Jak zrobić matę węchową dla psa? Instrukcja krok po kroku

1 marca 2024 Redakcja0

Czy wiesz, że węch to jeden z najważniejszych zmysłów u psiaków? Mają one ponad 2000 milionów receptorów węchowych, podczas gdy ludzie posiadają ich zaledwie 5 milionów. Mózg psa jest więc znacznie lepiej rozwinięty pod kątem rozpoznawania zapachów, podobnie jak sam narząd do tej czynności służący, a więc nos. 

Nie ma więc nic lepszego niż zabawka, która nie tylko bawi, ale również uspokaja i stymuluje rozwój Twojego pupila. Tu właśnie pojawia się mata węchowa. Co to za gadżet? Ten prosty element to węchowy labirynt, w którym psiak za pomocą węchu poszukuje ukrytych w nim smakołyków.

Mata węchowa jest dziś coraz bardziej popularna, dlatego warto sprawić ją psiakowi. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów mat węchowych gotowych do kupienia. A wiesz, że możesz stworzyć ją samodzielnie? Przygotowanie takiej zabawki edukacyjnej jest banalne, można więc stworzyć ją samemu. Jak zrobić matę węchową i dlaczego to idealny pomysł na prezent dla czworonoga? Wyjaśniamy!

Po co psu mata węchowa?

Mata węchowa dla psa DIY zajmie Ci naprawdę niewiele czasu – za to korzyści jej przygotowania jest już sporo. Po pierwsze jest to genialny pomysł na rozładowanie nadmiaru energii i uspokojenie psa. Mając matę węchową Twój psiak nie będzie się nudził, a jednocześnie rozwinie swoje umiejętności. Po drugie, mata węchowa nie tylko pozwoli mu się pozytywnie zmęczyć, ale zredukuje nadmiar stresu, a także ułatwi wydłużenie przerwy między posiłkami. Po trzecie, mata węchowa nagradza psa – każdy znaleziony smakołyk jest od razu nagrodą!

Szukanie smakołyków to jednak nie tylko zabawa, ale i spore intelektualne wyzwanie dla psa. Uczy go koncentracji na jednym zadaniu i cierpliwości, a także samodzielnej pracy oraz wycisza. To doskonała rozrywka dla psów dorosłych, ale i chorych, kontuzjowanych czy starszych, które nie mogą bawić się na zewnątrz. A co z psiakami z problemami lękowymi? Odszukiwanie nagród ukrytych w macie wzmocni poczucie własnej wartości u Twojego pupila.

Pamiętaj także o korzyściach dla siebie. Nic tak nie buduje pozytywnych relacji, skojarzeń i zaufania, jak wspólna zabawa, która łączy przyjemne z pożytecznym. Ten gadżet nie tylko pozwoli się psiakowi wyszaleć, ale i zadba o prawidłowy rozwój jego umiejętności. Czas zatem dowiedzieć się, jak zrobić matę węchową dla psa samodzielnie!

Jak zrobić matę węchową dla psa? Instrukcja

Aby zrobić plecioną matę dla psa, przydadzą Ci się:

  • Gumowa wycieraczka z otworami,
  • cienki polarowy koc,
  • ostre nożyczki.

Wycieraczkę możesz kupić za kilka-kilkanaście złotych lub użyć starej. Najlepiej, by miała ona wymiary 40×30 cm – to optymalny rozmiar dla psów różnych wielkości. Na taką powierzchnię będzie Ci potrzebne ok 1,5 metra polaru. Pamiętaj, że psy uwielbiają kolor żółty i niebieski (o czym pisaliśmy w artykule pt. Czy psy widzą kolory?). Może więc warto wykorzystać właśnie te barwy?

Jak zrobić matę węchową za pomocą tych elementów?

Krok 1

Po pierwsze – jeśli masz nową wycieraczkę, dobrze pozbyć się świeżego zapachu gumy. Umyj ją i przewietrz. Gdy używasz starej, po prostu dokładnie ją umyj.

Krok 2

Teraz potnij polar na paski. Potrzebujesz ich co najmniej tyle, ile otworów znajduje się w wycieraczce. Muszą one być dopasowane do Twojego pupila. Im większy i silniejszy pies, tym grubsze i dłuższe powinny być paski. Nie zapominaj również o kształcie jego pyska! Czworonogi z krótszą kufą będą potrzebowały zarówno mniejszych i węższych pasków, jak i bardziej przerzedzonej maty.

Mając w domu małego psiaka, wytnij paski 5×10 cm, dla średniego dobre będą 7×15 cm, duże z kolei wymagają minimalnie takich o rozmiarze 8×20 cm.

Krok 3

Gdy już to zrobisz, każdy pasek przewiąż przez oczka wycieraczki i zawiąż na supełek. Pamiętaj, by był on mocny, bo psiaki będą nie tylko wąchać, ale i szarpać matę w poszukiwaniu smakołyków. Gęstość i długość pasków wpływa na poziom trudności – na pierwszy raz postaw więc na dokładnie taką liczbę pasków, jak otwory w wycieraczce.

Jak zużyjesz wszystkie paski, puchata mata, która przypomina dywan z długimi frędzlami, będzie gotowa!

Mata węchowa, psiak i Ty – czas na wspólna zabawę!

Już wiesz, jak zrobić matę węchową. Co teraz? Oczywiście czas na wspólną zabawę. Wystarczy, że rozsypiesz smakołyki lub suchą karmę na macie i pozwolisz psiakowi szukać. Najpierw jednak pozostaw jedzenie bardziej na wierzchu, aby czworonóg przyzwyczaił się do nowej zabawy i od razu nie zniechęcił się stopniem trudności. Potem możesz już pochować je między frędzlami, a nawet – żeby utrudnić poszukiwania – zawinąć psi przysmak w pasek maty.

Tu wszystkie chwyty są dozwolone. Pies może niuchać, gryźć matę, podnosić, przestawiać, pomagać sobie łapą. Eksperymentuj więc za każdym razem – twórz różne poziomy trudności i obserwuj, jak sobie radzi. Gdy jednak z niej nie korzysta, schowaj ją; zakończ zabawę także, gdy sam pupil przestanie szukać. Pod żadnym pozorem mu nie podpowiadaj i nie zachęcaj do zabawy. To ma być jego, a nie Twoje wyzwanie.

Możesz również nauczyć psa by korzystał z maty na komendę. Zazwyczaj jednorazowa sesja (może się różnić od stopnia zaawansowania psa, poziomu trudności, wielkości maty i ilości smaczków) trwa ok. 5-15 min (lub do 30 min, gdy psiak jest mały lub dopiero zaczyna). Pamiętaj więc, że ukryte smakołyki muszą być niewielkie i zdrowe. Nie chodzi o to, by czworonóg utył, a także, by szybko się przejadł i zakończył zabawę. To Wasz wspólny czas na budowanie więzi i jego rozwój.

Petner miękkie przysmaki treningowe dla psa

Psia mata węchowa. Zrób to sam i ciesz się beztroskimi chwilami ze swoim pupilem

Wiedząc, jak zrobić matę węchową, nie zapominaj jednak i o tym, by o nią dbać. Pierz ją ręcznie przy użyciu delikatnych i hipoalergicznych detergentów. Częstotliwość czyszczenia zależy od rodzaju smakołyków, jakie w niej ukryjesz, a także tego, jak bardzo się ona brudzi.

Prosta w wykonaniu, a do tego z mnóstwem zalet. Mata węchowa dla psa DIY to połączenie pracy umysłowej i stymulacji narządu węchowego, a także zabawy, która dosłownie smakuje beztroską. Niemniej radości przyniesie ona i Tobie, podczas tworzenia tego wyjątkowego psiego gadżetu!

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy