Jak schłodzić psa? Podpowiadamy, jak chronić psa przed upałem

17 maja 2021 Redakcja0
Jak schłodzić psa? Podpowiadamy, jak chronić psa przed upałem

Wielkimi krokami zbliża się sezon wakacyjny i temperatury mogą się robić coraz wyższe. Co roku jak bumerang wraca więc temat opieki nad zwierzętami w trakcie upałów. Psy regulują temperaturę ciała za pomocą dyszenia. Jednak w przypadku bardzo gorących dni to może nie wystarczyć. Jak pomóc psu w upały? Przeczytaj, jak schłodzić psa w najgorętsze dni.

Psy dużo gorzej radzą sobie z chłodzeniem organizmu niż ludzie. W przeciwieństwie do ludzi, nie chłodzą się całą powierzchnią ciała poprzez pocenie. Dlatego, że psy posiadają gruczoły potowe jedynie pomiędzy palcami, a temperaturę ciała regulują głównie poprzez dyszenie. Na pewno zauważyłeś, że kiedy Twój pies zmęczy się albo przegrzeje, charakterystycznie dyszy. Jednak przy bardzo wysokich temperaturach dyszenie i odprowadzanie nadmiaru ciepła przez łapy i dobrze unaczynione uszy może okazać się niewystarczające. Może to doprowadzić do przegrzania organizmu psa, a nawet do udaru. Upały są szczególnie niebezpieczne dla szczeniąt, psów starszych a także ras brachycefalicznych tj. buldogi, mopsy, boksery, shih-tzu.

jak schłodzić psa

Przegrzanie u psa. Czy jest groźne?

Zdrowy pies, w zależności od rasy i wieku, powinien mieć temperaturę ciała od 37,5 do 39,5 stopnia. Gdy temperatura psa przekracza 40,5 stopnia możemy mówić o udarze cieplnym.

Do objawów udaru cieplnego należą: nadmierne ziajanie, ślinienie się, podwyższona wewnętrzna temperatura ciała, przyspieszone bicie serca, wymioty, biegunki, brak apetytu, ospałość, trudności z utrzymaniem równowagi, zaburzenia świadomości, utrata przytomności.

Powyższe objawy są dosyć niespecyficzne i mogą towarzyszyć również innym schorzeniom. Jednakże cechą charakterystyczną udaru jest nagłe pojawienie się objawów. Jeśli więc nasz pies był narażony na długotrwałą ekspozycję na słońce i nagle wystąpiły powyższe objawy niezwłocznie reaguj! Długotrwałe przekroczenie temperatury ciała powyżej 42 stopni może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w skrajnym przypadku nawet do śmierci psa!

Jeśli podejrzewamy udar u psa, przenieśmy go w chłodniejsze, zacienione miejsce. Spróbujmy stopniowo obniżyć temperaturę przy pomocy chłodnych kompresów. Mogą do tego posłużyć mokre ręczniki czy kostki lodu owinięte materiałem i przykładane w okolicy głowy. Pamiętajcie, że przez pysk psy tracą najwięcej ciepła. Nie należy jednak gwałtownie psa polewać zimną wodą czy okładać lodem – może to doprowadzić do szoku termicznego! Należy również niezwłocznie zabrać psa do lekarza weterynarii, który udzieli profesjonalnej pomocy.

Jak chronić psa przed upałem?

Na pewno trzeba zapewnić psu chłodne i zacienione miejsce, zwłaszcza jeśli przebywa stale na podwórku. Upewnij się, że ma gdzie się schronić przed promieniami słońca. Niestety zazwyczaj buda nie jest najlepszym schronieniem, ponieważ szybko się nagrzewa i kiepsko wentyluje.

W czasie upałów musimy również zape

wnić pupilowi nieograniczony dostęp do wody. Równie groźne jak udar jest również odwodnienie organizmu. Dlatego należy regularnie sprawdzać, czy psiak ma miskę pełną chłodnej wody. Jeśli wybieracie się na spacer pamiętajcie o zabraniu butelki z wodą. Na rynku jest wiele dogodnych rozwiązań – turystyczne miski dla psa czy butelki filtrujące wodę. Nic też tak nie orzeźwia jak kąpiel! Jeśli Wasz pupil lubi pływać, dobrym rozwiązaniem jest zabranie go na spacer nad jezioro. Rekomendujemy również zmienić pory spacerów na ranne lub wieczorne, kiedy temperatury nie są jeszcze tak wysokie. W godzinach upalnego szczytu, warto zadbać jedynie o krótkie wyjście „za potrzebą” i to najlepiej blisko trawników, by psie łapy nie doznały urazów i poparzeń.

Pod żadnym pozorem też nie zostawiaj psa w samochodzie. Ten temat co roku jest nagłaśniany, ale wciąż mamy do czynienia z nieodpowiedzialnymi opiekunami, którzy zostawiają psa w aucie pod sklepem. Nie ważne jak krótka jest „chwilka” na którą planujemy zostawić psa i czy okna są uchylone – auto może być śmiertelną pułapką. Wnętrze auta nagrzewa się bardzo szybko do wyjątkowo niebezpieczny

ch temperatur. Dlatego jak zobaczysz, że ktoś zostawia w aucie psa bez opieki – reaguj. Zadzwoń na policję czy straż miejską.

W gorące dni należy również unikać metalowych obroży, które mogą się szybko nagrzewać oraz kagańców, uniemożliwiających dyszenie. Jeżeli Twój pies na spacerze, czy podczas podróży, musi mieć kaganiec niech będzie to tzw. kaganiec fizjologiczny w którym będzie mógł swobodnie oddychać. Popularny kaganiec nylonowy uniemożliwia psu chłodzenie się i może doprowadzić do bardzo niebezpiecznego przegrzania organizmu.

jak schłodzić psa pies upał

Ponadto zadbajmy również o psią sierść. Psia sierść pełni ważną funkcję – w zimie chroni przed mrozem, a w lato przed słońcem. Wbrew pozorom jest bardzo potrzebna i nie należy psa strzyc na bardzo krótko, czy wręcz całkowicie pozbawiać włosa…Ważna jest jednak odpowiednia jego pielęgnacja. Należy psa dokładnie wyczesać by pozbyć się zbitego czy martwego podszerstka oraz kołtunów. W innym przypadku chłodne powietrze nie dotrze do skóry, a pies zacznie się przegrzewać i może nawet nabawić się odparzeń.

Jeśli z kolei Wasz pupil należy do jednej z bezwłosych ras pamiętajcie by zabezpieczyć jego skórę przez promieniowaniem UV – na rynku są dostępne specjalne kremy z filtrem dla zwierząt. Warto również zadbać o delikatną skórę na opuszkach łap, która może ulec poparzeniu o rozgrzany asfalt.

Jak schłodzić psa? Sposoby

Jeśli chcemy schłodzić psa dobrym pomysłem są specjalne maty chłodzące. Na rynku znajdziemy wiele modeli o różnych kształtach i rozmiarach. Tradycyjne maty umieszcza się w lodówce lub zamrażalce. Wyjątkiem są żelowe maty, które same zaczynają chłodzić psa pod jego naciskiem (zwykle jej temperatura jest niższa o 10-15 stopni niż temperatura otoczenia) i dają efekt nawet na kilka godzin.

Ciekawym rozwiązaniem są również obroże chłodzące. Efekt chłodzenia utrzymuje się do trzech dni. Obroża posiada specjalny żelowy wkład, który zatrzymuje wodę. Jest ona stopniowo uwalniania przez parowanie, co daje efekt chłodzenia.

Na spacery w upalne dni świetnie sprawdzi się kamizelka chłodząca. Produkt należy wcześniej namoczyć w zimnej wodzie, delikatnie wykręcić i założyć psu. Można jej używać wielokrotnie po schłodzeniu w wodzie lub po prostu polać ją zimną wodą z butelki na spacerze, kiedy wyschnie. Mechanizm chłodzenia jest oparty na parowaniu.

Jeśli nasz psiak przebywa na dworze dobrym pomysłem jest przygotowanie w zacienionym miejscu małego basenika lub dużej misy z wodą by psiak mógł się schłodzić w miarę potrzeby. Sprawdzi się przede wszystkim dla psów, które lubią zabawy w wodzie i lubią pływać, np. dla labradorów.  Z kolei, jeśli nasz pies przebywa w mieszkaniu, zostawmy otwarte drzwi do łazienki – z reguły jest to najchłodniejsze miejsce.

jak schłodzić psa pies w u upał

A jak najszybciej i najłatwiej schłodzić psa podczas upału? Wystarczy ręcznik zwilżony zimną wodą położony na karku albo podłodze, na którym będzie mógł się położyć. Możemy też spryskiwać psa wodą z węża ogrodowego czy zraszacza – dla wielu pupili oprócz schłodzenia, to też doskonała forma zabawy! Domowym odpowiednikiem tego sposobu jest chłodzenie wodą przy użyciu spryskiwacza do kwiatów. Uważajmy tylko na uszy, oczy i pyszczek. Jeśli w domu jest duszno, możesz włączyć wentylator i nakierować go na psa. Pamiętaj jednak, by nie włączać go od razu na największe obroty, bo zimne powietrze także może psu zaszkodzić i go przeziębić.

Ponadto na rynku jest jeszcze wiele innych chłodzących gadżetów – zabawki chłodzące a nawet lody dla psa! Możemy taki orzeźwiający deser również przygotować sami – zamrozić karmę np. w zabawce typu kong.

Jak schłodzić psa – Podsumowanie

Pamiętajmy, że upały nadoskwierają nie tylko nam, ale również naszym pupilom. Psy w przeciwieństwie do ludzi, praktycznie się nie pocą i próbują się uporać z temperaturą poprzez „zianie”. W trakcie tych szybkich, płytkich oddechów czworonogi pozbywają się z organizmu dużych ilości ciepła. Niestety w trakcie dużych upałów może to być niewystarczające. Dlatego pamiętaj, by zawsze mieć na uwadze to, by wiedzieć, jak schłodzić psa w trakcie wysokich temperaturach. Jeśli gdziekolwiek udajemy się z psem, traktujmy go w upalny dzień, jak stałego towarzysza, pod specjalnym nadzorem! A Wy jak sobie radzicie w upalne dni? Podzielcie się Waszymi doświadczeniami!

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy