Jakie psy żyją najdłużej? Poznaj długowieczne rasy psów!

28 września 2023 Redakcja0
jakie psy żyją najdłużej

Pies uważany jest za najlepszego przyjaciela człowieka. Towarzyszy w wielu ważnych momentach naszego życia, potrafi być nadzwyczaj oddany i wierny swojemu opiekunowi. Dowiedz się jakie psy żyją najdłużej i jak możemy wpłynąć na długowieczność naszego czworonoga?

A gdyby tak psy żyły dłużej od ludzi?

Wielu właścicieli psów marzy o tym, aby ich pupile towarzyszyły im przez całe życie. Niestety – psy nie są tak długowieczne, jak my, a ich długość życia zależy od bardzo wielu czynników. Standardowo uważa się, że średnia długość życia psa wynosi około 10-13 lat. Istnieją jednak rasy, które potrafią dożywać nawet 20 lat i więcej.

Czy można przedłużyć życie psa?

Od dłuższego czasu nurtuje specjalistów pytanie o tajemnicę długowieczności psów. Obserwuje się, że niektóre rasy psów żyją znacznie dłużej niż inne. Co stoi za tym zjawiskiem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i nadal stanowi przedmiot spekulacji. Istnieją teorie sugerujące, że pewne rasy psów mają predyspozycje do długiego życia. Wśród nich wymienia się przede wszystkim mniejsze rasy, takie jak maltańczyki, teriery oraz mieszane rasy i kundelki. Niemniej jednak, niektóre rasy stworzone przez ludzi, takie jak pekińczyki czy miniaturowe pinczery czy szpice, również mogą dożywać podeszłego wieku.

Możliwe, że kluczem do tej tajemnicy jest odpowiednie odżywianie. Długowieczne psy występują zarówno wśród małych, jak i dużych ras. Współcześnie coraz więcej właścicieli psów dba o zrównoważoną dietę swoich pupili, regularne badania weterynaryjne i aktywność fizyczną. Niemniej jednak, jakość życia psa nie zawsze zależy tylko od tych czynników, a problemy zdrowotne mogą dotyczyć zarówno rasowych psów, jak i tych bez rodowodu.

Profilaktyka i badania – recepta na długie życie psa

Myśląc o tym ile żyje pies i jak przedłużyć ten czas, musimy pamiętać o wsparciu medycyny. Regularna profilaktyka i badania weterynaryjne są kluczowe dla utrzymania psa w dobrej kondycji zdrowotnej i przedłużenia jego życia. To inwestycja w zdrowie i szczęście naszych czworonożnych przyjaciół.

Regularne wizyty u weterynarza:

  • Pomagają w wczesnym wykrywaniu problemów zdrowotnych.
  • Umożliwiają śledzenie zmian w zdrowiu psa na przestrzeni czasu.
  • Szczepienia zapewniają ochronę przed groźnymi chorobami.
  • Regularnie odrobaczany pies nie traci cennej energii i składników odżywczych na karmienie niechcianych gości
  • Większość chorób wykryta na wczesnym etapie jest łatwo wyleczalna, co oszczędza naszemu psiakowi bólu, a nam stresu i wydatków.

Wszystkie te elementy razem stanowią kompleksową opiekę nad psem, która może znacząco przyczynić się do przedłużenia jego życia oraz utrzymania go w dobrej kondycji zdrowotnej.

które psy żyją najdłużej

Najdłużej żyjący pies na świecie

A może sekret długowieczności rzeczywiście tkwi w rasie i gatunku psa? Uważa się, że dotychczas najdłużej żyjący pies to Bluey, urodzony 7 czerwca 1910 roku, który całe życie mieszkał ze swoim właścicielem w Australii. Les Hall zakupił psa, aby ten pomagał mu w gospodarstwie i pilnował owiec oraz bydła. Po wielu latach udanej i oddanej współpracy Les zmuszony był uśpić przyjaciela. Miało to miejsce 17 listopada 1939 roku, czyli po ponad 29 latach życia tego niezwykłego osobnika!

Czy ktoś próbował go pokonać? Istnieje podejrzenie, że jeszcze dłużej żyjącą suczką była 32-letnia Chilla, która stanowiła mieszankę labradora z australian cattle dogiem. Doniesienia te jednak nie są do końca potwierdzone i wielu specjalistów podaje w wątpliwość fakt, że pies mógłby przeżyć tyle lat. Co istotne, oba te psy miały w genach rasę australian cattle dog, dlatego badacze zdecydowali się na przeanalizowanie dowodów na długowieczność określonych gatunków i ras psów.

Badania pokazały, że rzeczywiście – australian cattle dog żyje średnio o rok dłużej niż inne rasy psów podobnej wielkości i masy, ale nadal było to około 13–15 lat. Udowadnia to więc, że Bluey i Chilla były po prostu wyjątkowe i, podobnie jak inne pojedyncze osobniki, wybiły się ponad przeciętną.

Ile żyją różne rasy psów?

Mali seniorzy – chihuahua

Do najdłużej żyjących ras psów należą także jedne z najmniejszych na świecie – chihuahua. Ten maleńki piesek potrafi ważyć zaledwie 2–3 kilogramy, lecz ma wyjątkowo odporny i silny organizm, rzadko choruje na choroby genetyczne i potrafi dostosować się do trudnych oraz wymagających warunków atmosferycznych. Najczęstszą przypadłością są u nich choroby zębów oraz hipoglikemia, mimo tego dożywają one nawet 18–20 lat.

długość życia psa

Czy pudle długo żyją?

W czołówce ras, które potrafią osiągnąć wiek nawet 25 lat, są pudle. To jedna z najstarszych ras na świecie – były znane już w starożytności, uwielbiali je monarchowie i władcy wielu minionych stuleci. W Polsce pudle są stosunkowo mało popularne, mimo iż uważa się je za jedne z najinteligentniejszych osobników w psim świecie. Potrafią być zacięte i uparte, mają żywiołowe usposobienie i szybko się uczą. Bardzo dobrze pływają, dlatego dawniej wykorzystywano je do polowań na dzikie ptaki wodne, tropienia w trudnych warunkach, a nawet do akcji ratowniczych w górach i jaskiniach.

Zobacz cały ranking najmądrzejrzych ras psów!

długowieczne psy

Ile żyją duże rasy?

Stosunkowo krótko żyją rasy duże i olbrzymie – psy berneńskie, labradory, wilczarz irlandzki, mastiff, czy bokser.

Dożywają zaledwie 7–10 lat, cierpią z powodu dysplazji stawów, miewają kłopoty z układem krążenia i sercem. Jednak dzięki odpowiedniej suplementacji i dbaniu o ich dobrą kondycję, można wpłynąć na ten stan i dodać im kilka miesięcy lub lat w dobrym zdrowiu i komforcie funkcjonowania.

Z pewnością istnieją zatem pewne wskazówki i działania, które mogą wydłużyć życie naszego ulubieńca, a przy tym zdecydowanie poprawić jego jakość i codzienną kondycję. Podobnie jak w przypadku ludzi – jesteś tym, co jesz! Jeśli dostarczasz swojemu czworonogowi dostatecznej ilość składników odżywczych w należytych proporcjach, zwierzę odwdzięczy się zdrowiem i radością.

długowieczne rasy psów

Które psy żyją najdłużej? Podsumowanie

Jakie psy żyją najdłużej? Czy jest pewna recepta na ich wieloletnie życie w szczęściu i zdrowiu? Niektóre rasy żyją dłużej niż inne, ale to nie wszystko.

Za długie życie psa odpowiada spokój, ciepły kąt i dobre odżywianie. Psy wymagają też kontaktu, zajęcia, nie lubią się nudzić, chcą być potrzebne. Nie sprzyja im nadmierny wysiłek fizyczny, długie godziny na mrozie i bez schronienia, gdy pada deszcz lub sypie śnieg. Życie psa skraca trzymanie na zbyt ciasnej przestrzeni i brak dbałości o ich jadłospis.

Stoisz przed wyborem psa na długie lata życia i zastanawiasz się, jakie psy żyją najdłużej? Najdłużej żyją psy kochane i dobrze traktowane. Dzięki dobremu traktowaniu Twój ukochany przyjaciel pozostanie z Tobą na długie lata.

najdłużej żyjący pies

Chociaż nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy nasz podopieczny zostanie wpisany do księgi rekordów Guinessa jako najdłużej żyjący pies, prostymi metodami możemy powalczyć o ten zacny tytuł. Jeśli decydujesz na zwierzę z hodowli, sprawdź ją i zweryfikuj, czy właściciel zapewnił szczeniętom odpowiednie warunki już na starcie. Jeśli przygarniasz bezdomniaka – daj mu swoją miłość, otocz opieką i dobrze nakarm. Odwdzięczy się dozgonnym przywiązaniem, a Ty zyskasz przyjaciela na dobre i na złe!

Czy Twój pies jest rekordzistą długowieczności? Czy masz sprawdzone sposoby, aby poprawić kondycję swojego pupila? Jakie znasz metody dbania o swojego czworonoga, które sprawdziłeś i chciałbyś polecić innym? Pochwal się, ile lat ma Twój pupil i podziel swoim doświadczeniem. Być może będzie to idealne rozwiązanie dla innych właścicieli futrzastych podopiecznych!

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy