Jak oswoić kota? Garść wskazówek dla opiekunów

12 września 2023 Redakcja0

Koty bywają strachliwe i nieufne. Czasem trudno zdobyć ich zaufanie, szczególnie jeśli mają złe doświadczenia lub przez lata żyły bez domu. Podpowiadamy, jak oswoić kota.

Planujesz adopcję zwierzaka ze schroniska, a może chcesz zabrać z dworu znalezionego tam, zaniedbanego mruczka? Musisz przygotować się na dość długi proces przekonywania do siebie pupila. Ile trwa oswajanie kota? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od doświadczeń i wieku mruczka. Może to trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Dowiedz się, jak oswoić płochliwego kota.

Czemu oswajanie kota może być trudne?

Koty są udomowionymi zwierzętami. Wydaje się więc, że kontakt z człowiekiem nie powinien być dla mruczka przerażający. Okazuje się jednak, że dla niektórych zwierząt relacje z ludźmi są źródłem stresu. Przyczyny mogą być pierwotne lub wtórne.

Pierwotny lęk dotyczy kotów, które nie miały nigdy kontaktu z człowiekiem. Urodziły się na dworze i na początku były zdane na kocią matkę, a następnie same na siebie. Nie były dotykane przez człowieka, brane na ręce, karmione. Instynkt samozachowawczy nakazuje im uciekać przed ludźmi, którzy są silniejsi i więksi, a więc tym samym niebezpieczni. Aby temu zapobiec, kocię powinno mieć od małego kontakt z człowiekiem. To jednak nie znaczy, że należy go zabrać jak najszybciej od kociej matki. Wręcz przeciwnie! Kocię musi pozostawać z matką i rodzeństwem, aż nie skończy 12 tygodni życia. Kot podczas zabawy z siostrami i braćmi dowiaduje się więcej o granicach o tym, kiedy przestać gryźć i schować pazury. Od piątego tygodnia życia możesz jednak pojawiać się w otoczeniu kociaka, przyzwyczajać go do swojego zapachu, dźwięku, dotyku.

Wtórnym źródłem lęku mogą być negatywne doświadczenia, na przykład związane z agresją ludzi. Zwierzę, które w przeszłości było źle traktowane przez jednego człowieka, teraz może nieufnie podchodzić do wszystkich innych ludzi. Może nawet wykazywać zachowania agresywne. Nie jest jednak tak, że tylko skrzywdzone zwierzęta są nieufne. Brak chęci przebywania z człowiekiem wynika również z nieprawidłowej socjalizacji.

Oswajanie kota – co Ci się przyda?

Przede wszystkim cierpliwość. Musisz się w nią uzbroić, ponieważ proces przekonywania do siebie pupila raczej nie uda się w jeden dzień. Ile trwa oswajanie kota? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Może to zająć tydzień, ale może też miesiąc. Wiele zależy od tego, z jakim zwierzęciem masz do czynienia. Kilkumiesięcznym czy kilkuletnim? Urodzonym w domu człowieka czy na dworze?

Jak oswoić kota w nowym domu? Ułatwisz sobie proces oswajania, jeśli dobrze przygotujesz dom. Zaopatrz się w przysmaki, a także zabawki. Przydatne będą kartonowe pudła, w których kot będzie mógł się ukryć. Pozbądź się mocno pachnących elementów, które mogą stresować kota. W niektórych przypadkach konieczne okazuje się specjalne pomieszczenie, przeznaczone tylko dla nowego domownika lub całej kociej rodziny.

Jak oswoić kota? 3 porady do różnych sytuacji

Zastanawiając się, jak oswoić kota, musisz patrzeć na każdego osobnika indywidualnie. Pamiętaj, że na powodzenie procesu i jego długość w dużej mierze wpływa wiek zwierzęcia. Nie bez znaczenia jest również jego historia.

 

Jak oswoić małego kota?

Małe kociaki szybko przyzwyczajają się do nowych miejsc oraz ludzi. Oswajanie malucha przebiegnie dość łatwo, szczególnie w przypadku zwierząt z dobrych hodowli, w których mruczki mają od małego kontakt z człowiekiem. Mimo to, żeby oswoić kociaka rasowego, również musisz włożyć w to nieco pracy. Najpierw po prostu przebywaj obok kota, aż on będzie gotów podejść do Ciebie. To będzie przełamanie pierwszej bariery. Aby stworzyć relację, ważna jest wspólna zabawa. Możesz w tym celu wykorzystać uwielbiane przez koty wędki.

Zastanawiając się, jak oswoić kotka, zwróć szczególną uwagę na jego pierwsze godziny w domu. Nie udostępniaj zwierzęciu od razu całego mieszkania. Dobrze, jeśli najpierw pozna jedno pomieszczenie. Zwierzę zapewne będzie wystraszone nowym miejscem. Zwykle w takiej sytuacji małe mruczki znajdują sobie kryjówkę. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie wyciągać go z niej na siłę ani nie niepokoić. Poczekaj, aż sam wyjdzie z kryjówki. Ustaw mu tam wodę z miską i pokarmem. Dopiero gdy zauważysz, że kocię coraz chętniej wychodzi na spacer po mieszkaniu i spogląda na Ciebie, możesz zacząć interakcję. Daj mu smakołyk, powoli pokaż też palec do powąchania. Być może obetrze się o niego głową, a to będzie dla Ciebie znak, że możesz go pogłaskać.

Jeśli mały kot samodzielnie do Ciebie podchodzi, daj mu za to nagrodę w postaci przysmaku. Szybko zauważysz, że pojawia się u Twojego boku coraz chętniej i odważnie podejmuje próby kontaktu. Gdy kot będzie czuł się swobodnie w pomieszczeniu i przy Tobie, pokazuj mu po jednym nowym pomieszczeniu, aż pozna cały dom.

 

Kocięta z matką – jak oswoić?

Trudniej jest w przypadku kociąt znalezionych na dworze. Pamiętaj, że jeśli matka jest obecna, pozwól kociakom zostać z nią aż ukończą 3 miesiące. Chcąc uratować kocią rodzinę żyjącą na zewnątrz, trzeba zabrać ją całą do bezpiecznego miejsca. To pozwoli Ci zadbać o maluszki, ale też ich matkę. Pamiętaj, by ją potem wykastrować!

Cała kocia rodzina jest już w Twoim domu. Co dalej? Jeśli to możliwe, wygospodaruj dla nich oddzielne pomieszczenie. Może być to łazienka lub garaż, jeśli jest tam ciepło. W pomieszczeniu powinny znaleźć się kryjówki – odpowiednie będą kartonowe pudełka wyłożone kocami.

Każdego dnia odwiedzaj kocią rodzinę. Na początku unikaj jednak mówienia do zwierząt czy głaskania ich. Zrób tylko to, co konieczne. Wymień żwirek w kuwecie i nałóż świeżą karmę. Stopniowo zacznij podejmować próby kontaktu podczas karmienia. Na początek wystarczy, że usiądziesz w oddaleniu i będziesz spokojnie mówić do kocicy. Jeśli podejdzie sama, daj jej powąchać palec. Jeśli się o niego obetrze, pogłaszcz ją. Te zasady stosuj zarówno względem kociej matki, jak i maluchów.

Podczas przekonywania do siebie kociej rodziny przyglądaj się mowie ciała zwierząt. Na początku zapewne zauważysz i usłyszysz – szczególnie u kocicy – stroszenie się, a nawet syczenie. Kiedy takie objawy ustąpią, czas na wprowadzenie przysmaków, zabaw i głaskania.

Nie próbuj na siłę przekonać do siebie zwierząt. Próby głaskania bez pozwolenia kocicy mogą skończyć się zadrapaniami i zrażeniem się kota do Ciebie. Lepiej powoli dążyć do celu.

Jak oswoić kota dorosłego?

Planujesz zaadoptować kota dorosłego? To świetna decyzja! Oswojone z człowiekiem zwierzęta znajdziesz w domach tymczasowych i schroniskach. Pamiętaj jednak, że nawet takiemu mruczkowi może być trudno przyzwyczaić się do innych ludzi i zupełnie nowego miejsca. Zastanawiając się, jak oswoić kota w nowym domu, zastosuj się do kroków stosowanych w przypadku małego kociaka.

Zdarza się, że osoby prowadzące domy tymczasowe dają kotu wyprawkę, na przykład z ulubioną zabawką czy kocem. To dobre rozwiązanie, ponieważ w nowym domu od razu poczuje on znajomy zapach.

Być może jednak chcesz oswoić dzikiego kota, znalezionego na działce rekreacyjnej albo pod blokiem. Jest szansa, że się uda! Pamiętaj jednak, że nie każdy zwierzak będzie miał potencjał na domowego pupila. Jeśli zajmujesz się dokarmianiem bezdomniaka od dłuższego czasu, postaraj się najpierw odłowić go na zabieg kastracji. W trakcie rekonwalescencji może zacząć się do Ciebie przekonywać. Sprawdzisz wtedy, czy mruczek będzie w stanie zamieszkać w domu na stałe. Zastanawiając się, jak oswoić płochliwego kota, weź pod uwagę skorzystanie z pomocy takich jak feromony do kontaktu lub w sprayu. W trudnych przypadkach przyda się behawiorysta.

Jeśli masz już w domu koty, a chcesz przyjąć pod swój dach kolejnego, żyjącego wcześniej na dworze, pamiętaj o przeprowadzeniu badań. Testy na FIV i FeLV to podstawa! Jeśli zwierzę okaże się nosicielem, nie należy go już wypuszczać na zewnątrz, jest bowiem zagrożeniem dla innych kotów. Nie wprowadzaj go też do swojego domu, bo może zarazić Twoje mruczki. W tym przypadku najlepsze rozwiązanie to znalezienie zwierzęciu domu u osób, które planują tylko jednego kota, lub mają już koty FIV+/FeLV+.

 

Teraz już wiesz, jak oswoić kota!

Poczucie bezpieczeństwa jest dla kota bardzo ważne. Niektóre mruczki nie ufają człowiekowi i trudno jest je przekonać, że ludzie nie są dla nich zagrożeniem. Jeśli planujesz adopcję zwierzaka, który żył przez lata na dworze, ma trudną historię lub po prostu jest nieufny, musisz uzbroić się w cierpliwość. Kot może reagować agresją i odrzucać próby kontaktu.

Działaj etapami, powoli zdobywając zaufanie mruczącego domownika. Na początku zapewnij mu kryjówkę, z której będzie mógł obserwować otoczenie. Nie zmuszaj zwierzaka do kontaktu – niech sam zdecyduje, że jest gotowy na głaskanie. Jeśli masz do czynienia z wyjątkowo strachliwym kotem, skorzystaj z konsultacji ze specjalistą, a już niedługo zyskasz mruczącego przyjaciela.

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy