Barbet – charakterystyka rasy

7 marca 2024 Redakcja0

Barbet to francuski pies wodny, który nada się na psa do towarzystwa. Wymaga jednak usportowionej rodziny, która zapewni psu aktywności.

Barbet, czyli francuski pies wodny, to bardzo stara rasa psów, w przeszłości pospolita w całej Francji. Obecnie psów tej rasy, nawet w samej Francji, jest bardzo mało. A szkoda, ponieważ poza doskonałymi zdolnościami do pracy w wodzie psy tej rasy są bardzo rodzinne i z sukcesami mogą pracować w dogoterapii oraz realizować swoją pasję do aktywności w zawodach psich sportów.

Jak wygląda barbet?

Barbet należy do średnich ras psów, chociaż biorąc pod uwagę jego wagę, dochodzącą do 30 kg z powodzeniem można byłoby uznać, że jest to pies dużej rasy, co czyni w swojej książce Cunliffe. Wśród ważnych proporcji wskazać należy, że kufa psa powinna być nieco krótsza od czaszki. Z kolei długość tułowia nieco większa niż wysokość psa w kłębie.

Głowa psa jest zaokrąglona i szeroka, a stop wyraźnie zaznaczony. Z kolei kufa ma kanciasty kształt i jest zakończona dużym, czarnym lub czekoladowym nosem z szerokim grzbietem. Idąc dalej, oczy psa są okrągłe, a ich kolor powinien być ciemno brązowy. Uszy są owłosione, jak reszta ciała, są osadzone nisko i zwisają płasko co najmniej 5 cm poza poziom nosa. Głowa noszona jest na krótkiej i mocnej szyi. Grzbiet psa jest równie mocny; klatka piersiowa szeroka i głęboka; lędźwie krótkie i mocne, a zad oglądany z boku płynnie przedłuża linię lędźwi. Ogon psa jest nisko osadzony, z haczykiem na końcu i noszony lekko wzniesiony, a w ruchu powyżej linii grzbietu.

Barbety mają grubą, nieprzemakalną, wełnistą i kędzierzawą sierść, która pokrywa całe ciało, tworząc sznury. Mimo to jej modelowanie ma sens tylko wtedy, gdy będzie ułatwiało psu pracę.

Psy tej rasy występują w umaszczeniu jednolicie czarnym, szarym, czekoladowym, płowym, piaskowym lub białym, a także łaciatym z mniejszymi lub większymi łatami.

Hodowla barbeta – jak wybrać wzorcowego psa?

Wybór hodowli o wysokich standardach działania ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i charakteru tego psa myśliwskiego. Hodowla różni się od chowu tym, że jej celem jest doskonalenie zwierząt, a to wymaga od hodowcy wiedzy genetycznej, anatomii, fizjologii psów, etiologii etc. Dzięki temu możesz mieć pewność, że kupujesz psa z lepszymi genami, a co za tym idzie z mniejszą szansą na wystąpienie problemów zdrowotnych.

Jak znaleźć dobrą hodowlę barbeta? W pierwszej kolejności skorzystaj z wyszukiwarki oddziałów Związku Kynologicznego w Polsce, która jest dostępna na ich stronie internetowej. Na tej podstawie znajdź oddział właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania i poproś w nim o udostępnienie listy wszystkich zarejestrowanych hodowli psów tej rasy.

Szukając odpowiedniej hodowli, zwróć uwagę na osiągnięcia rodziców przyszłych szczeniąt, częstotliwość z jaką pojawiają się kolejne mioty oraz opinie innych kupujących o tej hodowli. Możesz także poszukać opinii właścicieli psów tej samej rasy na grupach w social mediach, by mieć pełniejszy obraz.

Jeśli zdecydujesz się na konkretną hodowlę, umów się na wstępne spotkanie z hodowcą. Podczas wizyty, sprawdź warunki, w których przebywają matka i szczeniaki, zapytaj, czy rodzice szczeniąt byli badani i jaka karma jest podawana szczeniętom, jeśli są już na diecie po odstawieniu od matki. Przed wizytą warto też zapoznać się z typowymi wadami tej rasy według wzorca i upewnić się, że u szczeniąt ich nie ma.

Przy podpisywaniu umowy kupna szczeniaka, upewnij się, że otrzymasz metrykę, która będzie podstawą do wyrobienia rodowodu dla Twojego barbeta. Hodowca powinien także przekazać Ci książeczkę zdrowia szczeniaka z wpisami odrobaczeń i pierwszych szczepień. Pamiętaj, że renomowane hodowle często dostarczają wyprawkę dla szczeniaka.

Koszty utrzymania barbeta

Zakup samego psa to w zasadzie mniejsza część wydatków w porównaniu do miesięcznych kosztów utrzymania takiego czworonoga. Poza skompletowaniem wyprawki czekają cię miesięczne wydatki m.in. na żywienie. Podane niżej ceny są orientacyjne.

Element wyprawki Szacowana cena (PLN) dla psa dużej rasy
Legowisko (większe) 200
Miski na jedzenie i wodę 60
Smycz (mocniejsza) 50
Obroża (solidniejsza) 30
Szczotka do sierści 35
Zabawki (większe, trwalsze) 80
Kosmetyki do pielęgnacji 60
Transporter (większy) 180

Stałymi wydatkami w ciągu miesiąca będzie zakup karmy i przekąsek oraz produktów higienicznych, by zadbać o oczy, uszu, łapy i zęby. W sezonie letnim koszty utrzymania psa powiększy ochrona przeciw pasożytom zewnętrznym. Zwykle raz na kwartał należy psa odrobaczyć. Warto założyć, że przynajmniej raz na kwartał Twój pies odwiedzi lekarza weterynarii – absolutne minimum to kontrole roczne.

Historia i pochodzenie barbeta

Określenie barbet pochodzi z XVI wieku, kiedy zostało użyte po raz pierwszy przez Jacques`a du Fouilloux`a na określenie obfitej sierści, tworzącej na pysku psa brodę (fr. barbe). Mimo to pierwsze wzmianki o psach w tym typie pochodzą z XIV wieku, a szersze zapiski poczynił Caius w publikacji „De Canibus Britannicus” z 1570 roku. Pierwszą systematykę psów w tym typie przygotował Karol Linneusz w XVIII wieku. Z tego okresu pochodzi również pierwsza grafika, przedstawiająca psy w tym typie.

Jeszcze do końca XVIII wieku barbety nie były jednolitą rasą. W zasadzie określano w ten sposób wszystkie współcześnie znane psy wodne np. barbety, portugalskie i hiszpańskie psy wodne oraz lagotto romagnolo. Z całą pewnością barbety przyczyniły się do powstania innych ras psów. Na przykład barbet o imieniu Janus był jednym z psów, których hrabia Eduard Korthals użył do wyhodowania gryfona korthalsa. Pochodzenie pudli od barbetów jest dyskusyjne.

Pierwszy standard rasy powstał ok. 1890 roku, a wcześniej, w 1885 roku, pierwsze barbety zaprezentowano na wystawie psów w Paryżu. Początek XX wieku był dla barbetów trudny – napływ angielskich ras użytkowych doprowadził do spadku popularności tej francuskiej rasy psów. Po II wojnie światowej istniały już tylko 2 hodowle psów tej rasy. Za ich odbudowę w latach 70. odpowiada Patre Vincenci, która była kontynuatorką prac swojego ojca – jednego z twórców współczesnego barbeta.

Obecnie wciąż jeszcze występują barbety z dwóch linii: vieus barbet, ze starych francuskich hodowli oraz modern barbet, z hodowli powstałych w latach 80. XX wieku.

Barbety zostały uznane przez FCI 12 kwietnia 1954 roku.

Charakter barbeta

Barbet to zrównoważona i opanowana rasa o bardzo przyjacielskim podejściu do ludzi oraz innych zwierząt. Jak podano we wzorcu to rasa towarzyska, która uwielbia wodę nawet zimą.

I nie powinno to dziwić, ponieważ barbet to typowy pies myśliwski, pracujący w wodzie, który dzięki swojej wodoodpornej sierści jest w stanie wytrzymać nawet kilka godzin w zimnej wodzie. To wszak pies z grupy aporterów, płochaczy i psów wodnych, którego obowiązują próby pracy. Dlatego to idealny materiał na psa na kaczki.

Psy tej rasy doskonale sprawdzą się w dogoterapii, mogą również z powodzeniem uprawiać psie sporty – agility lub obedience.

Pies tej rasy nada się dla aktywnych rodzin, które nie będą szczędziły czasu na regularne spacery. Nie jest polecany dla osób, które ciągle pracują poza domem – źle znosi samotność i może zachorować na lęk separacyjny.

Pod jednym dachem dogada się i z kotami, i z innymi rasami psów.

Zdrowie i długość życia

Niewielka liczebność barbetów, których w samej Francji żyje tylko kilkaset osobników, ogranicza możliwość wyciągnięcia wniosków o kondycji zdrowotnej rasy. Pod uwagę należy jednak wziąć, że niewielka pula genetyczna nie sprzyja zwykle zdrowiu psów.

Typowe choroby psów tej rasy to dysplazja stawu biodrowego, łokciowego, choroby uszu i epilepsja.

Mimo to barbety są psami wytrzymałymi, które mogą i lubią ciężko pracować. Zwykle żyją do ok. 13-15 lat, co jest bardzo dobrym wynikiem. Najdłużej żyjącym barbetem był prawdopodobnie UGLI Poppenspäler’s, który przeżył 18 lat.

Jak karmić barbeta?

Wybierając karmę dla barbeta pamiętaj, by była dostosowana do wieku psa, jego aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Z uwagi na brak udokumentowanych problemów barbetów z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi dobór diety nie powinien stanowić problemu dla opiekuna. Barbet może być karmiony komercyjną karmą suchą, urozmaicaną karmą mokrą w osobnej porcji. Pamiętaj tylko, by karma była jakości premium, ze źródłem białka pochodzenia zwierzęcego.

superfoods dla psa

Pielęgnacja: jak utrzymać barbeta w dobrym zdrowiu

Pielęgnacja barbeta będzie wymagała zainwestowania sporo czasu w te czynności. Już w wieku 4-6 miesięcy należy ogolić psa całkowicie, by jego sierść mogła prawidłowo się rozwijać. By włos się nie filcował psa należy szczotkować przynajmniej 1-2 razy w tygodniu, a jeśli podatność na filcowanie jest większa, to częściej. Dodatkowo do szczotkowania możesz zastosować metalową szczotkę z zagiętymi na końcach drucikami, a do wyczesywania pozostałej martwej sierści metalowy grzebień o większym rozstawie zębów.

Przed kąpielą sierść psa należy starannie rozczesać, by usunąć filce. Psa należy umyć dwukrotnie, rozcieńczonym szamponem, by łatwiej można było wypłukać go z sierści. Po kąpieli należy odcisnąć wodę z psa i nałożyć odżywkę, którą po kilku minutach należy spłukać. Następnie należy owinąć psa w ręcznik do odciągnięcia wody, by później pozostawić psa do wyschnięcia.

Standardowo raz w tygodniu należy sprawdzić czy z oczami, uszami i łapami nie dzieje się nic niepokojącego. A przynajmniej trzy razy w tygodniu należy szczotkować psu zęby, korzystając z pasty dedykowanej dla psów.

Jak szkolić barbeta?

Barbety z przeznaczeniem do towarzystwa powinny przechodzić standardowy tryb szkolenia. Począwszy więc od socjalizacji u hodowcy i dalej u opiekuna, przez psie przedszkole, aż do zaawansowanego treningu posłuszeństwa, który warto łączyć z treningiem wybranego psiego sportu.

Najlepsze imiona dla barbetów

Wybierając imię dla barbeta, francuskiej rasy psów, warto wziąć pod uwagę jego unikalne cechy, jak np. kędzierzawa sierść czy wyraziste oczy. Dlatego dobrze jest wybrać imię, które będzie proste w wymowie i łatwe do zrozumienia dla psa, a krótkie imiona często są bardziej praktyczne, podczas szkolenia. Inspiracją może więc być pochodzenie rasy lub własne korzenie kulturowe. Oto kilka propozycji imion dla barbeta:

Imię dla psa

 1. Éclair – w języku francuskim „błyskawica”, pasuje do szybkich i zwinnych barbetów.
 2. Marcel – tradycyjne francuskie imię, oddające elegancję rasy.
 3. Blaise – oznacza „lis” lub „płomień”, co może nawiązywać do energicznej natury barbeta.
 4. Gaston – imię kojarzące się z siłą i odwagą, idealne dla mężnego psa.
 5. Remy – oznacza „wioślarz”, co może być hołdem dla umiejętności pływackich barbeta.

Imię dla suczki

 1. Fleur – co oznacza „kwiat”, pasujące do uroczej i delikatnej natury suczek barbeta.
 2. Bijou – oznacza „klejnot”, idealne dla cennej i pięknej suczki.
 3. Céleste – oznacza „niebiański”, co może odnosić się do łagodnego temperamentu rasy.
 4. Étoile – oznacza „gwiazdę”, idealne dla suczki, która jest gwiazdą w swoim domu.
 5. Sylvie – oznacza „z lasu”, pasujące do naturalnego, ziemskiego charakteru barbeta.

FAQ o barbecie

Ile kosztuje barbet?

Cena barbeta z hodowli to ok. 4000 zł.

Jak długo żyje barbet?

Barbet ro rasa psów, której przedstawiciele mogą żyć nawet do 12-13 lat.

 

Bibliografia

 • Cunliffe, M. Redlicki (przekład), Rasy psów – kompendium, Wyd. Parragon, 2007.
 • zkwp.pl/wzorce/105.pdf
 • fci.be/en/nomenclature/FRENCH-WATER-DOG-105.html

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy