Wyjazd z psem za granicę – nasze 5 propozycji na wakacje z czworonogiem w Europie!

25 lipca 2023 Redakcja0

Wyjazd z psem za granicę może być wspaniałą przygodą! Aby przebiegał bezpiecznie, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, jak zorganizować udany wyjazd w Europie w towarzystwie psiaka.

Podróżowanie ze zwierzętami cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wiele czworonogów źle znosi rozłąkę i niechętnie przebywa w hotelach dla zwierząt pod nieobecność właścicieli, ochoczo natomiast poznają nowe miejsca. Opiekunowie też coraz częściej chcą dzielić radosne wakacyjne doświadczenia ze swoim pupilem. Jeśli Twój pies jest ciekawy świata, zaplanuj najbliższą podróż, nie zapominając o nim. Będzie to od Ciebie wymagało nieco przygotowań, ale spokojnie – wszystko wytłumaczymy Ci w poniższym artykule!

Jak wygląda podróż z psem po Unii Europejskiej? Wymagania i zasady

Najważniejszą sprawą jest wybór kierunku podróży. Po terytorium Unii Europejskiej Ty możesz poruszać się bez paszportu. To udogodnienie nie dotyczy jednak zwierząt. Jeśli planujesz wyjazd z psem za granicę, pamiętaj, że musisz wyrobić mu dokument. Nie jest to skomplikowane, ale trzeba zainteresować się tym procesem paszportowym odpowiednio wcześnie.

Psi paszport to niejako świadectwo zdrowia Twojego czworonoga. Poza tym jest dokumentem identyfikacyjnym. Jeśli doszłoby do zgubienia się psiaka, właśnie dzięki paszportowi będzie go łatwiej odnaleźć. Dokument jest wymagany w krajach Unii Europejskiej, ale warto wiedzieć, że musisz go wyrobić również, jeśli planujesz zabrać psiaka na podróż do Monako, Watykanu, Andory, Islandii, Norwegii, San Marino czy Liechtensteinu.

 

Przeczytaj: Jak wyrobić paszport dla psa? Krok po kroku

 

Żeby wyrobić paszport dla psa, udaj się na wizytę do lekarza weterynarii. Pamiętaj, że specjalista musi mieć wymagane uprawnienia. Nie każdy weterynarz może wystawiać paszporty. Żeby uzyskać dokument, konieczne jest wcześniejsze zaczipowanie psa. Numer czipa opiekun psa musi wprowadzić do bazy, a lekarz umieścić w odpowiedniej sekcji paszportu.

By rozpocząć podróż z psem po Unii Europejskiej, konieczne jest również zaszczepienie go przeciwko wściekliźnie. Bez ważnego szczepienia dokument nie zostanie wydany. Pamiętaj, że po pierwszym podaniu preparatu młodemu zwierzęciu, szczepienie przeciwko wściekliźnie zyskuje ważność dopiero po 21 dniach. Jeśli natomiast szczepisz kolejny raz i w terminie wskazanym przez lekarza weterynarii, to dawka przypominająca od razu uzyskuje ważność.

Kiedy planujesz podróż z psem za granicę, zawsze sprawdzaj wymagania danego kraju. W większości przypadków są podobne, jednak w niektórych państwach oczekuje się dodatkowych dokumentów. Irlandia, Malta, Finlandia – te kraje wymagają profilaktycznego podania psom preparatu przeciwko tasiemcom w czasie nie dłuższym niż 120 godzin i nie krótszym niż 24 godziny przed dniem planowanego przyjazdu do tych państw członkowskich.

Podróż z psem po Unii Europejskiej – nasze propozycje miejsc do odwiedzenia!

Wiesz już jak przygotować się do wyrobienia paszportu dla psa. Czas poznać warte uwagi kierunki!

Z psem za granicę: do gorącej Hiszpanii

Marzy Ci się leniwy odpoczynek na przyjemnie ciepłym piasku? Wyjazd z psem za granicę do Hiszpanii to idealna okazja do tej formy relaksu!

Odwiedź plażę Aqua Amarga w Alicante, która jest przyjazna czworonogom. Obszar ma około 250 metrów długości. Znajdują się tam specjalne miejsca dla psiaków – np. podest z nisko ustawioną parasolką chroniącą pupila przed silnymi promieniami słońca. Na plaży jest też wyznaczony obszar, gdzie zwierzak może załatwić swoje potrzeby. Znajduje się tam nawet bar z ofertą dla pupili! Alicante to nie tylko plaże, lecz także piękna starówka. Po porannym odpoczynku nad wodą właśnie tam udaj się z psem.

Wyjazd z psem do Niemiec

Zależy Ci na nieco bliższym kierunku podróży? Zdecyduj się na odwiedzenie Niemiec. Jest tam wiele hoteli przyjaznych psom, a poza tym z czworonożnym przyjacielem wejdziesz do niejednej restauracji. Na wyjazd z psem za granicę możesz wybrać Berlin, gdzie przyjrzysz się niepowtarzalnej architekturze miasta.

Nad niemieckim Bałtykiem nie brakuje również plaż, gdzie psiak ma dostęp do wody lub może kopać w piasku. Jeśli planujesz wakacje w Niemczech, zwróć uwagę na plażę w Eckernförde. Jest dostosowana do potrzeb czworonożnych przyjaciół, które uwielbiają wolność. Twoje zwierzę może bawić się tam bez smyczy.

Podróż z psem za granicę – odwiedź Holandię!

Malownicze alejki, wyjątkowa architektura, plaże dla psów – to wszystko znajdziesz w Holandii. Nie brakuje tam parków, do których zajrzysz z czworonogiem. W wielu z nich psiak może wybiegać się bez smyczy. Kiedy znudzi Ci się przebywanie wśród drzew, odwiedź z psem dzielnicę Jordaan w Amsterdamie. To miejsce, w którym będziesz podziwiać kanały wodne, ciekawe budownictwo, a dodatkowo na lokalnych straganach kupisz coś do ubrania lub ekologiczną żywność.

Przygody na wysokościach we Włoszech

Jeśli uwielbiasz piesze wędrówki i równie mocno taka aktywność podoba się Twojemu psiakowi, zdecyduj się na podróż do północnych Włoch. Tam czeka na Was wyjątkowe pasmo górskie, czyli Dolomity. Jest idealne nie tylko dla doświadczonych, lecz także mniej zaawansowanych turystów. Twój czworonożny przyjaciel również poradzi sobie z prostszymi szlakami. Jeśli jednak nie ma jeszcze zbyt dużego doświadczenia w pokonywaniu górzystego terenu, weź dla niego transporter w formie plecaka. Koniecznie zabierz też maść, żeby chronić opuszki jego łap przed nieprzyjemnymi kamieniami. Po wyprawie odpoczniecie np. na jednym z kempingów.

Wyjazd za granicę z psem – kierunek: Dania

Samolot i samochód – to popularne środki transportu, gdy planujesz wyjazd z psem. A gdyby tak wybrać się za granicę promem? Możesz dostać się w ten sposób na wyspę Bornholm w Danii. Sprawdź dokładnie, którzy przewoźnicy pozwalają na zabranie psa na pokład.

Zatrzymasz się np. w pensjonacie lub na kempingu. Co zobaczyć w Danii? Wraz z psim towarzyszem możesz udać się na spacer, by przyjrzeć się zamkowi Hammershus. Piękne widoki czekają na Ciebie również w miasteczku Svaneke – najstarszy wiatrak i wieża ciśnień to część atrakcji w miejscowości położonej na pagórkowatym terenie.

 

Wakacje z czworonogiem: Jak przygotować się do podróży zagranicznej?

Gdy wybraliście już kierunek, czas na zorganizowanie transportu. Z psem za granicę dostaniesz się na różne sposoby. Jednym ze środków transportu jest samolot. Żeby wybrać się z psiakiem na wycieczkę w ten sposób, potrzebujesz transportera. Tyczy się to również dużych psów, ponieważ wszystkie zwierzęta podróżują w specjalnym pomieszczeniu. Więcej informacji na ten temat sprawdzisz u wybranego przewoźnika. Pamiętaj, żeby przed podróżą samolotem zapewnić psiakowi spacer. Nie karm go na kilka godzin przed wylotem. Podawaj jedynie niewielkie ilości wody. Niektóre psy mogą potrzebować środków uspokajających. Jeśli podejrzewasz, że Twój pupil może być jednym z nich, zainteresuj się tematem na kilka tygodni przed – większość środków uspokajających nie działa od razu.

Podróż z psem samochodem za granicę to kolejna opcja, znacznie mniej stresująca dla pupila. Pamiętaj, że zwierzę nie może być przewożone na kolanach pasażera. Zawsze musi być dobrze przypięte pasami albo włożone do przypiętego transportera.

Podróż z psem po Unii Europejskiej samochodem – podobnie jak samolotem – wymaga zabrania paszportu. Pamiętaj też, żeby mieć przy sobie leki, które zwierzę przyjmuje na stałe, zapasową smycz, a do obroży koniecznie przypnij adresówkę. Przerwy podczas podróży są potrzebne. W ich trakcie zabieraj psiaka na krótki spacer. Weź do samochodu miskę na wodę – istnieją składane modele, które zajmują niewiele miejsca i są niezwykle praktyczne w podróży. Na wakacyjny wyjazd zabierz również coś do ochrony przed kleszczami. Pamiętaj o zapasie karmy. Nie eksperymentuj – spakuj taką, którą zwierzę je na co dzień i dobrze się po niej czuje.

Szukasz pożywnej i smacznej karmy dla psa? Zajrzyj tutaj

 

Teraz już wiesz, gdzie zaplanować wyjazd z psem za granicę!

Wyjazd za granicę z psem może być fantastyczną przygodą. Wystarczy, że dobrze się do niego przygotujesz. Zapoznaj się z zasadami przemieszczania zwierząt towarzyszących – te przepisy mogą się różnić w zależności od interesującego Cię kraju. Pamiętaj, że podróżowanie po terenie Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością wyrobienia psu paszportu. Dzięki temu dokumentowi możesz odpocząć z ukochanym zwierzakiem zarówno w ciepłej Hiszpanii, jak i chłodniejszej Holandii.

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy