Jak oduczyć psa skakania? Behawiorysta radzi

12 maja 2021 Redakcja0
Jak oduczyć psa skakania? Behawiorysta radzi

Wychowując psa spotkasz się z zachowaniami, które mogą być dla Ciebie i Twojego otoczenia problematyczne. Jednym z nich jest skakanie czworonoga na ludzi. Niektóre psy skaczą tylko na opiekuna, inne z kolei witają w ten sposób również gości. Dopóki masz do czynienia ze szczeniakiem, sytuacja jest często bagatelizowana, a problem zaczyna się, gdy zwierzę staje się starsze i większe. Chcesz dowiedzieć się, jak oduczyć psa skakania na ludzi? Dobrze trafiłeś!

Uporczywe szczekanie, wymuszanie zabawy lub zwrócenia uwagi, czy skakanie na ludzi – to tylko niektóre z psich zachowań, które mogą przeszkadzać opiekunowi. Wszystkie wydają się urocze lub zabawne, gdy zwierzę jest w wieku szczenięcym. Wielu opiekunów pozwala wtedy psu na dużo więcej, niż powinno. Dlaczego jest to jednak szkodliwe? Maluch szybko uczy się, że szczekanie czy skakanie przynosi mu korzyść w postaci uwagi człowieka.

Sytuacja przestaje być zabawna, gdy pupil dorasta, szczególnie gdy masz psa dużej rasy. W przypadku skakania może być to wręcz niebezpieczne. Dorosły pies, który waży kilkadziesiąt kilogramów, może zrobić krzywdę zarówno swoim ciężarem, jak i pazurami Tobie, domownikom lub gościom. Niektórzy boją się, gdy pies na nich skacze, co może ochłodzić Twoje relacje towarzyskie.

Dlatego dowiedz się, dlaczego pies skacze na człowieka i jak go tego oduczyć, a wniesiesz do waszego wspólnego życia dużo spokoju i poprawisz jakość relacji.

jak oduczyć psa skakania?

Pies skacze. Co to oznacza?

Czasami ciężko jest Ci znaleźć powód zachowania czworonoga? Nic dziwnego – człowiek i pies kierują się w życiu różnymi pobudkami, inaczej też komunikują swoje potrzeby. Co więcej, mamy tendencję do przypisywania swoim pupilom emocji zarezerwowanych tylko dla ludzi, takich jak zazdrość czy złośliwość.

Tymczasem zwierzę ma konkretne powody, dla których w danym momencie skacze na Ciebie lub inne osoby. Chce osiągnąć poprzez swoje zachowanie pewną korzyść, chociaż nie zawsze taką samą. Dlaczego pies skacze na człowieka?

Chociażby dlatego, że cieszy się, gdy jego opiekun wraca do domu. Pies nie ma poczucia czasu, więc nie dziw się, że równie mocno cieszy się z twojego powrotu po kwadransie, jak i po kilku godzinach. Niektóre czworonogi, szczególnie młode, mają ogromne pokłady energii, a przyjście gościa wyzwala w nich ekscytację. Skakanie jest dla nich formą rozładowania emocji, oczywiście pozytywnych, chociaż przez „obskakiwanego” gościa niekoniecznie pożądaną.

Czasami pies skacze, ponieważ próbuje wymusić na Tobie zwrócenie uwagi. Może to wynikać zarówno ze zbyt małej ilości ruchu czy krótkich spacerów, jak i deficytu stymulacji umysłowej, np. zbyt rzadkich wspólnych treningów. Zwierzę z dobrze nakierowaną aktywnością fizyczną zdecydowanie mniej będzie skłonne do skakania na ludzi.

Jak oduczyć psa skakania? Sposoby

Gdy wiesz już, dlaczego pies skacze na człowieka, czas przejść do praktyki. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, jak oduczyć psa skakania na człowieka. Z pewnością znajdziesz wśród propozycji ten, który wyda Ci się odpowiedni dla Twojego czworonoga.

Podczas odzwyczajania psa od skakania na ludzi nie tylko Ty musisz wykazać się cierpliwością. Zimną krew zachować muszą również pozostali domownicy, a nawet goście. Jeśli Ty będziesz twardo stosować wybrany sposób, ale inni swoją reakcją będą wzmacniać niepożądane zachowanie psa, to niestety sukces może okazać się niemożliwy.

jak oduczyc psa skakania?

1.     Ignorowanie niepożądanego zachowania

Zacznijmy od sposobu, który jesteś w stanie wdrożyć natychmiast. Przypomnij sobie swoją reakcję, gdy pies skakał na ciebie podczas powitania. Mówiłeś do niego, aby przestał? Odganiałeś go rękami? Zarówno dźwiękowa, jak i ruchowa reakcja, wzmacniały jedynie jego zachowanie. Zaskocz swojego czworonoga i przy kolejnym wejściu do domu zareaguj… brakiem reakcji. Zignoruj psa, a nawet odwróć się do niego plecami.

Pochwal go jednak, gdy przestanie skakać i szczekać. Oczywiście może to początkowo trwać długo, więc cierpliwość jest bezcenna. Niestety, chociaż bardzo byśmy chcieli, ta metoda nie zadziała na zwierzęta, dla których samo skakanie jest już formą nagrody. Wtedy trzeba wdrożyć inne rozwiązania.

2.     Zachowanie zastępcze

Warto uczyć psa komend z wielu względów, ale w tym przypadku pożądane zachowanie ma zastąpić to, które chcesz wyeliminować. Świetnie byłoby, gdyby pupil zawsze reagował na polecenie odsyłające na swoje posłanie, jednak równie dobrze zachowaniem zastępczym może być „siad” lub „waruj”.

Ważne jest, aby zwierzę reagowało na wybraną komendę idealnie. Nie da się jednocześnie skakać i siedzieć, a zwierzę już wie, że dobrze wykonane zadanie to nagroda. Jest duża szansa, że z czasem powita Cię pupil, który grzecznie siedzi, zamiast skakać.

3.     Zejście do poziomu psa

Wiele czworonogów skacze na człowieka, ponieważ chce powąchać lub polizać twarz. Nie przeszkadzałoby Ci wylewne powitanie, gdyby nie skoki? Spróbuj zaraz po wejściu do domu ukucnąć i przywitać się z pupilem na jego poziomie.

Ta metoda pozytywnie zadziała również wtedy, pies skacze na gości bardziej ze strachu, niż radości. Lękliwe psy szczególnie nie lubią, gdy ktoś nad nimi góruje. Dostosowanie się go jego wysokości, zapoznanie się zgodnie z psimi konwenansami, będzie dużo lepsze.

4.     Utrata celu

Wspominaliśmy już o ignorowaniu niechcianego zachowania. O krok dalej idzie metoda zwana „utratą celu”. Opiekun wracający do domu jest dla stęsknionego czworonoga upragnioną nagrodą. W końcu poświęcisz mu czas, pobawisz się lub weźmiesz na spacer. Twój powrót to zatem ogromne emocje, które można rozładować skakaniem.

Gdy ignorowanie nie działa, a pies skacze nadal, daj mu do zrozumienia, że takim zachowaniem utraci nagrodę, czyli… Ciebie. Gdy zwierzę skoczy, wyjdź za drzwi. Oczywiście początkowo może to oznaczać nawet kilkanaście powtórzeń sekwencji wchodzenie-wychodzenie.

pies skacze

5.     Odwrócenie uwagi

Twój pies uwielbia zabawę i smakołyki? Pewnie odpowiesz, że to pytanie retoryczne. Weź go zatem na sposób i odwróć od siebie jego uwagę. Wracając do domu, miej przy sobie smakołyki lub piłeczkę, której na co dzień nie używacie. Zaraz po wejściu, zanim zwierzę na Ciebie skoczy, rzuć mu garść smaczków lub piłkę. Przekieruj uwagę na coś równie interesującego jak Ty, co jednocześnie uraduje czworonoga, jak i rozładuje odrobinę nagromadzonej energii.

6.     Jak oduczyć psa skakania – hamuj emocje

Skakanie na ludzi przy każdej okazji może być naprawdę irytujące, szczególnie jeśli masz dużego, ciężkiego psa. Takie zachowanie może nie tylko wyzwolić w tobie negatywne emocje, ale przede wszystkim wyrządzić krzywdę. Oczywiste jest, że niezależnie od ćwiczonej komendy czy nauki zachowania, należy zachować opanowanie i cierpliwość.

Skaczącym psem rządzą emocje – radość i ekscytacja. Jeśli zaczniesz na niego krzyczeć, możesz jedynie wzmocnić jego zachowanie. Podobnie jest z gestami – gwałtowne ruchy, szczególnie podnoszenie rąk do góry, również podkręcą psie emocje. Teraz nie będzie chciał doskoczyć do Twojej twarzy, ale do wyciągniętych w górę rąk.

Twoja reakcja musi być dla czworonoga jednoznaczna, więc ważna jest również konsekwencja w działaniu. Jeśli chcesz wymagać od psa, musisz również wymagać od siebie.

Pies skacze? To już nie problem!

Mam nadzieję, że udało Ci się znaleźć siebie skuteczny sposób na to, jak oduczyć psa skakania na ludzi. Cierpliwą pracą i dobrze dobranym treningiem będziesz w stanie rozwiązać samodzielnie większość problemów. Jednak dużo ważniejsze niż leczenie jest zapobieganie. To możesz osiągnąć, wprowadzając jak najwcześniej proces socjalizacji. Bardzo przydatne będą również regularne treningi, które nauczą zwierzę pożądanych zachowań, reakcji na Twoje komendy, ale również tego, że warto współpracować z opiekunem, aby osiągnąć korzyść – czy to w postaci smakołyków, czy uwagi człowieka.

Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości odnośnie samodzielnej pracy nad tym, jak oduczyć psa skakania, skonsultuj się z doświadczonym behawiorystą. On oceni nie tylko, co powoduje ten problem, ale również wskaże odpowiednie dla was rozwiązanie, również poprzez określenie najlepszej motywacji dla Twojego czworonoga.

 

Przeczytaj również:

 

blanka sawoniuk

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy