Pies dużo pije. Czy to źle? Zobacz, co może oznaczać zwiększone pragnienie u pupila

4 lutego 2021 Redakcja0
pies dużo pije

Woda jest dla organizmu psa tak samo ważna, jak ważna jest dla organizmu człowieka – bez wody nie ma życia. Pełni ona szereg istotnych funkcji: transportową, termoregulacyjną, nadaje tkankom elastyczność. Dlatego można by pomyśleć, że zwiększone spożycie wody przez naszego pupila nie powinno być powodem do niepokoju. Okazuje się jednak, że jeśli pies dużo pije powinno to wzbudzić nasze podejrzenia.

Organizm psa składa się aż z 70 – 80 % wody. Wystarczy utrata wody na poziomie 15 – 20 %, by doprowadzić do śmierci. Dlatego obowiązkiem każdego opiekuna jest zapewnienie pupilowi dostępu do świeżej i czystej wody. Powinniśmy również monitorować jej spożycie. Nadmierne pragnienie u psa lub brak spożycia odpowiedniej ilości wody może być pierwszym sygnałem świadczącym o rozwijającej się chorobie. Ile wody powinien pić pies i co zrobić, kiedy pies bardzo dużo pije? Dowiesz się z naszego artykułu.

pies dużo pije

Nadmierne pragnienie u psa. Ile pupil powinien pić wody?

Jak wspomnieliśmy woda wpływa korzystnie na pracę organizmu i jest niezbędna do prawidłowego przebiegu wielu procesów metabolicznych. Dlatego przyjmowanie określonych ilości wody świadczy o stanie zdrowia Twojego pupila. Wszelkie odchylenia od normy spożycia wody mogą być wczesnym symptomem problemów zdrowotnych.

Przyjmuje się, że średnie spożycie wody przez psa wynosi ok 50 mililitrów wody na kg masy ciała. Objętość ta jest oczywiście orientacyjna, ponieważ ilość wypijanej wody przez psa jest kwestią indywidualną i zależy od potrzeb danego psiaka. Pies pobiera również dużo wody z jedzenia, szczególnie mokrego, dlatego ilość wody powinna być odpowiednio pomniejszona o tę wartość. Ponadto na ilość wypijanej wody wpływa kilka czynników, nie wszystkie od razu świadczą o stanie chorobowym podopiecznego.

Pies pije dużo wody. Czy to dziwne?

Nie zawsze nadmierne spożycie wody świadczy o stanie patologicznym. Jest szereg naturalnych i niegroźnych czynników wpływających na ilość spożywanej wody przez naszego psa:

  • Zwiększona aktywność fizyczna – to wydaje się dosyć oczywiste, że zwiększona aktywność fizyczna wpływa również na zwiększone pragnienie – zmęczony pies to spragniony pies 😉 Poruszające się zwierzęta szybciej tracą płyn, dlatego trzeba monitorować przestrzeganie schematu picia takich zwierząt. Dlatego warto pamiętać o zabieraniu ze sobą wody jeśli wybierasz się z pupilem na dłuższy spacer czy intensywny trening. Możesz zaopatrzyć się w specjalną butelkę podróżną czy miskę turystyczną. Bieżące gaszenie psiego pragnienia pozwoli uniknąć zbyt łapczywego rzucenia się na miskę z wodą po powrocie do domu i ewentualnych wzdęć.
  • Pogoda – podwyższona temperatura na zewnątrz sprzyja spożywaniu większych ilości wody – dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt. Podczas intensywnego ziajania nasz pupil wypuszcza z organizmu wodę w procesie wdychania i wydychania powietrza – nic więc dziwnego, że w trakcie cieplejszych miesięcy pies pije więcej wody. Również, gdy różnica temperatur między dworem a mieszkaniem jest znaczna, zwierzak może pić trochę więcej.
  • Przyjmowanie leków – zwiększony poziom pragnienia może być jednym ze skutków ubocznych przyjmowania lekarstw lub suplementów. Niektóre leki mogą powodować zwiększone pragnienie oraz częstsze oddawanie moczu przez psa. Dlatego gdy lekarz weterynarii przepisze psu leki z powodu jakiejś choroby, zawsze spytaj, czy mogą wystąpić jakieś efekty niepożądane w postaci anormalnego spożycia wody – podczas brania niektórych medykamentów jest to ważne.
  • Rodzaj diety – ilość spożywanej wody zależy również od rodzaju karmy jaką karmimy psiaka. Pies karmiony tylko suchą karmą będzie spożywał jej więcej niż karmiony karmą mokrą czy surowym mięsem. Na zwiększenia pragnienia wpływa również dokarmianie psiaka smakołykami ze stołu. Ludzkie jedzenie zawiera dużo soli, której należy unikać w menu naszego pupila! Niezwłocznie trzeba wyeliminować z diety zakazane pokarmy i zastąpić je zdrowymi przysmakami dla psów 😊

Do innych czynników wpływających na spożycie wody należą również rasa, wiek, stan organizmu, ale również stres.

pies pije dużo wody

Pies dużo pije – kiedy zacząć się niepokoić?

Jeśli nasz pupil wypija zauważalnie więcej wody i nie wiążę się to z powyższymi czynnikami, a do tego zauważamy inne niepokojące objawy może to być sygnał ostrzegawczy. Nadmiar wypijanej wody może prowadzić do przewodnienia. Nadmiar płynów rozrzedza i zmienia poziom elektrolitów krwi, co powoduje niekorzystne zmiany w obrębie komórek krwi.

W przypadku, gdy pies pije dużo wody i nie chce jeść należy uważnie mu się przyglądać. Do pogorszenia stanu zdrowia może dojść w błyskawicznym tempie. Nie każdy wie, jak rozpoznać zatrucie wodne – trzeba pamiętać o tym, że intensywność symptomów może być zróżnicowana. Do najpowszechniejszych objawów przewodnienia zalicza się m.in.:

  • nudności;
  • wymioty i wzdęcia;
  • rozszerzone źrenice;
  • ospałość i apatia;
  • problemy z koordynacją i utrzymaniem równowagi;
  • nadmierne ślinienie się.

W przypadku zaobserwowania tych objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii – przewodnienie może powodować problemy z oddychaniem, a nawet doprowadzić do zapaści.

Nadmiernemu spożyciu wody mogą towarzyszyć również inne objawy sygnalizujące poważne zaburzenia. Kiedy pies dużo pije i sika, albo nie chce jeść, pojawiły się wymioty czy nastąpiło ogólne pogorszenie kondycji organizmu, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii. Takie objawy mogą świadczyć o cukrzycy, moczówce prostej, uszkodzeniu wątroby, chorobach nerek, nadczynności lub niewydolności kory nadnerczy, nadczynności tarczycy czy ropomaciczu u suk.

Oczywiście lista potencjalnych schorzeń, których objawem jest nadmierne pragnienie psa, jest o wiele dłuższa. Warto również wiedzieć, że zwiększone spożywanie ilości płynów przez zwierzę może być reakcją organizmu na ból. Wielu lekarzy weterynarii zaleca pobranie próbki moczu jeszcze przed udaniem się na wizytę. Dzięki temu znacznie szybciej będzie można przeprowadzić niezbędne badania oraz postawić diagnozę. Nie należy zapominać, że w wielu przypadkach może to skrócić cierpienie pupila, a nawet uratować mu życie. Próbka moczu powinna zostać pobrana do sterylnego pojemnika, a pies powinien być na czczo.

pies dużo pije

Kiedy pies wypija za mało wody…

Warto wiedzieć, że nie tylko sytuacja, w której pies dużo pije jest niebezpieczna dla jego zdrowia. Nagłe ograniczenie ilości wypijanej wody również może szkodliwie rozregulować działanie organizmu psa. Zaprzestanie wypijania odpowiednich ilości wody może skutkować odwodnieniem.  Odwodnienie w swej najgorszym stadium doprowadza do zaburzenia funkcjonowania głównych organów, np. wątroby czy nerek. Zbyt długi stan odwodnienia może doprowadzić do nieodwracalnych zmian.

Jak rozpoznać odwodnienie u psa?

Możesz samodzielnie w łatwy sposób stan nawodnienia swojego pupila. Warto taki test przeprowadzić, kiedy pies jest zdrowy by mieć punkt odniesienia, na wypadek przyszłych problemów.

Unoszenie skóry

Polega na zbadaniu elastyczności skóry i wykryciu poziomu nawodnienia organizmu psa. W ramach tego badania należy delikatnie palcami unieść luźną skórę znajdującą się pomiędzy łopatkami psa, puścić i ocenić jak długo puszczona skóra będzie powracać do pierwotnego ułożenia.

U zdrowego psa uniesiona skóra powinna zaraz po jej puszczeniu wrócić praktycznie niezwłocznie do swojego normalnego ułożenia. W przypadku psa odwodnionego, puszczona skóra pozostanie samoczynnie w pozycji uniesionej, tak jakby wciąż była trzymana palcami, a do swojego pierwotnego ułożenia będzie wracać z pewnym opóźnieniem. Im dłuższe opóźnienie, tym większy stopień odwodnienia psa.

Błony śluzowe

Błony śluzowe – dziąsła, również sprawdzają się jako wskaźnik poziomu nawodnienia psiego organizmu. Dziąsła zdrowego psa są różowe i wilgotne w dotyku. Gdy pies jest odwodniony, dziąsła mogą wydać się blade, suche oraz lepkie w dotyku.

Dlaczego pies pije dużo wody – podsumowanie

Pies zawsze powinien mieć stały dostęp do świeżej, zmienianej przynajmniej raz dziennie wody. Obserwacja ilości, jakie jej wypija, pomoże ci dbać o dobry stan zdrowia pupila. Zazwyczaj właściciele czworonożnych przyjaciół nie zwracają uwagi na to, ile płynu spożywa zwierzę. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nadmierne pragnienie rodzi pytania i wątpliwości. Jeśli nadmierne picie wody u psa wywołuje nasz niepokój i dostrzegliśmy także inne zmiany w zachowaniu naszego psa, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Nadmierne pragnienie, nazywane polidypsją może sygnalizować rozwój niektórych chorób psów.

 

Przeczytaj również:

Poznaj zasady mixed feeding!

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy