Czy pies może jeść kukurydzę? Fakty i mity

11 marca 2024 Redakcja0

Opiekunowie psów nie są jednoznaczni w sprawie tego, czy pies może jeść kukurydzę. Na pierwszy rzut oka, kukurydza wydaje się być cennym dodatkiem do psiej diety, jednakże, dyskusja na temat włączania zbóż do psiej diety, w tym kukurydzy, jest znacznie bardziej złożona.

Krytycy zwracają uwagę, że niektóre karmy dla psów mogą zawierać zbóż zbyt wiele, co może prowadzić do alergii i innych problemów zdrowotnych u niektórych psów. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom karmienia psów kukurydzą, analizując jej wpływ na zdrowie psa, korzyści odżywcze oraz potencjalne ryzyko. Zapraszamy do lektury, która może rozwiać wątpliwości i pomóc w podjęciu świadomej decyzji o żywieniu naszych czworonogów.

Kukurydza w karmie dla psa – dlaczego wzbudza kontrowersje?

Czy pies może jeść kukurydzę? Niechęć czy nieufność do obecności kukurydzy w diecie psiaka ma dwa źródła. Pierwsze z nich dotyczy obawy przed modyfikacjami genetycznymi, z którymi często kojarzona jest ta roślina. Pamiętaj jednak, że modyfikacje genetyczne są stosowane po to, by pomóc roślinie. Zmodyfikowana genetycznie kukurydza może być silniejsza i odporniejsza na choroby, przez co będzie można stosować mniej środków ochrony roślin lub sztucznych nawozów.

Drugim powodem jest przekonanie o tym, że zboża (kukurydza, ryż, pszenica, jęczmień czy żyto) powodują alergie u czworonogów. Co na ten temat mówią lekarze? Chociaż alergie pokarmowe u psów są bardzo częste, to nietolerancja na zboża to w przypadku czworonogów rzadkość. Dużo częściej niż zboża, alergię wywołują produkty odzwierzęce, m.in. ze względu na obecność antybiotyków, konserwantów, zanieczyszczeń oraz białka.

W odpowiedzi na te obawy na rynku falami zaczęło przybywać karm bezzbożowych (grain free). Ich zwolennicy twierdzą, że pies, który ma swoje korzenie u wilków, powinien również odżywiać się jak one, czyli spożywać głównie mięso. Okazuje się jednak, że w przebiegu ewolucji oraz udomowienia czworonogów model żywienia zmienił się. Przez tysiące lat przebywania z człowiekiem pies nabył zdolności do częściowego trawienia i przyswajania składników innych niż mięso. Czy oznacza to, że karmy bezzbożowe są złe? Oczywiście, że nie – karma powinna być dopasowana bezpośrednio do psiaka. Jeśli Twój pies lepiej czuje się na karmach grain free, zostań przy nich! Jeśli jednak dopiero zaczynasz dobierać karmę dla psiaka, spróbuj rozpocząć od tych ze zbożami, które są cennym składnikiem diety psa.

Wartości odżywcze kukurydzy – po co podawać kukurydzę psu?

Kukurydza jest często stosowanym składnikiem w komercyjnych karmach dla psów, dzięki swoim wartościom odżywczym.

Kukurydza, proso, ryż, jęczmień, pszenica i inne zboża są przede wszystkim źródłem cennych węglowodanów. Węglowodany dają energię i siłę do codziennych psich zmagań. Składnikiem zbóż niemal najistotniejszym w kontekście żywienia psiaków jest skrobia. Jest niemal w 100% przyswajalnym źródłem energii w diecie psów (pod warunkiem odpowiedniej obróbki termicznej). Produkty pochodzenia roślinnego są też źródłem naturalnych prebiotyków, które wspomagają skuteczną pracę układu trawiennego oraz przyswajanie substancji odżywczych.

Kukurydza jest również bogata w błonnik, co może wspierać zdrowie układu pokarmowego psa, pomagając w utrzymaniu regularności i zdrowia jelit. Dodatkowo, zawiera ona witaminy z grupy B, które są ważne dla metabolizmu, oraz przeciwutleniacze, takie jak witamina E i selen, które pomagają w ochronie komórek przed uszkodzeniami. Kukurydza jest jedynym zbożem, które zawiera w sobie ważną dla zdrowia oczu witaminę A.

Czy pies może jeść kukurydzę i inne zboża?

W takim razie czy pies może jeść kukurydzę? Wiesz już, że zboża są jak najbardziej dopuszczalnym składnikiem diety Twojego psiaka. Wyjaśniliśmy również, skąd w ogóle wzięły się kontrowersje wokół kukurydzy i mity na jej temat.

Jak zatem żywić psiaka, by dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych? Zboża, m.in. kukurydza, dla psa są bardzo istotne. Jednak równie ważne w diecie są zdrowe tłuszcze oraz pełnowartościowe białko zwierzęce. Najbardziej istotne jest odpowiednie zbilansowanie diety i podawanie posiłków w prawidłowych ilościach. Tak, by zwierzak nie był przekarmiony, ale by jednocześnie nie odczuwał głodu.

Kukurydza dla psa – w jakiej formie?

Nieporozumienia dotyczące tego, czy psy mogą jeść kukurydzę, biorą się często również od tego, że ziarna kukurydzy jedzone bezpośrednio z kolby mogą faktycznie działać niekorzystnie na układ pokarmowy psa. Są dość ciężkostrawne, zawierają sporo cukru, a sama kolba może stanowić zagrożenie ze względu na ryzyko zadławienia. Z powyższych powodów lepiej zrezygnować więc z podawania psu kukurydzy w całości.

Kukurydza obecna w karmach ma jednak formę mączki kukurydzianej, której właściwości są zupełnie inne. Mączka kukurydziana jest lekkostrawna – w zależności od obróbki termicznej jej przyswajalność jest porównywalna z ryżem czy pszenicą. Jest również bezglutenowa, a więc odpowiednia dla psiaków, które mają problem z jego trawieniem. Jest też bogata w składniki odżywcze, takie jak: żelazo, magnez czy potas. Mąka kukurydziana ma również działanie antyoksydacyjne ze względu na obecność luteiny i zeaksantyny. Dodatkowo zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3, które mają wpływ na stan skóry i sierści zwierząt.

Czy pies może jeść kukurydzę – podsumowanie

Jak widać, odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść kukurydzę, jest jedna: tak! Trzeba jednak pamiętać o tym, że powinna stanowić ona jedynie składnik zróżnicowanej diety, a nie jej podstawę. Sama kukurydza czy jakiekolwiek inne zboże nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Do tego potrzebne są również inne produkty odzwierzęce oraz roślinne.

Zaznaczamy jednak, że jeśli Twój psiak należy do tej niewielkiej grupy czworonogów uczulonych na zboża, wybierz dla niego taką karmę, która najlepiej zaspokoi jego potrzeby i sprawi, że zwierzak będzie pełen sił i energii. A może chcesz podzielić się z nami swoim zdaniem na temat obecności kukurydzy i innych zbóż w diecie psiaka? Czekamy na Twoją opinię!

 

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy