Jak rozpoznać odwodnienie u kota i jak mu pomóc?

18 lipca 2023 Redakcja0
odwodnienie u kota

Większość mruczków niechętnie pije wodę z miski. Jest to problematyczna kwestia zwłaszcza w lecie, kiedy odczuwalna temperatura mocno wzrasta. Wówczas nietrudno o odwodnienie u kota, które może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Dowiedz się, czym grozi taki stan u zwierzęcia i jak mu zapobiegać.

Koty odczuwają pragnienie w niewielkim stopniu. Są ewolucyjnie przystosowane do tego, żeby potrzebną sobie wodę pobierać z pokarmu, bez częstego wspomagania się piciem. Właśnie dlatego najważniejszym elementem diety każdego kota powinna być pełna mięsa, mokra karma. Dzięki takim posiłkom w przystępny sposób dostarczysz zwierzęciu wodę. W przypadku podawania zwierzęciu również karmy suchej, u kotów z problemami nerkowymi lub w upały może się to jednak okazać niewystarczające i brak dostatecznej ilości wody spowoduje odwodnienie u kota. Dowiedz się, jak temu zaradzić. Poznaj objawy odwodnienia u kota i sposoby, by skutecznie pomóc mruczkowi.

Odwodnienie u kota – przyczyny dolegliwości

Koty z natury piją niechętnie. Omijanie przez nie miski z wodą nie będzie dla Ciebie niczym zaskakującym, gdy poznasz historię przodków domowych mruczków. Kot pochodzi bowiem od kota nubijskiego. Ojczyzną tego zwierzęcia były gorące i suche miejsca w Afryce oraz na Półwyspie Arabskim. Panujące tam warunki klimatyczne sprawiły, że koty nubijskie musiały oszczędzać wodę w organizmie. Nawadniały się podczas jedzenia i właśnie to przejęły po nich domowe mruczki.

Jeśli chodzi o odwodnienie u kota – przyczyny mogą być różne. Jedną z nich jest oczywiście zbyt mały pobór wody z jedzeniem, i jednoczesny brak chęci samodzielnego picia wody z miski. To jednak tylko część z możliwości! Odwodnienie kota bywa również spowodowane problemami z układem pokarmowym, które skutkują wymiotami i biegunką. Niewystarczające nawodnienie zdarza się też podczas leczenia środkami moczopędnymi. Nie jest rzadkie odwodnienie u kotów, które zmagają się z chorobami nerek.

Do odwodnienia pośrednio przyczynia się także brak apetytu. Jak już wiesz, podczas jedzenia mokrej karmy zwierzę uzupełnia płyny. Gdy nie chce nie tylko pić wody z miski, lecz także jeść odwodnienie kota może wystąpić bardzo szybko. Taki stan wymaga natychmiastowej, pogłębionej diagnostyki. Gdy pupil kilka razy odmawia zjedzenia ulubionej karmy w ciągu dnia, sprawdź dodatkowo, jak reaguje na przysmaki. Może się bowiem okazać, że karma po prostu mu się znudziła, więc nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak odmawia zarówno jej, jak i smakołyków wizyta u lekarza weterynarii będzie konieczna. Pamiętaj też, że w upały kot będzie jadł dużo mniej – próbuj podawać mu wtedy większą kolację, ponieważ w nocy może odzyskać apetyt.

Objawy odwodnienia u kota – jak je rozpoznać?

Jak rozpoznać odwodnienie u kota? Objawy tego stanu są różne. Diagnostykę rozpocznij od złapania za fałd skóry na grzbiecie zwierzęcia. Jeśli rozprostuje się bardzo szybko, istnieje duża szansa, że Twoja obawa była błędna i nie ma problemu z odwodnieniem. Jeśli natomiast fałd skórny długo powraca do pierwotnego ułożenia, istnieje wysokie ryzyko, że kłopot występuje. Pamiętaj jednak, że to tylko wstępny test, który nie daje stuprocentowej pewności.

Kiedy organizm zwierzęcia jest niedostatecznie nawodniony, będą dodatkowo występować u niego lepkość śliny i suchość śluzówki jamy ustnej. Następuje ogólne pogorszenie samopoczucia. W zaawansowanym odwodnieniu dochodzi do częstoskurczu i kołatania serca. Możesz zauważyć zmianę koloru moczu na ciemniejszą. Pamiętaj, że w poważnych przypadkach zagrożone jest życie zwierzęcia.

Musisz wiedzieć, że jeśli chodzi o odwodnienie u kota – objawy są często widoczne dopiero wtedy, gdy stan zwierzęcia jest już dość poważny. Jeśli nawodnienie organizmu jest niedostateczne, cierpią narządy wewnętrzne. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla kocich nerek. Czemu strata wody może być dla organizmu tak groźna? To właśnie woda jest najważniejszą substancją odżywczą i stanowi sporą część masy ciała. Strata nawet kilkunastu procent wody to już zagrożenie dla życia!

Jak pomóc i złagodzić odwodnienie u kota?

Lepiej zapobiegać niż leczyć – kieruj się tą zasadą! Pamiętaj, żeby podstawę diety Twojego mruczącego przyjaciela stanowiła mokra karma. To ona najlepiej nawodni organizm kota.

Kot potrzebuje około 50–60 ml wody na kilogram masy ciała. Oznacza to więc, że 4 kg mruczek wymaga około 200-240 ml ml wody dziennie. To cała szklanka! 200 g karmy mokrej o wilgotności 80% dostarczy kotu aż 160 ml wody.  W upalne dni możesz dodatkowo dolać do porcji karmy łyżkę wody. Niektóre zwierzęta lubią posiłki w nieco rozwodnionej formie. Poza tym masz okazję, żeby delikatnie ogrzać karmę wyjętą prosto z lodówki przy pomocy ciepłej wody.

 

Kliknij tu i kup dobrej jakości karmę mokrą dla swojego kota!

 

Jako że koty niemal nie odczuwają pragnienia, warto zachęcać je do picia wody. Jest na to kilka sposobów. Pamiętaj o tym, żeby w misce dla kota nigdy nie zabrakło świeżej wody. Jeśli będzie regularnie wymieniana, istnieje większa szansa, że pupil po nią sięgnie.

Zwróć też uwagę na miskę na wodę, a właściwie jej ustawienie. Nie powinna znajdować się obok naczynia przeznaczonego na karmę. W naturalnych warunkach koty nie piją tam, gdzie jedzą. Miska na wodę nie może stać również obok kuwety. Zwróć uwagę na wygląd naczynia. Powinno być dość szerokie i o ile to możliwe, dość płaskie. Chodzi o to, żeby zwierzak podczas korzystania z miski nie dotykał jej wibrysami, ponieważ jest to dla niego niekomfortowe. Możesz postawić też miskę nad poziomem podłogi – na blacie lub parapecie. Ta opcja jest jednak możliwa tylko gdy wiesz, że Twój kot jej nie zrzuci!

Jeśli Twój mruczek za każdym razem omija miskę i ani myśli o tym, żeby samodzielnie nawodnić organizm, wypróbuj specjalną fontannę. Jest ona sposobem na zachęcenie kota do picia wody. Poidełko wprawia wodę w ruch, a to sprawia, że staje się ona bardziej interesująca dla zwierzęcia. Być może znasz krążące po mediach społecznościowych filmiki, w których koty chętnie piją wodę, ale tę płynącą z kranu. Zachęca je do tego właśnie ruch wody. Jednak ten sposób nie działa na wszystkie koty. Jeśli Twój mruczek nie chce korzystać również z fontanny, pozostaje Ci dolewać mu wody do posiłków.

Kiedy zauważasz silne objawy odwodnienia, oznacza to, że wizyta u weterynarza jest konieczna. Może się tak stać, gdy utrata wody wiąże się z chorobą i występującymi w jej następstwie uciążliwymi biegunkami. Odwodnionemu kotu weterynarz poda z pewnością kroplówki – płynoterapia jest bowiem podstawą w leczeniu odwodnienia. Specjalista rozpocznie też diagnostykę, na przykład jeśli utrata wody jest związana z intensywną biegunką.

Pamiętaj, że podawanie mleka nie jest sposobem na nawodnienie zwierzęcia. W ogóle nie powinno pojawiać się ono w diecie dorosłego kota, mimo że wiele mruczków chętnie włączyłoby je do swojego jadłospisu. Dorosłe koty nie trawią laktozy zawartej w mleku, co skutkuje bólami brzucha, wzdęciami, a czasem i biegunkami. Pamiętaj, że brak bierunki u kota nie oznacza, że zwierzak nie cierpi! Kociaki również nie powinny dostawać mleka krowiego. Zawiera ono 2 razy więcej laktozy niż mleko kocicy, co kończy się biegunkami i może doprowadzić do śmierci małego kotka! Do nawodnienia organizmu mruczącego przyjaciela jest przeznaczona wyłącznie woda.

Już wiesz, co robić, gdy zauważysz odwodnienie u kota

Odwodnienie u kota to bardzo niebezpieczny stan, który w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią! Zbyt mała ilość wody pobieranej codziennie z miski, choroby nerek, przyjmowane leki, intensywna biegunka mogą przyczynić się do wystąpienia problemu u mruczącego pupila. Żeby zapobiegać utracie wody z organizmu, zachęć zwierzę do picia wody. Pomogą w tym miski ustawione w różnych miejscach w mieszkaniu – jednak nie przy kuwecie i nie przy naczyniu z karmą! Dla wielu mruczków bardziej interesująca jest poruszająca się woda, dlatego wypróbuj poidełka w formie fontanny.

Jeśli podejrzewasz odwodnienie u kota, złap skórę na jego karku. Jeżeli szybko wróci na miejsce, raczej nie musisz się martwić. Gdy jednak wolno się rozprostowuje, odwodnienie jest wysoce prawdopodobne. Utrata dużej ilości wody jest niebezpieczna dla kociego organizmu – ucierpieć mogą narządy wewnętrzne. W razie potrzeby lekarz weterynarii wprowadzi płynoterapię, żeby nawodnić zwierzę. Jeśli odwodnienie jest konsekwencją wymiotów czy biegunki, konieczna będzie dalsza diagnostyka.

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy