Jak zrobić budę dla psa z palet? Instruktaż krok po kroku

7 kwietnia 2020 Redakcja0
buda dla psa z palet

„Należy się jak psu buda”. Ile razy słyszałeś to powiedzenie w kontekście, że ktoś powinien coś bezwarunkowo otrzymać? Ten słynny związek frazeologiczny nie wziął się znikąd. Buda dla psa to jeden z podstawowych elementów, które musimy zapewnić naszemu czworonogowi, jeśli przebywa na zewnątrz lub chcesz ofiarować mu własny kącik poza domem. Zamiast jednak ją kupować, warto zabawić się w majsterkowicza. Dlaczego? Wyjaśniamy, jak zrobić budę dla psa z palet oraz czemu to rozwiązanie znacznie lepsze niż pójście do sklepu!

Ustronna, ciepła i bezpieczna – taka właśnie powinna być buda dla psa. To bowiem często jego dom, a więc miejsce schronienia, odpoczynku, a czasem nawet zabawy. Nie może więc być ona za mała – zwierzę będzie czuło się w niej niekomfortowo (a musi przecież się wygodnie ułożyć i wyspać), ani za duża – taka buda okaże się z kolei nieprzytulna i nie zapewni mu też odpowiedniej ilości ciepła.

To jednak nie wszystko. Jak zbudować budę dla psa, aby była odpowiednia? Wykorzystać materiały naturalne i bezpieczne dla zdrowia Twojego pupila. Wystrzegaj się więc wszelkich surowców nasączanych chemicznymi substancjami. Buda dla psa powinna być również z jednej strony lekka, a z drugiej – trwała. I oczywiście odporna na działanie warunków atmosferycznych. Wbrew pozorom jej samodzielne wykonanie nie jest w dodatku tak trudne, jak mogłoby się wydawać!

jak zrobić budę dla psa z palet

Jakie zalety ma buda dla psa z palet DIY?

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie domu dla czworonoga, to po pierwsze zaoszczędzisz naprawdę niemało pieniędzy – gotowa buda dla psa ma zazwyczaj dość wysoką cenę. Ponadto buda dla psa z palet DIY to gwarancja idealnego dopasowania schronienia dla potrzeb Twojego pupila – nie tylko, gdy chodzi o jego gabaryty, ale również charakter. Dlaczego? Bo nawet duży, ale bojaźliwy pies nie będzie się dobrze czuł w ogromnej budzie.

To jednak nie wszystko. Własnoręcznie zbudowana buda dla psa to również możliwość skorzystania z materiałów, jakie pasują do Twojego ogrodu czy tarasu, a także pomalowanie czy wykonanie wzornictwa według Twoich indywidualnych gustów. Buda dla psa DIY okazuje się więc podwójnym prezentem – dla Twojego psiaka, a także Ciebie. Czas zatem dowiedzieć się, jak zrobić budę dla psa z palet. Oto instrukcja krok po kroku!

jak zbudować budę

Jak zrobić budę dla psa z palet? Instrukcja krok po kroku

Wymiary

Żeby odpowiedzieć na pytanie, jak zbudować budę idealną dla Twojego pupila, najpierw musimy zacząć od wymiarów. Zmierz więc posłanie, na którym Twój psiak najczęściej śpi. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, po prostu sprawdź, ile mierzy on w wygodnej pozycji leżącej. Do otrzymanego wyniku dodaj ok. 30-50 cm. Tak otrzymasz szerokość wnętrza budy oraz jej długość.

Wysokość ustalisz natomiast mierząc czworonoga od głowy do ziemi, gdy stoi na czterech łapach – nie zapomnij dodać do rezultatu 10-20 cm. Czas na rozmiar wejścia do budy, który powinien być dopasowany do rozmiaru psa. Chodzi o to, by był on jak najmniejszy, aby nie powodować utraty zbyt dużej ilości ciepła. Sprawdź, ile mierzy Twój psiak od karku do ziemi (gdy stoi) i dodaj 5 cm, a następnie zmierz jego szerokość i dodaj kolejne 10 cm. Gotowe.

jak zbudować budę dla psa

Elementy

Jak zrobić budę dla psa z palet, gdy znasz już jej wymiary? Przygotuj kilka elementów. Potrzebne Ci będą:

  • wkrętarka,
  • wyrzynarka,
  • szlifierka kątowa z dyskiem na ściernice,
  • papier ścierny na rzep do szlifierki kątowej,
  • wkręty do drewna,
  • deski o grubości 2 cm i 4 cm z rozebranych palet
  • styropian o grubości 4 cm.

To właśnie dzięki temu ostatniemu buda dla psa będzie w lecie w miarę chłodna, a w zimie ciepła. Pamiętaj jednak, by taką izolację umieścić nie tylko na ścianach, ale i na podłodze oraz suficie. Zaczynamy budować!

buda dla psa

Budowa

Z desek wytnij cztery fragmenty według uzyskanych wymiarów, które będą szkieletem podłogi. Umieść na nich styropian, a następnie kolejne deski. Wszystko połącz przy pomocy wkrętów. Teraz kolej na szkielet ścian i dachu. Nie zapominaj, że aby buda dla psa miała spadzisty dach, ściana fasadowa i tylna muszą mieć strzelistą górę.

Wytnij ściany z desek o odpowiednim wymiarze – każdą dwukrotnie, aby móc umieścić między nimi warstwę izolacyjną. Na przedniej ścianie zaznacz, a potem wytnij otwór wejściowy. Zaszlifuj brzegi i dokładnie wygładź. Do szkieletu dachu od strony wewnętrznej przymocuj deski, znów umieść ocieplenie i przymocuj drugą warstwę desek. Buda dla psa gotowa!

buda dla psa z palet

Wykończenie

Czas na jej wykończenie. Do dachu możesz przymocować dachówki lub wyłożyć go gontem bitumicznym. Przed malowaniem budy dokładnie oczyść jej powierzchnię (umyj i odtłuść), inaczej żaden preparat nie utrzyma się przez dłuższy czas. Musisz również odpowiednio zagruntować powierzchnię, co zapewni lepszą przyczepność warstwy wierzchniej. Nie zapominaj, że wszelkie substancje do konserwacji i malowania budy muszą być odporne na działanie wilgoci, zmienne temperatury oraz promieniowanie UV.

Buda dla psa musi mieć również odpowiednie wnętrze jak koce, materace czy leżanki. Dobrze, by były one wodoodporne, co zapewni Twojemu czworonogowi komfort podczas wypoczynku. Im łatwiejsze do utrzymania w czystości, tym lepiej również dla Ciebie!

Dlaczego buda dla psa jest tak ważna?

Już wiesz, jak zrobić budę dla psa z palet. Kluczowa jest jednak również jej lokalizacja. Zarówno ta ocieplona, jak i nieocieplona buda dla psa powinna znajdować się w miejscu zacienionym. Nie ustawiaj jej nigdy w przestrzeniach narażonych na intensywne promieniowanie słoneczne – wnętrze budy i tak się nagrzeje, nawet mimo warstwy izolacyjnej. Gdzie więc powinna stanąć buda dla psa? Pod drzewem lub za wyższym budynkiem.

Zwróć również uwagę na orientację wejścia względem stron świata. W Polsce bowiem większość wiatrów nadciąga od strony zachodniej, jeśli więc buda dla psa będzie mieć zorientowany przód na stronę wschodnią, nie będzie się do niej dostawać woda deszczowa, ani porywisty wiatr. Pamiętaj również, że buda dla psa nie może stać na nieosłoniętej ziemi – doprowadzi to do zawilgocenia podstawy i czworonóg będzie odczuwać duży dyskomfort. Połóż ją na dodatkowym stelażu z desek lub na palecie. Co również ważne, buda powinna być czysta. Aby Twój pupil czuł się w niej dobrze, zmieniaj wyposażenie regularnie, by było czyste i suche.

Jak zbudować budę dla psa? To nie jest wcale takie trudne!

Zapewniając swojemu psiakowi bezpieczny azyl, zyskujesz pewność, że będzie on po prostu szczęśliwy. Nawet najdroższa buda dla psa nie będzie tym samym, co psi dom stworzony samodzielnie przez właściciela czworonoga, dopasowany idealnie do jego potrzeb.

Już wiesz, jak zrobić budę dla psa z palet. Nie wahaj się więc i spraw swojemu ukochanemu psiakowi piękny prezent. Bo czy może być bardziej wyjątkowy podarek niż dom? A tym przecież właśnie jest buda dla psa.

A jeśli lubisz majsterkować, mamy dla Ciebie kolejne wyzwanie – poradnik jak zrobić smycz dla psa.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy