Wymioty u kota. Czy są groźne? Sprawdź, co mogą oznaczać i co zrobić, gdy kot wymiotuje

15 stycznia 2021 Redakcja0
Wymioty u kota. Czy są groźne? Sprawdź, co mogą oznaczać i co zrobić, gdy kot wymiotuje

Wymioty u kota są dla opiekuna niepokojącym sygnałem i są głównym motywem konsultacji w gabinecie weterynaryjnym. Kocie wymioty stosunkowo rzadko są pojedynczym objawem i mogą być dla właściciela zwierzęcia pierwszą informacją o toczącej się chorobie. Dlatego jeśli wymioty kota mają niepokojący wygląd albo często się pojawiają warto zabrać mruczka do lekarza.

Wymioty są obronnym odruchem organizmu, który poprzez silne skurcze, chce pozbyć się zawartości żołądka. Chęć zwymiotowania jest poprzedzana manifestacją innych objawów. Kot może być niespokojny, wydawać z siebie odgłosy podobne do kaszlu, ślinić się czy często przełykać. Można też zaobserwować opuszczenie głowy, szerokie otwieranie jamy ustnej, silną pracę tłoczni brzusznej. Sekwencja takich zdarzeń może się powtarzać aż do ewakuacji zawartości żołądka. Kot może wymiotować z różnych przyczyn, dlatego warto wiedzieć, kiedy należy się niepokoić.

kocie wymioty

Wymioty u kota. Co może być przyczyną?

Zbyt łapczywe jedzenie i 'koci kłaczek’

Najczęstsze przyczyny wymiotów u kota związane są ze zbyt szybkim jedzeniem lub podrażnieniem żołądka połkniętymi włosami. W przypadku łapczywego spożycia posiłku wymioty pojawiają się od razu po jedzeniu i zawierają cząstki niestrawionego pokarmu. Często nadmierna żarłoczność ma podłoże behawioralne – kot głodował w młodości, konkurencja przy misce, stres czy frustracja. Z kolei wymioty mające na celu pozbycie się kul włosowych z przewodu pokarmowego to dosyć naturalna przyczyna wymiotów. Mruczki połykają swoje włosy podczas codziennej pielęgnacji i niestety zalegają one w żołądku. U zdrowych, krótkowłosych kotów, sierść zwykle przechodzi przez przewód pokarmowy i jest wydalana z odchodami. Aby jednak pozbyć się nadmiaru włosów, kot instynktownie sam wywołuje odruch wymiotny. W wymiocinach można wtedy zaobserwować zbite kule sierści tzw. pilobezoary. Problem ten jest o wiele bardziej nasilony u kotów długowłosych.

Choroba lokomocyjna

Jeśli Twój mruczek wymiotuje podczas podróży może to być spowodowane chorobą lokomocyjną. Tak samo jak u ludzi, u kotów również mogą występować zaburzenia błędnika. Ponadto koty są bardzo wrażliwe na zmiany w swoim środowisku i podróż jest dla nich stresującą sytuacją, na którą mogą reagować wymiotami.

Pasożyty i choroby

Takie wymioty u kota związane ze sposobem żywienia czy połykaniem włosów są zazwyczaj pojedyncze i sporadyczne. Jeżeli jednak epizody wymiotowania pojawiają się stale i nie stwierdza się ich korelacji z podróżą, rodzajem pokarmu czy bezoarami, powinien to być powód do niepokoju dla opiekuna. Długotrwałe czy nawracające wymioty u kota, którym towarzyszą inne objawy tj. apatia, brak apetytu, mogą być również przyczyną toczących się chorób czy obecności pasożytów (przy silnym zarobaczeniu w wymiotach możemy zauważyć pasożyty, np. glisty kocie).

Jeśli silnym wymiotom towarzyszy biegunka o nieprzyjemnym zapachu, a kot nie został zaszczepiony i jest w młodym wieku, możemy podejrzewać panleukopenię. Wymiotów połączonych z biegunką nigdy nie należy lekceważyć i należy jak najszybciej wdrożyć leczenie!

Na choroby układu pokarmowego najczęściej wskazuje to, że kot wymiotuje żółcią. Kiedy kot wymiotuje pianą, również należy jak najszybciej zabrać go na badania. Wymioty mogą sygnalizować inne bardzo poważne schorzenia, takie jak zapalenie gardła, ropomacicze, choroby dróg moczowych, niewydolność wątroby, cukrzyca czy niewydolność nerek. Podwyższony poziom przy niewydolności nerek działa jak trucizna, której organizm kota chce się pozbyć.

Obecność ciała obcego i zatrucia

Koty to urodzeni łowcy. Niestety czasami do wnętrza kociego pyszczka mogą dostać się przedmioty niepożądane (bransoletki, gumki do włosów czy inne drobne przedmioty). W takiej sytuacji koci organizm będzie próbował poprzez odruch wymiotny pozbyć się ciała obcego. Zalegające ciało obce może prowadzić do perforacji jelita i śmierci! Jednym z objawów przebicia jelita jest to, że kot wymiotuje krwią.

Wymioty krwią mogą również świadczyć o zatruciu. Być może kot zjadł mysz, która wcześniej zjadła trutkę? Niebezpieczne dla naszych mruczków są również niektóre trujące rośliny, a także środki chemiczne którymi myjemy dom. Kot może zlizać trującą substancję ze swoich łapek w trakcie codziennej higieny.

Jeśli kot wymiotuje krwią lub mamy podejrzenie, że zjadł coś niedozwolonego, należy niezwłocznie udać się do weterynarza.

wymiotujący kot

Wymioty u kota. Jak zareagować?

Jednorazowe wymioty nie powinny stanowić powodu do niepokoju, ale należy się zwierzakowi bacznie przyglądać. Jeśli zauważymy, że wymioty u kota się powtarzają, a w wymiocinach pojawia się krew, żółć czy pasożyty, kot jest apatyczny albo wymiotom towarzyszy biegunka trzeba koniecznie udać się ze zwierzakiem do weterynarza. Inne niepokojące sygnały, które powinny zaalarmować opiekuna to: brak apetytu, wychudzenie czy pogorszenie stanu sierści.

Co podać kotu, gdy wymiotuje? Pod żadnym pozorem nie podawaj kotu żadnych środków z domowej apteczki na własną rękę!

Jeśli podejrzewamy połknięcie ciała obcego możemy obejrzeć wnętrze pyszczka kota. Nie należy jednak nigdy usuwać wbitych przedmiotów, zwłaszcza umiejscowionych w dalszej części, w sąsiedztwie gardła. Jeśli kotu wystaje z odbytu kawałek sznurka nie ciągnijmy, bo możemy rozerwać jelito – pomóc może tylko weterynarz!

Podobnie w przypadku zatrucia – kotu potrzebna jest natychmiastowa, fachowa pomoc. Brak odtruwania może skutkować zniszczeniem wątroby, nerek i innych narządów. Im szybciej zadziałamy, tym większa szansa na uratowanie zwierzęcia.

Ponadto długotrwałe, uporczywe wymioty mogą prowadzić do odwodnienia i niedożywienia. Zwierzęciu mogą grozić także zaburzenie elektrolitowe, które są niebezpiecznie dla jego zdrowia i życia. Dlatego ważne jest, aby właściciel obserwował swojego pupila i w porę zareagował. Nie należy czekać, aż wymioty same ustąpią ani nie powinno się podawać kotu żadnych środków bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Ponadto u kotów mogą pojawić się związane z wymiotami zaburzenia pobierania pokarmu. Koty są bardzo wrażliwe na dłuższe okresy niedożywienia. Powikłaniem braku pobierania pokarmów u kotów jest między innymi stłuszczenie wątroby. Dlatego wbrew pojawiającym się opiniom, koty nie powinny być głodzone dłużej niż 24 godziny.

wymioty u kota

Opieka i żywienie.

Jak mówi mądre przysłowie lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli kocie wymioty mają podłoże żywieniowe warto zastosować kilka prostych zasad. Podawajmy kotu jedzenie w większych kawałkach, aby zmusić go do dokładniejszego gryzienia albo możemy karmić kota częściej, ale w mniejszych porcjach by nie czuł głodu. Warto również zainwestować w specjalne miski czy zabawki spowalniające, które nauczą Twojego pupila spokojniejszego jedzenia. Wymioty mogą być też spowodowane nagłą zmianą karmy, dlatego kocie menu należy zmieniać stopniowo, powoli dodając nowej karmy do starej.

Aby ograniczyć wymioty spowodowane przez kule włosowe, czyli pilobezoary, należy regularnie czesać kota, by pomóc mu pozbyć się nadmiaru sierści. Kotom długowłosym oraz ze skłonnościami do tworzenia się bezoarów możemy podawać dodatki żywieniowe w postaci past zapobiegających powstawaniu się kul włosowych. Na rynku dostępne są również karmy z podwyższonym poziomem włókna, które ułatwiają połkniętym włosom przejść gładko przez układ pokarmowy (np. Petner). Dzięki temu ryzyko tworzenia się kul w żołądku znacząco się zmniejszy.

W przypadku nasilonych wymiotów spowodowanych kulami włosowymi należy poszukać przyczyn dermatologicznych (świąd, pasożyty itp.) lub behawioralnych nadmiernego wylizywania się przez kota. Może coś się zmieniło w otoczeniu kota, co powoduje nadmierny stres, który kot odreagowuje wylizywaniem?

Dobrym rozwiązaniem jest również zapewnienie kotu dostępu do kociej trawki, którą można kupić w sklepie zoologicznym. Zjadając trawę, kot podrażnia przewód pokarmowy i wywołuje odruch wymiotny.

Jeśli jesteśmy szczęśliwym opiekunem kociego pupila zadbajmy, aby nasz dom był dla niego bezpiecznym środowiskiem. Usuńmy wszystkie trujące rośliny z zasięgu kota, zabezpieczmy luźne obiekty, które mogą zostać połknięte przez naszego kota. Wybierzmy też środki myjące bezpieczne dla zwierząt.

Jeśli Twój mruczek cierpi na chorobę lokomocyjną, a planujesz dłuższą podróż, warto zaopatrzyć pupila w leki na chorobę lokomocyjną, które przepisze lekarz weterynarii — nigdy nie podajemy ich bez wcześniejszej konsultacji i nie korzystamy z ludzkich leków! Aby ograniczyć ryzyko wymiotów spowodowanych chorobą lokomocyjną, warto od małego przyzwyczajać kota do podróży oraz nie podawać posiłku kilka godzin przed planowaną podróżą.

Trzeba również dbać o regularną profilaktykę przeciwpasożytniczą i higienę kociej higieny, żeby chronić pupila przez zarobaczeniem.

wymioty u kota

Podsumowanie

Kot może wymiotować z wielu powodów. Nie każdy epizod wymaga pilnej interwencji lekarza weterynarii, ale nigdy nie należy bagatelizować kocich wymiotów. Wymioty u kota to znak, że jego organizm sobie z czymś nie radzi. Kiedy wymioty są jednorazowe i wynikają z oczywistych aspektów tj. choroba lokomocyjna, pozbycie się nadmiaru połkniętych włosów czy zmiana diety nie są powodem do nadmiernego niepokoju. Wszystkie inne przypadki wymagają konsultacji z lekarzem, zwłaszcza gdy w wymiocinach jest krew, żółć albo pojawiają się inne niepokojące objawy towarzyszące. Jeśli mamy wątpliwości przed wizytą w lecznicy warto zadzwonić i skonsultować objawy z lekarzem weterynarii. Możemy dostać zalecenie, aby nie karmić kota przed przyjazdem — wtedy możliwe będzie szybkie wykonanie badań lub nawet operacji. Pamiętajmy, że wczesna diagnoza znacznie zwiększa szansę na skuteczne leczenie.

 

Przeczytaj także:

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy