Siatka na balkon dla kota – jak przygotować miejsce dla pupila?

5 marca 2024 Redakcja0

Wyjście na balkon urozmaici dzień Twojego kota. Zadbaj nie tylko o rozrywkę dla pupila, lecz także o jego bezpieczeństwo. Pomoże Ci w tym solidna siatka na balkon dla kota. Podpowiadamy, jak ją wykonać, żeby przez wiele lat spełniała swoją funkcję.

Coraz więcej opiekunów zdaje sobie sprawę z zagrożeń płynących z niezabezpieczonego balkonu dla kota. Nawet gdy Twój mruczek jest leniwy, nie możesz mieć pewności, że jedynie leżałby, wygrzewając się na słońcu. Może zdarzyć się, że nawet koci senior zainteresuje się ptakiem przelatującym tuż przy balkonie i spróbuje za nim skoczyć. U energicznych juniorów ryzyko takiego zachowania jest wyjątkowo duże. Jako odpowiedzialny opiekun zastanawiasz się, jaka siatka na balkon dla kota sprawdzi się najlepiej? Poznaj nasze wskazówki, żeby w najbliższym sezonie Twój mruczący przyjaciel mógł bezpiecznie wygrzewać się w promieniach słońca.

Czy warto wypuszczać kota na balkon?

Siatka dla kota na balkon pozwoli Twojemu pupilowi przyglądać się światu w bezpiecznych warunkach. Latające ptaki i przechodzący w pobliżu ludzie są dla mruczka naprawdę ciekawi. Wyjście na balkon z pewnością urozmaici życie zwierzęcia przebywającego na co dzień wyłącznie w domu. Jeśli taras będzie osiatkowany, to bezpieczeństwem będą cieszyć się zarówno Twój koci przyjaciel, jak i ptaki.

Korzystanie z balkonu dla kota jest okazją, żeby zaczerpnąć świeżego powietrza, przyglądać się otoczeniu i poczuć inne zapachy. Są mruczki, które po czasie spędzonym na tarasie, szczęśliwe biegają po domu. Inne potrafią zasnąć na balkonie pomimo otaczających dźwięków.

Niejednemu zwierzakowi radość sprawi również wyjście na balkon wieczorem. Mruczek, w słabym oświetleniu, widzi lepiej niż człowiek. Może próbować dostrzec zwierzęta skrywające się nocą w trawie.

Siatka na balkon dla kota zabezpiecza go przed wypadnięciem i przykrymi konsekwencjami takiego zdarzenia. Musisz jednak pamiętać o kilku pozostałych zagrożeniach. Należą do nich:

 • Owady – zwróć szczególną uwagę na osy. Zainteresowany nimi kot może próbować je złapać. To natomiast grozi użądleniem. Mimo siatki na balkon niewielkie owady będą w stanie przedostać się do mruczka.
 • Rośliny – wiele spośród nich jest trujących dla mruczków, które uwielbiają podgryzać liście. Nim wypuścisz zwierzaka na balkon, usuń z niego wszystkie niebezpieczne odmiany.
 • Złej jakości siatka – koty lubią się wspinać, zabezpieczenie balkonu musi być wykonane z solidnych materiałów.

Jak urządzić balkon dla kota?

Balkon dla kota musi być przede wszystkim bezpieczny. Nie zapominaj jednak, że warto urządzić go w estetyczny sposób i zadbać o to, żeby mruczek miał przyjemne miejsce do relaksu na zewnątrz.

Na balkon dla kota możesz wstawić domek. Dobrze sprawdzi się model wykonany z filcu. Takie domki są lekkie, dlatego z łatwością je przestawisz w inne miejsce. Możesz również zapewnić mruczkowi mały drapak – pionowy lub poziomy.

Dobrze jest też wykonać urozmaicenie balkonu dla kota w postaci desek zamontowanych do konstrukcji na wysokości. Dzięki nim Twój mruczek będzie miał jeszcze więcej miejsc, po których będzie mógł się wspinać. To również dobre rozwiązanie, jeśli masz więcej kotów, a relacje między nimi są neutralne. Każdy będzie miał fragment przestrzeni dla siebie.

Bezpieczny balkon dla kota to taki, na którym nie ma szkodliwych roślin. Nawet jeśli wydaje Ci się, że Twój mruczek nie interesuje się kwiatami, pamiętaj, że to zwierzę. Jego zachowań nie da się do końca przewidzieć. Musisz przygotować się na to, że pewnego dnia liść poruszający się na wietrze zaciekawi zwierzaka. Podgryzienie rośliny może skończyć się wymiotami lub mieć znacznie poważniejsze konsekwencje.

Zabezpieczenie balkonu musi także uwzględniać różne warunki pogodowe. Wiele mruczków chętnie wyleguje się na słońcu. Pamiętaj jednak, żeby zapewnić im miejsce, w którym mogą schować się przed słońcem. Na balkon dla kota wybierz parasol zacieniający, który osłania choć część dostępnej powierzchni. Mruczek schroni się tam, gdy będzie tego potrzebował.

Podsumujmy, jak urządzić balkon dla kota?

 • Zadbaj o miejsce do wypoczynku, na przykład domek z filcu.
 • Umieść na balkonie mały drapak, żeby mruczek zawsze mógł naostrzyć pazurki.
 • Pozbądź się wszystkich toksycznych dla zwierzęcia roślin, bo zawsze istnieje ryzyko, że będzie chciał ich spróbować.
 • Przymocuj do kantówek deski, na które kot będzie mógł wskoczyć.
 • Pamiętaj, żeby choć fragment balkonu był zawsze zacieniony.

Zadbaj o zabezpieczenie balkonu dla kota

Są różne metody na to, jak zabezpieczyć balkon dla kota. Musisz zdecydować, czy chcesz podjąć się samodzielnej pracy, czy wolisz zlecić to zadanie profesjonalistom. Druga opcja jest znacznie droższa, więc zrobienie tego samodzielnie jest kuszące. Dobre przygotowanie pozwoli Ci na samodzielne osiatkowanie balkonu dla kota.

Do wykonania konstrukcji potrzebujesz drewnianych kantówek. Musisz:

 • Obliczyć, ile ich potrzeba.
 • Dociąć je.
 • Wyszlifować powierzchnię z naturalnego surowca.
 • Pokryć elementy preparatem ochronnym do drewna.

Przed rozpoczęciem pracy przygotuj projekt. Narysuj najpierw swój balkon z dokładnymi wymiarami, a następnie stwórz plan konstrukcji. Pamiętaj, że między kantówkami odległości nie mogą być zbyt duże. Najłatwiej będzie Ci zbudować konstrukcję z prostokątnych elementów, które wypełnisz siatką. Później przeniesiesz je na balkon i tam połączysz ze sobą.

Rozpocznij jednak od docięcia, wyszlifowania i pomalowania kantówek. Zrób to, zanim zbudujesz zabezpieczenie balkonu dla kota, dzięki temu będziesz mieć łatwy dostęp do każdego miejsca. Sprawdź na opakowaniu preparatu ochronnego, ile warstw należy nałożyć i jak długo powinny schnąć. Najczęściej potrzeba dwóch warstw.

Gdy kantówki będą już zabezpieczone i suche, czas na łączenie ich. W tym celu posłużą Ci kątowniki. Gdy stworzysz z nich prostokąt, czas na wypełnienie go siatką. Jeśli nie chcesz wiercić, bez trudu przymocujesz wszystko opaskami zaciskowymi, popularnie określanymi jako trytytki. Aby zachować estetyczny wygląd, dobierz odpowiedni kolor i odetnij końcówkę, która pozostaje po zaciśnięciu.

Nie musisz też wiercić w elewacji, na co zazwyczaj nie ma zgody spółdzielni. Opaski posłużą Ci również do przymocowania prostokątnych elementów do barierek. Dzięki temu konstrukcja będzie bardziej solidna.

Jak zabezpieczyć balkon dla kota od góry? Przy konstrukcji stworzonej z prostokątnych elementów masz dwa rozwiązania. Możesz zrobić kolejny element, który będzie się opierał na pozostałych. Nie jest to jednak konieczne. Siatka dla kota na balkon może również zostać przymocowana do już ułożonej konstrukcji. Wystarczy, że dobrze ją naciągniesz i przyczepisz wieloma opaskami zaciskowymi.

Takie osiatkowanie balkonu dla kota sprawdzi się niezależnie od tego, na którym piętrze mieszkasz.

Siatka na balkon dla kota – bezpieczeństwo pod kontrolą

Balkon dla kota stanie się bezpieczną przestrzenią, jeśli zadbasz o wybór odpowiedniej siatki. Pamiętaj, że konstrukcja będzie nieustannie narażona na działanie różnych czynników atmosferycznych, dlatego wybierz odpowiednie materiały. Najlepsze są ocynkowane, heksagonalne siatki na balkon. Zdecyduj się na taką, która ma nie za duże oczka. W innym przypadku istnieje ryzyko, że np. malutki ptak dostanie się na balkon. Dla bezpieczeństwa mruczka postaw na odpowiednio grubą siatkę. Dzięki temu nawet wspinający się zwierzak nie doprowadzi do jej rozerwania.

Zabezpieczenie balkonu bez pomocy fachowców jest możliwe. Solidną konstrukcję stworzysz z kantówek połączonych kątownikami. Potrzebna jest Ci również gruba, ocynkowana siatka ochronna na balkon. Co oprócz nich? Nieco czasu, chęci, urządzeń oraz narzędzi, dzięki którym zaaranżujesz bezpieczny balkon dla kota.

Planujesz stworzyć w tym roku przestrzeń dla mruczka na świeżym powietrzu? Podziel się z nami swoim pomysłem na balkon dla kota!

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy