Dwa psy w domu. Jak wprowadzić drugiego pupila?

4 marca 2024 Redakcja0
dwa psy w domu

Czujesz, że Twoja rodzina z jednym czworonogiem jest niepełna? Decyzja o tym, aby posiadać dwa psy w domu, to wspaniały, chociaż wymagający odpowiedzialności krok. Nowy pies w domu będzie potrzebował zsocjalizowania z dotychczasowym czworonożnym rezydentem. Dowiedz się w jaki sposób przeprowadzić ten proces z sukcesem.

Dwa psy w domu to podwójny obowiązek związany z utrzymaniem odpowiedniego poziomu opieki, zarówno pod względem potrzeb fizycznych, jak i również stabilności emocjonalnej. To także podwójna dawka psiej miłości i czułości. Decyzja o wzięciu kolejnego czworonoga musi być przemyślana. Może się okazać, że pies-rezydent nie zaakceptuje wszystkich przedstawicieli swojego gatunku. Odpowiedzmy zatem na pytanie jak wprowadzić drugiego psa do domu i jakimi zasadami się kierować, aby między czworonogami rozkwitła przyjaźń.

Czy dobranie drugiego psa to dobry pomysł?

Dobranie drugiego psa do domu to krok, który może przynieść zarówno wiele radości, jak i wyzwań. Jednakże, zanim podejmiesz decyzję, warto rozważyć zarówno wady, jak i zalety posiadania dwóch psów. Wady obejmują potencjalne konflikty między psami, podwójne koszty związane z opieką nad dwoma zwierzętami, oraz większe obciążenie czasowe. Z drugiej strony, zalety obejmują towarzystwo dla siebie nawzajem, mniejsze uczucie samotności, oraz możliwość wspólnego wyjścia na spacery i zabawy.

Nowy pies w domu – dobieramy w pary

Decydując się na drugiego czworonożnego domownika, zadajesz sobie pytanie „jak wprowadzić drugiego psa do domu?”. Warto także zastanowić się, w jaki sposób dobrać towarzysza do psa-rezydenta, żeby zminimalizować ryzyko nieporozumień.

Większe prawdopodobieństwo polubienia od pierwszego wejrzenia mają czworonogi przeciwnych płci. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, wykonaj przynajmniej zabieg kastracji u suki. Wpłynie to nie tylko na jej zdrowie, ale również na zakończenie niedogodności związanych z rują. Suczka podczas cieczki będzie budzić zainteresowanie innych samów, co z kolei może wywołać agresję u Twojego pupila.

Oczywiście przyjaźń pomiędzy czworonogami też samej płci również jest możliwa. W przypadku suk może się zdarzyć, że u obu ruja wystąpi w tym samym momencie. Warto poddać obie zabiegowi kastracji, aby uniknąć kłopotliwego pilnowania przed niechcianą ciążą. Zwróć uwagę również, czy nie miewają konfliktów związanych z miejscem do spania czy jedzenia.

drugi wpis w domu

Dwa psy w domu – razem czy osobno?

Podczas wprowadzania nowego czworonoga do domu należy obu psom dać przestrzeń, w której będą wzajemnie szanowały swoje prawo do odpoczynku. Co w sytuacji, gdy zechcą spać na jednym posłaniu? Oczywiście pozwól im. Być może wtulone w siebie czują się bezpieczniej i lepiej im się odpoczywa.

Zachowaj jednak rozdzielność odnośnie do podawania posiłków. Niech każde zwierzę ma swoją miskę na wodę i karmę. Na tym tle dużo częściej dochodzi do konfliktów. Jeśli okaże się, że Twoje zwierzęta pod tym względem wykazują silne poczucie własności, weź pod uwagę przeorganizowanie przestrzeni w domu. Pamiętaj również, aby najpierw podawać miskę psu, który je wolniej. Jednocześnie nie pozwól drugiemu na podejście do posiłku. Każdy z Twoich pupili powinien również posiadać własne zabawki i gryzaki.

Drugi pies w domu a zazdrość i agresja

Wzięcie pod swój dach kolejnego czworonoga może wywołać u psa-rezydenta różne reakcje. Oczywiście tą najbardziej pożądaną jest radość i szybka akceptacja. Sądzę jednak, że wiesz, że drugi pies w domu może wzbudzić w Twoim pupilu nie tylko pozytywne emocje.

Strach, stres, poczucie odrzucenia – efektem tego może być nawet agresja skierowana w stronę nowego czworonożnego domownika. Takie sytuacje zależą w dużej mierze od wieku, płci i charakteru psów. Pamiętaj jednak, że nie zawsze zachowanie uznane przez Ciebie za agresywne, jest takie również dla czworonogów.

Gdy pojawia się drugi pies w domu, zazdrość u psa-rezydenta również może się pojawić i jest to zjawisko całkiem naturalne. Od teraz wiele się zmieni. Czworonożny domownik, który do tej pory był oczkiem w głowie opiekunów, będzie musiał przyzwyczaić się do współdzielenia nie tylko przestrzeni, ale również uwagi i miłości.

Dlatego tak ważne jest, aby domownicy traktowali psiego rezydenta dokładnie tak samo, jak do tej pory. Musi nadal czuć się ważny. Faworyzowanie nowego domownika odbije się czkawką nie tylko na wzajemnych relacjach zwierząt, ale również osłabi zaufanie psa do Ciebie.

Jeśli zauważysz, że Twój pupil przejawia objawy zazdrości, nie głaszcz go. Ludzki sposób na uspokojenie niestety nie przyniesie pożądanego rezultatu w przypadku zwierzęcia. Wręcz przeciwnie, upewnisz go w przekonaniu, że postępuje słusznie.

drugi pies w domu agresja

Jak wprowadzić do domu drugiego psa?

Jak wprowadzić drugiego psa? W kilku prostych krokach podpowiadam.

Przygotowanie mieszkania na nowego psa

Zanim Twój drugi pies wprowadzi się pod wspólny dach, dostosuj mieszkanie tak, aby miał w nim swoje miejsce. Dotyczy to zarówno posłania, jak również zabawek oraz miejsca na miski. Podczas pierwszych wspólnych chwil możesz schować wszystkie piłki i gryzaki. Dzięki temu zwierzęta skupią się na poznawaniu siebie nawzajem, a gadżety nie będą ich rozpraszać i stanowić powodu do kłótni.

Każdy z czworonogów powinien mieć swoje własne akcesoria i wydzieloną przestrzeń, aby móc w spokoju odpocząć. Początkowo możesz nawet oddzielić strefy obu zwierząt bramką rozporową. Niektóre psy lubią szukać spokoju np. pod stołem czy kanapą. W takim przypadku może sprawdzić się klatka kennelowa.

Zapoznanie psów na neutralnym gruncie

Do pomocy w pierwszym spotkaniu psów warto poprosić o pomoc osobę, którą Twój pies zna i lubi, chociaż niekoniecznie innego członka rodziny. Jeśli masz możliwość, zorganizuj pierwsze spotkanie na dworze, ale na ogrodzonym terenie. Możesz też przeprowadzić zapoznanie w parku. Zapoznanie na świeżym powietrzu da szansę na wzajemne poznanie się i odrobię wspólnej zabawy. Jednocześnie pies-rezydent nie będzie miał poczucia, że drugi narusza jego terytorium.

Nie przyspieszaj niczego, unikaj podchodzenia czworonogów do siebie na wprost. Psy powinny najpierw mieć czas na wzajemne obwąchanie się. Staraj się również nie napinać smyczy. Zwierzę może to odebrać jako objaw zdenerwowania. Warto udać się na wspólny spacer. Jeśli pierwsze wspólne chwile będą przebiegać bez żadnych problemów, możesz spróbować odpiąć psy ze smyczy. Nie zostawiaj ich jednak zupełnie bez kontroli. Zamiast smyczy przypnij do obroży lub szelek linkę szkoleniową, która pozwoli czworonogom na więcej swobody, ale Tobie pozwoli zareagować, gdyby coś Cię zaniepokoiło.

nowy pies w domu

Wprowadzenie drugiego psa do domu

Zapoznanie na neutralnym terenie masz już za sobą. Teraz czas na adaptację nowego czworonoga w domu. W pierwszych dniach nie radzimy zostawiać psów bez kontroli. Jeśli muszą zostać same w domu, niech pozostaną oddzielone, np. barierką rozporową lub w klatkach kennelowych. Staraj się oba zwierzaki traktować w ten sam sposób i poświęcać im tyle samo uwagi. Możesz np. usiąść na podłodze i podawać jednocześnie smaczki psu-rezydentowi oraz nowemu pupilowi. Niech widzą, że oba otrzymają od Ciebie to samo. Podobnie wygląda kwestia treningów. Jeśli oba psy są w podobnym wieku, możesz szkolić je w tym samym czasie. Przez naśladownictwo szybciej mogą załapać sens komendy.

drugi pies

Jeśli zdecydowałeś się na wprowadzenie szczeniaka do domu, w którym mieszka już starszy pies, musisz brać pod uwagę konieczność osobnego wychodzenia na spacery. Młody pies będzie wykazywał się dużo większą energią niż jego straszy kolega, a także początkowo będzie musiał wychodzić na spacery częściej. Musisz zatem uzbroić się w cierpliwość i odpowiednią ilość czasu, aby pogodzić potrzeby obu czworonogów. Ważne jest także równe egzekwowanie zasad – jeśli pies-rezydent czegoś nie może, nie pozwalaj na to nowemu pupilowi.

Podsumowanie: Dwa psy w domu – podwójna miłość

Zgadzasz się z nami, że dom pełen zwierząt jest naładowany wyjątkową energią? Jeśli zastanawiasz się nad przygarnięciem drugiego psa, możemy jedynie przyklasnąć. Pamiętaj jednak, aby właściwie dobrać drugiego pupila do wieku, wielkości i charakteru psa-rezydenta. Gdy połączysz to z prawidłowo przeprowadzoną socjalizacją, masz ogromną szansę na to, że Twoje zwierzęta stworzą świetny duet.

 

Autor:

blanka sawoniuk

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy