Najszybszy pies świata. Kto otrzymał ten tytuł?

22 kwietnia 2020 Redakcja0
najszybsze psy na świecie

Od wieków cieszy się popularnością i uznaniem wśród myśliwych jako tzw. szlachetny towarzysz. Jest sprawny nawet po amputacji kończyny, a weterynarze często wykorzystują go jako uniwersalnego dawcę krwi. To jednak nie wszystko – zyskał on również tytuł „najszybszy pies świata”. O jakim czworonogu mowa? Przygotuj się na niezwykłą dawkę wiedzy!

Jakie są najszybsze psy na świecie? Za te, które osiągają największe prędkości, uznaje się jedne z najstarszych ras psów, czyli charty. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznaje jednak aż trzynaście ras chartów! Która z nich to najszybsza rasa psa? Chart afgański, afrykański Azawakh, angielski Whippet, arabski Sloughi, a może rosyjski Borzoj? Żadna z nich. Medal należy się tu angielskiemu Greyhoundowi. Dlaczego? Wyjaśniamy!

 najszybszy pies świata

Jaki jest najszybszy pies świata? Odkrywamy tajemnicę

Charty znane są już od starożytności. Prawdopodobnie wywodzą się one ze stepów południowo-zachodniej Azji i północnej Afryki. Ich wizerunki znajdują się bowiem na pochodzącej z VI wieku p.n.e. mezopotamskiej ceramice, na której gonią za pustynnymi gazelami. Wielu kynologów uważa, że także angielski greyhound, najszybszy pies świata, ma swoje korzenie na Bliskim Wschodzie, a konkretniej w Egipcie – o czym świadczyć mają rysunki naścienne w egipskich grobowcach, na których umieszczono podobizny psów bardzo zbliżone do greyhoundów. Teoria ta nigdy nie została potwierdzona. Współczesne najszybsze psy to z pewnością potomkowie czworonogów biorących udział w polowaniach na gryzonie, głównie zające. Ich wygląd opracowano już w Wielkiej Brytanii, gdzie dotarły we wczesnym średniowieczu.

Czy wiedziałeś jednak, że greyhoundy przez długi czas kojarzono wyłącznie ze szlachtą? Od XI do XIV wieku angielskie prawo zabraniało „ludziom z plebsu” posiadania ich pod karą śmierci! Dziś jednak ten najszybszy pies świata wykorzystywany jest podczas licznych zawodów, głównie wyścigów. Żadne inne psy nie są tak wytrzymałe i żywiołowe na torze. Żadne również nie osiągają prędkości zbliżonej do prędkości samego… geparda! Jak to możliwe? Oto tajemnica, jaką skrywa najszybszy pies na świecie.

najszybszy pies

Jaką prędkość osiąga najszybszy pies na świecie i jak to możliwe?

Podczas wyścigu najszybszy pies świata osiąga przeciętną prędkość 63 km/h. Na przestrzeni 30 metrów po wyjściu z bloków startowych jest to 70 km/h, a na przestrzeni 350 metrów w ciągu każdej sekundy pokonuje on 20 metrów! Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć to aż 74 km/h. Brzmi niewiarygodnie? Nie, jeśli uświadomimy sobie, jak to jest możliwe.

Sekret tkwi w budowie anatomicznej tego czworonoga – lekkiej, ale muskularnej sylwetce. To jednak nie wszystko. Najszybszy pies greyhound ma również duże serce, a także specyficzny chód – w czasie biegu w określonym momencie wszystkie jego kończyny odrywają się od podłoża. Charakteryzuje go również niesamowicie elastyczny kręgosłup.

Elegancki wygląd i szczupłe ciało idą również w parze z jego niezwykłym zdrowiem i długowiecznością – żyje on bowiem od 9 do 11 lat i praktycznie nie występują u niego choroby genetyczne. Niezwykła chemia krwi, a więc duża liczba krwinek czerwonych transportujących tlen do mięśni i płuc, wpływa nie tylko na jego wydajność i samopoczucie, ale także na wykorzystywanie go przez weterynarzy jako uniwersalnego dawcy krwi. Ten najszybszy pies świata okazuje się również niezwykle waleczny. Nawet po amputacji kończyny jest wyjątkowo sprawny i potrafi osiągać swoje średnie prędkości!

najszybszy pies świata

Jak zachowuje się najszybsza rasa psa?

Niech Cię jednak nie zwiodą pozory. Paradoksalnie greyhound nie potrzebuje dużo wysiłku w ciągu dnia – przeznaczony jest on do sprintu, a nie do maratonu. Tylko szczeniaki mogą być czasem nadpobudliwe i wykazywać zachowania destrukcyjne, jeśli nie poświęci im się odpowiednio dużo czasu. Ten najszybszy pies świata jest bowiem niezwykle towarzyszki – kocha właścicieli, ludzi i zwierzęta. Pozostawiony bez opieki przejawia lęk separacyjny. Do tego jest cichy, delikatny i lojalny.

Nie wymaga on również dużej ilości przestrzeni – w ciągu doby przesypia nawet 18 godzin! Najszybszy pies świata okazuje się więc niemal idealnym psem domowym – tylko poza pomieszczeniem należy go wyprowadzać na smyczy. Ma bowiem skłonność do rozwijania ogromnych prędkości na otwartej przestrzeni bez obranego kierunku i celu. Trudno się mu jednak dziwić.

Warto również zaopatrzyć go w kaganiec – oczywiście nie do ochrony przechodniów. Greyhound uwielbia ganiać małe zwierzaki i łapać je w zęby. Podczas wyścigów kaganiec chroni natomiast pyska psiaka przed obrażeniami. Te najszybsze psy na świecie często się depczą, a potykając – dotkliwie ranią.

najszybsze psy

Najszybsze psy na świecie – jakie jeszcze rasy znamy?

Pamiętasz Scooby’ego Doo ze słynnej kreskówki, a może Sabę z „W pustyni i w puszczy”? Ich długie i mocne nogi już od początku wskazują, że dogi niemieckie będą osiągać dość spore prędkości. Niemniej szybki okazuje się również wyżeł węgierski krótkowłosy, który rozpędza się do 60 km/h. Co ciekawe, w czasie II wojny światowej rasa ta była na skraju wyginięcia. Udało się ją jednak zachować dzięki kilku ocalałym okazom.

Niewielki American Rat Terrier też sobie radzi nie najgorzej, podobnie jak znany głównie ze swej inteligencji i wrażliwości Border Collie. Nie bez powodu Brytyjczycy wykorzystywali tego pierwszego do polowań, a drugiego do zaganiania owiec na polach Anglii i Szkocji w XIX wieku.

Na uwagę zasługuje również greyster – rasa niezarejestrowana przez FCI, ale ciesząca się ogromną popularnością wśród sportowców, która osiąga świetne wyniki w sportach zaprzęgowych. W latach 80. ubiegłego wieku Norweżka Lena Boysen Hillestad postanowiła wyhodować najszybszego i najbardziej wytrzymałego psa na świecie – skrzyżowała wyżła weimarskiego (75%) i charta angielskiego (25%). Tak powstały greystery. Będą one najszczęśliwsze, mogąc regularnie i intensywnie trenować z Tobą canicross czy bikejoring.

najszybszy pies na świecie

Czy najszybszy pies świata może znaleźć się w Twoim domu?

Chociaż wysokie prędkości osiąga wiele różnych ras, najszybsze psy to niezaprzeczalnie charty. Wśród nich miano „najszybszy pies świata” zdobył natomiast bezkonkurencyjne greyhound. Czy jest możliwość, aby znalazł się on w Twoim domu? Oczywiście. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz wejść w posiadanie charta, musisz zgłosić ten fakt do Urzędu Miasta lub Gminy i otrzymać specjalne pozwolenie na hodowlę lub utrzymanie czworonoga.

A naprawdę warto się nim zaopiekować. Utrzymanie go w dobrej formie okazuje się na dłuższą metę bardzo trudne i często gdy psiak przestaje przynosić dochód, jest on usypiany lub zabijany w niehumanitarny sposób. W Hiszpanii odnotowano wiele przypadków wieszania greyhoundów, które nie nadawały się już do wyścigów! Dobrze, aby najszybszy pies świata trafił więc na zasłużoną emeryturę do kochającego domu. A jak już wiesz, domownikiem będzie on wręcz idealnym.

Jeśli jesteś właścicielem/właścicielką charta lub innego naprawdę szybkiego psa, podziel się z nami swoim doświadczeniem z życia pod jednym dachem z czworonogiem, który osiąga niemałe prędkości! Czy jest tak spokojny, jak greyhound, a może przeciwnie? Czekamy na Twoją historię!

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy