaganiec pozwoli psu się schłodzić, a jednocześnie zapobiegnie zjadaniu przez niego ziemi.

Zadbaj również o odpowiednią dietę zwierzęcia. Są osoby, które twierdzą, że niedobory są odpowiedzią na pytanie: dlaczego psy jedzą ziemię. Dobrze zbilansowane karmienie pozytywnie wpływa na zdrowie zwierzaka.

Skłonności psa do częstowania się ziemią powinny skłonić Cię do wizyty u weterynarza. Kontrolne badania to zawsze dobry pomysł, a szczególnie jeśli zwierzę dawno na nich nie było. Być może okaże się, że u psa zaczyna się jakiś problem, który dzięki szybkiej reakcji da się łatwo rozwiązać.

Zdarza się, że konieczne jest skorzystanie z pomocy behawiorysty. Jeśli badania nic nie wykazują, zwierzę zdrowo się odżywia, a problem wciąż występuje, specjalista od zachowania zwierząt Ci pomoże. Jeśli Twoje zwierzę ma już kilkanaście lat, istnieje możliwość, że wystąpiła u niego demencja. Tej choroby nie da się skutecznie wyleczyć, ale jest możliwe złagodzenie jej objawów. W tym pomoże oczywiście weterynarz.

Jeśli zwierzę zjada ziemię z kwiatów w domu, może to oznaczać, że chce zwrócić na siebie uwagę. Najlepiej usuń rośliny z zasięgu zwierzęcia. Dlaczego? Wielokrotnie dodawane są do nich różne substancje chemiczne, które dobrze działają na roślinę, ale dla zwierzęcia mogą być szkodliwe.

Pies je ziemię – podsumowanie

Zauważasz na spacerze, że pies je ziemię? Czego mu brakuje – takie pytanie z pewnością pojawiło się w Twojej głowie. Przyczyny zjadania ziemi mogą być różne. Czasem to nuda na spacerze, a czasem wywąchanie czegoś smacznego. Zdarza się też, że zwierzę ma problemy behawioralne, demencję, a może to szczeniak, który chce tylko sprawdzić, czy ziemia nie jest przypadkiem jadalna. Niezależnie od przyczyny zabraniaj zwierzakowi częstowania się ziemią, w której mogą być kawałki szkła, szkodliwe substancje chemiczne i szczątki gryzoni.

Jeśli pies je ziemię, warto nauczyć go komendy „zostaw”, a także prowadzić na smyczy lub z kagańcem, póki nie oduczy się tego zachowania. Zdecyduj się również na kontrolne badania u weterynarza. Być może przyda Ci się pomoc behawiorysty. Masz doświadczenia z takim problemem? Powiedz nam, z czego wynikało u Twojego zwierzaka zjadanie ziemi i pomóż innym czytelnikom!

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy