Odwodnienie u psa – kiedy może wystąpić i jak pomóc czworonogowi?

14 sierpnia 2023 Redakcja0

W upalne dni ryzyko odwodnienia u psa jest duże. Przyczyny takiego stanu są jednak różne i czasem nie ma na nie wpływu wysoka temperatura. Dowiedz się, dlaczego występuje odwodnienie u psa i jak pomóc zwierzęciu.

Choć psiaki w przeciwieństwie do kotów raczej chętnie piją wodę z miski, u nich również może wystąpić odwodnienie. Ryzyko zwiększa się latem, gdy temperatura sięga ponad 30℃. Zdarza się również, że problem pojawia się jako następstwo choroby. Dowiedz się, jak wygląda silne i lekkie odwodnienie u psa. Objawy zauważone z wyprzedzeniem pozwolą Ci szybko zareagować, gdy niebezpieczeństwo dotknie Twojego czworonoga. Być może konieczna będzie natychmiastowa wizyta u lekarza weterynarii, ale dzięki szybkiej reakcji możesz tego uniknąć.

Odwodnienie u psa – jakie mogą być przyczyny?

Nim dowiesz się, jakie są objawy odwodnienia u psa, poznaj przyczyny tego niebezpiecznego zjawiska. Do groźnego stanu dochodzi, gdy zwierzak nie nawadnia się tak intensywnie, jak tego potrzebuje. Wydala wiele wody, a nie uzupełnia jej braku. Często dzieje się tak, gdy zwierzę podejmuje się intensywnej aktywności fizycznej i nie pije w przerwach. Zwiększona utrata wody wiąże się też z wysoką temperaturą, dlatego na pierwsze objawy odwodnienia u psa bądź szczególnie wyczulony latem.

To jeszcze nie wszystkie przyczyny odwodnienia. Nadmierna utrata wody częsty skutek gorączki, biegunki i wymiotów. Na odwodnienie narażone są te psy, które chorują na niewydolność nerek czy leptospirozę. Kolejna przyczyna to niewłaściwe stosowanie leków moczopędnych. Musisz wiedzieć, że do odwodnienia może prowadzić również ślinotok.

Istnieje kilka rodzajów odwodnienia u psa. Jedno z nich to odwodnienie hipotoniczne, które występuje, gdy organizm traci wodę oraz elektrolity. Przyczyny to utrudniony dostęp do wody pitnej, biegunka oraz nieprawidłowo stosowane leki moczopędne. Wyróżnia się też odwodnienie hipertoniczne, w przypadku którego dochodzi do utraty wody, ale bez elektrolitów. Dzieje się tak wskutek oparzeń oraz udaru cieplnego. Odwodnienie izotoniczne to natomiast utrata płynów i sodu w następstwie wymiotów, biegunki oraz chorób takich jak niewydolność nerek czy moczówka prosta.

Objawy odwodnienia u psa – co powinno zaniepokoić?

Czas dowiedzieć się, jak rozpoznać odwodnienie u psa. Objawy nie są bardzo charakterystyczne, ale gdy występują łącznie, łatwo będzie Ci je wyłapać. Dzięki temu będzie Ci łatwiej pomóc zwierzakowi w razie potrzeby.

Pierwsze objawy odwodnienia u psa możesz zauważyć, przyglądając się jego pyszczkowi. Dostrzeżesz, że nos nie błyszczy tak jak zawsze – jest suchy. Objawy odwodnienia są widoczne także na skórze, która traci swoją elastyczność. Łatwo to sprawdzisz. Wystarczy, że złapiesz skórę na karku psa i puścisz. Jeśli szybko fałdy wrócą do pierwotnej formy, znaczy to, że pies nie jest odwodniony. Jeśli natomiast skóra będzie opadać bardzo powoli, istnieje duże ryzyko, że doszło do nadmiernej utraty wody z organizmu. Taki test nie daje Ci stuprocentowej pewności, ale jest cenną wskazówką.

Zwróć też uwagę na zachowanie zwierzęcia. Odwodniony pies może mocno ziać, niechętnie się poruszać, być ospały. Rzadziej oddaje mocz, a jeśli już się on pojawi, to jest ciemny i ma intensywny zapach.

Jak wygląda silne odwodnienie u psa? Objawy takiego stanu to trudności z utrzymaniem równowagi, leżenie bez ruchu, a także problemy z wypróżnianiem.

Jak zapobiec odwodnieniu u psa?

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta stara mądrość sprawdza się i w przypadku dbania o nawodnienie psa. Jak ochronić psa przed odwodnieniem? Dbaj o to, żeby miał zawsze dostęp do świeżej wody. To szczególnie ważne w upalne miesiące, ale również zimą kontroluj, czy zwierzak przyjmuje odpowiednią ilość płynów. Jeśli Twój pies ma miskę na dworze, to pamiętaj, że latem woda może wyparować, a zimą zamarznąć!

Jeśli podajesz wyłącznie mokrą karmę, to naturalne, że Twój czworonożny przyjaciel będzie potrzebował pić z miski mniej (choć i tak dużo!) Gdy jednak karmisz suchą formą posiłków, a mimo to pies nie nawadnia się chętnie, może to oznaczać problemy zdrowotne.

Podawanie mokrej karmy to dobry sposób, żeby zadbać o nawodnienie zdrowego psa. Nigdy nie zmuszaj zwierzaka do picia. Możesz jednak postawić obok niego miskę ze świeżą wodą, a jest duża szansa, że chętnie się napije. Wodę zabieraj też ze sobą na spacery. Wygodę zapewni Ci butelka ze składaną miską. Możesz przypiąć taką butelkę do plecaka, żeby mieć na spacerze lub wycieczce rowerowej łatwy dostęp do wody dla psiaka.

Jednym ze stosowanych przez opiekunów sposobów na nawodnienie organizmu zwierzaka jest podanie mu bulionu zamiast wody. Pamiętaj jednak, że nie jest to metoda, którą warto stosować na co dzień, przez całe lato. Taki bulion to dla psa dodatkowe kalorie. Latem natomiast zwierzak może być mniej chętny do intensywnej aktywności fizycznej, więc lepiej nie przekraczać dziennej dawki kalorii, ponieważ grozi to dodatkowymi kilogramami.

Podczas szczególnie wysokich temperatur pies może nie być jednak głodny – wtedy bulion spełni podwójną rolę. Pamiętaj, by podawać go w temperaturze pokojowej.

Zwróć też uwagę na akcesoria, które pozwalają psom jednocześnie bawić się, schłodzić i nawodnić. Tego typu zabawki występują na przykład w formie fontanny. Gdy pies naciśnie na nią łapką, woda zaczyna płynąć strumieniem. Taka zabawka doskonale sprawdzi się w ogrodzie i zapewni zwierzęciu mnóstwo zabawy latem. W domu lepsza będzie niewielka fontanna, taka jak dla kota. Tego typu konstrukcja może być wyposażona w filtry, które usuwają zabrudzenia. Niektóre psy są bardziej zainteresowane poruszającą się wodą. Fontanna zwiększa szansę, że Twój zwierzak sięgnie po napój.

Jak pomóc odwodnionemu psu?

Jeśli środki zaradcze nie pomogły i wystąpiło odwodnienie u psa – co podać, aby złagodzić dolegliwości? Wiele zależy od przyczyny. Jeśli wydaje Ci się, że psiak lekko odwodnił się podczas długiego spaceru w upalny dzień, daj mu miskę ze świeżą wodą i pozwól pić do woli. Jeśli jednak doszło do silnego odwodnienia, na przykład wskutek biegunki, wizyta u lekarza weterynarii będzie potrzebna.

Specjalista oceni jak poważny jest stan psa i podejmie kroki, które zażegnają kryzys. Najczęściej stosowana jest kroplówka z elektrolitami. W przypadku odwodnienia wskutek wymiotów czy biegunki lekarz weterynarii postara się zdiagnozować, skąd wziął się taki stan u Twojego pupila. Usunięcie pierwotnej przyczyny jest niezbędne, żeby objawy odwodnienia nie wystąpiły ponownie. Jeśli zwierzę choruje przewlekle, jego stan musi być stale monitorowany, żeby nie dochodziło do nadmiernej utraty wody.

Nie pozwól na odwodnienie u psa – teraz już wiesz, jak je rozpoznać

Odwodnienie u psa to stan, który zagraża życiu i zdrowiu Twojego zwierzęcia. Zapobiegaj nadmiernej utracie wody. Dbaj o to, żeby zawsze świeży płyn czekał na czworonoga w misce. Zabieraj wodę również na spacery czy wycieczkę rowerową z psiakiem.

Odwodnienie u psa – objawy w tym przypadku są dość niespecyficzne. Zwierzę może być apatyczne, leżeć bez ruchu lub mieć problemy z równowagą podczas chodzenia. Dostrzeżesz też suchy nos, zmniejszone oddawanie moczu i problemy z wypróżnianiem.

Skóra psa pomoże Ci ocenić stopień odwodnienia zwierzaka. Przeprowadź test. Złap za fałdy na karku psiaka, a następnie puść. Jeśli szybko wróci do poprzedniego stanu, raczej nie doszło do nadmiernej utraty wody. Jeśli jednak rozprostowuje się bardzo powoli, możesz podejrzewać odwodnienie. Wysoka temperatura, choroby, biegunka – różne są przyczyny odwodnienia u psa. Przy poważnym odwodnieniu będzie potrzebna pomoc lekarza weterynarii. Specjalista poda zwierzęciu kroplówkę i rozwiąże problem przyczyniający się do nadmiernej utraty wody. Nie zwlekaj z udzieleniem pomocy czworonogowi, jeśli podejrzewasz odwodnienie.

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy