Dlaczego pozostawienie psa w samochodzie jest zabronione? Sprawdź, jak wpływa to na czworonoga

1 sierpnia 2023 Redakcja0

Co roku słyszy się o psach zostawionych w samochodach bez opieki. Często zostawiony pies w samochodzie ma tragiczny finał. Pozostawienie psa w samochodzie, szczególnie podczas upałów, naraża go na utratę zdrowia, a nawet życia. Czy jest jakakolwiek sytuacja, w której można bezpiecznie zostawić psa w aucie? Sprawdź w naszym artykule.

Planując długą podróż z psem, bierzemy pod uwagę przystanki, na których nasz czworonóg będzie mógł rozprostować łapy. Podczas codziennego funkcjonowania też często musimy zabrać psa do samochodu, a potem pójść coś załatwić. Co wtedy z psem? Jest coraz więcej miejsc przyjaznych zwierzętom, więc może okazać się, że z łatwością znajdziesz sklepy lub restauracje, w których Twój towarzysz podróży będzie mile widziany. Zostawienie psa w samochodzie jest nieodpowiedzialne i w niektórych sytuacjach grozi nawet śmiercią zwierzęcia. Dowiedz się, co może stać się pupilowi w nagrzanym aucie.

Zabronione praktyki: Dlaczego zostawiony pies w samochodzie to niewłaściwe zachowanie?

Wiele psów nie lubi rozłąki, co sprawia, że niejeden opiekun decyduje się na podróżowanie wspólnie z pupilem. To dobre rozwiązanie, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania, nawet jeśli ma to być krótka wycieczka. Zaplanuj ją tak, żeby czworonożny przyjaciel zawsze mógł Ci towarzyszyć. Musisz wiedzieć, że wyjście do apteki czy sklepu nawet na chwilę może skończyć się dla pozostawionego w zamkniętym samochodzie zwierzęcia tragicznie!

Czy można zostawić psa w aucie? W większości sytuacji nie! Musisz wiedzieć, że czworonogi są bardzo wrażliwe na ciepło. W przeciwieństwie do ludzi nie mogą schłodzić ciała poprzez pocenie się ze względu na niewielką liczbę gruczołów potowych, które są umieszczone tylko na spodzie łap i nosie. Do regulowania temperatury ciała służy im natomiast dyszenie. Pamiętaj jednak, że temperatura w nagrzanym samochodzie jest bardzo wysoka. Sapanie to dla psa zbyt mało, żeby utrzymać odpowiednią ciepłotę ciała.

Pozostawienie uchylonego okna jest niewystarczające. Temperatura wewnątrz auta i tak się zwiększy, nawet o kilka stopni w ciągu 10 minut. W upalny dzień w środku pojazdu może być nawet 50℃. Z pewnością wyobrażasz sobie, jak trudno wytrzymać w takich warunkach!

Zostawianie psa w samochodzie jest szczególnie niebezpieczne dla ras, które mają skrócony pysk, czyli pekińczyków, buldogów angielskich czy mopsów. Wysoka temperatura jest dla nich szczególnie niebezpieczna ze względu na zwężone nozdrza, które uniemożliwiają im skuteczne dyszenie. Wysoce ryzykowne jest to też w przypadku psiaków-seniorów oraz zwierząt z przewlekłymi chorobami.

Zostawianie psa w samochodzie jest niebezpieczne jeszcze z jednego powodu. Wciąż zdarzają się przypadki kradzieży zwierząt z auta. Dotyczy to przede wszystkim rasowych czworonogów. Pies zostawiony w samochodzie z uchylonym oknem i miską wody będzie miał nieco lepsze warunki, jednak będzie bardziej narażony na działanie potencjalnego złodzieja.

Dlaczego nie wolno zostawiać psa w samochodzie? Zdrowie i bezpieczeństwo czworonoga

Zwierzę pozostawione w aucie nie ma czym oddychać. Gdy zaczyna się przegrzewać, dochodzi u niego do silnego dyszenia i ślinotoku. Język jest ciemnoczerwony i wywieszony, natomiast oczy – przeszklone. Pies zostawiony w samochodzie może wymiotować, nie reagować na bodźce, a nawet stracić przytomność. Zwierzę jest zagrożone udarem cieplnym, który następuje wskutek przegrzania.

Podczas udaru cieplnego u psa występuje zwiększona temperatura ciała. Może wynosić nawet 41–42℃. Gdy dochodzi do udaru, w organizmie powstaje reakcja zapalna. Ona natomiast prowadzi do niewydolności narządów wewnętrznych. Szczególnie narażone na problemy z funkcjonowaniem są układ krwionośny i oddechowy. Zaburzenia dotykają również przewód pokarmowy i układ wydalniczy. Zwierzę w przypadku udaru może poruszać się w niepewny, chwiejny sposób i mieć dreszcze. Mogą u niego również wystąpić wybroczyny pod skórą.

Pies w samochodzie a konsekwencje prawne

Prawo nie reguluje w dokładny sposób przewożenia zwierzęcia w samochodzie. Musisz jednak wiedzieć, że pozostawienie psa w aucie może wiązać się z mandatem w wysokości kilkuset złotych. Wynika to z ustawy o ochronie zwierząt. Według niej wystawienie psa na działanie warunków atmosferycznych zagrażających jego zdrowiu i życiu jest znęcaniem się nad nim. Samotny pies w samochodzie, zwłaszcza nagrzanym, naprawdę może cierpieć.

Za pozostawienie zwierzęcia w nagrzanym samochodzie grozi nie tylko mandat, lecz także kara pozbawienia wolności do lat 3.

Konsekwencje prawne nie dotyczą natomiast osoby, która w stanie wyższej konieczności wybije szybę w samochodzie. Niektórych mogła ta informacja zaskoczyć, ponieważ przecież jest to niszczenie mienia. Z drugiej strony jednak życie zwierzęcia stanowi wyższą wartość. Wybicie szyby musi być jednak uzasadnione! Jeśli zwierzę jest w aucie samo, ale ma otwarte okna, miskę z wodą, a poza tym dobrze wygląda, może się okazać, że opiekun podbiegł tylko do automatu paczkowego i za moment wróci.

Jeśli pies zamknięty w aucie wygląda dobrze, ale mimo to masz pewne obawy, poczekaj chwilę i sprawdź, czy właściciel wraca. W tym czasie kontroluj, w jakim stanie jest zwierzę. Jeśli trudno Ci ocenić, czy tylko śpi, czy coś mu się stało, delikatnie zapukaj w szybę. Dzięki temu przekonasz się, czy reaguje. Jeśli nie, wybicie szyby jest uzasadnione. Najpierw jednak sprawdź, czy drzwi przypadkiem nie są otwarte.

Dobrym pomysłem jest zawiadomienie policji o sytuacji, a także o tym, co planujesz zrobić. Jeśli pies nie jest w złym stanie, warto natomiast poprosić obsługę sklepu o wezwanie opiekuna np. przez mikrofon. Zwierzęciu uwolnionemu z samochodu należy udzielić pomocy. W przypadku udaru koniecznie jest jak najszybsze schłodzenie ciała psa wodą lub wilgotnym ręcznikiem. Następny krok to błyskawiczna wizyta u weterynarza.

Poznaj sposoby na skuteczne schłodzenie psa

Jak dbać o bezpieczeństwo psa w samochodzie? Alternatywy dla zostawiania go samego

Czy można zostawić psa w samochodzie? Wyłącznie w cieniu, na dosłowną minutę i przy otwartym oknie! Gdy płacisz za paliwo, wiesz, że na stacji nie ma kolejki, zwierzak ma okno, możesz go zostawić. Pamiętaj jednak, ze w każdej innej sytuacji pies w samochodzie to zły pomysł, a jego konsekwencje mogą być tragiczne. Co w takim razie zrobić?

Kiedy planujesz podróż z psiakiem, przygotuj się do niej tak, żeby po drodze wizyty w sklepie nie były potrzebne. Miej przy sobie coś do picia i jedzenia zarówno dla siebie, jak i czworonożnego przyjaciela. Jeśli jednak wyjście z auta będzie konieczne, niech pasażer zostanie z psem. Jedziesz tylko ze zwierzęciem? Zapytaj w miejscu, do którego chcesz wejść, czy możesz zabrać psa. Coraz więcej sklepów i restauracji jest przyjaznych czworonogom. Nawet jeśli na drzwiach nie ma takiej informacji, warto dopytać o tę kwestię obsługę.

Pozostawienie samochodu na zacienionym parkingu czy otwarcie okien to wciąż za mało, kiedy temperatura na dworze wynosi ponad 30℃. Zrób test i zostań chwilę w zamkniętym samochodzie, żeby samodzielnie przekonać się, jak trudno wytrzymać w takich warunkach w upalny dzień. Już po kilku minutach poczujesz pierwsze objawy dyskomfortu.

Pozostawienie psa w samochodzie i pójście na długie zakupy do marketu to nieodpowiedzialne zachowanie, szczególnie w upalne lato, gdy temperatura wewnątrz auta może gwałtownie wzrosnąć w kilka minut. Zawsze planuj wycieczkę z czworonożnym przyjacielem w taki sposób, żebyś nie musiał go zostawiać samego w samochodzie.

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy