Zapalenie pęcherza u kota – przyczyny i leczenie

6 lutego 2023 Redakcja0
zapalenie pęcherza u kota objawy

Zapalenie pęcherza u mruczków występuje często. To bolesna przypadłość, co widać po zwierzęciu, które się z nią zmaga. Dowiedz się, jakie są objawy zapalenia pęcherza u kota i w jaki sposób je leczyć.

Różne choroby dotykają nasze zwierzęta. Jednym z często pojawiających się problemów jest zapalenie pęcherza u kota. Przyczyny takiego stanu mogą być bardzo różne, dlatego ważna jest diagnostyka. Dzięki niej można uniknąć ponownego rozwinięcia się bolesnej choroby. Dowiedz się, jak wygląda zapalenie pęcherza u kota. Ile trwa, jakie daje objawy i co zrobić, żeby zwierzę znów cieszyło się dobrym samopoczuciem.

Zapalenie pęcherza u kota – podstawowe informacje

Zapalenie pęcherza występuje u kotów często. Jest najczęstszą przyczyną trudności z oddawaniem moczu. Do innych chorób dolnych dróg moczowych należy między innymi kamica nerkowa. Na występowanie tego typu schorzeń wpływ mają między innymi: dieta, genetyka, nadwaga, aktywność w ciągu dnia.

Skąd bierze się zapalenie pęcherza u kota? Przyczyny tego problemu nie są do końca znane. Może być tak, że za zapalenie odpowiadają infekcje. Trzeba jednak przeprowadzić szczegółowe badania, gdyby miało się okazać, że infekcja jest wtórna i wynika z innych problemów zdrowotnych, na przykład choroby nerek.

Przyczyn można doszukiwać się również w stresie, na który niektóre koty są szczególnie podatne. Mogą go wywołać różne czynniki. Koty nie przepadają za zmianami, dlatego częste podróże, przeprowadzka, remont czy nowy domownik mogą przyczynić się do wystąpienia problemów z pęcherzem.

Warto wiedzieć, że zapalenie pęcherza u kotki występuje rzadziej niż u kota. Wynika to z budowy cewki moczowej u samca.

Zastanawiasz się, jak długo trwa zapalenie pęcherza u kota? Ile trwa ten problem, zależy między innymi od jego przyczyny. Może ustąpić po kilku dniach, a może utrzymywać się znacznie dłużej.

Zapalenie pęcherza u kota może wystąpić również w wyniku stosowania złej diety. Przyczyną jest karmienie suchą karmą, przez którą zwierzę pobiera za małą ilość wody. Z natury mruczki piją wodę z miski niechętnie, dlatego najlepiej w ich przypadku sprawdza się karmienie wyłącznie mokrą karmą.

 

Zapalenie pęcherza u kota objawy

Jak już wiesz, z różnych powodów może występować zapalenie pęcherza u kotki czy kota. Objawy są podobne niezależnie od przyczyny. Pamiętaj jednak, że koty niechętnie pokazują, że coś im dolega. Warto więc przyglądać się ich zachowaniu, zwłaszcza jeśli problemy z pęcherzem występowały już w przeszłości. Zwierzę, które gorzej się czuje, może najpierw unikać codziennych zabaw. Zauważysz, że gonitwy za wędką, aportowanie lub wyciąganie przysmaków z maty węchowej nie interesują go tak jak zwykle.

Często chore zwierzę traci zainteresowanie jedzeniem. Ten objaw zauważysz bez trudu. Jeśli zwierzę nie podbiega do miski z takim apetytem jak zawsze lub zostawia dużą część posiłku na talerzyku, to sygnał, że czas na weterynarza.

Ważne jest, żeby obserwować, w jaki sposób kot korzysta z kuwety. Być może dostrzeżesz, że układa ciało w inny sposób podczas oddawania moczu. Może je napinać lub przyjmować nienaturalną pozę. Korzystanie z kuwety zajmuje mu więcej czasu niż zwykle? Pozostawia krople moczu na podłodze? To kolejne sygnały, które powinny skłonić Cię do natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii. Zwróć też uwagę na kolor moczu – może być on normalny, ale też podbarwiony krwią.

Szczególnym objawem, że coś dzieje się ze zdrowiem zwierzęcia, jest załatwianie się poza kuwetą. Pamiętaj, że zwierzę nigdy nie robi tego na złość. Jeśli takie wpadki wcześniej mu się nie zdarzały, a nagle jakby zapomniał o swojej kociej toalecie, wizyta u weterynarza jest konieczna. Sprawdź też, czy na pewno kuweta jest czysta. Niektóre zwierzęta nie skorzystają z silnie brudnego żwirku.

Może być też tak, że zwierzę udaje się do toalety, ale nie jest w stanie oddać moczu. To już skrajny przypadek, ale czasem się zdarza.

 

Zapalenie pęcherza u kota – domowe sposoby oraz leczenie

Zastanawiasz się, jak zwalczyć zapalenie pęcherza u kota? Domowe sposoby mogą być wyłącznie uzupełnieniem terapii zaleconej przez weterynarza. Co możesz zrobić samodzielnie? Przede wszystkim ograniczyć stres u zwierzaka, szczególnie jeśli jest to kot, który od zawsze potrzebuje spokoju i nie lubi zmian.

Postaraj się namówić zwierzę do przyjmowania większej ilości wody. Podstawowym sposobem jest stosowanej mokrej karmy, która jest znacznie zdrowsza od suchej. Możesz dolać do posiłku łyżkę wody. Możesz też wymienić standardową, ceramiczną miskę na wodę na fontannę. Poruszająca się w niej woda jest dla zwierzęcia bardziej interesująca. Istnieje więc większa szansa, że kot będzie chciał się jej napić.

 

Najważniejsza jest wizyta u weterynarza, na którą trzeba udać się jak najszybciej. Z pewnością lekarz zleci badania diagnostyczne. Podstawowe jest badanie moczu: jego pH, obecność glukozy, a także występowanie w moczu kryształów. Potrzebne jest też USG pęcherza moczowego. Niezbędne są badania krwi, które pozwolą ocenić ogólny stan zwierzęcia.

Po badaniach diagnostycznych przyjdzie czas na leczenie. Zależne jest ono od przyczyny zapalenia. Czasem stosuje się suplementy modyfikujące pH moczu – ich zadaniem ma być rozpuszczenie złogów. Jeśli ten sposób nie działa, konieczne jest chirurgiczne rozwiązanie problemu. Jeśli wystąpiło zaczopowanie cewki moczowej, to potrzebne będzie cewnikowanie.

Zdarza się, że znalezienie przyczyny jest właściwie niemożliwe, a zapalenie pęcherza wciąż nawraca. Schorzenie określa się wtedy idiopatycznym, czyli o nieznanej przyczynie. W tym przypadku leczenie farmakologiczne może dać pewien efekt, na przykład złagodzenia bólu w momencie zaostrzenia choroby. Trzeba jednak wtedy działać przy pomocy diety, czyli zupełnie wykluczyć suchą karmę z jadłospisu. Wybierz pełnoporcjową, mokrą karmę, która zawiera dużą ilość mięsa i koniecznie sporą dawkę niezbędnej kotu tauryny.

Należy też zwrócić uwagę na aktywność zwierzęcia. Być może kot ma nadwagę – w tym przypadku konieczne jest zastosowanie diety odchudzającej i zwiększenie aktywności. Wykorzystuj w zabawie ze zwierzakiem wędkę, która zachęca do ruchu i pozwala odtworzyć cykl łowiecki.

Zapalenie pęcherza u kota – podsumowanie

Wiesz już, w jaki sposób objawia się zapalenie pęcherza u kota. Zwierzę może przyjmować nienaturalną pozycję w kuwecie, mieć trudności z oddawaniem moczu i niechętnie jeść. Jeśli zauważysz takie objawy, od razu udaj się do weterynarza. Konieczne będą badania diagnostyczne, żeby odnaleźć przyczynę. Z pewnością lekarz weterynarii zaleci badanie moczu i krwi, a także USG pęcherza moczowego. Znalezienie przyczyny ułatwi walkę z chorobą.

Potrzebne mogą być antybiotyki czy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Czasem jednak choroba jest idiopatyczna, czyli o nieznanej przyczynie. W tym przypadku w momencie zaostrzenia stosuje się leki, natomiast na co dzień trzeba dbać o to, żeby zwierzę odżywiało się zdrową, mokrą karmą, miało odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i nie doświadczało stresu. Masz doświadczenie z chorobami pęcherza u kota?

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy