Demencja u psa – jak się objawia i czy można ją wyleczyć?

27 września 2022 Redakcja0
demencja starcza u psa

Kiedy większość ludzi myśli o demencji, pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, jest starszy człowiek. Ale psy mogą cierpieć na demencję. Im pies starszy, tym większe jest ryzyko, że zwierzak zachoruje. Czym konkretnie jest demencja u psa? Leczenie – czy jest możliwe? Przeczytaj!

Każdy kochający opiekun psa chciałby, by jego zwierzak przeżył długie i szczęśliwe życie. Niestety, im pies starszy, tym bardziej narażony jest na rozmaite choroby. Nawet doskonała opieka nie daje pełnej gwarancji na to, że Twój zwierzak nie zachoruje. Może przyjść taka pora, że będziesz musiał pogodzić się z chorobą psa i dostosować swoją opiekę nad zwierzakiem do jej wymogów. To może wydawać się trudne, smutne i trochę straszne, ale to bardzo ważne, byś w tym okresie był przy swoim psie. On Cię bardzo potrzebuje.

demencja u psa

Czym jest demencja u psa?

Większość ludzi zna zmiany fizyczne, które zachodzą wraz z wiekiem psa. Na przykład, młodsze psy mają więcej energii i radości, podczas gdy starsze mogą być bardziej stonowane. Mogą one również łatwiej przybierać na wadze i doświadczać zmian w swojej sierści i skórze. Istnieją jednak inne oznaki starzenia, które nie są tak dobrze znane. Na przykład, starsze psy mogą częściej spać i mieć mniejsze zainteresowanie zabawą.

Mogą również stać się bardziej chętne do przytulania i coraz mocniej przywiązane do swoich właścicieli. Ponadto niektóre starsze psy mogą zacząć doświadczać zmian w swoim zachowaniu, takich jak zwiększona agresja lub lęk separacyjny. W związku z tym ważne jest, aby zdawać sobie sprawę zarówno z fizycznych, jak i behawioralnych zmian, które mogą wystąpić w miarę starzenia się psa. Dzięki zrozumieniu tych zmian, właściciele zwierząt mogą zapewnić swoim starzejącym się psom najlepszą możliwą opiekę.

Z wiekiem nasi czworonożni przyjaciele stają się bardziej podatni na te same problemy zdrowotne, które dotykają ludzi w późniejszym wieku. Demencja u psa, znana również jako psia choroba Alzheimera, jest jednym z takich schorzeń, które dotyka 28% psów seniorów. Choroba ta jest spowodowana obumieraniem komórek nerwowych, co powoduje spowolnienie funkcji umysłowych, utratę pamięci i obniżenie nastroju.

Rozwój tej choroby wiąże się z szeregiem problemów zdrowotnych, w tym z trudnościami psychologicznymi i behawioralnymi, a także z trudnościami w poruszaniu się. Psi behawiorysta i psi fizjoterapeuta mogą pomóc w wyjaśnieniu trudności, z jakimi boryka się pies senior w tych okolicznościach i doradzić, jak opiekunowie mogą najlepiej pomóc swojemu pupilowi. Dzięki odpowiedniej opiece i miłości możemy pomóc naszym futrzanym towarzyszom cieszyć się w pełni złotymi latami, nawet jeśli dotyka je demencja starcza. Jak leczyć tę chorobę? To bardzo ważne, by poznać tę kwestię.

demencja u psa jak leczyc

Jak objawia się demencja starcza u psa?

Wiesz już, czym jest demencja – objawy tej choroby u psa obejmują zmiany w nawykach snu, zmniejszenie zainteresowania zabawkami lub zabawą, problemy z treningiem domowym, utratę apetytu, zwiększony niepokój lub drażliwość, depresję oraz zmiany w interakcjach z ludźmi i innymi zwierzętami. W miarę postępu demencji psy mogą doświadczać dezorientacji, zamieszania oraz zmian nastroju lub osobowości.

W zaawansowanych stadiach demencja starcza u psa, może powodować drgawki, utratę kontroli nad mięśniami i ślepotę. Jeśli zauważysz którąś z tych zmian w zachowaniu swojego psa, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Demencja u psa jest chorobą postępującą, a wczesna diagnoza jest niezbędna do zapewnienia najlepszej możliwej opieki dla Twojego zwierzęcia.

Demencja starcza u psa to choroba, która dotyka wiele starszych psów. Diagnoza tej choroby stawiana jest głównie na podstawie informacji uzyskanych od opiekunów psów, którzy są zaniepokojeni zmianami w zachowaniu swoich podopiecznych. Demencja u psa, zwłaszcza w jej wczesnym stadium, jest trudna do zauważenia. Właściciele mogą ignorować subtelne zmiany w zachowaniu, zrzucając winę na starzenie się pupila.

Wiele chorób wieku podeszłego może wpływać na zaburzenia zachowania, a tym samym naśladować demencję starczą u psa. Dlatego bardzo ważne jest dokładne i kompleksowe zbadanie pacjenta w celu zidentyfikowania właściwego zaburzenia. Do chorób, które mogą powodować zaburzenia poznawcze, należą: guzy mózgu, choroby wątroby, choroby nerek oraz stany powodujące ból. Poprzez wykluczenie tych innych potencjalnych przyczyn zaburzeń poznawczych, lekarz weterynarii może zapewnić ostateczną diagnozę tej choroby, którą jest demencja. U psa objawy mogą się przejawiać w różnym natężeniu, w zależności od stopnia nasilenia i stadium choroby.

Demencja u psa – leczenie czworonoga

Istnieje wiele nieuleczalnych i postępujących chorób, które dotykają zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Jedną z najbardziej znanych jest choroba Alzheimera. Choroba Alzheimera to zwyrodnieniowa choroba mózgu, która prowadzi do utraty pamięci, upośledzenia myślenia, a w końcu do śmierci. Chociaż nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera, istnieją sposoby na spowolnienie jej postępu i poprawę funkcji poznawczych. U ludzi można to zrobić za pomocą leków, terapii i zmiany stylu życia. Te same metody mogą być również stosowane w celu zapobiegania lub spowolnienia postępu choroby Alzheimera u psów.

Współpracując z lekarzem weterynarii, właściciele psów mogą opracować plan leczenia, który pomoże ich futrzanemu przyjacielowi utrzymać jakość życia przez jak najdłuższy czas. Jeśli już dotyczy Cię problem, jakim jest demencja u psa, leczenie jest naprawdę bardzo ważne.

Odpowiednia dieta

Jak wie każdy opiekun zwierzęcia, pies jest ukochanym członkiem rodziny. Zapewniają towarzystwo i bezwarunkową miłość, a w zamian proszą o bardzo niewiele. Niestety, w miarę starzenia się psów, mogą one zacząć doświadczać spadku poznawczego, co może być bardzo trudne zarówno dla psa, jak i jego właściciela.

Jednym ze sposobów pomocy psu z demencją jest zapewnienie mu odpowiedniej diety. Wykazano, że dieta bogata w przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe omega-3 jest korzystna dla funkcji poznawczych. Ponadto ważne jest, aby upewnić się, że dieta jest wysoce strawna i nie zawiera żadnych wypełniaczy ani sztucznych składników. Podając psu z demencją zdrową dietę, możesz pomóc im utrzymać jakość życia w miarę starzenia się.

Leczenie farmakologiczne

Kiedy pies zaczyna wykazywać objawy demencji, może to być trudny czas zarówno dla psa, jak i jego właściciela. Na szczęście istnieje szereg metod leczenia farmakologicznego, które mogą przyczynić się do poprawy stanu psa. Leki zwiększające przewodnictwo dopaminergiczne są często stosowane w leczeniu demencji, ponieważ wykazano, że zwiększony poziom dopaminy poprawia funkcje poznawcze u ludzi. Ponadto leki, które zwiększają poziom dostępnej serotoniny, mogą być również skuteczne, ponieważ wiadomo, że serotonina odgrywa rolę w pamięci i uczeniu się. Dzięki zastosowaniu tych farmakologicznych metod leczenia, psy z demencją mogą często cieszyć się lepszą jakością życia.

Trening mózgu

Psy to stworzenia społeczne, które rozwijają się dzięki interakcji z ludźmi i otaczającym je światem. Z wiekiem jednak wiele psów zaczyna odczuwać spadek sprawności umysłowej. Stan ten, znany jako demencja starcza, może być niezwykle frustrujący zarówno dla psów, jak i ich właścicieli. Na szczęście istnieją kroki, które można podjąć, aby pomóc stymulować procesy poznawcze psa i poprawić jakość jego życia.

Jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów jest wzbogacenie środowiska zewnętrznego psa. Można to zrobić poprzez zapewnienie nowych i interesujących zabawek, dodanie nowych mebli lub przeszkód w domu, lub zabieranie psa w nowe miejsca na spacery lub wycieczki. Ponadto regularne szkolenia z behawiorystą mogą pomóc w utrzymaniu ostrości umysłu psa, zapewniając jednocześnie bardzo potrzebną stymulację umysłową.

Podejmując te kroki, właściciele mogą pomóc swoim starzejącym się psom zachować zdrowy rozsądek i cieszyć się wyższą jakością życia.

jak objawia sie demencja

Demencja u psa – podsumowanie

Psy nie są odporne na skutki starzenia się, a jednym z powszechnych stanów, które mogą dotyczyć starszych psów, jest demencja starcza. Stan ten, znany również jako zaburzenia funkcji poznawczych psów, charakteryzuje się spadkiem zdolności umysłowych, w tym pamięci, zdolności uczenia się i rozwiązywania problemów. W ciężkich przypadkach psy mogą stać się zdezorientowane i stracić kontrolę nad swoim pęcherzem lub jelitami. Wszystko to może być właśnie demencja starcza.

Jak leczyć tę chorobę? Chociaż nie ma jednego, konkretnego lekarstwa na demencję starczą, istnieją sposoby, aby pomóc psu radzić sobie z tym stanem. Na przykład, zapewnienie psu spokojnego, wygodnego miejsca do odpoczynku i zapewnienie regularnych posiłków może pomóc zminimalizować stres i dezorientację. Istnieje też farmakoterapia, która pozwoli na wyciszenie objawów choroby.

Jeśli uważasz, że Twój pies może wykazywać objawy demencji starczej, porozmawiaj z lekarzem weterynarii o możliwościach leczenia. Przy odpowiedniej opiece, Twój pies może nadal cieszyć się wysoką jakością życia pomimo tego stanu.

 

Przeczytaj również:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy