Jak zrobić legowisko dla psa z palet? Instrukcja krok po kroku

20 października 2023 Redakcja0

Twój pupil przyzwyczaił się do spania razem z Tobą, a Ty nie masz nic przeciwko? To super! Pamiętaj jednak, że każdy pies powinien mieć swój własny azyl. Legowisko to must-have w każdym psim domu. Nie musisz jednak wydawać na nie fortuny. Podpowiadamy, jak zrobić legowisko dla psa z palet, które zachwyci Twojego pupila.

Tak jak my potrzebujemy swojego miejsca do odpoczynku, którym jest sypialnia, tak każdy pies powinien mieć własną przestrzeń, do której nikt inny nie będzie miał wstępu. Nie znaczy to jednak, że gdy w Twoim domu pojawi się legowisko z palet dla psa, przestanie on korzystać z możliwości spania w Twoim łóżku. Wszystko bowiem zależy od Ciebie. Miejsc odpoczynku dla psa nie tylko może, ale powinno być bowiem więcej niż jedno.

Podaruj psiakowi proste, a solidne legowisko z palet. Jak zrobić legowisko dla psa z palet samodzielnie? Nic prostszego! Wyjaśniamy krok po kroku.

jak zrobić legowisko dla psa z palet

Jakie zalety ma legowisko z palet dla psa?

Zacznijmy od tego dlaczego w ogóle warto wykonać samodzielnie legowisko dla psa

  • Po pierwsze – to wyjątkowy podarek dla czworonoga, którym mówisz mu: „kocham Cię i zależy mi, abyś czuł w moim domu komfort i wygodę. Jak każdy domownik masz prawo do swojego miejsca”.
  • Po drugie, legowisko z palet dla psa spełnia bardzo ważne funkcje praktyczne: to podstawa, która izoluje od zimnej podłogi i sprawia, że materiałowe legowisko nie leży bezpośrednio na ziemi. Zapewnia więc dodatkowy komfort czworonogom, co kluczowe zwłaszcza w przypadku szczeniaków i psów bojaźliwych.
  • Funkcjom praktycznym towarzyszą jednak i te dekoracyjno-estetyczne. Legowisko z palet to bardzo ciekawy dodatek do wnętrza, który można dopasować do trendu wnętrzarskiego wykorzystanego w danym pomieszczeniu, wzbogacając jednocześnie jego stylistykę. Nie ważne, ile mamy miejsca – DIY legowisko dla psa to bowiem możliwość dopasowania idealnego nie tylko do Twojego czworonoga, ale także do możliwości przestrzennych domu czy mieszkania. Pamiętaj jednak, że drewniane legowisko to dopiero baza – każdy psiak potrzebuje wewnątrz czegoś miękkiego.

legowisko z palet

Jak zrobić legowisko dla psa z palet samodzielnie?

Już wiesz, jakie zalety niesie ze sobą samodzielnie przygotowane legowisko. Czas zatem dowiedzieć się krok po kroku jak zrobić legowisko dla psa z palet.

Najprostsze legowisko z palet dla psa

Do tej pracy nie potrzebujesz prawie żadnych narzędzi. Zaopatrz się w jedną lub dwie palety i sznurek lub klej do drewna oraz materiałowe legowisko dla swojego pupila.

Jeśli masz dwie palety, połóż jedną paletę na drugiej i sklej je lub zwiąż ze sobą. Na wierzchu połóż poduchę. Voila!

Legowisko z palet ze ścianką

Nieco więcej pracy wymaga legowisko dla psa ze ścianką.

Żeby je wykonać, potrzebujesz  trzech palet, materiałowego legowiska i sznurka lub gwoździ i młotka.

No to do dzieła!

  • Ułóż dwie palety na sobie i zwiąż lub zbij.
  • Trzecią paletę przyłóż z tyłu pionowo, tworząc ściankę i przymocuj.
  • Na górze połóż materac i pokaż pupilowi jego nowe miejsce.

Wygodne legowisko dla psa z palet

Bardziej zaawansowany projekt wymaga od Ciebie przycinania desek.

W tym przypadku tył legowiska może być znacznie niższy – możesz użyć w tym celu luźnych desek lub połowy dodatkowej palety.

Przymocuj ściankę do postawy. Jeśli chcesz, przytnij deski również na boczki.

Wnętrze wymość materiałem. DIY legowisko dla psa jest gotowe!

Legowisko z palet na wymiar

Chcesz zrobić duży stolarski projekt? Zrób legowisko na wymiar swojego pupila!

Przedstawiamy 4 kroki, które przeprowadzą Cię przez cały proces.

Krok 1: pomiar

Twoim pierwszym zadaniem jest odpowiednie wymierzenie planowanego do zbudowania legowiska. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nie może być ono za małe (Twój pupil musi mieć możliwość położenia się na boku z wyciągniętymi łapami), ani za duże (szczeniaki i bojaźliwe czworonogi mogą nie czuć się w nim przytulnie i komfortowo).

Żeby określić idealne wymiary, zmierz długość swojego pupila od czubka nosa do ogona (to będzie długość legowiska), a także jego wysokość w kłębie (to będzie natomiast jego szerokość). Jest jednak jeszcze jeden nieco prostszy sposób – po prostu zmierz swojego psiaka podczas snu i dodaj co najmniej 20 centymetrów. Optymalny rozmiar legowiska gotowy.

legowisko z palet

Krok 2: narzędzia

Zaopatrz się w niezbędne narzędzia. Będą to: jedna paleta, zwijana miara, kątownik stolarski, piła, paca do szlifowania, gwoździe, młotek i papier ścierny.

jak zrobić legowisko dla psa

Krok 3: zabierz się do pracy!

Najpierw rozmontuj paletę na osobne deski i przytnij ich wymiary do tych określonych na początku. Następnie wszystkie przygotowane deski oszlifuj. Trzy z nich (o rozmiarach określających szerokość legowiska) ułóż obok siebie i połącz ramą stworzoną z pozostałych czterech za pomocą gwoździ – to będzie Twoja jedna ściana. Tę samą czynność powtórz dla ściany drugiej.

Gdy będziesz miał gotowe obie, połącz je za pomocą dłuższych desek o rozmiarach określających długość legowiska. Zamiast bawić się w wywiercanie otworów, przód zrób z jednej długiej deski, a na końcu uzupełnij pozostałymi deskami podstawę. Możesz zostawić legowisko z palet w takim stanie lub przybić w każdym kącie dodatkowe stopki.

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które ułatwią Ci pracę:

  • Po pierwsze – pamiętaj, że najlepsze legowisko ma wysokość ok. 10 centymetrów. Jeśli jednak Twój pupil jest bojaźliwy, zrób mu jeszcze wyższe boki, przypominające nieco domek.
  • Po drugie – po wykonaniu legowiska wszystkie kanty i nierówności koniecznie przetrzyj papierem ściernym, by powierzchnia była gładka i bezpieczna. Upewnij się też, że gwoździe nigdzie nie wystają, by Twój pupil się nie pokaleczył.

Krok 4: wykańczanie

DIY legowisko dla psa daje Ci ogromne pole do popisu, gdy chodzi o dekoracyjną kropkę nad i. Czy nie warto jeszcze pomalować tak stworzonego psiego domku? Jeśli jednak zależy Ci na rustykalnym efekcie i wolisz zostawić deski niepomalowane, zaakcentuj czyje to legowisko i podpisz je na przodzie imieniem swojego czworonoga.

legowisko dla psa

Nie zapomnij również o końcowym wypełnieniu. Szczeniaki uwielbiają bowiem miłe posłania, a z kolei duże rasy wręcz wymagają mięsistych legowisk, które zapobiegną tworzeniu się odleżyn. Najlepiej, aby wypełnienie było łatwe w czyszczeniu i odporne na zadrapania psimi pazurami, a także zniekształcenia. Antyalergiczność jest tu równie kluczowa. Co powiesz więc na poduchę z bawełny albo trawy morskiej? Twój czworonóg z pewnością Ci podziękuje.

Legowisko dla psa z palet – wykorzystanie

Odpoczynek i sen – te elementy zapewne przychodzą Ci jako pierwsze do głowy, gdy myślisz o wykorzystaniu samodzielnie zrobionego legowiska dla psa. Oczywiście chwile spędzone w ten sposób są dla czworonoga bezcenne, jednak to nie jedyne, co Twój pupil może w legowisku robić.

Legowisko dla psa z palet to bowiem miejsce, które powinno stanowić także jego punkt obserwacyjny. Ważne jest, aby umieścić je więc w miejscu z dobrym widokiem na wszystko, co dzieje się dookoła. Psiak musi wiedzieć, że nawet w trakcie odpoczynku może w każdej chwili dołączyć do rodziny. Legowisko z palet może być również dla psa „żerowiskiem”, zwłaszcza na samym początku. W jaki sposób?

Niekoniecznie bowiem psiak od razu przekona się do nowego lokum. W takim wypadku kluczowe jest wytworzenie u niego pozytywnych skojarzeń. Jeśli będziesz stawiać w nim smakołyki, jesteśmy pewni, że Twój czworonóg zacznie często do niego zaglądać. A gdy już się zadomowi, legowisko pomoże także w zorganizowaniu mniej stresowej podróży.

Właśnie tu objawia się ważna rola poduszki, która znajdzie się w legowisku. Wystarczy bowiem, że jadąc na wakacje z psiakiem weźmiesz poduchę. Twój pies czując swój zapach nawet w czasie podróży będzie czuł się prawie jak w domu!

DIY legowisko dla psa – pokaż swojemu pupilowi, jak bardzo go kochasz

Wielu opiekunów czworonogów ma problem z dobraniem odpowiedniego miejsca dla psa, zwłaszcza gdy chodzi o tak ważną przestrzeń do spania i odpoczynku. Już wiesz, jak zrobić legowisko dla psa z palet, które będzie jego azylem. Gdzie jednak powinno się ono znaleźć?

Koniecznie w pomieszczeniu, w którym lubi przebywać on najbardziej – jeśli w dzień to salon, a w nocy sypialnia, warto wykonać dwa legowiska. Dobre miejsce dla Twojego pupila to to, z którego będzie mógł swobodnie obserwować otoczenie, ale w ciszy i spokoju. Nie umieszczaj więc nigdy legowiska w wąskim korytarzu, blisko kaloryferów, okien i drzwi, a także głośników i telewizora. Legowisko z palet ma zapewnić mu wygodę, spokój i dać przytulne schronienie.

legowisko z palet dla psa

Gdy już postawisz je w odpowiednim miejscu, pamiętaj, aby nigdy nie przeganiać z niego psa, nawet, gdy akurat chcesz odkurzyć w mieszkaniu. Poczekaj aż sam wstanie albo zachęć go do opuszczenia lokum inną zabawą. Czy lubisz, gdy ktoś wygania Cię z łóżka, gdy akurat odpoczywasz? Pamiętaj, że zrobione przez Ciebie legowisko z palet to już jego własne królestwo. Nie może być nic piękniejszego niż podarowanie psiakowi tak wyjątkowego miejsca. Skoro już wiesz, jak zrobić legowisko dla psa z palet, na co czekać?

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy