Jak obciąć psu pazury? Porady i wskazówki

24 października 2023 Redakcja0

Psy zazwyczaj ścierają swoje paznokcie podczas spacerów. Bywa jednak, że jest to niewystarczające i wtedy musimy pomóc czworonogowi. Zbyt długie pazury u psa powodują bowiem dyskomfort i mogą nieść za sobą różne konsekwencje, dlatego warto wiedzieć, jak obciąć pazury psu. Poznaj nasze wskazówki!

Na każdego opiekuna psa czeka mnóstwo obowiązków. Oprócz regularnych wizyt u lekarza weterynarii, spacerów i właściwego karmienia liczy się pielęgnacja sierści oraz paznokci. Czasem zdarza się, że psie pazury wymagają więcej uwagi. Nie u każdego psa skutecznie ścierają się podczas spacerów, co sprawia, że dodatkowa korekcja staje się niezbędna. Obcinanie pazurów u psa może przeprowadzić weterynarz. Jeśli jednak nie chcesz narazić zwierzęcia na stres związany z wizytą w gabinecie, spróbuj to zrobić samodzielnie. Pamiętaj, że to nie tylko kwestia estetyczna, lecz także zdrowotna. Podpowiadamy zatem, jak obciąć psu pazury w domu w bezpieczny i komfortowy dla zwierzaka sposób.

Obcinanie pazurów u psa – czy jest konieczne?

Pazury u psa rosną całe życie. Jeśli staną się zbyt długie, utrudnią czworonogowi poruszanie się, a poza tym będą sprawiać ból. Obcinanie pazurów psu nie zawsze jednak bywa konieczne. Zwierzę w naturalny sposób ściera je podczas spaceru o podłoże. Pamiętaj jednak, że efekty ścierania zależą od wielu czynników. Jednym z nich jest teren, po jakim pies spaceruje na co dzień. Inne efekty będą, jeśli najczęściej porusza się po asfalcie, a inne, jeśli większość spacerów odbywa się w lesie.

Zdarza się jednak, że paznokcie rosną zwierzakowi bardzo szybko. Mogą być też wyjątkowo grube, co utrudnia samodzielne ścieranie ich podczas spacerów. Z pewnością kłopoty z naturalnym skracaniem będą pojawiać się, gdy zwierzę z jakiegoś powodu zacznie rzadziej wychodzić z domu. To najczęściej wiąże się z problemami zdrowotnymi, które sprawiają, że spacer jest tylko okazją do załatwienia potrzeb fizjologicznych. Na krótsze wycieczki zabiera się również psa seniora.

Jeśli zauważasz, że naturalny sposób ścierania nie działa, czas zastanowić się, jak obciąć psu paznokcie. Zbyt długie mogą przynieść różnorodne konsekwencje. Pies z za długimi pazurami nie może prawidłowo chodzić. Stawia łapy pod złym kątem, a to przekłada się na nieprawidłową pracę całego ciała. W konsekwencji może dojść nawet do problemów ze stawami czy kośćmi palców, a także napięć w mięśniach. Zwierzę zacznie kuleć. Następstwem przerośnięcia pazurów bywają stany zapalne. Czasem paznokieć zawija się i wrasta w skórę, a to wywołuje ogromny dyskomfort.

Czym obciąć psu pazury?

Jest wiele narzędzi do obcinania psu paznokci. Na pewno jednak nie wykorzystuj w tym celu zwykłych nożyczek. Nożyczki z prostym ostrzem są dostosowane do ludzkich płaskich paznokci, a okrągłe w przekroju pazury u psa musisz obcinać zaokrąglonym ostrzem. Na rynku znajdziesz wiele akcesoriów, dzięki którym obcinanie paznokci psu stanie się łatwiejsze.

Obcinacz do paznokci dla psa

Istnieją różne rodzaje obcinaczy do paznokci dla psa, w tym tradycyjne obcinacze, obcinacze typu nożycowego oraz obcinacze typu gilotyna, które różnią się kształtem i sposobem działania.

Tradycyjne obcinacze do paznokci dla psa są podobne do nożyc, ale ich ostrza są zaokrąglone. Ostrza zamykają się, przycinając paznokieć w sposób podobny do przycinania paznokci u ludzi. Obcinacze typu nożycowego są popularne ze względu na swoją prostotę obsługi i uniwersalne zastosowanie.

Obcinacze typu gilotyna posiadają podkładkę i ruchome ostrze. Jak to działa? Kładziesz pazur psa na podkładce i zsuwasz na niego ostrze, zapewniając precyzyjne przycięcie. Ten rodzaj obcinacza jest często polecany dla psów o większych pazurach, ponieważ zapewnia bardziej kontrolowane cięcie.

Cążki dla psa

Kolejnym podstawowym narzędziem są cążki dla psa. Producenci tworzą je w różnych rozmiarach i typach, dzięki czemu dopasujesz akcesorium do wielkości zwierzęcia.

Możesz postawić na cążki do pazurów psa z czujnikiem. Taka obcinaczka wyposażona jest w sensor żywej, ukrwionej części pazura. Takie akcesorium po wykryciu naczyń krwionośnych włącza czerwoną diodę. Narzędzie doskonale sprawdzi się dla osób początkujących i pozwoli uniknąć zbyt krótkiego obcięcia pazura, a tym samym krwawienia.

Do wyboru masz też cążki wyposażone w lampkę LED, która dobrze doświetli obszar i tym samym zmniejszy ryzyko nieprawidłowego skrócenia pazurów. Niektóre modele mają nawet pilnik do wyrównywania. Znajdziesz też nożyczki ze specjalnym pojemnikiem, do którego trafiają obcięte paznokcie, co ułatwia zachowanie porządku.

Pilnik do pazurów psa

Pilnik do pazurów psa umożliwia precyzyjne skracanie pazurów, co jest szczególnie istotne przy psach o ciemnych pazurach, gdzie trudno jest dostrzec żywą tkankę. Dzięki temu właściciel może skrócić pazury do bezpiecznej długości, minimalizując ryzyko zranienia żywej tkanki oraz dyskomfortu u zwierzęcia podczas cięcia.

Pilniki występują też w wersji na baterie – taka szlifierka do pazurów psa. Pozwalają sprawnie spiłować i wygładzić pazury, dalej pozwalając Ci zachować dużą kontrolę nad procesem. Wybierz model ze wbudowaną lampką LED, dzięki której będziesz kontrolować, czy nie ścinasz psich paznokci zbyt krótko.

Jak często obcinać psu pazury

Czy to już czas na skrócenie paznokci psa? Skąd możesz to wiedzieć? Wykorzystaj swój słuch w celu oceny. Gdy pies porusza się po panelach czy płytkach i słychać stukot, to moment, żeby wyciągnąć obcinaczkę. Pazury Twojego czworonożnego przyjaciela nie powinny dotykać podłogi.

Jak obcinać pazury psu?

Wiesz już, jakie narzędzie wybierzesz – czas zatem dowiedzieć się, jak obcinać pazury psu! Rozpocznij od znalezienia takiej pozycji, która będzie komfortowa dla Ciebie i zwierzaka. Gdy ją znajdziesz, złap łapę psiaka, lekko ją naciśnij, żeby paznokcie stały się bardziej widoczne. Odgarnij sierść, jeśli jest długa. Skróć pazur jak najbliżej macierzy, jednocześnie uważając, żeby nie doprowadzić do krwawienia. Staraj się zrobić to zdecydowanym ruchem. Dzięki temu ograniczysz ryzyko, że psiak zabierze łapę akurat, gdy będziesz zaciskać nożyczki na paznokciu.

Możesz jednak napotkać problem, jeśli paznokcie są wyjątkowo długie. Wtedy macierz również sięga daleko, przez co trudno skrócić pazury w odpowiedni sposób. Jak obciąć psu pazury, które są wyjątkowo długie? Stopniowo! Za pierwszym razem przytnij je tylko trochę, zachowując odstęp od macierzy. Następnie odczekaj kilka dni. W tym czasie macierz nieco się wycofa, więc to idealny moment, żeby znów obciąć psu pazury. Staraj się wykonywać cięcie pod kątem 45 stopni do podłoża.

Obcinanie paznokci psu – o czym jeszcze pamiętać?

Przygotowanie psa do obcinania paznokci

Wiesz już, jak obcinać paznokcie psu. Będzie Ci łatwiej, jeśli odpowiednio przygotujesz do tego pupila. Pamiętaj, że większość psów nie przepada za obcinaniem paznokci. Przygotowuj czworonoga od małego do tego zabiegu. Rozpocznij od przyzwyczajania zwierzaka do dotykania mu łap. Dla wielu psów nie jest to przyjemne. Nie musisz od razu chwytać przy paznokciach. Zacznij od miejsca, które nie jest problematyczne dla zwierzęcia, a dopiero później stopniowo przechodź niżej. Podczas procesu przyzwyczajania koniecznie nagradzaj psiaka jego ulubionymi przysmakami.

Zapoznaj czworonoga z narzędziem do obcinania pazurów. Niech je obwącha. Możesz dotknąć obcinaczem pazurów pupila, ale jeszcze ich nie skracaj. Jeśli zwierzę zareaguje spokojnie, daj mu przysmak. W taki sposób budujesz u psa pozytywne skojarzenia z akcesorium.

Ważne jest, żeby narzędzie do obcinania pazurów było naostrzone. W innym przypadku, zamiast odcinać paznokcie psa, będziesz je właściwie zgniatać, a to wywoła dyskomfort u czworonoga. Nienaostrzone narzędzie sprawi, że wykonanie szybkiego, zdecydowanego cięcia stanie się niemożliwe.

Wilczy pazur u psa

Musisz również wiedzieć, że u niektórych psów występuje tak zwany wilczy pazur – inaczej określany jako ostroga. U części ras jest pożądany, a u innych wręcz przeciwnie. Wilczy pazur był wykorzystywany przez te zwierzęta w przeszłości. Ułatwiał psim przodkom poruszanie się po trudnym terenie. Obecnie psy przede wszystkim biegają, a podłoże nie jest już pełne przeszkód, więc pozostałość po przodkach stała się zbędna. Mimo to wyrasta u niektórych psów na tylnej łapie, czasem ma również podwójną formę. Ułożenie ostrogi sprawia, że zwierzę nie ma szansy ścierać jej podczas spaceru. Pies nawet nie dotyka wilczym pazurem podłoża.

Musisz samodzielnie zadbać o pielęgnację ostrogi. Dzięki temu nie będzie wbijała się w skórę i przeszkadzała czworonogowi. Jak obciąć psu pazury wilcze? Najlepiej będzie to robić, gdy skracasz pozostałe paznokcie. Pamiętaj, że lepiej obciąć na początku zbyt mało, niż narazić zwierzaka na dyskomfort.

Wiesz już, jak obciąć psu paznokcie. Dobre narzędzie, cierpliwość, przyzwyczajanie czworonoga to klucze do sukcesu. Jeśli boisz się obciąć psu pazury samodzielnie, skorzystaj z pomocy lekarza weterynarii. Warto jednak nauczyć się wykonywania tego zabiegu w domu. Wizyty w gabinecie weterynarza to dla zwierzaka zawsze stres, którego w tym przypadku można uniknąć.

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy