Obecność zbóż, a w szczególności kukurydzy w diecie psów, od pewnego czasu wzbudza niemałe kontrowersje. Dlaczego? Przecież wydawałoby się, że to naturalny składnik, którym czworonogi żywią się od dawna. Jak to w końcu jest – czy pies może jeść kukurydzę?
Każdy wielbiciel czworonogów chce, by jego pupil otrzymywał pełnowartościowe i smaczne posiłki, które dostarczą mu energii do zabawy, biegania i ćwiczeń każdego dnia. Wiedząc, jak trudno samodzielnie skomponować dietę tak, by pokrywała zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, oraz jak dużo czasu zajmowałoby gotowanie posiłków dla pieska, często decydujemy się na zakup gotowej karmy. Dobrze dobrana do rasy i aktywności psa sucha karma to gwarancja pełnowartościowego i smacznego posiłku dla czworonoga.
W takim razie, dlaczego pojawiają się głosy, że zboża obecne w karmie są szkodliwe i alergizujące? Czy kukurydza w karmie dla psa może zaszkodzić Twojemu pupilowi? A co z innymi zbożami? Dziś postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego, czy pies może kukurydzę i jak wpływa ona na jego organizm.
Kukurydza w karmie dla psa – dlaczego wzbudza kontrowersje?
Czy pies może jeść kukurydzę? Niechęć czy nieufność do obecności kukurydzy w diecie psiaka ma dwa źródła. Pierwsze z nich dotyczy obawy przed modyfikacjami genetycznymi, z którymi często kojarzona jest ta roślina. I faktycznie – szczególnie amerykańskie uprawy kukurydzy stosują GMO. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kukurydza może również pozyskiwana być z innych, europejskich plantacji, na których przestrzegane są normy ekologiczne.
Drugim powodem jest przekonanie o tym, że zboża (kukurydza, ryż, pszenica, jęczmień czy żyto) powodują alergie u czworonogów. Co na ten temat mówią lekarze? Chociaż alergie pokarmowe u psów są bardzo częste, to nietolerancja na zboża to w przypadku czworonogów rzadkość. Dużo częściej niż zboża, alergię wywołują produkty odzwierzęce, m.in. ze względu na obecność antybiotyków, konserwantów, zanieczyszczeń oraz białka.
W odpowiedzi na te obawy na rynku falami zaczęło przybywać karm bezzbożowych (grain free). Ich zwolennicy twierdzą, że pies, który ma swoje korzenie u wilków, powinien również odżywiać się jak one, czyli spożywać głównie mięso. Okazuje się jednak, że w przebiegu ewolucji oraz udomowienia czworonogów model żywienia zmienił się. Przez tysiące lat przebywania z człowiekiem pies nabył zdolności do trawienia i przyswajania składników innych niż mięso. Czy oznacza to, że karmy bezzbożowe są złe? Oczywiście, że nie – karma powinna być dopasowana bezpośrednio do psiaka. Jeśli Twój pies lepiej czuje się na karmach grain free, zostań przy nich! Jeśli jednak dopiero zaczynasz dobierać karmę dla psiaka, spróbuj rozpocząć od tych ze zbożami, które są cennym składnikiem diety psa.
Czy pies może jeść kukurydzę i inne zboża?
W takim razie czy pies może jeść kukurydzę? Wiesz już, że zboża są jak najbardziej dopuszczalnym składnikiem diety Twojego psiaka. Wyjaśniliśmy również, skąd w ogóle wzięły się kontrowersje wokół kukurydzy i mity na jej temat.
Teraz skupmy się na faktach. Po co w diecie psa zboża? Kukurydza, proso, ryż, jęczmień, pszenica i inne zboża są przede wszystkim źródłem cennych węglowodanów, które dają energię i siłę do codziennych psich zmagań. Składnikiem zbóż niemal najistotniejszym w kontekście żywienia psiaków jest skrobia, która jest niemal w 100% przyswajalnym źródłem energii w diecie psów (pod warunkiem odpowiedniej obróbki termicznej). Zboża bogate są również w wartościowy błonnik, który odgrywa ważną rolę w procesach trawiennych. Produkty pochodzenia roślinnego są też źródłem naturalnych prebiotyków, które wspomagają skuteczną pracę układu trawiennego oraz przyswajanie substancji odżywczych.
Jak zatem żywić psiaka, by dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych? Zboża, m.in. kukurydza, dla psa są bardzo istotne. Jednak równie ważne w diecie są zdrowe tłuszcze oraz pełnowartościowe białko zwierzęce. Najbardziej istotne jest odpowiednie zbilansowanie diety i podawanie posiłków w prawidłowych ilościach. Tak, by zwierzak nie był przekarmiony, ale by jednocześnie nie odczuwał głodu.
Kukurydza dla psa – w jakiej formie?
Nieporozumienia dotyczące tego, czy psy mogą jeść kukurydzę, biorą się często również od tego, że ziarna kukurydzy jedzone bezpośrednio z kolby mogą faktycznie działać niekorzystnie na układ pokarmowy psa. Są dość ciężkostrawne, zawierają sporo cukru, a sama kolba może stanowić zagrożenie ze względu na ryzyko zadławienia. Z powyższych powodów lepiej zrezygnować więc z podawania psu kukurydzy w całości.
Kukurydza obecna w karmach ma jednak formę mączki kukurydzianej, której właściwości są zupełnie inne. Mączka kukurydziana jest lekkostrawna – w zależności od obróbki termicznej jej przyswajalność jest porównywalna z ryżem czy pszenicą. Jest również bezglutenowa, a więc odpowiednia dla psiaków, które mają problem z jego trawieniem. Jest też bogata w składniki odżywcze, takie jak: żelazo, magnez czy potas. Mąka kukurydziana ma również działanie antyoksydacyjne ze względu na obecność luteiny i zeaksantyny oraz zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3, które mają wpływ na stan skóry i sierści zwierząt.
Daj swojemu pupilowi to, co najlepsze
Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierasz dla swojego psa najlepszą karmę stworzoną z najwyższej jakości składników odżywczych, wybierz produkty marki Petner. Bardzo dużo czasu spędziliśmy na dopracowywaniu naszych receptur i doborze najlepszych składników, które sprawią, że posiłki będą nie tylko smaczne, ale również pełne wartości odżywczych. Nasze karmy wzbogacone są o składniki pochodzenia roślinnego, m.in. o kukurydzę i ryż. Wybieramy jednak takie produkty, które nie zostały poddane modyfikacjom genetycznym.
Karmy Petner, oprócz wartościowych zbóż, zawierają również ok. 40% mięsa i składników pochodzenia odzwierzęcego, a także zdrowy olej z łososia, który jest jednym z najbogatszych źródeł kwasów omega-3. Nasze karmy wzbogacamy też o dodatek drożdży oraz suszonej cykorii, dzięki czemu są one lekkostrawne i wspierają zdrowie jelit psa. Warto wspomnieć również o tym, że nasze produkty cechują się prostym składem – kilka dobrej jakości składników, bez zbędnych dodatków, konserwantów czy wzmacniaczy smaku. Tak skomponowany posiłek będzie nie tylko smakował Twojemu psiakowi, ale również pozwoli jego organizmowi funkcjonować sprawie przez długie lata.
W trosce o smak, zdrowie i samopoczucie
Jak widać, odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść kukurydzę, jest jedna: tak! Trzeba jednak pamiętać o tym, że powinna stanowić ona jedynie składnik zróżnicowanej diety, a nie jej podstawę. Sama kukurydza czy jakiekolwiek inne zboże nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Do tego potrzebne są również inne produkty odzwierzęce oraz roślinne.
Zaznaczamy jednak, że jeśli Twój psiak należy do tej niewielkiej grupy czworonogów uczulonych na zboża, wybierz dla niego taką karmę, która najlepiej zaspokoi jego potrzeby i sprawi, że zwierzak będzie pełen sił i energii. A może chcesz podzielić się z nami swoim zdaniem na temat obecności kukurydzy i innych zbóż w diecie psiaka? Czekamy na Twoją opinię!