Czy storczyk jest trujący dla kota? Odpowiadamy!

12 marca 2024 Redakcja0

Ciekawskie mruczki chętnie podgryzą nie tylko przeznaczoną dla nich trawkę, lecz także kolorowe kwiaty. To może skończyć się tragicznie! Dowiedz się, czy storczyk jest trujący dla kota, czy może zdobić Twój dom zamieszkiwany również przez pupila.

Storczyk to jedna z najpopularniejszych roślin domowych. Występuje w różnych wersjach kolorystycznych – różowej, białej, żółtej, a niektóre z orchidei są wielokolorowe za sprawą nakrapiania. Popularność tej rośliny doniczkowej nie może dziwić. Tak duża różnorodność odcieni sprawia, że każdy znajdzie okaz pasujący do aranżacji. Podobają Ci się te kwiaty, ale masz mruczka? Podpowiadamy, czy storczyki są trujące dla kota!

Czy storczyk jest trujący dla kota?

Wiele roślin doniczkowych stanowi ogromne zagrożenie dla kotów. Ich liście, kwiaty i łodygi zawierają toksyczne substancje, które doprowadzają u zwierzęcia do różnych objawów. Najczęściej zatrucie wiąże się z wymiotami, biegunką oraz apatią. W części przypadków objawy dotyczą też układu nerwowego, więc pojawiają się drgawki, nadmierna pobudliwość. Często zmian, do których doszło wskutek zatrucia, nie da się już nigdy odwrócić. Pozostawiają nieodwracalne ślady w narządach. Przy silnym zatruciu zdarza się nawet porażenie mięśni oddechowych i w konsekwencji śmierć.

Istnieje mit, który mówi o tym, że koty potrafią wyczuć, że coś jest trujące i dzięki temu unikają konkretnych roślin. To nieprawda! Nie należy wierzyć, że zwierzę chętnie ominie roślinę. Jeśli tylko wyda mu się interesująca, chętnie ją dotknie i spróbuje ugryźć.

Niebezpieczeństwo dekorowania roślinami domu jest duża, jeśli masz zwierzę. Czasem może Ci się wydawać, że lista zakazanych gatunków jest tak długa, że musisz zrezygnować z zieleni w domu. Na szczęście istnieją bezpieczne rośliny. Przed wstawieniem do domu nowego okazu musisz po prostu upewnić się, jaki to gatunek i sprawdzić, czy nie jest trujący dla mruczka. Szukaj informacji na ten temat w sprawdzonych źródłach. Jednym z najbardziej polecanych jest Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt ASPCA.

Nim zdecydujesz się na ozdobienie domu kolorowymi kwiatami orchidei, dowiedz się, czy storczyki są trujące dla kota. Okazuje się, że ta roślina w porównaniu do wielu innych doniczkowych jest uznawana za bezpieczną dla mruczących przyjaciół. Musisz więc zrezygnować z draceny czy monstery, ale możesz ustawić w pomieszczeniu storczyk. Czy na pewno?

To, czy storczyk jest trujący dla kota, to jedno. Choć roślina według obecnej wiedzy nie zawiera silnie trujących substancji w liściach czy kwiatach, nigdy nie wiesz, czym została potraktowana, nim trafiła do Twojego domu wprost ze sklepowej półki.

Storczyk – czy trujący dla kota? Bezpieczeństwo zwierzęcia

Wiesz już, czy storczyki są trujące dla kotów. Choć uznaje się je za bezpieczne, nie należy zwierzakowi pozwalać na obgryzanie tych kwiatów. Zagrożenie płynie bowiem również z preparatów stosowanych w celu ochrony roślin oraz tych, które mają pobudzać ich wzrost. Pestycydy znajdujące się na roślinie również mogą doprowadzić do zatrucia u zwierzęcia, które spróbowało storczyka. Na takie zagrożenie zwróć szczególną uwagę w przypadku roślin dopiero przyniesionych do domu ze sklepu.

Pamiętaj też, że istnieje ogromna liczba gatunków storczyków. Szacuje się, że wynosi ona nawet 30–40 tysięcy. Trudno więc o stuprocentową pewność, że wszystkie nie są trujące dla kota. W sklepach jednak pojawiają się najczęściej te najpopularniejsze.

Mruczki chętnie podgryzają rośliny. Choć uważa się, że storczyk nie jest trujący dla kota, to jednak zbyt duża ilość połkniętego kwiatu może przyczynić się do problemów. Zjedzenie tej rośliny doniczkowej w nadmiarze może skończyć się wymiotami lub biegunką. Warto więc ustawić storczyk w takim miejscu, żeby zwierzę miało do niego utrudniony dostęp. Nie dojdzie co prawda do zatrucia o trudnym przebiegu, jednak wymioty i biegunka mogą być równie niebezpieczne, ponieważ grożą odwodnieniem. To z kolei stan niebezpieczny dla zwierzęcia.

Wielu opiekunów twierdzi, że ich kot nie lubi roślin i nigdy ich nie podgryza. Taka argumentacja przypomina nieco tę, która pojawia się w rozmowach o zabezpieczeniu balkonu, mówiąca: „Mój kot nigdy nie skoczyłby za ptakiem”. Zarówno w jednej, jak i drugiej sytuacji po prostu nie można mieć takiej pewności! Argument jest niewystarczający. Nigdy nie masz pewności, jak zachowa się zwierzę pod Twoją nieobecność. Być może znudzony mruczek wybierze sobie na zajęcie obgryzanie domowych roślin ten pierwszy raz, co w przypadku niektórych okazów może skończyć się tragicznie.

Kocie zainteresowanie roślinami ma swoją przyczynę. Jest nią chęć oczyszczenia przewodu pokarmowego z martwego włosa zjadanego podczas pielęgnacji. Właśnie w tym celu koty podgryzają trawkę. Istnieje ryzyko, że zamiast bezpiecznego rozwiązania wybiorą pierwszą roślinę, którą napotkają na parapecie.

Czy storczyk jest trujący dla kota? Według Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt nie. Twój kot może być natomiast niebezpieczny dla tej delikatnej rośliny! Uderzenie łapką wystarczy, że strącić kolorowe płatki, a w starciu z zębami mruczka storczyk właściwie nie ma szans. To kolejny powód, by trzymać ulubione okazy z daleka od kota.

Kot może nie tylko obgryzać roślinę, lecz także kopać w doniczkach. Część mruczków wzięła sobie za zadanie zrzucanie wszystkiego, co znajduje się na parapecie czy wiszącej półce. Być może udało Ci się trafić w sieci na zabawne filmiki, w których mruczki delikatnie i powoli łapką pozbywają się przedmiotów stojących na ich drodze. Tak samo może być z roślinami. Czasem to też przypadek. Zwierzę niechcący potrąci doniczkę z rośliną, jeśli będzie ona stała w miejscu, po którym na co dzień się porusza.

Jakie jest ryzyko zatrucia? Czy storczyki są trujące dla kotów i innych zwierząt?

Wiesz już, że według Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt nie musisz się obawiać i Twój dom mogą zdobić storczyki. Zawsze jednak istnieje ryzyko, że trafisz na gatunek, którego bezpieczeństwo nie zostało potwierdzone. Nigdy nie masz też pewności, czym pryskano roślinę doniczkową. Ryzyko zatrucia – choć minimalne – istnieje.

W Twoim domu mieszkają nie tylko koty, lecz także inne zwierzęta? Przed wprowadzeniem do domu kolejnej rośliny koniecznie sprawdź, jak każdy z pupili mógłby zareagować na ewentualne zjedzenie części liścia czy kwiatów. Zdaniem Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt storczyk nie jest trujący nie tylko dla kotów, lecz także psów. Jeśli w Twoim domu mieszka taka zróżnicowana gromadka, możesz pozwolić sobie na ozdobienie pomieszczeń przy pomocy storczyków. ASPCA wskazuje też, że roślina jest bezpieczna dla konia, choć to zwierzę raczej nie będzie mieć okazji, by spróbować kolorowych kwiatów orchidei.

Choć tak wiele roślin jest groźnych dla mruczków, w Twoim domu może pojawić się storczyk. Czy trujący dla kota? Nie. Zawsze jednak istnieje ryzyko, że w sklepie zastosowano specjalne preparaty, a one są trujące dla zwierząt. Zbyt duża ilość połkniętej rośliny może wywołać wymioty i biegunkę. Zawsze warto stawiać wielobarwne, pachnące ozdoby w takim miejscu, żeby kot miał do nich jak najtrudniejszy dostęp. Nawet jeśli roślina jest bezpieczna dla mruczka, to on dla niej może być niemałym zagrożeniem. W starciu ze sprawnymi łapkami i ostrymi zębami storczyk nie ma szans i szybko straci swój urok.

Przeczytaj również:

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Obowiązkowe pola zostały oznaczone *

Dane firmy

BFP S.A.
ul. Powązkowska 44C
01-797 Warszawa
Informacje dla Akcjonariuszy