Czy koty się uśmiechają?

27 września 2022 Redakcja0
czy koty się uśmiechają

Sporo ludzi sądzi, że koty nie okazują emocji. Są w końcu stworzeniami bardzo tajemniczymi i niezależnymi. Mruczki chodzą swoimi drogami i o wiele trudniej odczytać ich nastrój, niż ma to miejsce w przypadku psów. Nie oznacza to jednak, że koty nie mają emocji w ogóle – choć i z takimi teoriami możesz się spotkać. Jak sprawdzić, czy kot jest uśmiechnięty i szczęśliwy?

Szczęśliwy kot to taki, który jest zadbany i kochany, ma czystą kuwetę, dużo świeżej wody i pożywną dietę. Zadowolony mruczek ma przede wszystkim kochającego właściciela, który poświęca mu dużo uwagi i czułości. Zapewniając wszystkie te rzeczy, możesz pomóc swojemu kotu prowadzić szczęśliwe, zdrowe życie. Jednak czy kot, który ma to wszystko, może się do Ciebie uśmiechnąć?

koci uśmiech

Uśmiechnięte koty – prawda czy mit?

Większość ludzi zna powiedzenie, że kot ma dziewięć żyć. Chociaż pochodzenie tego porzekadła jest niejasne, można bezpiecznie powiedzieć, że koty w odległych dla nas czasach były traktowane jako zwierzęta potężne i tajemnicze. W starożytnym Egipcie te czworonogi były uważane za bogów, a w średniowiecznej Europie obawiano się ich jako popleczników czarownic. Jednak czy koty się uśmiechają?

Chociaż koty są często uważane za powściągliwe i niezależne stworzenia, w Japonii istnieje popularne przekonanie, że koty mogą przynieść szczęście i pomyślność. W związku z tym wiele firm w Japonii wystawia przed swoimi drzwiami posągi uśmiechniętych kotów. Najsłynniejszym z nich jest Maneki-neko, czyli kot wołający.

Według legendy biedny mnich schronił się kiedyś przed burzą pod drzewem, gdzie spotkał się z kotem, który kazał mu podejść bliżej. Mnich poszedł za jego przykładem, a chwilę później w drzewo uderzył piorun. Mnich  uwierzył, że kot uratował mu życie i wkrótce zaczęło mu się powodzić. Uśmiechnięty kotek, Maneki-neko jest obecnie symbolem szczęścia i dobrobytu – można go znaleźć w domach i firmach w całej Japonii.

Kolejnym przykładem uśmiechniętego kota jest Cheshire – jedna z najbardziej pamiętnych postaci „Przygód Alicji w Krainie Czarów”. Kot jest znany ze swojego ikonicznego uśmiechu, o którym mówi się, że jest zarówno przerażający, jak i pocieszający w tym samym czasie. Chociaż kot Cheshire jest często postrzegany jako przyjazne stworzenie, ma również złośliwą stronę. Postać jest znana z tego, że płatała figle Alicji i sprowadzała ją na manowce. Jednak pomimo swojej podstępnej natury, kot z Cheshire jest również źródłem pociechy i otuchy dla głównej bohaterki. W trudnych chwilach uśmiech kota upewnia Alicję, że w końcu wszystko będzie dobrze.

Dziś koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie. I choć często są postrzegane jako powściągliwe i niezależne, wielu właścicieli mruczków wie, że ich koci przyjaciele są w stanie okazać wiele uczuć. Jednym ze sposobów, w jaki koty wyrażają swoje uczucia, jest ich uśmiech. W przeciwieństwie do ich wizerunków w popkulturze, a także do ludzi, którzy uśmiechają się ustami, koty okazują uśmiech całym ciałem.

usmiechniety kot

Jak wygląda uśmiech kota?

Od dawna trwa debata nad tym, czy koty są zdolne do wyrażania emocji. Niektórzy uważają, że są one zimne i zdystansowane, podczas gdy inni twierdzą, że są to głęboko czujące stworzenia. Prawdą jest, że koty nie wyrażają emocji w taki sam sposób jak ludzie, ale z pewnością są zdolne do tworzenia więzi i okazywania oznak sympatii.

Na przykład wiele kotów mruczy, gdy są zadowolone, i często szukają swoich ludzkich towarzyszy, gdy czują się przestraszone lub samotne. Ponadto badania wykazały, że zwierzęta te uwalniają oksytocynę – hormon związany z przywiązaniem i uczuciem – kiedy wchodzą w interakcje ze swoimi właścicielami. Sugeruje to, że koty są zdolne do silnych emocji, nawet jeśli nie zawsze okazują je w taki sam sposób jak ludzie.

Chociaż koty nie uśmiechają się w taki sam sposób jak ludzie, mogą wyrażać szeroki zakres emocji poprzez język ciała. Dobrze znanym przykładem jest „koci pocałunek”, kiedy kot ociera się nosem o innego kota lub człowieka. Jest to zazwyczaj postrzegane jako oznaka przywiązania, ale może być również wykorzystywane jako sposób na zaznaczenie terytorium.

Koty często okazują szczęście poprzez mruczenie, które jest wytwarzane przez wibrujące mięśnie strun głosowych. Ponadto, koty czasami „chichoczą”, kiedy są zadowolone. Tak więc, mimo że koty nie okazują swoich emocji na twarzy, nadal istnieje wiele sposobów, aby stwierdzić, czy są szczęśliwe.

Ogon kota to coś więcej niż tylko uroczy dodatek do jego anatomii – to tak naprawdę barometr jego nastroju. Kiedy kot jest zrelaksowany, jego ogon znajduje się w naturalnej pozycji, zwisa w dół lub jest zakręcony wokół ciała. Kiedy jednak kot czuje się przestraszony lub zagrożony, jego ogon będzie stał prosto, a nawet będzie migotał w przód i w tył. A kiedy kot jest zły lub agresywny, jego ogon będzie napuszony i może nawet machać nim z boku na bok. Następnym razem, gdy zobaczysz ogon swojego kota, zwróć uwagę na jego położenie – może to być wskazówka, jak się czuje. W ten sposób też możesz zaobserwować charakterystyczny uśmiech kota.

zdrowa smaczna karma dla kota petner

Jak obdarzyć uśmiechem swoje uśmiechnięte kotki?

Uśmiechnięte koty to szczęśliwe koty. Jednym z najlepszych sposobów na wywołanie uśmiechu u kota jest zaoferowanie mu pysznego smakołyku. Większość kotów uwielbia dobry kawałek tuńczyka lub kurczaka i już niewielka ilość może je bardzo uszczęśliwić. Możesz również spróbować użyć ich ulubionej zabawki, aby wywołać uśmiech.

Koty są często bardzo figlarnymi stworzeniami, a odrobina zabawy może wprawić je w dobry nastrój. Wreszcie, samo spędzanie czasu z kotem i okazywanie mu miłości i czułości również może wystarczyć do wywołania uśmiechu. Podobnie jak ludzie, koty lubią czuć się kochane i doceniane, więc odrobina czasu spędzonego razem może sprawić, że ich humor ulegnie zmianie.

Jednym ze sposobów na okazanie miłości kotu jest poświęcenie mu dużej ilości uwagi. Zwierzęta domowe uwielbiają towarzystwo, a koty nie są tu wyjątkiem. Każdego dnia wygospodaruj trochę czasu na zabawę ze zwierzakiem i dawaj mu do zrozumienia, że rozumiesz jego potrzeby. Jednocześnie podkreślisz, że dla Ciebie wspólne spędzanie czasu również jest istotne.

Innym sposobem na okazanie miłości kotu jest jego dieta. Koty są mięsożercami, więc karmienie ich wysokiej jakości dietą opartą na mięsie jest najlepszym sposobem na zapewnienie im zdrowia i szczęścia.

Wreszcie, nie zapominaj o pielęgnacji kuwety. Czysta kuweta pomaga utrzymać kota w zdrowiu i bez stresu, a także jest znakiem, że dobrze dbasz o swojego futrzanego przyjaciela. Stosując się do tych prostych wskazówek, możesz pokazać swojemu kotu, jak bardzo go kochasz, a uśmiechnięty kotek będzie częstym widokiem w Twoim domu.

Czy koty się uśmiechają? Podsumowanie

Czy koty się uśmiechają? Tak, ale nie robią tego tak, jak ludzie. Gdy zwierzę odsłania zęby, robi to, by okazać złość, agresję i odstraszyć przeciwnika. Uśmiech w ludzkim rozumieniu jest jednak ewenementem w świecie przyrody. Nie znaczy to jednak, że zwierzęta nie potrafią okazywać uczuć.

Ludziom najłatwiej przychodzi odczytywanie emocji wypisanych na pyszczkach psów. Dzieje się tak dlatego, że w toku ewolucji psy dostosowały swoją mimikę i ekspresję do ludzkich standardów. Nie oznacza to jednak, że koty czy inne zwierzaki nie wyrażają emocji.

Uśmiech kota to coś, co możesz zobaczyć, ale musisz się przyglądać całemu ciału zwierzaka. Rozluźniony, mruczący, podekscytowany kot to kot uśmiechnięty, właśnie na swój własny sposób. Pamiętaj, że szczęśliwy kot to taki, który jest najedzony, zadbany i otoczony najlepszą opieką.

A co wywołuje uśmiech u Twojego kota?

Przeczytaj również:

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy